Απάτη με πιστωτική

Φρα.Πε.

Supreme Member
17 June 2006
6,443
Ελευσίνα
Δε ξέρω πως τα κατάφεραν, τα μέτρα μου τα παίρνω, ψωνίζω από γνωστά e-μαγαζιά, αλλά άμα είναι να γίνει η στραβή θα γίνει.
Τα βρήκε λοιπόν τα στοιχεία ο μάγκας ο Εγγλέζος και έχωσε φέσι 3800 !!!!!

Ψώνισε 12 φορές απο 12 υπερκαταστηματα ίδιας αλυσίδας στην Αγγλία όπου κάνεις παραγγελία και εξόφληση ηλεκτρονικά και μετά πας και τα παίρνεις από κατάστημα. Πόσο βολικό!! ούτε pin θες, ούτε σε φακελώνουν με διεύθυνση αποστολής.
12 χρεώσεις απο 250-400 μέσα σε 3 μέρες.
Δυστυχώς απο την τράπεζα δεν δέχομαι καμια ειδοποίηση για συναλλαγές (δεν ξέρω αν μπορώ καν να το ενεργοποιήσω με κάποιο τρόπο αυτο) και τυχαία μπήκα στο ebanking και τα πήρε το μάτι μου.
Έγιναν όλες οι προβλεπόμενες ενέργειες (ενημέρωση, ακύρωση και πλέον στην διαδικασία αμφισβήτησης). Μέχρι και στην αλυσίδα έστειλα email με σκοπό να μαζέψουν λίγο το verification τους.

Φυλαχτείτε, όσο σίγουροι κι αν είστε (σαν την αφεντιά μου με 15 χρόνια συναλλαγές online, σκ@τ@ στα μούτρα μου)!


ΥΣ Κι ολα τα PC οσονούπω πάνε για format καλού κακού.
 
Last edited:

qwerty1gr

Moderator
Staff member
23 February 2007
3,761
Γηραιά Αλβιώνα
Αφελης ερωτηση: και τωρα θα πρεπει να τα πληρωσεις εσυ αυτα? Η τραπεζα που εξεδωσε την καρτα δεν εχει κανενα μηχανισμο προστασιας του πελατη της?
 

Φρα.Πε.

Supreme Member
17 June 2006
6,443
Ελευσίνα
Κάνει μπαμ οτι έχει γινει απάτη, φαντάζομαι (και ειμαι αισιόδοξος) οτι θα βρεθεί λύση.

Ο "μάγκας" όμως έχει ψωνίσει τα πάντα όλα και τα χαίρεται ... ποιος θα φάει την "φόλα" στο τέλος?
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,590
Αθηνα
Σε ολο τον πολιτισμενο κοσμο, η τραπεζα "τρωει" το φεσι (ελπιζω να ισχυει και στην ελλαδα αυτο). The cost of doing business. Αυτο που μου κανει εντυπωση ειναι οτι βρηκαν και τον τριψηφιο κωδικο στην πισω πλευρα της καρτας. Θυμαμαι οτι καποιες καρτες εχουν και την εξτρα δικλεια "verified by visa/mastercard" οπου σου ζητουν να δημιουργησεις ενα password για χρηση της καρτας στο ιντερνετ.
Ειδοποιηση για συναλλαγες εχει τοσο η alpha (τις χρεωνει 1ευρω/μηνα με sms) οσο και η πειραιως που μεσω email ειναι δωρεαν. Προταση μου επισης ειναι να εχετε πιστωτικα ορια οσο πραγματικα χρειαζεστε και οχι οτι σας εχει βαλει η τραπεζα.
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,590
Αθηνα
Επισης προταση μου ειναι να χρησιμοποιειτε χρεωστικες για αγορες μεσω ιντερνετ και οχι πιστωτικες. Εχω εναν συγκεκριμενο λογαριασμο που ειναι συνδεδεμενος με μια χρεωστικη και χρησιμοποιω συνεχεια αυτον στον οποια φροντιζω να μην εχει ποτε μεσα πανω απο 200-300 ευρω. Μονη περιπτωση που δυστυχως δεν μπορω να το κανω αυτο ειναι για αγορες αεροπορικων εισητηριων οπου εκει αναγκαζομαι να χρεωνω πιστωτικη.
 

rykios

Senior Member
25 June 2013
604
Χανιά
Σ έναν φίλο είχαν χρεώσει 4 χιλιάρικα στη Γαλλία, ίδιο σύστημα (παραλαβή απο κατάστημα).
Βρέθηκε ο απατεώνας, ήταν ο υπάλληλος ενός ξενοδοχείου στην Ισπανία στο οποίο είχε μείνει για μια νύχτα, πριν καιρό. Τα στοιχεία της κάρτας τα πούλησε ο ξενοδοχουπάλληλος σε κλεπταποδόχο στη Γαλλία. Ο φίλος δεν είχε πάει εκείνο το διάστημα στη Γαλλία, και αυτό από μόνο του φανέρωνε εξ αρχής ότι πρόκειται για απάτη. Έτσι δεν πλήρωσε, ούτε η τράπεζα τον ταλαιπώρησε. Νομίζω δε θα πληρώσεις τίποτα, μόνο η ταραχή και η αναστάτωση... Υπομονή μέχρι να ξεκαθαρίσει...
 

qwerty1gr

Moderator
Staff member
23 February 2007
3,761
Γηραιά Αλβιώνα
Φραγκισκο, ευχομαι καλα ξεμπερδεματα.

Στις (ξενες) τραπεζες που εχω πιστωτικες καρτες, αρκει ενα τηλεφωνο πως δεν αναγνωριζεις τη χρεωση. Αυτοι αμεσως σου πιστωνουν το ποσο, ακυρωνουν την καρτα, σου στελνουν αλλη (εννοειται με αλλο αριθμο, ληξη, κωδικο ασφαλειας) και δεν ξαναβλεπεις τι γινεται στο παρασκηνιο. Νομιζω πως τη χασουρα την τρωει ο εμπορος κατα κυριο λογο, ειδικα αν δεν εχει γινει η πληρωμη απο την τραπεζα στον εμπορο. Η συνναλαγη βγαινει σε dispute και η τραπεζα ζηταει απο τον εμπορο να αποδειξει πως εκανε τους απαραιτητους ελεγχους. Γι απαραδειγμα στις ΗΠΑ χρειαζεται εκτος απο τον αριθμο της καρτας, ονοματεπωνυμο κατοχου, ημ/νια ληξης, κωδικος ασφαλειας, και ο ταχυδρομικος κωδικας που ειναι δηλωμενος στην εκδοτρια τραπεζα.

Στις χρεωστικες ΔΕΝ ισχυει το ιδιο. Ειναι πολυ πιο δυσκολο να αποζημειωθεις αφου ουσιαστικα η χρεωση ειναι σαν αναληψη απο το λογαριασμο σου και αμεσα πληρωτεα.
 

spcav

AVClub Fanatic
18 August 2006
16,597
Θα βγαλεις ακρη, no worries

Βαλε παντως υπηρεσία ειδοποιησης με sms / email - ειναι μεγαλη ευκολια (γενικα)

ΥΓ Και μετα με λενε περιεργο που δεν δινω ποτε πιστωτικη για εγγυηση - ειδικα σε ξενοδοχεια
 
Την πατήσαμε πρόσφατα με τον πεθερό μου εδώ, μάλλον από ξενοδοχείο στο LA. Ο τύπος που μας την έκανε "πήγε για ψώνια" με λογαριασμό κάτι σαν 1μιση χιλιάρικο, από ένα μοναδικό μαγαζί ρούχων. Η τράπεζα (κινέζικη) προφανώς ανέλαβε το κόστος χωρίς πολλά πολλά, αλλά όσο να το κάνεις κάτι τέτοια σε φρικάρουν.

Το πιο κουφό της υπόθεσης είναι ότι, σύμφωνα με το report, ο τύπος χρησιμοποίησε κανονικά την κάρτα στο κατάστημα. Απ' ο,τι μας ειπαν, έχουν βρει τρόπο και φτιάχνουν ψεύτικες πιστωτικές, τους φορτώνουν τα στοιχεία τα δικά σου, και τις χρησιμοποιούν για όσο μπορούν μέχρι να το πάρεις χαμπάρι και να τις κλείσεις.

Πάντως και για του Φραπέ την υπόθεση, ο συνήθης υποπτος δεν είναι οι online αγορές αλλά οι φυσικές, όπου κάποιος έχει όσο χρόνο χρειάζεται για να κρατήσει τα στοιχεία της κάρτας (και ενίοτε και τα δικά σου, πχ ξενοδοχείο).
 

SR-71

AVClub Fanatic
15 December 2010
46,723
Kashyyyk stratosphere - 100,000 ft
Στις χρεωστικες ΔΕΝ ισχυει το ιδιο. Ειναι πολυ πιο δυσκολο να αποζημειωθεις αφου ουσιαστικα η χρεωση ειναι σαν αναληψη απο το λογαριασμο σου και αμεσα πληρωτεα.

Δηλαδη,
εγω που εχω μια (μονο) χρεωστικη ... να ανυσηχω ?
(εχουν μεινει μονο 30 ευρω ... απο την προηγουμενη αγορα :rolleyes:)
 

Βασίλης Α.

Supreme Member
10 September 2007
3,492
Βέλγιο
Την είχα πάθει το 2007 με ένα φίλο από την Ινδονησία, μου βάρεσε για αρχή 14 χρεωσεις και ταυτόχρονα 14 πιστώσεις για να δει ότι η καρτούλα λειτουργεί ωραία και μετά μου έριξε 8 χρεώσεις των 100 ευρώ εκάστη μέχρι που κλείδωσε η κάρτα αυτοματα. Μια φόρμα συμπλήρωσα σε ένα κατάστημα ότι ποτέ δεν έκανα τη συναλλαγή και σε 2 μήνες περίπου αντιλογησαν το ποσό.

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

fotaras

Senior Member
10 January 2012
315
Ειδοποιηση για συναλλαγες εχει τοσο η alpha (τις χρεωνει 1ευρω/μηνα με sms) οσο και η πειραιως που μεσω email ειναι δωρεαν. Προταση μου επισης ειναι να εχετε πιστωτικα ορια οσο πραγματικα χρειαζεστε και οχι οτι σας εχει βαλει η τραπεζα.

Στην πειραιως η ειδοποιηση για τις συναλλαγες με πιστωτικη δεν ειναι δωρεαν. Καποτε ηταν, το θυμαμαι που οποτε αγοραζα κατι μου ερχοταν email. Πλεον νομιζω ζητανε 20 ευρω το χρονο, αν θυμαμαι καλα. Γιατι να δινουν κατι τσαμπα οταν μπορουν να το χρεωνουν; Το μονο δωρεαν που εχουν ειναι τα email αλλα ΟΧΙ για τις κινησεις/αγορες της καρτας. Πλεον μου ερχεται email μονο οταν εκδιδεται ο καινουριος λογαριασμος. Αυτα για την πειραιως και για τις πιστωτικες της. Για αλλες τραπεζες δεν ξερω.

Αφελης ερωτηση: και τωρα θα πρεπει να τα πληρωσεις εσυ αυτα? Η τραπεζα που εξεδωσε την καρτα δεν εχει κανενα μηχανισμο προστασιας του πελατη της?

Οι ελληνικες τραπεζες δεν χρειαζεται να ξαναανακαλυψουν τον τροχο. Τον ανακαλυψε ηδη η Revolut (χρεωστικη καρτα αγγλικης τραπεζας, ηταν της μοδας στην αρχη των capital controls για αγορες απο εξωτερικο) πριν απο αυτες. Εδω οι προστασιες που προσφερει :

c51a72e0f5ffbe535debc458e4aa01d1.jpg

679a613605517ef653fefb02df887787.jpg


Δεν ειναι δυσκολο πιστευω για καποιον υπαλληλο της τραπεζας να πεισει πολυ κοσμο (και κυριως ηλικιωμενους) να βαλουν ειδοποιησεις για κινησεις και αγορες εναντι καποιου κοστους.

Ειχα παει πριν καιρο σε ενα καταστημα της Εθνικης, τους ρωτησα αν γινεται στην χρεωστικη τους (που εχουν πλεον οι γονεις μου, ενω δεν ειχαν ποτε τους τετοια διαολια οπως τα λενε!) να απενεργοποιησουν τις συναλλαγες μεσω ιντερνετ και να γινονται δεκτες μονο συναλλαγες με φυσικη χρηση της καρτας, για να εχουν και αυτοι το κεφαλι τους ησυχο. Μου ειπαν δεν γινονται αυτα, που τα εχεις δει! Και τους λεω να που τα εχω δει, στην Revolut, με την εφαρμογη του κινητου απενεργοποιεις οποιο ειδος συναλλαγης θελεις. Μου αντιπροτειναν να βγαλουν prepaid καρτες για αγορες μεσω ιντερνετ! Οτι να'ναι!

Αυτα τα ολιγα απο μενα. Ευχομαι καλα και γρηγορα ξεμπερδεματα στον ΦραΠε!
 

ln()

Supreme Member
1 February 2007
5,755
Βόλος
Πάντως στην Αμερική λένε ότι οι περισσότερες πιστωτικές κλέβονται από τα γκαρσόνια των εστιατορίων.
 

Φρα.Πε.

Supreme Member
17 June 2006
6,443
Ελευσίνα
Χμμ διαβάζω ενδιαφέροντα πράγματα. Πάντως δεν έχω δώσει κάπου την κάρτα και να μην την έχω στα μάτια μου σε όλη την συναλλαγή. Ούτε ξενοδοχείο πλήρωσα κάπου (Ας είναι καλά το booking)

Αμφιβάλλω αν πότε θα δούμε τα καλούδια της Revolut εδώ. ...