Μετρονόμος.

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Haagenti

AVClub Fanatic
18 November 2006
16,515
Ministry Of Silly Walks
Decapitated-Blood Mantra (2014-Nuclear Blast)


H Πολωνία είναι μια χώρα-σταυροδρόμι πολιτισμών κάτι που διακρίνεται άνετα αν αναλογιστεί κανείς την ευρύτητα που έχουν οι μουσικές τους σκηνές..
19η στον δείκτη παγκόσμιας ειρήνης το 2014,κατι που τους χαρίζει απλόχερα τα φόντα για μια ήρεμη (όσο περνάει από το χέρι τους) ζωή και κατ επέκταση διάθεση για δημιουργία και περισυλλογή.
Στον χώρο του extreme metal μας έχουν χαρίσει μερικές πρωτοκλασατες μπάντες που εδραίωσαν συγκεκριμενους ήχους και πήγαν τον ακραίο ήχο αρκετά βήματα πιο πέρα.

Behemoth,Mgla,Vader μερικά από τα ονόματα τα οποία δεν αναρριχήθηκαν τυχαία η γνώμη μου είναι,αλλά δούλεψαν σκληρά,υψώνοντας το ανάστημά τους στο μεγαθήριο της Ρωμαιοκαθολικης εκκλησίας..
θυμάμαι χαρακτηριστικα τον Nergal τον τραγουδιστή-κιθαρίστα των Behemoth και την μάχη του με την Λευχαιμία πριν κάμποσα χρόνια..Τον προσέγγισαν με το χαιρέκακο χαμόγελό τους,ζητώντας του να μετανοήσει,τώρα που πλησιάζει το τέλος..Και αυτός τους έστειλε στον διάολο..
Το άσχημο για τους Ρωμαιοκαθολικους ήρθε στην πορεία..Όταν ξεπέρασε τον ''Γολγοθά'' του..Γιατί σε αντίθεση με το κοινό των Ρωμαιοκαθολικων,ο Nergal είχε μάθει να παλεύει με τις ίδιες του τις δυνάμεις και όχι να περιμένει το μάννα εξ ουρανού.
Ένα το κρατούμενο..
Όλες οι παραπάνω μπάντες πέρασαν από διάφορα στάδια μέχρι να βρουν τον ήχο τους..Και αυτό είναι το ιδανικό της υπόθεσης..Να εξελίσσεις τον ήχο σου μέρα με την ημέρα..Δίσκο με δίσκο..
Αλλα να παω πιο πισω..
Το 1997 η Γερμανικη Nuclear Blast ειχε κυκλοφορισει μια θεσπέσια τριπλή συλλογή με γουτσου γουτσου μπάντες που περάσαν από τα γραφεία τους,γιορτάζοντας παράλληλα τα δέκα χρόνια της παρουσίας τους στα τεκταινόμενα.
Τους είχε χωρίσει μάλιστα σε τρεις κατηγορίες..Past-Present-Future.

4149557.jpg


Καπου στην μεση του Present υπηρχε ενα ονομα που αποδειχτηκε ακρογωνιαίος λίθος,για την τροπή που πήραν τα πράγματα αργότερα..Το όνομα αυτό ήταν οι Meshuggah.
Οι Meshuggah λοιπον στο περασμα του χρονου,συμμάζεψαν μετρονομικα τον χώρο,οδηγώντας τον συνειδητά ή πολλές φορές ασυνείδητα στην ευρύτερη αγκάλη τους..Στην αγκάλη του Djent. ( Η λέξη «djent» αποτελεί ονοματοποιία μιμούμενη το χαρακτηριστικό ήχο υψηλής έντασης με χρήση παραμόρφωσης με σίγαση παλάμης («Palm mute»)-σύμφωνα με την wiki)
Οι ίδιοι οι Tool είχαν πει σε ανύποπτη φάση ότι όταν έφτιαχναν το 10000 Days τους άκουγαν φανατικά.

Για να περάσουμε στο κυρίως θέμα..
Οι Decapitated προέρχονται από το Krosno της Πολωνίας και η ιστορία τους δεν είναι η ιδανική...Το 2007 καθώς ταξίδευαν οδικώς για τις ανάγκες ενός live,το λεωφορείο τους έπεσε πάνω σε φορτηγό που κουβαλούσε κορμούς δέντρων με τραγικά αποτελέσματα..Ο ντράμερ τους έφυγε σε ηλικία 23 ετών και άλλο ένα μέλος έμεινε παράλυτο..
Ο ντράμερ ήταν ο αδελφός του Vogg όπως είναι το παρατσούκλι του,μπροστάρη της μπάντας..
Ύστερα από το τραγικό αυτό γεγονός ανασυντάχθηκαν και την στιγμή που μιλάμε είναι ένα από τα μεγαθήρια του χώρου με ήχο ακουμπά και πολλές ξεπερνά άλλα μετρονομικά μεγαθήρια όπως οι Σουηδοι Meshuggah και οι Γάλλοι Gojira.
Και ενώ οι Γάλλοι Gojira ένιωσαν στο τελευταίο άλμπουμ ότι πρέπει να απομακρυνθουν από το δύστροπο μετρονομικό χάος των Meshuggah και να συστρατευθούν δίπλα στο άτακτο αποκρυφιστικο μανιφέστο των Deftones,οι Decapitated αύξησαν ταχύτητες και πήγαν την ''αφήγηση'' των Meshuggah αρκετά πιο κάτω.
Το σύγχρονο τεχνικό Death Metal το βαριέμαι..Είναι εξαιρετικά φλύαρο..Τούτοι δω όμως συνδυάζουν την υψηλή τεχνική κατάρτιση με ιδέες που παραπέμπουν στα απομεινάρια ενός ολοκαυτοματος που δεν έχει προηγούμενο...Θα το διακυνδυνεύσω λίγο και θα πω ότι είναι η σκληρή πλευρά των Godspeed you!Black Emperor.

Ο κόσμος κατά πως φαίνεται δεν μαθαίνει από τα λάθη του και αυτό είναι το τίμημα που αναγκάζεται να πληρώσει κάθε φορά.

*recommended για το είδος και όχι μόνο.

*Στα συν η τεράστια παραγωγή.

*Υπάρχει ένα tip που κάνει την ακρόαση στα αυτιά μου πιο ''γλυκιά''..Τα φωνητικά μοιάζουν αρκετά με αυτά του Max Cavalera του Roots..Τι δίσκος και αυτός..Γροθιά στο στομάχι των χαρτογιακαδων..Κανονικά και με τον νόμο.

decapitatedbloodmantra.jpg
 

Haagenti

AVClub Fanatic
18 November 2006
16,515
Ministry Of Silly Walks
Δείγματα..



Through centuries leading their wars
Armed with crucifixes
Hardened with dogmas
Ravaging
Cursing
And murdering every Proteus
I heard faith is a weapon to protect or kill?

If you want me find me a faith not raised from ruins
Find me a god with non dirty hands
And I will be your, I will be your assassin, assassin

Eternal struggle, exchange of souls
Seven billions of souls and there is no free trade
If god is a ware who is the businessman?
Innocent merchant with familiar face
Is kingly trying to strike a bargain

Priceless
Currency
Salvation for sale
A unique offer?
Who likes fairy tales? [2x]

Instinct calls for destruction
Prayers will muffle their screams
Good lord will drink this blood
Every divinity demands sacrifice
Every sacrifice needs divine purposes
This is blood mantra
A universal rite, rite

Divided by symbols
Possessed by laws
Throats cut for power
Rebels choked on their blood
Temples carved in red stone
Altars from looted gold
Sanctification by slaughter
Absolution by doom
Saviours impaled on their thrones
The reaper's dancing around
Vicious circle rolls on

I see the cultures fed by the same earth breast
I see the races watered by the same earth veins
I see all the chosen nations sharing the same breath as me
I saw civilizations burnt their blood soaked into this earth

I saw gods raised from their ashes under different names
I saw devouring hate driven by fear of otherness, otherness, otherness
 

Haagenti

AVClub Fanatic
18 November 2006
16,515
Ministry Of Silly Walks
Chief,τσέκαρε το blindness στο Spotify (δεν υπαρχει στο you tube να δεις γιατί αναφέρομαι στην σκληρή πλευρά των G.S.Y.B.E.
Σημείωση.Το άλμπουμ ακούγεται δυνατά.. Αυτός είναι ο σωστός τρόπος. :)
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,336
φίλε, θα ακούσω.
Δεν τις πετάω τις προτάσεις σου...

Απλά φροντίζω όταν είναι να τις καταναλώσω να είμαι σε καλή φυσική και ...πνευματική κατάσταση....:Banane0:
 

Haagenti

AVClub Fanatic
18 November 2006
16,515
Ministry Of Silly Walks
Ξέρω τις καταβολές σου..Δεν είμαι χαζός.. Απλά τελευταία έτυχε να περιπλανηθω ξανα στην άγρια πλευρά της σελήνης..
Όταν παλεύει κάποιος με τις εμμονές,αυτά συμβαίνουν.. Ίσως πιο συχνά από ότι θα έπρεπε,αλλά συμβαίνουν.
Άλλωστε οι ρίζες είναι άσχετες με την μορφή που θα πάρει το δέντρο έξω από το έδαφος.. Εκεί παίζουν μεγάλο ρόλο οι εξωτερικοί παράγοντες. :)
 

grio

Αν. Γενικός Διαχειριστής
Staff member
16 March 2011
4,292
Αθήνα
Εγώ κρατάω και επικροτώ την ενασχόληση, η οποία έχει ψάξιμο, βάθος και το αναλογούν πάθος. Τα υπόλοιπα που αφορούν "γούστο" (σύνθεση, ήχος, παραγωγή), σε δεύτερο χρόνο (θέλουν και χρόνο).
Σπυράκο, θενκς!
 

Haagenti

AVClub Fanatic
18 November 2006
16,515
Ministry Of Silly Walks
Εγώ κρατάω και επικροτώ την ενασχόληση, η οποία έχει ψάξιμο, βάθος και το αναλογούν πάθος. Τα υπόλοιπα που αφορούν "γούστο" (σύνθεση, ήχος, παραγωγή), σε δεύτερο χρόνο (θέλουν και χρόνο).
Σπυράκο, θενκς!

Να σαι καλά Γρηγορη.. :)
 

Δημοκηδής

Μέλος Σωματείου
23 June 2006
9,927
Ο Σπυράκος είναι μια σημαντική σταθερά για τον χώρο μας ...

Τώρα που είδα ότι έπαιζε και μπάσκετ, πολύ θα ήθελα ένα μονάκι να τον βάλω στα καλάθια, να δείξω ότι οι κλασσικούρες ακόμη αντέχουν ... αν όμως ακούσει τίποτε από τα δικά του τα death πριν έλθει, φοβάμαι πως θα με πάρει φαλάγγι ... θα χακάρω το ραδιόφωνο του να παίζει μόνο Πασπαλά ...
 

Haagenti

AVClub Fanatic
18 November 2006
16,515
Ministry Of Silly Walks
Ο Σπυράκος είναι μια σημαντική σταθερά για τον χώρο μας ...

Τώρα που είδα ότι έπαιζε και μπάσκετ, πολύ θα ήθελα ένα μονάκι να τον βάλω στα καλάθια, να δείξω ότι οι κλασσικούρες ακόμη αντέχουν ... αν όμως ακούσει τίποτε από τα δικά του τα death πριν έλθει, φοβάμαι πως θα με πάρει φαλάγγι ... θα χακάρω το ραδιόφωνο του να παίζει μόνο Πασπαλά ...

Χαχα..Σπυρακο δεν έπαιζα μόνο μπάσκετ.. Ζούσα γι'αυτό. Ύστερα ήρθε το καταραμενο τσιγάρο και καταλαβαίνεις την κατάληξη.
Προχθές πάντως που ανέβηκα στην ζυγαριά είδα ότι τα κιλά μου συμβαδίζουν απόλυτα με το ύψος μου..Το μόνο θετικό. :)
 

Δημοκηδής

Μέλος Σωματείου
23 June 2006
9,927
Όποτε μπορείς και είσαι κατά δω, έλα να παίξουμε... Έχω γηπεδάκι για μονό...

Στάλθηκε από το Le X820 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Skakinen

AVClub Fanatic
22 November 2006
10,037
Αθήνα
Παίζουμε κι εμείς μπάσκετ ρε παλικάρια. Να κανονίσουμε άμεσα μπασκετική συνάντηση!
+50 vs -50 (για ηλικίες μιλάω).
Δεν έχουμε πια το επιτόπιο των 80cm αλλά κάτι κάνουμε...
playing-basketball-smiley-emoticon.gif
 

Δημοκηδής

Μέλος Σωματείου
23 June 2006
9,927
Εγώ είμαι μέσα... Όποτε και όπου θέλετε θα χαρώ να παίξουμε...

Ρε θηρίο, είχες 80 εκ. επιτόπιο ;!;!;!;

Στάλθηκε από το Le X820 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Skakinen

AVClub Fanatic
22 November 2006
10,037
Αθήνα
Περασμένα μεγαλεία φίλε...
Τον συνονόματό σου πάντως δεν τον βλέπω και πολύ πρόθυμο.
Μου φαίνεται Σπύρο ότι, σωματικά μιλώντας, είμαστε από τους λίγους (50+) που κρατάμε Θερμοπύλες...
 

Δημοκηδής

Μέλος Σωματείου
23 June 2006
9,927
Θα τον πείσουμε και τον Α.... Μην ανησυχείς...

Διονύσιε, εσύ είσαι σε άλλη κατηγορία, μόνος σου στην κορυφή... Εγώ, καλού κακού έκανα μια προπονησούλα πριν λίγο...αρχίζω να ετοιμάζομαι... Χαμός θα γίνει..

Στάλθηκε από το Le X820 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk