Μετάβαση σε Nikon D750.. Αξίζει..;

eniac

Established Member
31 December 2006
102
Καλησπέρα σας.

Σκέφτομαι τη μετάβαση σε Nikon D750, από Nikon D700.

Από την D700 είμαι απόλυτα ευχαριστημένος.
Την χρησιμοποιώ με φακό Tamron 24-70 f/2.8 και τα αποτελέσματα που παίρνω είναι άριστα για τις απαιτήσεις μου.

Ωστόσο, σκέφτομαι επ' ευκαιρίας του cashback να κάνω τη μετάβαση σε ένα πιο σύγχρονο σώμα..

Απόψεις..;;;
 

Under Fire

AVClub Enthusiast
29 April 2014
735
Creta
Καλησπέρα σας.

Σκέφτομαι τη μετάβαση σε Nikon D750, από Nikon D700.

Από την D700 είμαι απόλυτα ευχαριστημένος.
Την χρησιμοποιώ με φακό Tamron 24-70 f/2.8 και τα αποτελέσματα που παίρνω είναι άριστα για τις απαιτήσεις μου.

Ωστόσο, σκέφτομαι επ' ευκαιρίας του cashback να κάνω τη μετάβαση σε ένα πιο σύγχρονο σώμα..

Απόψεις..;;;

Θα σου πρότεινα Nikon dF αν θες να παραμείνεις στο FF και διαθέτεις και φακούς, διαφορετικά υπαρχει και η Fuji xt2 που είναι μικρή και ελαφριά για να μπορείς να την κουβαλάς πάντα μαζί σου χωρίς να χάσεις σε ποιότητα εικόνας ιδιαίτερα, είναι και αδιάβροχη
 

dstil

AVClub Addicted Member
29 December 2011
1,589
Αθήνα
Είναι έτη φωτός μπροστά σ πολλά πράγματα. Όμως αν είσαι οκ με την 700 τότε δέν είμαι σίγουρος ότι αυτά που προσφέρει παραπάνω σου λείπουν.
Πάντως και μόνο στο κράτημα είναι πανέμορφη
 

panos_adgr

Supreme Member
24 October 2007
4,573
Πειραιάς
Είναι έτη φωτός μπροστά σ πολλά πράγματα. Όμως αν είσαι οκ με την 700 τότε δέν είμαι σίγουρος ότι αυτά που προσφέρει παραπάνω σου λείπουν.
Πάντως και μόνο στο κράτημα είναι πανέμορφη

+1

Θα συμφωνήσω κι εγώ.

Αν πραγματικά δεν σου λείπει κάτι δεν χρειάζεται να περάσεις σε νέα αγορά ή έξτρα έξοδα.

Ενδεικτικά παραθέτω ένα συγκριτικό του DXO (μου αρέσει πάντα να το συμβουλεύομαι) χωρίς να αποτελεί απαραίτητα και σημείο αναφοράς. Φαίνονται κάποιες διαφορές που αφορούν κυρίως μετρήσεις του αισθητήρα, όπως κάνει πάντα το DXO. Αλλά σίγουρα δεν είναι η αρχή και το τέλος οι μετρήσεις του DXO.

https://www.dxomark.com/Cameras/Compare/Side-by-side/Nikon-D750-versus-Nikon-D700___975_441

Μπορείς να δεις γενικότερα πολλά συγκριτικά που υπάρχουν στο διαδίκτυο και να δεις διαφορές που υπάρχουν μεταξύ των δύο μοντέλων και αν αυτές από πλευράς σου (σαν χρήστης) θα σε βοηθούσαν να δεις αν πραγματικά χρειάζεσαι κάτι παραπάνω για να περάσεις στην D750.

Υπάρχουν κάποιες ανάγκες που θα ήθελες να ικανοποιήσεις περνώντας στην D750;
 

pathfinder

AVClub Addicted Member
28 October 2007
1,510
Πικέρμι
Καλησπέρα, έπιασα την d750 που την έχει ένας γνωστός μου φίλος, και ενθουσιάστηκα τόσο με το πιάσιμο όσο και την ποιότητα σε χαμηλό φωτισμό. Οι φωτογραφίες που τράβήξα ηταν στα 2200 iso πολύ καθαρές! Η αλήθεια είναι οτι έχω την olympus e-1 και την έχω κατα ευχαριστηθεί αλλα μετά την εμπειρία d750 ψηθηκα και εγώ...με τι φακό θα προτείνατε να ξεκινήσω μαζί με το σώμα?
 

Ntinos P

AVClub Fanatic
26 June 2006
22,938
τον παραδοσιακο 24-70 Αν ειναι εντος budget

Plan B τον tamron 24-70 2.8

Plan C (παντα βαση budget) τον 50αρη 1.8 (nikkor)


εδιτ: Που και που μου ερχεται η επιθυμια να πουλησω αλλα μεταξυ αλλων βαριεμαι την διαδικασια...., αλλα μηπως σκεφτεσαι 2nd hand ?
 

karamela

AVClub Fanatic
6 November 2013
10,551
Θα έλεγα να μην μεταβείς στην D750, θα κερδίσεις κάτι ψιλά στον αισθητήρα άλλα συνολικά στην πράξη δεν νομίζω ότι αξίζει σαν αναβάθμιση, εντάξει αν την βρεις σε πολύ καλή τιμή οκ απλά στην θέση σου θα περίμενα τον αντικαταστάτη της D750 ή D810 που δεν θεωρώ ότι θα αργήσει και θα έχει πολλά από τα καλούδια που είδαμε στην D500/D5....έχεις την D700 φαντάζομαι καιρό, ε ας περιμένεις λίγο ακόμα δεν θα χάσεις!!!
 

kbouk

Super Moderator
Staff member
8 January 2010
22,197
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Απάντηση: Re: Μετάβαση σε Nikon D750.. Αξίζει..;

Καλησπέρα, έπιασα την d750 που την έχει ένας γνωστός μου φίλος, και ενθουσιάστηκα τόσο με το πιάσιμο όσο και την ποιότητα σε χαμηλό φωτισμό. Οι φωτογραφίες που τράβήξα ηταν στα 2200 iso πολύ καθαρές! Η αλήθεια είναι οτι έχω την olympus e-1 και την έχω κατα ευχαριστηθεί αλλα μετά την εμπειρία d750 ψηθηκα και εγώ...με τι φακό θα προτείνατε να ξεκινήσω μαζί με το σώμα?

Olympus Ε-1 ? DSLR crop μοντέλο 5Μpx του 2003 ? ή μηπως εννοείς την ακάθρεπτη ΕΜ-1 του 2014? μάλλον εννοεϊς τη δεύτερη αλλά θα ήθελα μια διευκρίνηση για να καταλαβω λϊγο καλύτερα τον υπάρχον εξοπλισμό σου και με τι σϋγκρινες. Επίσης πες μας με τι φακούς έχεις βολευτεί (ζουμ ή prime) για να σου προτεϊνουν τα παιδιά αντϊστοιχους φακούς σε εστιακή και budget για την d750.
 

etsap

Supreme Member
22 June 2008
5,861
Αθηνα-Ν.Ψυχικο
Και οι διαφορές της D750 με την D700 δεν είναι και αμελητέες.
Workhorse η D700 αλλά και μόνο η διπλάσια ανάλυση και το DR της D750 σου δίνουν άλλες δυνατότητες.
 

panos_adgr

Supreme Member
24 October 2007
4,573
Πειραιάς
Και οι διαφορές της D750 με την D700 δεν είναι και αμελητέες.
Workhorse η D700 αλλά και μόνο η διπλάσια ανάλυση και το DR της D750 σου δίνουν άλλες δυνατότητες.

+1

Συμφωνώ με τον Ηλία.
 

pathfinder

AVClub Addicted Member
28 October 2007
1,510
Πικέρμι
Re: Απάντηση: Re: Μετάβαση σε Nikon D750.. Αξίζει..;

Olympus Ε-1 ? DSLR crop μοντέλο 5Μpx του 2003 ? ή μηπως εννοείς την ακάθρεπτη ΕΜ-1 του 2014? μάλλον εννοεϊς τη δεύτερη αλλά θα ήθελα μια διευκρίνηση για να καταλαβω λϊγο καλύτερα τον υπάρχον εξοπλισμό σου και με τι σϋγκρινες. Επίσης πες μας με τι φακούς έχεις βολευτεί (ζουμ ή prime) για να σου προτεϊνουν τα παιδιά αντϊστοιχους φακούς σε εστιακή και budget για την d750.

Ναι dsl Olympus E-1 2003 μοντέλο. Αρχαιολογία έτσι... Αλλά ο παλιός είναι καλός ακόμη! Τώρα έχω τον 14-54 καιν40-150. Η zoom με έχουν βολέψει αρκετά ως χόμπι στις!
 

ΒΛΑΣΙΔΗΣ

AVClub Fanatic
19 June 2006
19,341
Θεσσαλονίκη
+1

Συμφωνώ με τον Ηλία.

κι εγώ συμφωνώ με τους προλαλήσαντες. Κι είχα D700 για οκτώ χρόνια και περισσότερα από 100.000 κλικ σε κάθε είδους συνθήκη. Η d750 είναι πολύ ικανή μηχανή και σαφώς πιο ραφιναρισμένη.
 

Theodosis O.

Senior Member
29 August 2006
413
Αθήνα
Η D750 έχει low pass filter. Παίζει ρόλο αυτο?
Τι ειναι καλύτερο, να έχει η να μην έχει η μηχανή ?
 

kbouk

Super Moderator
Staff member
8 January 2010
22,197
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Μετάβαση σε Nikon D750.. Αξίζει..;

Ναι dsl Olympus E-1 2003 μοντέλο. Αρχαιολογία έτσι... Αλλά ο παλιός είναι καλός ακόμη! Τώρα έχω τον 14-54 καιν40-150. Η zoom με έχουν βολέψει αρκετά ως χόμπι στις!

Τα χρώματά της ακόμη και σήμερα μοναδικά. Ηταν ο λόγος που χρυσοπλήρωσα πριν 4 χρόνια το τελευταίο καινούργιο κομματι (Ε-1 μαζί με γκριπ) που υπήρχε στην αποθήκη της απερχόμενης τότε αντιπροσωπίας Fotomatic.

Ενταξει οι διαφορές με FF σημερινή μηχανή όπως η D750 χαώδης, ειδικά στον χαμηλό φωτισμό, ακόμη και με μια νέα ακάθρεπτη του ίδιου φορμά (m43) θα δείς μεγάλες διαφορές. Ο Zuiko 14-54 που εχεις είναι πολύ καλός φακός WR και με μεγάλο 4Χ ζουμ, υποθέτω ότι έχεις την πρώτη βερσιον και όχι τον 14-54 ΙΙ που είναι πιο συμβατός με CDAF εστίαση. Μα αντάπτορα εστιάζει και σε νέο σώμα. Νομίζω ότι τώρα εϊναι πολύ πιο εϋκολο να σου προτείνουν ανάλογους φακοϋς για να ξεκινήσεις με την D750 αν αποφασίσεις την αγορά της.
 

pathfinder

AVClub Addicted Member
28 October 2007
1,510
Πικέρμι
Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Μετάβαση σε Nikon D750.. Αξίζει..;

Τα χρώματά της ακόμη και σήμερα μοναδικά. Ηταν ο λόγος που χρυσοπλήρωσα πριν 4 χρόνια το τελευταίο καινούργιο κομματι (Ε-1 μαζί με γκριπ) που υπήρχε στην αποθήκη της απερχόμενης τότε αντιπροσωπίας Fotomatic.

Ενταξει οι διαφορές με FF σημερινή μηχανή όπως η D750 χαώδης, ειδικά στον χαμηλό φωτισμό, ακόμη και με μια νέα ακάθρεπτη του ίδιου φορμά (m43) θα δείς μεγάλες διαφορές. Ο Zuiko 14-54 που εχεις είναι πολύ καλός φακός WR και με μεγάλο 4Χ ζουμ, υποθέτω ότι έχεις την πρώτη βερσιον και όχι τον 14-54 ΙΙ που είναι πιο συμβατός με CDAF εστίαση. Μα αντάπτορα εστιάζει και σε νέο σώμα. Νομίζω ότι τώρα εϊναι πολύ πιο εϋκολο να σου προτείνουν ανάλογους φακοϋς για να ξεκινήσεις με την D750 αν αποφασίσεις την αγορά της.

Ναι τον αρχικό φακό έχω ο οποίος είναι εξαιρετικός για το μέγεθος του! Η αλήθεια ειναι οτι σε Low φωτισμό, θα βολέψει πολύ καλύτερα τόσο στην ευαισθήσια όσο και στην ταχύτητα εστίασης! Την Olympus δεν πρόκειται να την δώσω ποτέ! Οπότε τι πρότάσεις υπάρχουν για φακούς?
 

Under Fire

AVClub Enthusiast
29 April 2014
735
Creta
Να ενημερώσω ότι ο φίλος Eniac έχει ανοίξει το θέμα και ρωτά αν αξίζει η μετάβαση από d700 σε d750

Εγώ έγραψα την γνώμη μου στην αρχή, αλλά για να γίνω ποιο συγκεκριμένος με την ερώτηση, θα έλεγα ότι αξίζει 100% η μετάβαση από την d700 (που ομολογουμένως άφησε εποχή) στην d750, που είναι στα πάντα καλύτερη λόγω εξέλιξης
 

eniac

Established Member
31 December 2006
102
Παιδιά σας ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια!

Ο κύβος ερρίφθη!

Έχω δρομολογήσει την πώληση της D700 και την αγορά της D750.

Sent from my SM-G935F using Tapatalk
 

Under Fire

AVClub Enthusiast
29 April 2014
735
Creta
Παιδιά σας ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια!

Ο κύβος ερρίφθη!

Έχω δρομολογήσει την πώληση της D700 και την αγορά της D750.

Sent from my SM-G935F using Tapatalk
Θα περιμένουμε εντυπώσεις αν τελικά την αγοράσεις, και για ότι άλλη απορία έχεις, εδώ ειμαστε
 

pathfinder

AVClub Addicted Member
28 October 2007
1,510
Πικέρμι
Παιδιά σας ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια!

Ο κύβος ερρίφθη!

Έχω δρομολογήσει την πώληση της D700 και την αγορά της D750.

Sent from my SM-G935F using Tapatalk

Με το καλό να την παραλάβεις!! Καλές λήψεις!!