Νεα τηλεοραση για gaming και ταινιες

athensniceboy

New member
21 June 2017
32
Καλησπερα σε ολους διαβαζω χρονια το site και με βοηθησε αρκετα στην αγορα της τελευταιας μου τηλεορασης...Μολις γραφτηκα και επισημα για να ρωτησω γνωμες για αγορα τιβι με hdr για gaming και ταινιες...4K Εγω μεχρι τωρα ειμαι μεταξυ αυτων των 3...

[h=1]Samsung UE50KU6000[/h]
[h=1]LG 49UH610V[/h]
[h=1]Sony KD-49XD7005[/h]budget μεχρι 600 ευρω ευχαριστω παρα πολυ οσους πουν γνωμες...
 

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,020
Απάντηση: Νέα τηλεόραση για gaming και ταινίες

Σε αυτό το budget, μην περιμένεις ουσιαστικό HDR. Επίσης, αν η απόσταση θέασης είναι άνω των 2.5 μέτρων, καλύτερα να δεις κάποια στις 55", εντός budget, έστω και full HD μοντέλο.
 
Last edited:

athensniceboy

New member
21 June 2017
32
Re: Απάντηση: Νέα τηλεόραση για gaming και ταινίες

thanks για την απαντηση Μιχαλη αλλα δεν απαντησες ποια απ τις 3...η αποσταση ειναι πολυ λιγοτερη απο αυτη που εγραψες στο υπνοδωματιο θα μπει...θελω να χαρω και πιο υψηλη αναλυση full hd εχω ηδη...για το 4κ και το hdr την αλλαζω φιλε μου...
 

lesarros

AVClub Addicted Member
6 February 2008
1,392
Athens,Greece
Εγώ θα πρότεινα την Sony που έχει και Android με Kodi,Netflix,Amazon prime κλπ
Αν μπορούσες και την 55άρα της σειράς με 750 ευρώ θα ήταν πολύ καλή επιλογή.
Την είχαν προσφορά τα μεγάλα καταστήματα το weekend που μας πέρασε με 699 ευρώ.
Εχω την 65" της σειράς και αν και έχει ips panel είμαι ιδιαίτερα ικανοποιημένος σε σχέση με τα χρήματα που έδωσα.
 

JL_?

AVClub Fanatic
19 September 2008
15,415
Terra
Καμμία από τις τρεις τηλεοράσεις που κοιτάς δεν είναι σε θέση να απεικονίσει σωστά το HDR...

Ούτε επαρκή χρωματική κάλυψη, ούτε επαρκή φωτεινότητα, ούτε επαρκή αντίθεση έχουν...
 

athensniceboy

New member
21 June 2017
32
Re: Απάντηση: Νεα τηλεοραση για gaming και ταινιες

thanks που απαντησες φιλε...κι εγω ψιλοψηνομαι για τη σονυ εσυ παιζεις κανα game για να μου πεις εντυπωσεις εικονας?απο ποιοτητα εικονας στις ταινιες?σε καλυπτει αναλογικα με τα χρηματα που εδωσες?οχι δε μπορω με τιποτα παραπανω απο 600 θελω να παρω xbox one x και nintendo switch...
 

athensniceboy

New member
21 June 2017
32
δε ψαχνω την καλυτερη απεικονιση του απλα εστω και σε ενα βαθμο μια αξιοποιηση του...δεν εχω 2.000 για τηλεοραση φιλε μου...σε αυτο το budget εσυ τι προτεινεις για τη χρηση που εγραψα?ευχαριστω και σενα για την απαντηση...
 

lesarros

AVClub Addicted Member
6 February 2008
1,392
Athens,Greece
Παιχνίδια δεν παίζω καθολου και δεν μπορώ να σου πω εντυπώσεις.Για ταινίες και τηλεοπτικές σειρές από Netflix κλπ είναι πολύ καλή σε σχέση με την τιμή της.Την 55άρα την γλυκοκοιτάω για την κρεβατοκάμαρα.Δεν την πρόλαβα το σαββατοκύριακο,δίστασα.Θα περιμένω τις εκπτώσεις μήπως την βάλουν κοντά στα 650 ευρώ ή και λιγότερο.
 

JL_?

AVClub Fanatic
19 September 2008
15,415
Terra
δε ψαχνω την καλυτερη απεικονιση του απλα εστω και σε ενα βαθμο μια αξιοποιηση του...δεν εχω 2.000 για τηλεοραση φιλε μου...σε αυτο το budget εσυ τι προτεινεις για τη χρηση που εγραψα?ευχαριστω και σενα για την απαντηση...

Δεν μιλαω για την καλύτερη, μιλάω για την μη απεικόνισή του... :p

Με τις συγκεκριμένες τηλεοράσεις, στην καλύτερη να δεις ίδια εικόνα με το SDR (με υψηλότερη ανάλυση), αν και το πιθανότερο είναι ότι θα δεις χειρότερη εικόνα από το SDR (πιο σκοτεινή)...

Αν έπρεπε να πάρω υποχρεωτικά κάποια από τις 3, θα επέλεγα τη Samsung, αρκεί να μπορούσα να διασφαλίσω ότι θα φοράει VA πάνελ.

Ποιά τηλεόραση σκοπεύεις να αντικαταστήσεις;
 

athensniceboy

New member
21 June 2017
32
Re: Απάντηση: Νεα τηλεοραση για gaming και ταινιες

Παιχνίδια δεν παίζω καθολου και δεν μπορώ να σου πω εντυπώσεις.Για ταινίες και τηλεοπτικές σειρές από Netflix κλπ είναι πολύ καλή σε σχέση με την τιμή της.Την 55άρα την γλυκοκοιτάω για την κρεβατοκάμαρα.Δεν την πρόλαβα το σαββατοκύριακο,δίστασα.Θα περιμένω τις εκπτώσεις μήπως την βάλουν κοντά στα 650 ευρώ ή και λιγότερο.

κι εγω σκεφτομαι για εκπτωσεις μηπως βρω κατι εστω και ελαχιστα καλυτερο με αυτα τα χρηματα...
 

athensniceboy

New member
21 June 2017
32
Δεν μιλαω για την καλύτερη, μιλάω για την μη απεικόνισή του... :p

Με τις συγκεκριμένες τηλεοράσεις, στην καλύτερη να δεις ίδια εικόνα με το SDR (με υψηλότερη ανάλυση), αν και το πιθανότερο είναι ότι θα δεις χειρότερη εικόνα από το SDR (πιο σκοτεινή)...

Αν έπρεπε να πάρω υποχρεωτικά κάποια από τις 3, θα επέλεγα τη Samsung, αρκεί να μπορούσα να διασφαλίσω ότι θα φοράει VA πάνελ.

Ποιά τηλεόραση σκοπεύεις να αντικαταστήσεις;

πωωωωωω τοσο χαλια?με εβαλες σε σκεψεις τωρα...και οι κριτικες στο σκρουτζ τοσο μουφα ολες?αντικαθιστω την samsung LE46C530
 

sat_guy

AVClub Addicted Member
27 September 2014
1,625
http://www.rtings.com/tv/reviews/sony/x700d

http://www.rtings.com/tv/reviews/samsung/ku6300

http://www.rtings.com/tv/reviews/lg/uh6100

οι τηλεοράσεις που κοιτάς είναι αυτές (οι κωδικοί είναι λίγο διαφορετικοί γιατί ειναι τα αντίστοιχα αμερικάνικα μοντέλα)

το site αναφέρει φωτεινότητα χωριστά για SDR και HDR πηγή, και επειδή στην HDR τα νούμερα είναι πιο μεγάλα δε καταλαβαίνω πως υπάρχει ο φόβος να είναι πιο σκοτεινή η εικόνα εκει οπως λεει ο JL
 
Last edited:

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,020
Απάντηση: Νέα τηλεόραση για gaming και ταινίες

Μπορείς να δεις την LG UH635V. Σε σύγκριση με την τηλεόραση που θα αντικαταστήσεις, κερδίζεις 4" και τη 4K ανάλυση, η οποία θα είναι ορατή από περίπου δύο μέτρα σε αυτό το μέγεθος. Από την άλλη, με υλικό 1080p ή μικρότερης ανάλυσης, η εικόνα μάλλον δεν θα είναι καλύτερη στην καινούργια.
 

athensniceboy

New member
21 June 2017
32
http://www.rtings.com/tv/reviews/sony/x700d

http://www.rtings.com/tv/reviews/samsung/ku6300

http://www.rtings.com/tv/reviews/lg/uh6100

οι τηλεοράσεις που κοιτάς είναι αυτές (οι κωδικοί είναι λίγο διαφορετικοί γιατί ειναι τα αντίστοιχα αμερικάνικα μοντέλα)

το site αναφέρει φωτεινότητα χωριστά για SDR και HDR πηγή, και επειδή στην HDR τα νούμερα είναι πιο μεγάλα δε καταλαβαίνω πως υπάρχει ο φόβος να είναι πιο σκοτεινή η εικόνα εκει οπως λεει ο JL
thanks!θα τα διαβασω τα reviews
 

athensniceboy

New member
21 June 2017
32
Re: Απάντηση: Νέα τηλεόραση για gaming και ταινίες

to 1080 γιατι δε θα ναι καλυτερο στην καινουρια?απο ποια αποψη?την εχω στα υποψιν μου κι αυτη που εγραψες.σ ευχαριστω..
 

sat_guy

AVClub Addicted Member
27 September 2014
1,625
Αν όλες οι άλλες παράμετροι ειναι ίδιοι τότε ενα σήμα 1080 καλυτερα φαίνεται σε τηλεόραση 1080 ώστε το κάθε πιξελ σηματος να αντιστοιχεί σε ενα πιξελ της οθόνης. Όπως όμως δείχνει και η βαθμολογία στο rtingscom δεν ειναι και πρόβλημα κατα τη γνώμη μου. Άλλωστε πια όλες οι τηλεοράσεις 4Κ ειναι. εκτός απο τα απλά βασικά μοντέλα
 

Ayrton

Established Member
9 April 2009
136
Το κακό σε αυτές της περιπτώσεις είναι ότι ο περισσότερος κόσμος, θεωρεί αυτονόητο, ότι μια τηλεόραση 4k θα αποδώσει καλύτερα την εικόνα απο μια FHD.
Αυτό δεν είναι defacto αποδεκτό.
Είναι σαν να βάζεις τον καφέ που φτιάχνεις σε ένα ποτήρι 330ml.... σε ένα ποτήρι 600ml. Δεν θα βγεί πιο νερωμένοw, εφόσον χρησιμοποιείς την ίδια δόση? (1080p).

Για αυτό πρέπει να έχει ο καθένας μας στο νού του, τι ζητάει απο μια τηλεόραση, ποια ακριβώς θα είναι η χρήση της, και βεβαίως σε τι δεν θα μας ενοχλεί αν υστερεί.
Το ότι παρέχουνε HDR δεν πάει να πεί ότι εσύ θα το απολαύσεις κιόλας. Θυμήσου της πρώτες 3d..... κλάμαα!! Αλλά είχανε 3d όμως!
Το ίδιο ισχύει κι εδώ.... αν θές ποιοτικό HDR θα ανέβεις κατηγορία. Αλλιώς θα πρέπει να συμβιβαστείς με την ιδέα ότι πιθανόν να έχεις και χειρότερη εικόνα απο την FHD, δεδομένου και των πηγών που θα χρησιμοποιήσεις.

(πάντως, εγώ που πήρα πέρυσι την KD55W807, που είναι FHD, έχω καλύτερη εικόνα απο το φιλαράκι μου, που πήρε φέτος την 7005. Γιατί απλά σε FHD -που είναι και το μεγαλύτερο μέρος του υλικού που έχουμε- αποδίδει καλύτερα απο την 4k - HDR).
Οπότε εναπόκειτε στην δική σου διακριτική ευχέρεια αν θές να "βολευτείς" με κάτι που δεν θα σου δώσει αυτό που ονειρεύεσαι, ή απλά θα περιμένεις να μπορέσεις να δώσεις κάτι παραπάνω σε χρήμα και να πάρεις κάτι αξιόλογο.

Μου δίνεις την αφορμή με το θέμα σου να πώ ότι το 4k και το HDR έγινε ότι το 3d πριν απο χρόνια. Απλά το βάζουνε και στης low budget τηλεοράσεις για να μπορούνε να πουλάνε. Ασχετα αν μπορεί να προσφέρει κάτι ή όχι σε αυτά τα σύνολα.
 

athensniceboy

New member
21 June 2017
32
Αν όλες οι άλλες παράμετροι ειναι ίδιοι τότε ενα σήμα 1080 καλυτερα φαίνεται σε τηλεόραση 1080 ώστε το κάθε πιξελ σηματος να αντιστοιχεί σε ενα πιξελ της οθόνης. Όπως όμως δείχνει και η βαθμολογία στο rtingscom δεν ειναι και πρόβλημα κατα τη γνώμη μου. Άλλωστε πια όλες οι τηλεοράσεις 4Κ ειναι. εκτός απο τα απλά βασικά μοντέλα

δεν το ξερα αυτο...
 

athensniceboy

New member
21 June 2017
32
Το κακό σε αυτές της περιπτώσεις είναι ότι ο περισσότερος κόσμος, θεωρεί αυτονόητο, ότι μια τηλεόραση 4k θα αποδώσει καλύτερα την εικόνα απο μια FHD.
Αυτό δεν είναι defacto αποδεκτό.
Είναι σαν να βάζεις τον καφέ που φτιάχνεις σε ένα ποτήρι 330ml.... σε ένα ποτήρι 600ml. Δεν θα βγεί πιο νερωμένοw, εφόσον χρησιμοποιείς την ίδια δόση? (1080p).

Για αυτό πρέπει να έχει ο καθένας μας στο νού του, τι ζητάει απο μια τηλεόραση, ποια ακριβώς θα είναι η χρήση της, και βεβαίως σε τι δεν θα μας ενοχλεί αν υστερεί.
Το ότι παρέχουνε HDR δεν πάει να πεί ότι εσύ θα το απολαύσεις κιόλας. Θυμήσου της πρώτες 3d..... κλάμαα!! Αλλά είχανε 3d όμως!
Το ίδιο ισχύει κι εδώ.... αν θές ποιοτικό HDR θα ανέβεις κατηγορία. Αλλιώς θα πρέπει να συμβιβαστείς με την ιδέα ότι πιθανόν να έχεις και χειρότερη εικόνα απο την FHD, δεδομένου και των πηγών που θα χρησιμοποιήσεις.

(πάντως, εγώ που πήρα πέρυσι την KD55W807, που είναι FHD, έχω καλύτερη εικόνα απο το φιλαράκι μου, που πήρε φέτος την 7005. Γιατί απλά σε FHD -που είναι και το μεγαλύτερο μέρος του υλικού που έχουμε- αποδίδει καλύτερα απο την 4k - HDR).
Οπότε εναπόκειτε στην δική σου διακριτική ευχέρεια αν θές να "βολευτείς" με κάτι που δεν θα σου δώσει αυτό που ονειρεύεσαι, ή απλά θα περιμένεις να μπορέσεις να δώσεις κάτι παραπάνω σε χρήμα και να πάρεις κάτι αξιόλογο.

Μου δίνεις την αφορμή με το θέμα σου να πώ ότι το 4k και το HDR έγινε ότι το 3d πριν απο χρόνια. Απλά το βάζουνε και στης low budget τηλεοράσεις για να μπορούνε να πουλάνε. Ασχετα αν μπορεί να προσφέρει κάτι ή όχι σε αυτά τα σύνολα.

thanks για την απαντηση...αρα προτεινεις να περιμενω κανα χρονο μηπως παρω τιβι διπλασιας αξιας που θα δειχνει καλυτερα το hdr?μηπως να περιμενω να γινουν πιο οικονομικες οι oled?
 

sat_guy

AVClub Addicted Member
27 September 2014
1,625
νομιζω μπερδεύουμε τον φίλο με μια συζήτηση θεωρητική. Στις 50 ίντσες που ψάχνει, full hd δεν βγαίνουν εκτός απο βασικά μοντέλα. ( η κάποια παλιά καλά αλλα συνήθως ειναι εκθεσιακά στα μαγαζιά)
Και το να λέμε διπλασίασε το budget δε νομιζω να τον βοηθάει.
Ανάμεσα σε αυτά που έγραψε το καλύτερο μοντέλο Ειναι η 7005 κατα τη γνώμη μου.