Τελικός σε AV. Θα υπάρξει διαφορά?

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

ChrisV.

AVClub Enthusiast
8 January 2010
1,062
SunCity
Παρακαλώ τα φώτα σας!!!

Ο av μου, είναι ένας denon avr-3313. Τα L/R ηχεία είναι τα klipsch RB-61.
Εκτός από χρήση home cinema το εν λόγω σύστημα χρησιμοποιείτε και για ακρόαση μουσικής όπου σε κάθε ευκαιρία η ένταση θα ανέβει ψηλά, περίπου στα 3/4 του volume του ενισχυτή.
Η κύρια απορία μου είναι λοιπόν πως ΑΝ προστεθεί ένας τελικός για να οδηγεί τα L/R ηχεία, θα υπάρξει ακουστή διαφορά στην ακρόαση στέρεο;

Διευκρινήσεις & έξτρα απορίες:

Ο τελικός αν αγοραστεί θα είναι της τάξης των 200 ευρώ. (Θα ήθελα και τις προτάσεις σας εδώ, αν τελικά πιστεύετε ότι αξίζει η προσθήκη του).

Ο av σε χρήση home cinema οδηγεί 7 ηχεία. Με την προσθήκη ενός τελικού για τα L/R, τα υπόλοιπα ηχεία θα πάρουν περισσότερο ρεύμα από τον av ή τα τελικά του στάδια λειτουργούν έτσι και αλλιώς οπότε το ρεύμα που θα πάει στο κάθε ένα παραμένει ίδιο;

Εδώ και κάποιες ημέρες σε ακρόαση μουσικής χρησιμοποιώ και το sub με αποκοπή στα 80hz ώστε να μη ζορίζω ούτε τον av αλλά ούτε και τα ηχεία.
Δεν σας κρύβω δε, πως το αποτεεσμα ήταν πιο καλό καθώς φάνηκε να ξεμπουκώνουν τα klipsch και χάθηκαν και κάποια μπουμαρίσματα.

Μία άλλη σκέψη μου, ήταν η προσθήκη ενός τελικού μονοκάναλου ή δικάναλου γεφυρωμένου, ο οποίος θα οδηγεί το κεντρικό ηχείο (ένα klipsch RC-42) κατά τη χρήση home cinema, καθώς ως γνωστόν, η περισσότερη πληροφορία σε χρήση home cinema πάει εκεί.
Και πάλι όμως δεν ξέρω αν η διαφορά θα είναι τέτοια που αξίζει η προσθήκη του ή όχι.

Σας ευχαριστώ για το χρόνο σας και τις απαντήσεις σας εκ των προτέρων!!!!
 

kostis22

AVClub Enthusiast
23 August 2007
751
Γενικά, σε δικάναλη ακρόαση μην περιμένεις διαφορά στην ποιότητα του ήχου απο έναν τελικό. Στην ένταση θα έχεις. Το ίδιο ισχύει και για πολυκάναλο πρόγραμμα όπου ένας τελικός θα ελαφρύνει τον AVR κάτι που έχουν κάνει αρκετοί εδώ μέσα.
Να βάλεις έναν τελικό μόνο για το κεντρικό δεν ξέρω κατά πόσο συμφέρει αν και απ'ότι βλέπω έχεις το μεγάλο κεντρικό οπότε δεν θα ήταν κακή ιδέα.
Επίσης έχω κάποιες επιφυλάξεις -αμφιβολίες για τελικούς της τάξης των 200 ευρώ. Ποιον έχεις στο μυαλό σου; Γνώμη μου είναι ότι δεν θα κερδίσεις πολλά για να μην σου πω ότι οι διαφορές θα είναι αμελητέες. Αν το ποσό ήταν μεγαλύτερο τότε θα σου έλεγα κατευθείαν ΝΑΙ κάντο.
Μην ξεχνάς πως ο Denon σου έχει ένα τροφοδοτικό 670 watt σύμφωνα με τα λεγόμενα της εταιρίας οπότε κάθε άλλο παρά αδύναμος είναι.
Από τη στιγμή που θες εντάσεις στη μουσική σου τότε νομίζω πως έχεις κάνει την καλύτερη δουλειά βάζοντας και το sub στο παιχνίδι, καθώς όσο ευαίσθητα και αν είναι τα klipsch σου, δεν παύουν να είναι ηχεία βιβλιοθήκης που σημαίνει ότι δεν είναι και η καλύτερη τους να παίζουν σε συνθήκες "πάρτυ" οπότε αν κατάφερες και τα έχεις ματσάρει καλά με το sub προς το παρόν μείνε όπως είσαι.
Αργότερα νομίζω ή καλύτερη λύση θα ήταν να πήγαινες σε ένα ζευγάρι μπροστινών τύπου RF-62 ή τα πιο πρόσφατα R-26F .
 
Last edited:

ChrisV.

AVClub Enthusiast
8 January 2010
1,062
SunCity
Απάντηση: Re: Τελικός σε AV. Θα υπάρξει διαφορά?

Επίσης έχω κάποιες επιφυλάξεις -αμφιβολίες για τελικούς της τάξης των 200 ευρώ. Ποιον έχεις στο μυαλό σου; Γνώμη μου είναι ότι δεν θα κερδίσεις πολλά για να μην σου πω ότι οι διαφορές θα είναι αμελητέες. Αν το ποσό ήταν μεγαλύτερο τότε θα σου έλεγα κατευθείαν ΝΑΙ κάντο.
.

Κάποιον όπως αυτός http://www.djshop.gr/pd/behringer-a500-20753.htm?lang=el&path=-648082792 ή αυτός http://www.djshop.gr/pd/jbsystems-vx-400-ii-13428.htm?lang=el&path=-641512943.
Αν μπορέσω να διαθέσω κάτι παραπάνω έχω δει και τον http://www.djshop.gr/pd/crown-xli-800-15359.htm?lang=el&path=1502415400 και αυτό γιατί διαβάζω πως οι crown είναι αξιόλογοι για τα χρήματά τους.
Αν όμως όπως λες δε θα υπάρξει ουσιώδεις διαφορά τότε μένω με τον 3313.
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,377
Θεσσαλονίκη
Ο τελικος κανει διάφορα στο δικαναλο. Τώρα με budget στα 200 ευρώ και σε σχετικα εύκολα ηχεία δεν ξέρω. Μονο με ακρόαση.
 

dimmanoukas

AVClub Enthusiast
11 March 2009
900
ΑΘΗΝΑ
Σε αυτού του τύπου ενισχυτές, υπάρχει και το σενάριο της ενοικίασης (εάν όχι παραχώρηση για δοκιμή)
οπότε με ενα λογικό κόστος, θα ξέρεις απο πρώτο χέρι στο κατά πόσο αξίζει ή όχι μια τέτοια κίνηση

Η επιλογή σε μεγάλο βαθμό είναι υποκειμενική και δεν τίθεται θέμα σωστού ή λάθους, καθώς επιδρούν
αρκετοί παράγοντες....σύστημα, ηχεία και πάνω απο όλα προσδοκίες βελτίωσης - αναβάθμισης

Είναι βέβαια αρκετοί αυτοί του δικάναλου, που προσπαθούν να ταιριάξουν τους τελικούς της crown
με κάποιον προενισχυτή, καθώς πίνουν νερό στο όνομα της οδήγησης και της απόδοσης τους

Σκέψου το σοβαρά και πράξε αναλόγως
 

djx33

AVClub Addicted Member
26 July 2007
1,712
Tokyo, JP
Tα κλιπς είναι μεν ευαίσθητα αλλά και τα ρεύματα ποτέ δεν είναι αρκετά. Οπότε ένας τελικός οπωσδήποτε θα βοηθήσει τα κανάλια που θα ενισχύσει. Θα βοηθήσει και στην ποιότητα του ήχου, όχι μόνο στο γκάζι... Ειδικά όταν υπάρχουν πολλά εφέ σε μια ταινία, δηλ. πολλή πληροφορία απο όλα τα κανάλια, ένας ολοκληρωμένος ζορίζεται. Σχετικά όλα αυτά βεβαια, εξαρτάται από τα ηχεία, το επίπεδο έντασης, κλπ...
Τώρα στο στέρεο οι διαφορές θα είναι μικρές καθώς κλείνουν όλα τα τελικά στάδια πλην των main, οπότε όλη η ισχύς πηγαίνει εκεί.

Ο av σε χρήση home cinema οδηγεί 7 ηχεία. Με την προσθήκη ενός τελικού για τα L/R, τα υπόλοιπα ηχεία θα πάρουν περισσότερο ρεύμα από τον av ή τα τελικά του στάδια λειτουργούν έτσι και αλλιώς οπότε το ρεύμα που θα πάει στο κάθε ένα παραμένει ίδιο;

Ναι, θα πάρουν περισσότερο ρεύμα. Διάβασε και τι λέει το manual του av σου σχετικά με τα pre-outs...