ποια ηχεια ?

basskiller

New member
5 February 2012
10
θαθελα την βοηθεια σας ποια ηχεια μου προτείνετε με τον ADVANCE ACOUSTIC X125
ο χωρος που θα παιξουν είναι 30 τετραγωνικα
 

basskiller

New member
5 February 2012
10
Re: Απάντηση: ποια ηχεια ?

soul jazz .ναι θα χρησιμοποιησω το dac .Για ηχεια μεχρι 1500 ευρω
 

dimmanoukas

AVClub Enthusiast
11 March 2009
900
ΑΘΗΝΑ
Τον ενισχυτη δεν τον ηξερα αλλα απο οτι διαβασα τα κανει ολα και συμφερει και φαινεται να εχει ενδιαφερον

Τον εχετε ακουσει με καποιο ηχειο εκει που τον αγορασατε? Τωρα με ποια ηχεια παιζει και εαν παιζει με καποια τι ειναι αυτο που σας αρεσει και το αυτο που θελετε να αλλαξετε?

Το budget ειναι αρκουντως ικανο...και εαν στην εξισωση μπει και η πιθανοτητα του μεταχειρισμενου τοτε οι αξιολογες επιλογες αυξανονται κατα πολυ

Δωστε μας λιγα παραπανω στοιχεια για να σας γινουν πιο στοχευμενες προτασεις
 

Sanvean

AVClub Enthusiast
30 March 2010
971
Athens
Δίνω και ο ίδιος ηχεία στο μπάτζετ σου (που ίσως σου κάνουν "κλικ"), αλλά ας μείνουμε στα σφραγισμένα, διότι οι επιλογές είναι πολλές και, αν προσθέσουμε και τα μτχ, θα γίνουν αμέτρητες.

Μερικές προτάσεις (για ακρόαση):
Chario Cygnus, ML Motion 20, AE Aelite 3.
Spendor & ATC (εκ των δυο, προτιμώ το ηχόχρωμα της Spendor, όμως γούστα από γούστα διαφέρουν).
Ενδιαφέροντα φαίνονται και τα ηχεία της ΑΑ (αν τυχόν ενδιαφέρεσαι να τα "ζευγαρώσεις"), όμως δεν έχω την παραμικρή εμπειρία να σου μεταφέρω περί αυτών.

Εκτιμώ και ελπίζω πως θα υπάρξουν περισσότερες προτάσεις και από άλλους συμφορουμίτες. Κάνε μια λίστα με όσα σου φαίνονται πιο ενδιαφέροντα, και καλές εξορμήσεις (για ακροάσεις). Αν μπορείς με τον ενισχυτή σου. τότε ακόμα καλύτερα.
 

dimmanoukas

AVClub Enthusiast
11 March 2009
900
ΑΘΗΝΑ
Όποια ηχεία έχει ο αντιπρόσωπος (ultimate audio) με τον ενισχυτή σου επιβάλλεται ακρόαση
προσωπικά με τα chario cygnus θα ήμουν υπέρ καλυμμένος, αλλά τα γούστα όλων δεν ταιριάζουν
ξεκίνα ακροάσεις από εκεί και σε κάθε περίπτωση πορεύεσαι αναλόγως
 

Sanvean

AVClub Enthusiast
30 March 2010
971
Athens
Απάντηση: Re: ποια ηχεια ?

προσωπικά με τα chario cygnus θα ήμουν υπέρ καλυμμένος, αλλά τα γούστα όλων δεν ταιριάζουν

Διαχρονική αξία η σειρά Constellation. Btw εκτιμώ πως και το Delphinus θα γέμιζε 30τμ. Μόνη απορία, ο χαρακτήρας του Χ125 στις υψηλές (αν είναι "λαμπρός" ή όχι).

επιβάλλεται ακρόαση

:a0210:
 

basskiller

New member
5 February 2012
10
Re: Απάντηση: Re: ποια ηχεια ?

Στις υψηλες θα ελεγα ότι είναι γλυκος τωρα τον παιζω με BW 603
 

dimmanoukas

AVClub Enthusiast
11 March 2009
900
ΑΘΗΝΑ
Ωραια αρα ξεκαθαριζει λιγο το τοπιο
Με τα 603 τι ειναι αυτο που σου λειπει?

Καποιοι ενισχυτες της advance ειχαν κατηγορηθει οτι ηταν πολυ "στεγνοι" ειδικα στις υψηλες τους, οποτε και η εταιρεια, θελοντας να το διορθωσει, αλλαξε τον χαρακτηρα τους προς το γλυκο, προφανως

Επομενως, υπαρχει το ενδεχομενο, ειδικα μετα τα 603, τα chario να φανουν πολυ γλυκα...οποτε οπωσδηποτε ακροασεις

@sanvean
Σε χωρο λιγο πανω απο 30 τ.μ. σαλονι-κουζινα εννιαιος εχω τοποθετημενα τα chario lynx και το μπασο δεν μου ελλειψε ποτε...τουναντιον
Οποτε ναι...και τα δελφινια θα γεμιζουν το χωρο και με το παραπανω

Επειδη ειμαι προκαταλειμενος με τη chario και εχοντας περασει απο διαφορες σχολες (harbeth, proac, castle) η σειρα constelation, στην τιμη που δινοταν με τις προσφορες τη θεωρω δωρο, με την μονη ιδιαιτεροτητα, την οδηγηση απο ενα βαρβατο ενισχυτη...(οπως και αρκετων αλλων ηχειων τελικα)

@basskiller
Εαν το nick name χαρακτηριζει και τις ακροασεις σου...ναι στα chario θα βρεις αυτο που ψαχνεις και με το παραπανω
Τα παιδια στην ultimate θα σε βοηθησουν να βρεις αυτο που θες
Ωστοσο, για να βγεις ωριμοτερος ακουστικα και με περισσοτερες εμπειριες, ακου οσους περισσοτερους συνδυασμους μπορεις....εχει και αυτο τη γλυκα του
 

Sanvean

AVClub Enthusiast
30 March 2010
971
Athens
Απάντηση: Re: ποια ηχεια ?

Με τα 603 τι ειναι αυτο που σου λειπει?

Το Chario του λείπει αδερφέ, δεν το κατάλαβες;; :earmuffs: !!!

Υπέροχα και τα Lynx! Δεν "γεμίζουν" το μάτι (λόγω μεγέθους - κατά τ'άλλα είναι πανέμορφα), αλλά "γεμίζουν" χώρους (με ποιοτικό ήχο), και αυτό είναι που έχει σημασία.
Και τα δελφίνια του κάνουν (απλώς φοβόμουν μήπως ο ενισχυτής είναι προβολικός, διότι τα τουίτερ των δελφινιών δεν συγχωρούν κακοματσαρίσματα). Ας ακούσει όμως ο φίλος όσα περισσότερα (Chario, και όχι μόνο) μπορεί. Όπως ορθά είπες, έχει τη γλύκα του :smile:
 

leo1964

AVClub Fanatic
12 May 2010
10,381
Νησί των Φαιάκων
Δίνω και ο ίδιος ηχεία στο μπάτζετ σου (που ίσως σου κάνουν "κλικ"), αλλά ας μείνουμε στα σφραγισμένα, διότι οι επιλογές είναι πολλές και, αν προσθέσουμε και τα μτχ, θα γίνουν αμέτρητες.

Μερικές προτάσεις (για ακρόαση):
Chario Cygnus, ML Motion 20, AE Aelite 3.
Spendor & ATC (εκ των δυο, προτιμώ το ηχόχρωμα της Spendor, όμως γούστα από γούστα διαφέρουν).
Ενδιαφέροντα φαίνονται και τα ηχεία της ΑΑ (αν τυχόν ενδιαφέρεσαι να τα "ζευγαρώσεις"), όμως δεν έχω την παραμικρή εμπειρία να σου μεταφέρω περί αυτών.

Εκτιμώ και ελπίζω πως θα υπάρξουν περισσότερες προτάσεις και από άλλους συμφορουμίτες. Κάνε μια λίστα με όσα σου φαίνονται πιο ενδιαφέροντα, και καλές εξορμήσεις (για ακροάσεις). Αν μπορείς με τον ενισχυτή σου. τότε ακόμα καλύτερα.

Τα AELITE 3 θα ταιριάξουν καλά