Πρόβλημα με KEF PSW2000 Sub

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Ulv3r

Established Member
23 August 2007
101
Καλησπέρα σε όλους,
έχω ένα πρόβλημα με το KEF PSW2000 active sub και αναρωτιόμουν αν είχε κάποιος καμία ανάλογη εμπειρία ή καμία ιδέα για το τι φταίει.
Όταν το sub είναι στο "manual" και το ανοίξω, παράγει ένα σχετικά αισθητό "humming noise", και μόλις το κλείσω παράγει ένα δυνατό "PLOP" (βίαιη μετατόπιση του ηχείου). Αυτό και χωρίς να είναι συνδεδεμένο στον ενισχυτή. Αν είναι στο "auto" ξεκινάει αθόρυβο και μόλις πάρει σήμα από την ενισχυτή παράγει το humming ακόμη και κλείσω τον ενισχυτή ή αποσυνδέσω το καλώδιο ήχου.
Έχει κανένας καμιά ιδέα τι παίζει;
 

spcav

AVClub Fanatic
18 August 2006
16,549
Φυσιολογικά μου κάνουν και τα 2, μην αγχώνεσαι
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Δηλαδή στο αυτόματο όταν πάρει σήμα απ τον ενισχυτή και παράγει αυτό το θόρυβο που λες, αν σταματήσεις το πρόγραμμα και το υπογούφερ μείνει μεν ενεργό αλλά χωρίς σήμα, ακούγεται αυτό το humming? Kαλό θα ήταν να μην αποσυνδέεις το υπογούφερ όταν έχει ενεργό σήμα και με τον ενισχυτή ανοιχτό, αν θες να το βγάζεις απ το ρεύμα να περιμένεις μέχρις ότου μπει σε κατάσταση αναμονής και να το βγάζεις.
 

Ulv3r

Established Member
23 August 2007
101
Όχι, βασικά αν πάρει σήμα ακούγεται το buzzing (ακούγεται απο 5 μέτρα μακριά) αλλά μολις σταματήσει ο ενισχυτής συνεχίζει. Ακομα και αν αποσυνδέσω το RCA πάλι ακούγεται. Αν π.χ. πάρω το sub και το πάω σε ένα άλλο δωμάτιο μονο με το καλώδιο ρεύματος, αν είναι στο manual αμέσως έρχεται ο ήχος, αν είναι στο auto μένει στο κοκκίνο το λαμπάκι του (χωρίς ήχο)και μόλις πειράξω το Phase π.χ. επανέρχεται ο ήχος. Επίσης ο ήχος μειώνεται αν στρεψω το phase 300 μοίρες στο άλλο άκρο. Αλλά εκεί δεν είναι συγχρονισμέενο με τα ηχεία. Στο κλείσιμο πάντος ο ηχος είναι σαν μικρή έκρηξη και είναι αναπόφευκτος. Έιτε τραβήγω το καλώδιο, είτε το κλείσω κανονικά είτε απο πολύμπριζο το ίδιο...
 

st939

Established Member
12 July 2011
151
Αν αποσυνδέσεις την κεραία της τηλεόρασης το buzzing σταματάει;
 

Ulv3r

Established Member
23 August 2007
101
Αν αποσυνδέσεις την κεραία της τηλεόρασης το buzzing σταματάει;

Δεν υπάρχει τηλεόραση και κεραία στο σπίτι. Μόνο προτζεκτορας για ταινίες.
 

st939

Established Member
12 July 2011
151
OK συχνά τέτοια προβλήματα οφείλονται σε κακή γείωση, έχεις ένα η περισσότερα μηχανήματα συνδεδεμένα σε άλλη γη η πρίζα με διαφορετική γη.
Μπορείς αν αποσυνδέσεις ένα ένα ότι άλλο είναι συνδεδεμένο μέχρι να βρεις τον ένοχο.
 

Ulv3r

Established Member
23 August 2007
101
OK συχνά τέτοια προβλήματα οφείλονται σε κακή γείωση, έχεις ένα η περισσότερα μηχανήματα συνδεδεμένα σε άλλη γη η πρίζα με διαφορετική γη.
Μπορείς αν αποσυνδέσεις ένα ένα ότι άλλο είναι συνδεδεμένο μέχρι να βρεις τον ένοχο.

Μπα δυστυχώς, και μονο του να το πάω σε άλλο δωμάτιο και να βγάλω απο τις πριζες τους άλλες συσκευές, το πρόβλημα παραμένει...
 

Αντώνης-Κ

AVClub Addicted Member
22 June 2007
2,016
Μπα δυστυχώς, και μονο του να το πάω σε άλλο δωμάτιο και να βγάλω απο τις πριζες τους άλλες συσκευές, το πρόβλημα παραμένει...


Μήπως έχεις γενικό πρόβλημα με τη γείωση στο σπίτι? Επειδή σαν γείωση μου ακούγεται.
 

Ulv3r

Established Member
23 August 2007
101
Μήπως έχεις γενικό πρόβλημα με τη γείωση στο σπίτι? Επειδή σαν γείωση μου ακούγεται.

Θα μπορούσε η γείωση να προκαλεί αυτήν τη μικρή έκρηξη κάθε φορά που το ηχείο σβήνει;
 

Αντώνης-Κ

AVClub Addicted Member
22 June 2007
2,016
Θα μπορούσε η γείωση να προκαλεί αυτήν τη μικρή έκρηξη κάθε φορά που το ηχείο σβήνει;

Φυσικά όλα είναι πιθανά με τη γείωση.

Όμως δεν μα είπες, τώρα παρουσίασε το πρόβλημα η το πηρές μεταχειρισμένο?
 

Ulv3r

Established Member
23 August 2007
101
Είχα πάρει όλο το σετ (5.1) μεταχειρισμένο και τις πρώτες μέρες δεν είχε κανένα πρόβλημα. Μετά απο λίγο προέκυψε ο θόρυβος.
 

ApolloTonKosmo

New member
27 November 2007
37
Αθηνα
Νομιζω πως εχει καποιο θεμα το subwoofer. Καπως ετσι εκανε και ενα Crustal Audio THX 10 που εχω. Εκανε εναν χαμηλο ηχο (σαν τα καλωδια της ΔΕΗ) και το πηγα για ελεγχο και οντως ειχε θεμα. Ειχα δοκιμασει να απομονωσω την γηωση αλλα το πρβλημα σηνεχιζε και ετσι το πηγα για service. Λογικα καποιο διαροη πρεπει να ειναι απο την τροφοδοσια.
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Επειδή καμιά φορά μικρά πραγματάκια δημιουργούν απίστευτες καταστάσεις και δίνουν ευκαιρία σε τεχνικούς για τσάμπα χρήμα, δοκίμασε μήπως κάποιο απ τα δύο βύσματα πάνω στον ενισχυτή ή πάνω στο υπογούφερ δεν κάνει καλή επαφή, την έχω πατήσει μία φορά, επίσης δες μην περνάει το καλώδιο του υπογούφερ παρέα με των ηχείων ή ρεύματος, εγώ το έχω ξεχωριστά στο πάτωμα γιατί και μένα όταν το βάζω στο κανάλι με τα υπόλοιπα καλώδια κάνει αυτό τον ήχο.