Βενετία - Μπουράνο

Skywriter55

AVClub Enthusiast
11 January 2015
952
Ακολουθούν μερικές φωτογραφίες από τη μαγευτική Βενετία και το γραφικό Μπουράνο

 
Last edited by a moderator:

Skywriter55

AVClub Enthusiast
11 January 2015
952
Έχοντας ταξιδέψει ήδη τρεις φορές Ιταλία ,με την τελευταία εξόρμηση στη Ρώμη το 2014,αποφασίσαμε ότι πλέον ήρθε η ώρα να επισκεφθούμε μία από τις ωραιότερες πόλεις του κόσμου , αν όχι την ωραιότερη και αφήνοντας έξω από τη συγκριση το διαφορετικό μέγεθος της Ιταλικής πρωτεύουσας.Αν και το γνωρίζαμε ,πλέον το σκεπτικό μας είναι ότι κάθε ταξιδιώτης που θέλει να σέβεται τον εαυτό του, οφείλει να κρατά την αναλογία των ευρωπαϊκών ταξιδιών vs Ιταλία σε 1:1.

Φτάνοντας στο αεροδρόμιο Μαρκο Πόλο το πρώτο πράγμα που κάναμε ήταν να κλείσουμε την Venice Card για 72 ώρες με 52 ευρώ ,η οποία συμπεριλάμβανε τις μετακινήσεις από και προς το αεροδρόμιο καθώς και όλες τις γραμμές από τα βαπορέτα μέσα στη Βενετία καθώς και αυτές που πάνε στα γύρω νησιά. Η κάρτα είναι μονόδρομος ,αν αναλογιστεί κανείς ότι κάθε διαδρομή στο μεγάλο κανάλι κοστίζει 7.5 ευρώ και έστω και μία φορά τη μέρα χρήση βαπορέτου (ειδικά καλοκαίρι) σου γλιτώνει συνολικά πάνω από 10-15 ευρώ. Η οργάνωση και η ευκολία των μεταφορών είναι τέτοια ώστε από την άφιξη μας στο αεροδρόμιο μέχρι την αγορά της κάρτας και την στάση του Aerobus 5 ,ζήτημα να πέρασαν 10 λεπτά.

Η Βενετία είναι μια ιδιαίτερη και πανέμορφη πόλη,ουσιαστικά ένα μικροσκοπικό νησί ή καλύτερα δεκάδες μικρά νησιά χωρισμένα με κανάλια .Το σοκ που παθαίνει κάποιος ξεκινάει από την άφιξη στην Piazzale Roma στην πρώτη διαδρομή στο μεγάλο κανάλι .Στα μόνα αρνητικά της πόλης ,οι στάσεις της Actv ,οι οποίες θεωρώ ότι δεν ταιριάζουν με αυτό αρχιτεκτονικό θαύμα της ,περίμενα κάτι παραδοσιακό με μεράκι από τους Ιταλούς.Γνωρίζοντας ότι βρισκόμαστε σε ακριβό Ευρωπαϊκό προορισμό και θέλοντας να μη χαλάσουμε πολλά λεφτά για τη διαμονή μας,κλείσαμε αντί για ξενοδοχείο ,το apartment Ca' Venissa όπου μείναμε απόλυτα ικανοποιημένοι για την προσφορά που έδινε.Το διαμέρισμα βρίσκεται στην περιοχή San Polo ,κοντά στη γέφυρα Ριαλτό ,στο κέντρο περίπου της πόλης και δίπλα σχετικά στην στάση Silvestro.Ήμασταν τυχεροί ,γιατί πετύχαμε την πόλη Ιούνιο μήνα με καλό καιρό κάτω από 30C και χωρίς πολύ τουρισμό για τα δεδομένα της Βενετίας.Αν προσθέσουμε και το γεγονός ότι ένα μεγαλό μέρος των τουριστών ήταν Ιταλοί,θεωρώ ότι πετύχαμε πολύ καλή περίοδο ,αναλογιζόμενοι τι έχουμε δει σε βίντεο και φωτογραφίες από άλλες εποχές του χρόνου και ότι δέχεται ετησίως περισσότερο κόσμο ακόμα και από την Ελλάδα.



Γόνδολες παντού στο μεγάλο κανάλι



Η θέα του Grand Canal από τη γέφυρα του Ριάλτο είναι το σημείο όπου συνοστίζεται ο κόσμος για μία φωτογραφία από την κορυφή.Καλύτερο σημείο είναι όμως κατεβαίνοντας τα σκαλοπάτια με φορά προς Σαν Μάρκο
DSCF7658

DSCF7682


Η γέφυρα Ριάλτο



H 1η μέρα κύλησε ήρεμα το μεσημέρι με βόλτες στα σοκάκια της San Polo και Castello,για να καταλήξουμε για φαγητό στο Rosa Rossa ,ενώ το απόγευμα οδεύσαμε προς την τουριστική -αλλά όμορφη- San Marco και έπειτα την ήσυχη Dorsoduro μέσω της ξύλινης γέφυρας Accademia ,για να καταλήξούμε το βράδυ στην αυθεντική Βενετία των ντόπιων,την Cannaregio και το γνωστό εστιατόριο il Paradiso Perduto.Η Βενετία δε φημίζεται για την παραδοσιακή Ιταλική κουζίνα και πήγαμε προετοιμασμένοι ότι πίτσα και ζυμαρικά δε θα είναι σαν τη νότια Ιταλία /Ρώμη.Ωστόσο βρήκαμε μερικά εστιατόρια/καταστήματα με τίμια και φθηνή πίτσα.



Γραφικά σοκάκια οδεύοντας προς Σαν Μαρκο



Πλατεία Σαν Μάρκο
DSCF7696

DSCF7705

DSCF7703


Εκτός από τη φημισμένη Piazza San Marco ,η Βενετία διαθέτει πολλές όμορφες μικρότερες (campo),αλλά και κάθε στενό είναι άξιο φωτογραφίας.Η Σαν Μάρκο ενδείκνυται για νωρίς το πρωί ή απόγευμα,αφού μετά τις 11 το πρωί οι τουρίστες καταφθάνουν κατά κύματα.Εκτός των άλλων,η Βενετία δέχεται χιλιάδες κόσμο που την επιλέγει ως μονοήμερη.Μια καλή φωτογραφική διαδρομή σπασμένη σε διαφορετικές βόλτες είναι αυτή εδώ ,ωστόσο και να χαθείτε στα στενά της πόλης θα μαγευτείτε από το τοπίο.Πολύ καλή εντύπωση μας έκανε η βόλτα από Ακαντέμια προς την εκκλησία Santa Maria Della Salute ,όπου την περπατήσαμε μόνοι μας ,χωρίς ίχνος τουρίστα ,καθώς και η διαδρομή από San Polo προς Cannaregio ,ομοίως μόνοι μας.Γενικά αποφύγαμε πρωινές εξορμήσεις στη Σαν Μαρκο ,όπου μαζί με τη περιοχή γύρω από τη Ριαλτό μαζεύεται η πλειονότητα του κόσμου.Απόλαυση το τοπικό φαγητό και η εξυπηρέτηση στο il paradiso perduto ,αν και όχι φανατικός οπαδός των θαλασσινών ,οφείλω να ομολογήσω ότι είναι εξαιρετικό.


Γόνδολες παντού
DSCF7715

DSCF7717


Η θέα από την ξύλινη γέφυρα Ακαντέμια
DSCF7778

Περπατώντας ολομόναχοι στην Dorsoduro

DSCF7789


Η θέα του μεγάλου καναλιού από την Dorsoduro
DSCF7806-2


Η εκκλησία Santa Maria Della Salute
DSCF7815


Επιστροφή από την Dorsoduro με τη γραμμή 1 του Actv
DSCF7825


Ριάλτο
DSCF7830


Το μεγάλο κανάλι
DSCF7833


Σε κάθε διάβαση από τη γέφυρα Ριάλτο, η θέα της είναι πάντα φωτογραφικός πειρασμός
DSCF7849


Canneragio ,οδεύοντας προς il Paradiso Perduto

DSCF7859


Μακαρονάδα με θαλασσινά στο il Paradiso Perduto
DSCF7864
 

Skywriter55

AVClub Enthusiast
11 January 2015
952
Το πρωινό την 2η μέρας αποφασίσαμε να κινηθούμε στα σοκάκια της San Polo και San Groce ,για να αποφύγουμε τον ήλιο και να περπατήσουμε μακρυά από τις ορδές Αμερικανών που κατέφθαναν στην πόλη.Περιέργως ,σε σχέση με το προηγούμενο ταξίδι στη Λισαβόνα ,η οποία είχε 99% πληρότητα,η Βενετία ήταν αρκετά ήσυχη στις περισσότερες περιοχές της.Ευχάριστη έκπληξη λοιπόν,αν αναλογιστούμε ότι μόνο η Βενετία δέχεται παραπάνω τουρισμό από την Ελλάδα .Το απόγευμα έγινε δεύτερη εξόρμηση στη San Marco περπατώντας μέσω Castello ,φτάνοντας παραλιακά στη Γέφυρα των Στεναγμών και καταλήγοντας στην πλατεία του Αγίου Μάρκου.Ανεβήκαμε στο Campanile και θαυμάσαμε την εκθαμβωτική θέα ,ακούσαμε κλασική μουσική στο ξακουστό Florian ,για να καταλήξουμε πάλι στην Dorsoduro ,αυτή τη φορά βόρεια, στην Campo Margherita για πίτσα στο χέρι με 2ευρώ κάθε τεράστιο κομμάτι (pizza al volo) μαζί με τη νεολαία της Βενετίας.


Campo στην San Polo
DSCF7888


Αρκετά ήσυχα και στη San Polo
DSCF7900

Παρόμοιο σκηνικό στην San Groce
DSCF7919


Οδεύοντας προς San Marco από Castello
DSCF7954

DSCF7962



Μόνο μία Piazza ,αλλά πολλά Campos στη Βενετία.
DSCF7987

Η Γέφυρα των Στεναγμών
DSCF8012


Η θέα της Σαν Μάρκο από το Campanile
DSCF8035

DSCF8081

DSCF8085

DSCF8074


Οδεύοντας προς Campo Santa Margherita αναγκαστική στάση στη γέφυρα Ακαντέμια για φωτογραφία μακράς έκθεσης.

DSCF8122

DSCF8127


Λίγο πριν την πλατεία Margherita
DSCF8137

DSCF8140

DSCF8142
 

Skywriter55

AVClub Enthusiast
11 January 2015
952
Αφήσαμε για την 3η μέρα το ταξίδι στο Μπουράνο ,μιας και το έχουμε κάνει παράδοση σε κάθε πόλη που επισκεφτόμαστε ,να κάνουμε και μια μονοήμερη εκδρομή σε κοντινη απόσταση.Ξεκινήσαμε λοιπον περπατώντας από Ριάλτο προς Fontamente Nove και την στάση του Actv 12.


Οδεύοντας προς Ριάλτο από Σαν Πόλο
DSCF8166


Κάθε σημείο και φωτογραφικός πειρασμός
DSCF8180


Όσο ξακουστό και αν είναι το Μουράνο ,το πλήθος μαζί με μας προτίμησε το γραφικό και γεμάτο χρώματα Μπουράνο που απέχει 40 λεπτά με το βαπορέτο.Καθήσαμε για φαγητό έχοντας πρώτα κάνει κράτηση στο διάσημο με 1 αστέρι Μισελέν Al Gatto Nero .Στο Μπουράνο τα λόγια περιττεύουν ,αφήνω τις εικόνες να μιλήσουν.



Για το απογευμα τελευταίας μέρας αφήσαμε το κερασάκι στην τούρτα ,το Ai Barbacani με τα ξακουστά μαύρα μακαρόνια με μελάνι σουπιάς,τη ροδακινόπιτα και έπειτα βόλτα στα γύρω στενά.


Αναγκαστική στάση πάλι στην Ριάλτο​.Οι καλύτερες στη Ριάλτο και την Ακαντέμια είναι νωρίς το πρωί ή αργά το απόγευμα

DSCF8393

DSCF8404

DSCF8407

DSCF8488

Η θέα από το Ai Barbacani
DSCF8486
DSCF8503


Τι κρατάω από αυτό το ταξίδι



- τα αναρίθμητα μικρά κανάλια με τις γόνδολες και τα γραφικά σοκάκια

- η θέα από τη γέφυρα Ριάλτο ,Ακαντέμια και από το Campanile.

- τα θαλλασινά της Βενετσιάνικης κουζίνας

- την απογευματινή βόλτα στη Dorsoduro και τη βραδινή στην Cannaregio

- την αρχιτεκτονική της πόλης

- το ήσυχο και γεμάτο χρώμα Μπουράνο

- το εξαιρετικο διαμέρισμα Ca Venissa

Επιστρέφοντας προς το αεροδρόμιο .Εις το επανιδείν.

DSCF8522-2
 

kbouk

Super Moderator
Staff member
8 January 2010
22,158
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Απάντηση: Re: Βενετία - Μπουράνο

Εξαιρετική παρουσίαση, μπράβο :SFGSFGSF:

ΥΣ
Ζητώ συγνώμη μιας και έσβησα όλα τα παλιά μυνήματα για να ξεκινήσει το νήμα ξανά με την παράλληλη παρουσίαση των φωτογραφιών και τον σχολιασμό τους οπότε θα παρακαλέσω όσους έγραψαν δύο λόγια πρϊν να κάνουν τον κόπο να επαναλάβουν (αν θέλουν φυσικά).
 
Last edited:

anochampions

Supreme Member
6 December 2009
3,643
Τώρα μάλιστα! Μπράβο φίλε και για τις φωτογραφίες και για την παρουσίαση!
Θα βάλεις πολλούς σε σκέψεις για ταξιδάκι στη Βενετία!
 

Skywriter55

AVClub Enthusiast
11 January 2015
952
Ευχαριστώ πολύ τους διαχειριστές!
Τώρα μάλιστα! Μπράβο φίλε και για τις φωτογραφίες και για την παρουσίαση!
Θα βάλεις πολλούς σε σκέψεις για ταξιδάκι στη Βενετία!

Σ'ευχαριστώ!Υπόψιν προς όσους σκοπεύουν να πάνε για 1η φορά είναι ακριβή πόλη ,χωρίς εκδρομή στο Μπουράνο ,βγαίνει και σε 2 μέρες η Βενετία ή μονοήμερη με βάση πχ Βερόνα.Ωστόσο με έξυπνες κινήσεις κατάφερα να φέρω το κόστος κάτω από το 4ημερο της Λισαβόνας.
 
Last edited:

dk65gr

AVClub Enthusiast
11 February 2007
924
ΔΡΑΜΑ
Ένας υπέροχος 'τουριστικός' οδηγός με πανέμορφες φωτογραφίες που σε ταξιδεύουν, συγχαρητήρια
 

waroo

AVClub Addicted Member
20 April 2012
1,696
skywriter55 σ'ευχαριστούμε πολύ και για τις φωτογραφίες και για το οδοιπορικό σου!

η Βενετία είναι κάτι το μοναδικό, από τα λίγα μέρη που πραγματικά πρέπει να επισκεφτεί κάποιος....

ειδικά για τους φαν της φωτογραφίας νομίζω πως είναι "ιερός" τόπος που πρέπει να επισκεφτούν μία φορά στη ζωή τους (ο,τι είναι η Μέκκα για τους μουσουλμάνους)

η μοναδική παρατήρησή μου σε αυτά που έγραψες είναι ότι βγαίνει σε 2 ημέρες - έχει τη φήμη της μικρής πόλης που περπατιέται εύκολα και γρήγορα.

Προσωπικά διαφωνώ. Η Βενετία θέλει τουλάχιστον 3-4 ημέρες (μόνη της - χωρίς τα άλλα νησάκια) για να τη γυρίσεις "σωστά" δηλαδή να έχεις αρκετό χρόνο να βυθιστείς στη μαγεία της και να δεις τις περισσότερες γειτονιές της.

να ρωτήσω και κάποια πιο πρακτικά θέματα
σου έλλειψε το τρίποδο?
με τον 10-24mm ένοιωθες καθόλου περιορισμένος σε εστιακά μήκη?
 

Skywriter55

AVClub Enthusiast
11 January 2015
952
skywriter55 σ'ευχαριστούμε πολύ και για τις φωτογραφίες και για το οδοιπορικό σου!

η Βενετία είναι κάτι το μοναδικό, από τα λίγα μέρη που πραγματικά πρέπει να επισκεφτεί κάποιος....

ειδικά για τους φαν της φωτογραφίας νομίζω πως είναι "ιερός" τόπος που πρέπει να επισκεφτούν μία φορά στη ζωή τους (ο,τι είναι η Μέκκα για τους μουσουλμάνους)

η μοναδική παρατήρησή μου σε αυτά που έγραψες είναι ότι βγαίνει σε 2 ημέρες - έχει τη φήμη της μικρής πόλης που περπατιέται εύκολα και γρήγορα.

Προσωπικά διαφωνώ. Η Βενετία θέλει τουλάχιστον 3-4 ημέρες (μόνη της - χωρίς τα άλλα νησάκια) για να τη γυρίσεις "σωστά" δηλαδή να έχεις αρκετό χρόνο να βυθιστείς στη μαγεία της και να δεις τις περισσότερες γειτονιές της.

να ρωτήσω και κάποια πιο πρακτικά θέματα
σου έλλειψε το τρίποδο?
με τον 10-24mm ένοιωθες καθόλου περιορισμένος σε εστιακά μήκη?




Σε κάθε ταξίδι μου λείπουν πολλά πράγματα ,κυρίως χρόνος για να σκεφτώ πώς πρέπει να βγάλω κάθε φωτογραφία ,αφού είμαι συνέχεια στο τρέξιμο,σε αντίθεση πχ με έναν Γερμανό που είχε βάλει μία phase one με arca φακό ( ; ) σε τρίποδο πάνω στη Ριάλτο,είχε πιάσει την καλύτερη θέα και τραβούσε επί ώρες :) .Επίσης ,θα ήθελα να τραβάω με χειροκίνητη εστίαση.Το τρίποδο δε μου έλειψε πολύ,γιατί στις γέφυρες ακουμπούσα τη μηχανή και έπειτα από 2-3 αποτυχημένες προσπάθειες ή με χρονόμετρο έβγαινε και μία καλή,αλλά καταφέρνω συχνά να βγάλω ικανοποιητικές με τα χέρια ως 1/8s.Δε διαφωνώ όμως ότι είναι βασικό εξάρτημα για τη Βενετία.Προσπαθώ ερασιτεχνικά να μαθαίνω αργά αλλά σταθερά είτε από εδώ είτε από άλλα forums είτε από το youtube και κυρίως από τα τραγικά λάθη που έχω κάνει στο παρελθόν ,μιας και η φωτογραφική μου εμπειρία είναι αρκετά μικρή. Με τον 10-24 κάνω τις περισσότερες φωτογραφίες στα ταξίδια ,το βρίσκω λίγο άβολο να κουβαλάω πολλούς φακούς ,ακόμα και τα πορτραίτα με τον ευρυγώνιο τα κάνω,δεν είναι εύκολο όμως.

ΥΓ Ακριβώς έτσι όπως τα λες ,η Βενετία είναι το σχολείο των φωτογράφων,η Sandisk και η Lexar οφείλουν πολλά σε αυτήν την πόλη.
 

tiniakos

AVClub Fanatic
7 August 2007
16,146
Τήνος / Ελλάς
Συγχαρητήρια για το ταξίδι με εικόνα και λόγια που πολύ επιτυχημένα μας πήγες.
Οι φωτογραφίες είναι καταπληκτικές και επειδή πρέπει να είναι και jpeg θα πω με σιγουριά ότι
με αυτό που είδαν τα μάτια μου μέσα από τις λήψεις σου ακόμη και ο προχωρημένοςερασιτέχνης είναι οκ
με το σύστημα της Χ-Τ2 + τον 10-24 που έχεις επιλέξει.
Δε μπορώ να φανταστώ κάτι να λείπει από τις φωτογραφίες ώστε να επιλέξει κάποιος κάτι παραπλήσιο ή ακόμη και ακριβότερο.
Το αποτέλεσμα σε αποζημιώνει 100% και πρέπει να είσαι 1000% ευχαριστημένος.
 

Skywriter55

AVClub Enthusiast
11 January 2015
952
Ευχαριστώ πολύ,ναι είμαι ευχαριστημένος,δεν έχω παράπονο.Οι φωτογραφίες δεν είναι SOOC ,αλλά ορισμένες είναι το ίδιο ίσως και καλύτερες ακατέργαστες.Τραβάω Raw+F πάντα.
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,583
Αθηνα
Παρα πολυ ωραιες φωτογραφιες και συγχαρητηρια!

Να ρωτησω κατι επειδη μου κινησε την περιεργεια. Τι ωρα πηγες στην πλατεια αγ μαρκου και ανεβηκες στο καμπαναριο (απο οπου ειναι και η φωτογραφια απο ψηλα); Μου φανηκε φοβερα παραξενο οτι ειδικα στην "απο ψηλα" φωτο, η πλατεια ειναι ΑΔΕΙΑ! Εχω παει αρκετες φορες και γινοταν παντα χαμος. Τελευταια φορα που πηγα ηταν το 2016 και ηταν επισης αδεια. Το 2013 γινοταν χαμος, οπως και τις παλαιοτερες φορες που ειχα παει. Επιασες καθολου κουβεντα να σου πουν αν εχουν λιγοτερο τουρισμο απο παλια;
 

cacau

Moderator
Staff member
7 June 2008
20,324
Αθήνα
Υπέροχο οδοιπορικό, η Βενετία είναι πράγματι "ιερός τόπος" για τους φωτογράφους και όχι μόνο. Την έχω περιδιαβεί κατ' επανάληψη πριν άπειρα χρόνια - ήταν έδρα του προξενείου όταν είμουν φοιτητής - και εκτός από τις ηλιόλουστες στιγμές, θυμάμαι κάποιες φορές που κυκλοφορούσες μόνο με βάρκα και έμπαινες απ' ευθείας στο κτίριο! Μια από τις τρείς ωραιότερες πόλεις του κόσμου κατά την άποψη πολυταξιδεμένου φίλου σε σχετική ερώτησή μου, που τυχαίνει να είναι οι "πόλεις του νερού": Βενετία, Άμστερνταμ και Αγία Πετρούπολη.

Κάτι όχι πολύ γνωστό, για όποιον έχει τον χρόνο, την διάθεση και τα χρήματα: αξίζει μια μονοήμερη εκδρομή προς την Βιτσέντσα, πατρίδα του σπουδαίου αρχιτέκτονα Αντρέα Παλάντιο (1508-1580), για να επισκεφθείτε κάποιες από τις υπέροχες "βίλλες" του στην διαδρομή:
http://www.vicenzae.org/en/tourism/vicenza-palladio-and-the-villas και https://www.tripadvisor.com/ShowTop...ended-Vicenza_Province_of_Vicenza_Veneto.html
 
Last edited:

Simos.I

Moderator
Staff member
17 June 2006
25,483
Land of Dystopia
Εξαιρετικό φωτογραφικό οδοιπορικό, όντως ιερός τόπος με βαριά ιστορική κληρονομιά για όλους τους Ιταλούς και εν γένει τους Ευρωπαίους, το μόνο κρατίδιο που όρθωσε ανάστημα στις βλέψεις του Σουλτάνου, εξαιρετική ναυτική παράδοση έχω κι εγώ πρόσφατα νωπές μνήμες άλλωστε τον Αύγουστο 2016 βρέθηκε εκεί
 

cacau

Moderator
Staff member
7 June 2008
20,324
Αθήνα
...αφού πρώτα κατέλαβαν την Πόλη από σπόντα (σταυροφορίες το είπαν), και κατάκλεψαν τα πάντα - μεταξύ αυτών και τα άλογα που... στολίζουν τον Άγιο Μάρκο! Από εκεί και μετά η Βυζαντινή, αυτοκρατορία ήταν μόνο στο όνομα...
 

Skywriter55

AVClub Enthusiast
11 January 2015
952
Πολύ καλές οι πληροφορίες,ευχαριστώ .Επίσης ,θεωρείτε από τις πιο ασφαλείς πόλεις ,παρόλο που όλα σχεδόν γίνονται με πλωτά μέσα :ασθενοφόρα,αστυνομία ,σκουπιδιάρικα κλπ.

Να ρωτησω κατι επειδη μου κινησε την περιεργεια. Τι ωρα πηγες στην πλατεια αγ μαρκου και ανεβηκες στο καμπαναριο (απο οπου ειναι και η φωτογραφια απο ψηλα); Μου φανηκε φοβερα παραξενο οτι ειδικα στην "απο ψηλα" φωτο, η πλατεια ειναι ΑΔΕΙΑ! Εχω παει αρκετες φορες και γινοταν παντα χαμος. Τελευταια φορα που πηγα ηταν το 2016 και ηταν επισης αδεια. Το 2013 γινοταν χαμος, οπως και τις παλαιοτερες φορες που ειχα παει. Επιασες καθολου κουβεντα να σου πουν αν εχουν λιγοτερο τουρισμο απο παλια;

και τις δύο φορές γύρω στις 7-7.30 το απόγευμα και κάτσαμε καμια ώρα.Η εικόνα σίγουρα δε θα ήταν ίδια 11-12 το πρωί ,μιας και πολλοί έρχονται μονοήμερη ή μένουν έξω από τη Βενετία στο Μέστρε ,αλλά και πάλι θεωρώ ότι ήμασταν τυχεροί.Δυστυχώς δε ρώτησα ντόπιους,αλλά μάλλον δύσκολο να ξαναπετύχω τέτοιο σκηνικό .
 

gkpapad

AVClub Addicted Member
29 January 2007
1,798
Φιλε Skywriter55,υπεροχο οδοιπορικο,υπεροχη η φωτογραφικη αναπαρασταση της Βενετιας.Σε ευχαριστουμε για την υπεροχη δουλεια σου
 

Skywriter55

AVClub Enthusiast
11 January 2015
952
:ernaehrung004: .Θα ακολουθήσουν κάποια στιγμή άλλες 2 ιστορίες ,οι φωτογραφίες είναι έτοιμες ,μένει το γράψιμο.