Πρόβλημα (?) με ήχο σε SONY KD-55X80005C over HDMI

karnaoubas

New member
17 November 2012
7
Αθήνα
Καλησπέρα παιδιά,

έχω μια SONY KD-55X80005C την οποία έχω συνδεδεμένη με HDMI στο PC. Το πρόβλημα που αντιμετωπίζω έχει να κάνει με τον ήχο και συγκεκριμένα με τον stereo. Όταν βλέπω μια ταινία ή ακόμα συχνότερα όταν παίζω κάποιο παιχνίδι (όχι κάποιο συγκεκριμένο, συμβαίνει σε όλα) χάνω τον ήχο στο stereo. Θα δώσω ένα παράδειγμα για να γίνει καλύτερα κατανοητό:

Όταν παίζεις ένα παιχνίδι και μιλάς με κάποιον χαρακτήρα έχοντας τον μπροστά σου, ακούγεται ο διάλογος κανονικά. Όταν του γυρίσεις πλάτη ή τον κοιτάς από τα πλάγια, το παιχνίδι επειδή υποτίθεται ότι είναι ρεαλιστικό, αλλάζει την διεύθυνση της πηγής της ομιλίας για να σου δίνει μια "τρισδιάστατη" εντύπωση. Αυτό είναι πάγια τακτική και εφαρμόζεται ακόμα και σε stereo setups, όπου ο ήχος παίζει με το R+L balance. Φορώντας ακουστικά, δεν έχω θέμα, δουλεύει κανονικά. Χωρίς ακουστικά, όταν τον κοιτάω ευθέως ακούγονται όλα όπως πρέπει, όταν είμαι από τα πλάγια χάνεται η ομιλία ή ακούγεται οριακά, προφανώς γιατί η γωνία είναι τέτοια που δίνει μια ελάχιστη ένταση στο ένα κάναλι. Εννοείται ότι έχω κοιτάξει όλες τις ρυθμίσεις, τόσο στα windows όσο και στα εκάστοτε παιχνίδια. Μερικές φορές δε, το πρόβλημα εμφανίζεται και σε ταινίες μέσω VLC. Πιστεύω πλέον ότι για κάποιο λόγο το/τα ηχεία της τηλεόρασης παίζουν μόνο το ένα κανάλι, για κάποιο λόγο που δε μπορώ να εξηγήσω.

Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι αν υπάρχει κάποια ρύθμιση στην τηλεόραση η οποία μου έχει διαφύγει.

Το PC είναι με Windows 10 Pro, onboard κάρτα ήχου 7.1 και GPU AMD Radeon HD 7800 Series, όλα up to date.

Σκέψεις;

ΥΓ: Ελπίζω το thread να είναι on-topic :D
 

Werewolf

Supreme Member
15 January 2010
7,214
Μηπως υπαρχει θεμα με 5.1 setup. ?
Δηλαδη οταν περιστρεφεσαι στα παιχνιδια και ο ηχος διαλογων προσπαθει να βγει απο τα ηχεια surround και αυτα δεν αναπαραγουν κατι. ?
Στο συστημα σου εχεις 2 ηχεια ή περισσοτερα. ?

Αν εχεις μονο δυο, κοιταξε μηπως εχεις σεταρει windows η παιχνιδια, players κλπ οτι βλεπουν 5.1 ηχεια και προσπαθουν να στειλουν τον ηχο σε εξοδο ηχειου που δεν υπαρχει.
Σε αυτη την περιπτωση (οπως και στις ταινιες με πολυκαναλο ηχο) αν εχεις μονο δυο ηχεια, ο ηχος πρεπει να γινει downmix σε stereo.

Edit:
Ακυρο, ειδα οτι μιλας για τα δυο ηχεια τηλεορασης.
Λογικα και 5.1 ηχο να της δωσεις μαλλον απο μονη της πρεπει να κανει το downmix.
Κοιταξε το setup των windows και στην καρτα γραφικων μηπως υπαρχει καποια ρυθμιση ωστε να δηλωσεις πως η αναπαραγωγη θα γινεται απο δικαναλο συστημα