Canon 70D vs Sony A6000

karamela

AVClub Fanatic
6 November 2013
10,532
Καλός φίλος επειδή του χάλασε η παλιά του Dslr σκέφτεται να αγοράσει καινούρια μηχανή, επειδή πλέον δίνει προτεραιότητα στο βίντεο κατέληξε είτε στην Canon 70D με τον Canon 18-135 stm είτε στην Sony A6000 με τον Sony 18-105....και οι 2 του βγαίνουν περίπου το ίδιο στο χιλιάρικο. Προσωπικά εξαρχής του είπα κατευθίαν στην A6000. Απλά μου ανέφερε ότι δεν τον ενδιαφέρει ο όγκος/βάρος και προτιμάει στιβαρή μηχανή, ενώ κάποια στιγμή σύντομα θα ήθελε και έναν υπερευρυγώνιο φακό και εκει η Canon με τον 10-18 σε τιμή χώμα έχει προβάδισμα....και έτσι μπλέχτηκα. Εχετε κάποια γνώμη? Κάτι που θα έπρεπε να σκεφτεί με γνώμονα τα όσα ανέφερα? Ποια θα αγοράζατε από τις 2? Ευχαριστώ
 

Dark74

Senior Member
25 August 2010
476
Να ένα τεστ ανάμεσα στις δύο : https://www.youtube.com/watch?v=tjQjy0A1DJw

Για βίντεο πάντως νομίζω η a6000 (την οποία είχα) είναι μάλλον καλύτερη επιλογή. Νομίζω δε οτι η canon 70D στα 50fps γράφει μόνο στα 720p ? δεν ειμαι σιγουρος. ισως κανω και λαθος.
 

etsap

Supreme Member
22 June 2008
5,861
Αθηνα-Ν.Ψυχικο
Τις πιο νέες 77D/800D τις έχει σκεφτεί ;
Η πρώτη βγαίνει στα 1200 , η δεύτερη στα 1000 από Ελλάδα.
Νομίζω πως το AF τους (45 vs 19 points), ο επεξεργαστης (digic 7 vs 5+) αλλά και ο αισθητηρας τους (24 vs 20 Mpx) είναι νεότεροι και καλύτεροι από της 70D.
Ως προς τα χειριστήρια, εκεί θέλει ψάξιμο, αλλά για να ζητάει γνώμη άλλου (και την επιλογή του all around φακού), πιστεύω πως δεν έχει πολύ μεγάλες απαιτήσεις παραμετροποιησης κι ευελιξίας.
Τώρα που είμαι πάλι στο ψάξιμο, τις έχω τσεκάρει θεωρητικά. Μένει να τις πιάσω στα χέρια μου (όταν βρω χρόνο)
 
Last edited:

Kosh

Μέλος Σωματείου
7 September 2006
90,985
Εκεί ψηλά.....
Καλός φίλος επειδή του χάλασε η παλιά του Dslr σκέφτεται να αγοράσει καινούρια μηχανή, επειδή πλέον δίνει προτεραιότητα στο βίντεο κατέληξε είτε στην Canon 70D με τον Canon 18-135 stm είτε στην Sony A6000 με τον Sony 18-105....και οι 2 του βγαίνουν περίπου το ίδιο στο χιλιάρικο. Προσωπικά εξαρχής του είπα κατευθίαν στην A6000. Απλά μου ανέφερε ότι δεν τον ενδιαφέρει ο όγκος/βάρος και προτιμάει στιβαρή μηχανή, ενώ κάποια στιγμή σύντομα θα ήθελε και έναν υπερευρυγώνιο φακό και εκει η Canon με τον 10-18 σε τιμή χώμα έχει προβάδισμα....και έτσι μπλέχτηκα. Εχετε κάποια γνώμη? Κάτι που θα έπρεπε να σκεφτεί με γνώμονα τα όσα ανέφερα? Ποια θα αγοράζατε από τις 2? Ευχαριστώ



Canon 80D

ή

Canon 77D για πιο οικονομικη λυση.
 

karamela

AVClub Fanatic
6 November 2013
10,532
Ευχαριστώ για τις πληροφορίες, βασικά η Canon 80D είναι σαφώς καλύτερη άλλα ξεφεύγει στο Budget, η 77D και αυτή είναι ποιο ακριβή και το σώμα της δεν έχει αυτή την ποιότητα της 70D. Ισως η 800d να είναι η ιδανική λύση για βίντεο καθώς είναι μικρή, ελαφριά και συνδυάζει όλες τις τεχνολογίες της Canon στο βίντεο χωρίς να ξεφεύγει στο Budget.
Το βίντεο που έβαλε ο φίλος Dark74 με θορύβησε λιγάκι.....άλλα συνολικά νομίζω και λόγω φακών είναι καλύτερη λύση η Canon.
Την Canon 70D τελικά δεν θα την αγόραζε κανείς??? Σε δίλημμα 70D ή 800D τι θα επιλέγατε?
Ευχαριστώ και πάλι.
 

Apollwn

Banned
11 January 2014
5,281
Αθήνα
Τι να τους κάνει τους φακούς αν χάνει σε εστίαση. Επίσης μη ξεχνάμε, όσο πιο οικονομικοί τόσο πιο θορυβώδης και πιο αργοί.
 

Kosh

Μέλος Σωματείου
7 September 2006
90,985
Εκεί ψηλά.....
Καλυτερα να παρεις καλο σωμα με εναν φακο 50αρη παρα τα σκουπιδια 18-135 που κυκλοφορουν.

Μακρυα απο τετοιους all around φακους.

Και αργοτερα παιρνει και καλυτερους φακους. Ομως το να παρεις ενα σωμα καλο πλεον ειναι σημαντικο. Με τιποτα δεν θα συνιστουσα σωματα οπως 800d.


Η 77D ειναι η χρυση τομη πιστευω.
 

karamela

AVClub Fanatic
6 November 2013
10,532
Καλυτερα να παρεις καλο σωμα με εναν φακο 50αρη παρα τα σκουπιδια 18-135 που κυκλοφορουν.

Μακρυα απο τετοιους all around φακους.

Και αργοτερα παιρνει και καλυτερους φακους. Ομως το να παρεις ενα σωμα καλο πλεον ειναι σημαντικο. Με τιποτα δεν θα συνιστουσα σωματα οπως 800d.


Η 77D ειναι η χρυση τομη πιστευω.

Σε ευχαριστώ για την απάντηση, την 70D δηλαδή δεν την πρότεινες σωστά?? καλύτερα να ανεβεί λίγο στο Budget Και να πάει στην 77D? Από όσο γνωρίζετε έχει μεγάλη διαφορά η εστίαση και η ποιότητα βίντεο/φώτος της 70D από την 80d/77d/800d?? Γιατί αν είναι να δώσει περισσότερα χρήματα και να χάσει το στιβαρό σώμα της 70D + όλα τα καλούδια της (καλύτερο σκόπευτρο, αδιαβροχοποίηση, εργονομία, καλύτερο κλειστρο κλπ.) πρέπει να δικαιολογείτε από τις βελτιώσεις της 77D, εσύ τι θα αγόραζες ανάμεσα σε αυτές τις 2?
 

Kosh

Μέλος Σωματείου
7 September 2006
90,985
Εκεί ψηλά.....
Κοιτα εγω και την 70D την θεωρω αριστη καμερα.

Απλα εφοσον δεν ειναι τραγικη η διαφορα γιατι να μην παει σε λιγο καλυτερο και νεωτερο σωμα ? Μην επενδυετε σε φακους τα επονομαζομενα "καπακια" . Ειναι καλα μονο για .....καπακι :flipout:

Καλυτερα ενα φτηνο φακο για αρχη αλλα τουλαχιστον μετριο και ανω παρα σκουπιδια.

Οσον αφορα την επιλογη καμερας εγω ειπα τι θα αγοραζα.

80D δαγκωτο αλλα αν δεν εβγαζαν τα οικονομικα την νεα 77D.

Και μετα θα πηγαινα στην νεα 6D II πχ και θα πηδαγα την 7D II.
 

Dark74

Senior Member
25 August 2010
476
Μεταξύ 80D και Sony a6000, προφανώς η 80D με την touch screen , εισοδο για mic κλπ είναι καλύτερη επιλογή (αν και όχι με τεράστια διαφορά). Αλλά μιλάμε η μια έχει 500 ευρώ και η άλλη 1000 ευρώ. Η 80D όμως πρέπει να συγκριθεί με την sony a6300 και όχι με την a6000.
 

karamela

AVClub Fanatic
6 November 2013
10,532
Σας ευχαριστώ όλους για τις συμβουλές, τελικά ο φίλος κατέληξε στην Canon 77D και τους 18-135 και 10-18.

Υ.Γ. Ηδη του πρότεινα να πάρει και τον Canon 50mm και τον pancake 24mm μιας και η τιμή τους είναι χώμα για την ποιότητα εικόνας που προσφέρουν.
 

Under Fire

AVClub Enthusiast
29 April 2014
735
Creta
Σας ευχαριστώ όλους για τις συμβουλές, τελικά ο φίλος κατέληξε στην Canon 77D και τους 18-135 και 10-18.
Πάντως ο 10-18 της canon δεν έχει καμία σχέση με αυτόν της Sony, ούτε σε ποιότητα εικόνας, και ούτε σε λ7
 

karamela

AVClub Fanatic
6 November 2013
10,532
Re: Απάντηση: Canon 70D vs Sony A6000

Πάντως ο 10-18 της canon δεν έχει καμία σχέση με αυτόν της Sony, ούτε σε ποιότητα εικόνας, και ούτε σε λ7

Επέτρεψε μου να διαφωνήσω, ο canon 10-18 είναι διαμάντι φακός, sharp και πέρα από την φωτεινότητα δεν υστερεί σε τίποτα από τον πανάκριβο sony 10-18.....Προσωπικά επειδή τους είχα και τους 2 (τον sony για μικρό διάστημα) και από όσο θυμάμαι θεωρώ ότι ο Canon μου έβγαζε και καλύτερη ποιότητα εικόνας και είχε και μικρότερη βινιέτα και με μόλις το 1/4 του κόστους!!!.... Και οι 2 είναι γρήγοροι και αθόρυβοι στην εστίαση με καλή σταθεροποίηση. Δεν είναι τυχαίο ότι ο Canon είναι από τους Best seller φακούς και ουσιαστικά δεν υπάρχει άνθρωπος να λέει κακά λόγια για αυτόν τον φακό, είναι φακός System seller και λόγος να πάρει κάποιος Canon Crop.
 

Under Fire

AVClub Enthusiast
29 April 2014
735
Creta
Επέτρεψε μου να διαφωνήσω, ο canon 10-18 είναι διαμάντι φακός, sharp και πέρα από την φωτεινότητα δεν υστερεί σε τίποτα από τον πανάκριβο sony 10-18.....Προσωπικά επειδή τους είχα και τους 2 (τον sony για μικρό διάστημα) και από όσο θυμάμαι θεωρώ ότι ο Canon μου έβγαζε και καλύτερη ποιότητα εικόνας και είχε και μικρότερη βινιέτα και με μόλις το 1/4 του κόστους!!!.... Και οι 2 είναι γρήγοροι και αθόρυβοι στην εστίαση με καλή σταθεροποίηση. Δεν είναι τυχαίο ότι ο Canon είναι από τους Best seller φακούς και ουσιαστικά δεν υπάρχει άνθρωπος να λέει κακά λόγια για αυτόν τον φακό, είναι φακός System seller και λόγος να πάρει κάποιος Canon Crop.

Ο ένας κοστίζει γύρω 800, και ο άλλος 250
Ημέρα με την νυχτα
 

Kosh

Μέλος Σωματείου
7 September 2006
90,985
Εκεί ψηλά.....
Σας ευχαριστώ όλους για τις συμβουλές, τελικά ο φίλος κατέληξε στην Canon 77D και τους 18-135 και 10-18.

Υ.Γ. Ηδη του πρότεινα να πάρει και τον Canon 50mm και τον pancake 24mm μιας και η τιμή τους είναι χώμα για την ποιότητα εικόνας που προσφέρουν.
Με εξαίρεση τον 18-135 που όμως κατανοώ την ύπαρξη του έκανε άριστη επιλογή

Sent from my SM-N910F using Tapatalk
 

karamela

AVClub Fanatic
6 November 2013
10,532
Με εξαίρεση τον 18-135 που όμως κατανοώ την ύπαρξη του έκανε άριστη επιλογή

Sent from my SM-N910F using Tapatalk

Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια, σήμερα την έπιασα λίγο την μηχανή και την δούλεψα...δεν έχω δει δείγματα προς το παρών στον υπολογιστή άλλα η πρώτη εντύπωση είναι πολύ θετική για την μηχανή....μικρή, ελαφριά, όμορφη και κυρίως με κορυφαίο κράτημα/grip!!
Εχω κουραστεί με τις Mirrorless που σχεδόν σε όλες στραβώνεις τα δάχτυλά σου για τις πιάσεις....χωρίς υπερβολή το κράτημα της 77D είναι με διαφορά καλύτερο από σχεδόν όλες τις Mirrorless που έχω πιάσει....!!! Γίνεται αυτομάτως ένα με το χέρι σου!!
Η οθόνη εξαιρετική και η εστίαση σε βίντεο είναι ότι περίμενα, τρομερή....!!! Ο 18-135 είναι πολύ καλή λύση για βίντεο....το μενού εύκολο και κατανοητό, πολύ καλή εργονομία. Κυριολεκτικά μέσα σε 5-10 λεπτά έχεις ρυθμίσει την μηχανή και είσαι έτοιμος, από τις ποιο εύκολες σε χειρισμό μηχανές που έχω πιάσει...δουλεύοντας μαζί της δεν είναι δύσκολο να καταλάβεις γιατί η Canon πουλάει τόσο πολύ, ''γνήσια'' και ''αληθινή'' μηχανή χωρίς υπερβολές και γκατζετιές που κάνει εύκολα και απλά αυτά που πραγματικά χρειάζεσαι....
Θα δω και τα δείγματα στον υπολογιστή άλλα στο τσάκ είμαι να πάρω και εγώ μια!!!
 

cacau

Moderator
Staff member
7 June 2008
20,328
Αθήνα
Τι το ήθελες? Είδες τι παθαίνεις αμα μπλέκεις με τα πίτουρα? Περαστικά... :flipout: