Εξωτερική κάρτα ήχου για Cubase ?

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Dark74

Senior Member
25 August 2010
476
Καλησπέρα

Για πάρα πολύ καιρό είχα την Creative Ε-ΜU 0404 USB 2.0 απο την οποία είχα μείνει πολύ ευχαριστημένος και μου άρεσε και η προενίσχυση που είχε. Δυστυχώς μας άφησε χρόνους (καθότι και αρκετά παλιά ηλικιακά). Θα μπορούσε κάποιος να μου προτείνει 1-2 κάρτες περίπου στα 80-120 ευρώ με καλή σχετικά προενίσχυση. Αν βοηθάει τη θέλω περισσότερο για να συνδέσω όργανα και πλήκτρα δουλεύοντας στο Cubase (οπότε το μικρό lag - latency είναι σημαντική παράμετρος). Τα ηχεία είναι 2 KRK Rokit 5. Ρωτάω καθώς δεν εχω παρακολουθήσει τις εξελίξεις στο χώρο και δεν ξέρω τι κυκλοφορεί.

Ευχαριστώ
 

nickvas19

AVClub Addicted Member
11 August 2011
2,008
H focusrite ειναι αρκετα καλη.... Και αναλογα το μοντέλο μπορεις να συνδεσεις παραπάνω οργανα βεβαια με το αναλογο κοστος.

Tο ifi nano ειναι μια καλη λυση επισης στα 150ευρω με δυνατο ενισχυτη ακουστικων βεβαια δεν εχει τις εισοδους που θες.

Καλη αναζητηση
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,336
Η focusrite 2ι2 είναι μια καλή αρχή.
Εξαρτάται όμως από το πόσα όργανα θες να συνδέσεις
 

Dark74

Senior Member
25 August 2010
476
Καλησπέρα.
Συνήθως συνδέω max 2 όργανα. Μια ηλεκτρική κιθάρα και πλήκτρα (αν και τα πλήκτρα τα έχω και με midi αρκετές φορές). Για 2 όργανα και υποδοχή για πυκνωτικό. Ο προενισχυτής της focusrite τι λεει ?
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,336
ο προενισχυτής είναι πολύ καλός. Ομως θα γράφεις το πολυ δυο οργανα.
 

Dark74

Senior Member
25 August 2010
476
Καλησπέρα σε όλους ξανά

Διάβασα καλές κριτικές για την focusrite 2ι2. Στα ίδια περίπου χρήματα είδα στο ίντερνετ ότι πολλοί προτείνουν επίσης και την Steinberg UR-22. Να πω επίσης αν παίζει ρολο ότι το μηχάνημα μου είναι PC. Οπως ξαναείπα max 2 όργανα (ή εναλλακτικά 1 όργανο και midi τα πλήκτρα). Τι γνώμη έχετε για την Steinberg UR-22 ?