Turbo-X LED TV TXV-U4940SMT 49" 4Κ Ultra HD Smart

antwnisbrax

New member
29 June 2017
10
Καλημερα παιδες!,

Ονομαζομαι αντωνης και εχω την εξης απορια... αξιζει να κανω την κινηση για την : Turbo-X LED TV TXV-U4940SMT 49" 4Κ Ultra HD Smart στα 399 μιας που ειναι στο πλαισιο των χρηματων που μπορω να διαθεσω, η να παω στην lg49lh590v που ειναι στα αντιστοιχα χρημματα αλλα με κατοτερα χαρακτηριστικα?
Να συμπληρωσω οτι ενδιαφερομαι για χρηση με το xbox one s τον λιγοστο χρονο που υπαρχει λογω υποχρεωσεων και ταινιες.

Σας ευχαριστω για τον χρονο σας.
 

antwnisbrax

New member
29 June 2017
10
ενοοω απο τα λιγα που κατεχω η turbo-x ειναι 4κ ενω η lg ειναι 1080 και υπρχει και διαφορα στα hz 600 με 60 η lg
 

antwnisbrax

New member
29 June 2017
10
γραφω τα χαρακτηριστικα οπως αναφερονται στο site γιατι δεν ειμαι ειδικος να μου πειτε αν γινεται την γνωμη σας...
turbo-x

ΓενικάΔιαγώνιος Οθόνης49" ΕίδοςLED TV Ευκρίνεια4Κ Ultra HD Συχνότητα600 Hz SmartΝαι Ενεργειακή ΚλάσηA+
ΔέκτεςΤηλεοπτικός δέκτης (DVB-T) ΝαιΛειτουργία PVRΝαι TimeshiftΝαι
Smart ΛειτουργίεςWiFi/LANΝαι Πλοήγηση internetΝαι Εφαρμογές InternetΝαι Δίκτυο DLNAΝαι MiracastΝαι Wi-Fi DirectΝαι
Επιπλέον Χαρακτηριστικά Ανάλυση3840 x 2160Usb Media PlayerΝαι
Διαστάσεις και ΒάροςΠλάτος1.11 cmΒάθος7.7 cmVesa200 x 200
τιμη 399

και η lg
ΓενικάΔιαγώνιος Οθόνης49" ΕίδοςLED TV ΕυκρίνειαFull HD Συχνότητα 450 Hz SmartΝαι Ενεργειακή ΚλάσηA++
ΔέκτεςΤηλεοπτικός δέκτης (DVB-T)Ναι Δορυφορικός δέκτης (DVB-S)Ναι Λειτουργία PVR ΝαιTimeshiftΝαι
Smart ΛειτουργίεςWiFi/LANΝαιΠλοήγηση internetΝαι Εφαρμογές Internet Ναι Δίκτυο DLNA Ναι Miracast Ναι 2nd TV Ναι Wi-Fi DirectΝαιWiDi Ναι
Επιπλέον ΧαρακτηριστικάΑνάλυση1920 x 1080Συνολική Ισχύς Ήχου2 x 10 WattΕπεξεργαστής σήματοςTriple XD EngineUsb Media PlayerΝαι
ΣυνδέσειςΕίσοδοι2xHDMI 1xComponent RGB In 1xComposite 1xCI SlotΈξοδοι1xOptical OutΛοιπές Συνδέσεις1xUSB Θύρα RJ- 45 (Ethernet)
Διαστάσεις και Βάρος Πλάτος110.6 cmΎψος (με βάση)70.7 cmΒάθος (με βάση)21.8 cmΒάρος (με βάση)11.3 kgΎψος65.7 cmΒάθος8.2 cmΒάρος11 kgVesa300 x 300
τιμη 429
 

Ducksong

Supreme Member
11 July 2013
4,984
The Dutch Mountains
H LG είναι μια γνωστή - μετρήσιμη ποσότητα. Είναι μια μεγάλη εταιρία, έχει IPS panel στα 50Ηz (αληθινά) και χρησιμοποιεί επεξεργασία εικόνας της Realtek. Υπάρχουν τεστ στο internet για να πάρεις μια εικόνα του τι θα αποκτήσεις.

Η Turbo-x είναι άγνωστος Χ. Αυτή που έβαλες μάλλον είναι Αλγερινής κατασκευής, με panel LG IPS στα 50Ηz (αληθινά) απο την Stream System. Μπορεί να είναι όμως και φασόν κινέζικη απο εργοστάσιο που μου διαφεύγει αυτή τη στιγμή.. (πάλι με ips panel)

Θα με προβλημάτιζε πιο πολύ για tη χρήση x-box παρά για ταινίες.
 

sat_guy

AVClub Addicted Member
27 September 2014
1,625
το ότι υποστηρίζει ανάλυση 4Κ δε σημαίνει και πολλά πράγματα. μπορεί τα χρώματα να μην είναι καλά, μπορεί οι δύσκολές σκηνές σε μια ταινία (σκιές κλπ) να μην φαίνονται καθαρές και διάφορα άλλα τέτοια, μπορεί να μην έχει αρκετή φωτεινότητα για την ημέρα, και διάφορα άλλα. όχι ότι η turbox δεν έχει πιθανότητα να είναι καλή, αλλά απλά δεν ξέρεις. τουλάχιστον η lg είναι μια μεγάλη εταιρία.
και τέλος ο ήχος. οι λεπτές τηλεοράσεις έχουν ένα θέμα γενικά, αλλά μπορεί να ακούγεται ο ήχος σαν τρανζιστοράκι.
όλα αυτά τα καταλαβαίνεις μόνο από ένα καλό review, ή αν μπορείς να πας με ένα στικάκι usb να την τεστάρεις επι τόπου. αν μπορείς να το κάνεις αυτό τότε οκ. που ξέρεις, μπορεί να ειναι κελεπούρι και να μη το ξέρουμε... αλλιώς γιατί να το ρισκάρεις.
 

antwnisbrax

New member
29 June 2017
10
παντα με το βλέμμα του μη ειδικού πηγα σε ενα πλαισιο και επαιζε μαζι με την lg & μια samsung των 900 ευρω διπλα - διπλα. απο την lg η εικονα ηταν πολυ πιο καλη, τεραστια διαφορα, ενω απο την samsung οχι. Για αυτο μπηκα στον κοπο να συγκρινω.
 

sat_guy

AVClub Addicted Member
27 September 2014
1,625
ναι δεν διαφωνώ ,γενικά όλες οι τηλεοράσεις στα μαγαζία δείχνουν ίδιες. αλλά ποτέ δε ξέρεις πως έχουν πειράξει τις ρυθμίσεις εικόνας.
η εικόνα της turbox σου άρεσει περισσότερο από της lg δηλαδή;
 

antwnisbrax

New member
29 June 2017
10
απο την lg ναι, πολυ πιο καθαρη και φωτεινή , και απο γωνια, οχι μονο στην ευθεια, ενω η lg δεν με τρελλανε.ενταξει η samsung ηταν πιο πανω αλλα και σε αλλη κατοιγορια χρημματων.
 

sat_guy

AVClub Addicted Member
27 September 2014
1,625
οπως ειπα και πριν αν δεν ξέρεις τι ρυθμίσεις είχαν στην κάθε μια, σύγκριση δε μπορείς να κάνεις. μπορεί να είχαν ρίξει τη φωτεινότητα, να είχαν ρίξει το sharpness από το μενου και πολλά άλλα.
μπορεί να είναι καλύτερη, μπορεί και όχι.
 

Spyros1980

Senior Member
24 June 2014
484
ότι ακούω σε turboX βγάζω καντηλες!Παλαιότερα είχα πάρει tablet για τον γιο μου χάλασε χωρίς λόγο.Φιλος μου είχε πάρει τηλεόραση το ίδιο βγήκε off μετά από λίγους μήνες,μέχρι και οπτική ίνα μου έκανε παράσιτα στην εικόνα!Πιστεύω TurboX μακράν η χειρότερη μάρκα ever..
 

antwnisbrax

New member
29 June 2017
10
Ίσως έχεις δικιο! Δεν θα μάθω ποτέ όμως γτ τελικά πήγα σε lg. Σε ευχαριστώ παντως!
 

mixalis

Senior Member
28 January 2009
372
4 τηλεοράσεις turbo-x παίζουν μια χαρά. Προφανώς όταν συγκρίνουμε πράγματα καλό είναι να συγκρίνουμε αντικείμενα της ίδιας τεχνολογίας και σε κοντινή τιμή.