Xiaomi Laser Projector

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

PetrosThessaloniki

Senior Member
28 January 2011
487
Μετα την επελαση των Κινεζων στα κινητα ηλθε η ωρα της επελασης στους προβολεις
 

tegonik

Supreme Member
22 July 2006
6,022
Athens
:flipout:

76536-kinezoi.jpg
 

tegonik

Supreme Member
22 July 2006
6,022
Athens
Re: Απάντηση: Xiaomi Laser Projector

Διάβασα τα χαρακτηριστικά ,την τιμή του, και πως λειτουργει.

Και από αυτό συμπέρανες με πασα βεβαιότητα ότι αξίζει τα χρήματα που ζητάει. Μάλιστα...οκ....
 

tegonik

Supreme Member
22 July 2006
6,022
Athens
Τίποτα δεν θέλω να πω. Απλά ως φιλική συμβουλή θα σου πρότεινα να περιμένεις να βγει πρώτα ένα μηχανάκι σε παραγωγή, να το δεις, να αγοραστεί από κάποιους, και μετά να βγάλεις συμπέρασμα αν αξίζει τα χρήματα που ζητάει ή όχι. Από την ανακοίνωση προπαραγωγής μιας εταιρίας και την τιμή που προτείνεται στην Κίνα θεωρώ ότι δεν μπορείς να βγάλεις το παραμικρό συμπέρασμα, άποψη μου βέβαια είναι η παραπάνω που μπορεί κάλλιστα να είναι και λανθασμένη...
 

Sotiris

Supreme Member
18 June 2006
3,962
Επειδή ως εταιρεία η xiaomi, βγάζει καλά-τιμια ηλεκτρονικά προϊόντα, λογικό είναι κάποιος να συμπεράνει ότι αξίζει τα λεφτα του σε σχέση με τα specs.
 
20 June 2006
9,533
Θεσσαλονίκη
Το ενδιαφέρον για ένα προϊόν ( οποιοδήποτε προϊόν ) ξεκινά από τα χαρακτηριστικά του, την εικόνα του, τι προσφέρει και σε ποιά τιμή.
Το συγκεκριμένο gadget έχει όλα τα παραπάνω.
Το αν αυτά που υπόσχεται τα εκτελεί αρεστά είναι κάτι που μόνο όταν έρθει στα χέρια του αγοραστή μπορεί να διαπιστωθεί 100%.

Οι απόψεις από κάποιους που έχουν προβεί ήδη στην αγορά μπορεί να δώσουν κάποιες επιπλέον πληροφορίες αλλά δεν αποτελούν ισχυρό κίνητρο τουλάχιστον για μένα.
Προσωπικά εχω καεί αρκετές φορές από απόψεις που εκθειαζαν ένα προϊόν αλλά στα μάτια μου ήταν ακόμα και κάτω του μετρίου.
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,571
Αθηνα
να δω ποιοι τολμηροι θα σκασουν 1+ χιλιαρικο στο gearbest :D και το αγχος ποτε θα φτασει ελλαδα και αν θα περασει τελωνειο ή οχι
 

tegonik

Supreme Member
22 July 2006
6,022
Athens
Ρε παιδιά, νομίζω μίλησα πολύ κατανοητά και λογικά. Αλλο το επείδή αυτό μάλλον τούτο, άλλο το το πιθανότερο είναι, άλλο το θεωρώ ότι αν, και άλλο το αξίζει τα λεφτά που ζητάει, τελεία, πόσο μάλλον για ένα προιόν που ΔΕΝ έχει κατασκευαστεί ακόμα, και ΔΕΝ ξέρουμε ούτε καν πόσο θα πωλείται (1700$ στην Κίνα φημολογείται, πιάσε το αυγό και κούρευτο δηλαδή).

Οι ultra short throw προβολείς έχουν θέματα, αξεπέραστα ως τώρα, γνωστά σε όλους όσους ασχολούνται εκτενέστερα με την προβολή, χρόνια τώρα.

Τεράστια ανομοιομορφία φωτός, σκοτάδι το πάνω μέρος καταφωτεινό το κάτω, σκοτάδι στα πλάγια φωτεινό το κέντρο, υπάρχει κάποιος που δεν κατανοεί ότι το κέντρο του κάδρου απέχει μερικά εκατοστά και τα πλάγια μέτρα.
Τo 70% περίπου της φωτεινότητας ταξιδεύει για ταβάνι (σκεφτείτε την γωνία της δέσμης φωτονίων) και στον θεατή που κάθεται σε "λάθος" γωνία πάει το υπόλοιπο. Αν δεν έχεις ταβάνι ντυμένο (ουτε καν βαμμένο) μαύρο βελούδο την έκανες. Θα έχεις ένα καραφωτεινό δωμάτιο που οι ανακλάσεις θα καταστρέφουν κάθε εμπειρία θέασης. Γιαυτό και σε αυτούς τους προβολείς ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ ειδική οθόνη που κάνει ανακατεύθυση της δέσμης σε ιδανική γωνία για την θέση θέασης.
Τεράστιο πρόβλημα focus σε όλο το κάδρο μιας και οι εκάστοτε αποστάσεις του κάδρου από το κέντρο του φακού εχουν τεράστιες αποκλίσεις
Φοβερό πρόβλημα δημιουργίας σωστού ορθογώνιου κάδρου. Ακόμα και από τις διαστολές συστολές των πάντων δημιουργείται κατευθείαν τραπεζοειδής εικόνα. Μιλάμε για απειροελάχιστα χιλιοστά, εγώ προσωπικά δεν έχω καταφέρει να στήσω ultra short throw προβολέα με απολύτως συμμετρικό κάδρο. Ακόμα και στις παρα πολλές μικρορυθμίσεις ωρών που θα κάνω η μία πλευρά θα είναι 70 εκατοστά ύψος ας πούμε, ή άλλη θα είναι π.χ 70,4 ή 69,2 ΣΤΗΝ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΤΩΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΩΝ.

Ολα τα παραπάνω τα έχει λύσει η xiaomi (κάτι που δεν έχει μπορέσει καμία εταιρία ως τώρα)?Δεν λέω, την xiaomi την έχω σε μεγάλη υπόληψη, μπορεί και να τα κατάφερε. Αν ναι ή οχι είναι κάτι που θα το δούμε στην πράξη.

Θεωρώ λοιπόν ότι για ένα προϊόν τουλάχιστον αυτής της δύσκολης τεχνικά κατηγορίας (ultra short throw projectors) δεν μπορούμε να βγαίνουμε και να λέμε "τα αξίζει τα χρήματα που ζητάει" έτσι αυθαίρετα, ενώ απλά έχει ανακοινωθεί από τον κατασκευαστή με κάποια υποτυπώδη τεχνικά χαρακτηριστικά, το νήμα το διαβάζουν πολλοί και ίσως τους δημιουργούμε λάθος εντυπώσεις ως προς την αξία ή μη του xiaomi.

Τέλος, ως γενική παρατήρηση, μην στεκόμαστε σε "τυράκια" του στυλ laser και 25.000 ώρες. Αγοράζω έναν φθηνό DLP, μαζί του και 5 λάμπες και βγάζω τα διπλά χρόνια από τον laser με τα ίδια χρήματα. Ελπίζω να έγινα κατανοητός.. -bye-
 

tegonik

Supreme Member
22 July 2006
6,022
Athens
Re: Απάντηση: Xiaomi Laser Projector

Το ενδιαφέρον για ένα προϊόν ( οποιοδήποτε προϊόν ) ξεκινά από τα χαρακτηριστικά του, την εικόνα του, τι προσφέρει και σε ποιά τιμή.
Το συγκεκριμένο gadget έχει όλα τα παραπάνω.
Το αν αυτά που υπόσχεται τα εκτελεί αρεστά είναι κάτι που μόνο όταν έρθει στα χέρια του αγοραστή μπορεί να διαπιστωθεί 100%.

Οι απόψεις από κάποιους που έχουν προβεί ήδη στην αγορά μπορεί να δώσουν κάποιες επιπλέον πληροφορίες αλλά δεν αποτελούν ισχυρό κίνητρο τουλάχιστον για μένα.
Προσωπικά εχω καεί αρκετές φορές από απόψεις που εκθειαζαν ένα προϊόν αλλά στα μάτια μου ήταν ακόμα και κάτω του μετρίου.

Δεν το συζητώ, χίλια δίκια έχεις σε αυτό το κομμάτι, ποιος δεν την έχει πατήσει έτσι. Απλά ας κρατάμε μικρό καλάθι μέχρι τουλάχιστον να βγει στην αγορά ένα προιόν, ιδιαιτέρως μια τόσο δύσκολης τεχνικά κατηγορίας.
 
20 June 2006
9,533
Θεσσαλονίκη
Απάντηση: Re: Xiaomi Laser Projector

Ρε παιδιά, νομίζω μίλησα πολύ κατανοητά και λογικά. Αλλο το επείδή αυτό μάλλον τούτο, άλλο το το πιθανότερο είναι, άλλο το θεωρώ ότι αν, και άλλο το αξίζει τα λεφτά που ζητάει, τελεία, πόσο μάλλον για ένα προιόν που ΔΕΝ έχει κατασκευαστεί ακόμα, και ΔΕΝ ξέρουμε ούτε καν πόσο θα πωλείται (1700$ στην Κίνα φημολογείται, πιάσε το αυγό και κούρευτο δηλαδή).

Οι ultra short throw προβολείς έχουν θέματα, αξεπέραστα ως τώρα, γνωστά σε όλους όσους ασχολούνται εκτενέστερα με την προβολή, χρόνια τώρα.

Τεράστια ανομοιομορφία φωτός, σκοτάδι το πάνω μέρος καταφωτεινό το κάτω, σκοτάδι στα πλάγια φωτεινό το κέντρο, υπάρχει κάποιος που δεν κατανοεί ότι το κέντρο του κάδρου απέχει μερικά εκατοστά και τα πλάγια μέτρα.
Τo 70% περίπου της φωτεινότητας ταξιδεύει για ταβάνι (σκεφτείτε την γωνία της δέσμης φωτονίων) και στον θεατή που κάθεται σε "λάθος" γωνία πάει το υπόλοιπο. Αν δεν έχεις ταβάνι ντυμένο (ουτε καν βαμμένο) μαύρο βελούδο την έκανες. Θα έχεις ένα καραφωτεινό δωμάτιο που οι ανακλάσεις θα καταστρέφουν κάθε εμπειρία θέασης. Γιαυτό και σε αυτούς τους προβολείς ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ ειδική οθόνη που κάνει ανακατεύθυση της δέσμης σε ιδανική γωνία για την θέση θέασης.
Τεράστιο πρόβλημα focus σε όλο το κάδρο μιας και οι εκάστοτε αποστάσεις του κάδρου από το κέντρο του φακού εχουν τεράστιες αποκλίσεις
Φοβερό πρόβλημα δημιουργίας σωστού ορθογώνιου κάδρου. Ακόμα και από τις διαστολές συστολές των πάντων δημιουργείται κατευθείαν τραπεζοειδής εικόνα. Μιλάμε για απειροελάχιστα χιλιοστά, εγώ προσωπικά δεν έχω καταφέρει να στήσω ultra short throw προβολέα με απολύτως συμμετρικό κάδρο. Ακόμα και στις παρα πολλές μικρορυθμίσεις ωρών που θα κάνω η μία πλευρά θα είναι 70 εκατοστά ύψος ας πούμε, ή άλλη θα είναι π.χ 70,4 ή 69,2 ΣΤΗΝ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΤΩΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΩΝ.

Ολα τα παραπάνω τα έχει λύσει η xiaomi (κάτι που δεν έχει μπορέσει καμία εταιρία ως τώρα)?Δεν λέω, την xiaomi την έχω σε μεγάλη υπόληψη, μπορεί και να τα κατάφερε. Αν ναι ή οχι είναι κάτι που θα το δούμε στην πράξη.

Θεωρώ λοιπόν ότι για ένα προϊόν τουλάχιστον αυτής της δύσκολης τεχνικά κατηγορίας (ultra short throw projectors) δεν μπορούμε να βγαίνουμε και να λέμε "τα αξίζει τα χρήματα που ζητάει" έτσι αυθαίρετα, ενώ απλά έχει ανακοινωθεί από τον κατασκευαστή με κάποια υποτυπώδη τεχνικά χαρακτηριστικά, το νήμα το διαβάζουν πολλοί και ίσως τους δημιουργούμε λάθος εντυπώσεις ως προς την αξία ή μη του xiaomi.

Τέλος, ως γενική παρατήρηση, μην στεκόμαστε σε "τυράκια" του στυλ laser και 25.000 ώρες. Αγοράζω έναν φθηνό DLP, μαζί του και 5 λάμπες και βγάζω τα διπλά χρόνια από τον laser με τα ίδια χρήματα. Ελπίζω να έγινα κατανοητός.. -bye-

Το βλέπεις πολύ προβολικα εν αντιθέσει με μένα.
Αν το έβλεπα εξίσου προβολικα ούτε που θα έκανα κλικ να μπω στο θέμα γιατί πολύ απλά η ιστορία βιντεοπροβολέας με έχει απογοητεύσει πολλές φορές.
Οι λόγοι γνωστοί.
Πολλούς από αυτούς αν όχι όλους τους αναφέρεις παραπάνω.
Η οπτική μου έχει να κάνει με τα εξης:
Φορητότητα
Εύκολη τοποθέτηση χωρίς τραβηγμένα καλώδια.
Ενσωματωμένη πλατφόρμα media box.
Προβολή από 50 εκατοστά η και λιγότερο.
Ώρες λειτουργίας επιπέδου τηλεόρασης.
 

tegonik

Supreme Member
22 July 2006
6,022
Athens
Re: Απάντηση: Re: Xiaomi Laser Projector

Το βλέπεις πολύ προβολικα εν αντιθέσει με μένα.
Αν το έβλεπα εξίσου προβολικα ούτε που θα έκανα κλικ να μπω στο θέμα γιατί πολύ απλά η ιστορία βιντεοπροβολέας με έχει απογοητεύσει πολλές φορές.
Οι λόγοι γνωστοί.
Πολλούς από αυτούς αν όχι όλους τους αναφέρεις παραπάνω.
Η οπτική μου έχει να κάνει με τα εξης:
Φορητότητα
Εύκολη τοποθέτηση χωρίς τραβηγμένα καλώδια.
Ενσωματωμένη πλατφόρμα media box.
Προβολή από 50 εκατοστά η και λιγότερο.
Ώρες λειτουργίας επιπέδου τηλεόρασης.

Kανένα πρόβλημα, μια χαρά το βλέπεις το θέμα. Η όποια "ένσταση" μου είναι στο να μην χαρακτηρίζουμε ως value for money ή "αξίζει τα χρήματα που ζητάει" ένα προιόν πριν καν βγει σε παραγωγή και διαπιστώσουμε ότι όντως τα αξίζει, τουλάχιστον δημόσια σε φόρουμ. Από κει και πέρα μια χαρά το βλέπεις το θέμα, ένας ultra short throw προβολέας όντως μοιάζει με δέλεαρ αγορά για τους λόγους που προαναφέρεις, άλλα μπορεί και να μην είναι για τους λόγους που ανέφερα και εγώ πιο πάνω. Το βασικό μιας τέτοιας συσκευής είναι να βγάζει ικανοποιητική εικόνα, αν δεν βγάζει όλα τα υπόλοιπα "εφόδια" που πιθανός έχει είναι σχεδόν άχρηστα.
Μην ξεχνάς ότι τέτοιοι προβολείς κυκλοφορούν καιρό, π.χ αυτός http://www.lg.com/us/home-video/lg-PF1000UW-smart-led-projector που πάνω κάτω προσφέρει εδώ και καιρό τις ίδιες ευκολίες. Από πωλήσεις όμως δεν πάει καθόλου καλά και ο κόσμος δεν το προτιμά για κάποιο λόγο.
Ας κρατήσουμε μικρό καλάθι μέχρι να βγει σε παραγωγή (αν βγει) και αν πουληθεί εκτός Κίνας, σε τι τιμή, να δούμε τι εικόνα βγάζει και αν κάνει αυτά που υπόσχεται και εδώ είμαστε να τον εξυμνήσουμε ή να τον θάψουμε -bye-

(αυτό με τις ώρες λειτουργίας επιπέδου τηλεόρασης, κράτα μικρό καλάθι, γιατί έχω δει προβολέα με laser phosphor πηγή φωτός ,και μάλιστα από ποιοτική εταιρία, με 8.000 ώρες στην πλάτη του που τον χαρακτήριζες άνετα ως "καντήλι")
 
20 June 2006
9,533
Θεσσαλονίκη
Μπορείς να έχεις την ένσταση σου αλλά και εγώ να θεωρώ το προϊόν σύμφωνα με τα χαρακτηριστικά του και την τιμή που ανακοίνωσε η εταιρία που θα το βγάλει, εντυπωσιακό και να πιστεύω πως αξίζει αν φυσικά τηρήσει τις υπόσχεσης του .
Αυτό φυσικά θα το δούμε όπως λες όταν βγει τι ψάρια πιάνει όπως συμβαίνει σε ολα τα προϊόντα .
Τώρα βέβαια για να λέμε και του στραβού το δίκιο και αυτός ενας προβολέας είναι...
Τι είδους απαιτήσεις εικόνας να έχεις;
Μπορείς να δεις με δαύτα πχ ένα Arrival;
Χλωμό...
 

tegonik

Supreme Member
22 July 2006
6,022
Athens
Re: Απάντηση: Xiaomi Laser Projector

Μπορείς να έχεις την ένσταση σου αλλά και εγώ να θεωρώ το προϊόν σύμφωνα με τα χαρακτηριστικά του και την τιμή που ανακοίνωσε η εταιρία που θα το βγάλει, εντυπωσιακό και να πιστεύω πως αξίζει αν φυσικά τηρήσει τις υπόσχεσης του .
Αυτό φυσικά θα το δούμε όπως λες όταν βγει τι ψάρια πιάνει όπως συμβαίνει σε ολα τα προϊόντα .
Τώρα βέβαια για να λέμε και του στραβού το δίκιο και αυτός ενας προβολέας είναι...
Τι είδους απαιτήσεις εικόνας να έχεις;
Μπορείς να δεις με δαύτα πχ ένα Arrival;
Χλωμό...

Ενα arrival το βλέπεις αξιοπρεπέστατα σε έναν προβολέα JVC για παράδειγμα, σε DLP όντως είναι χλωμά τα πράγματα. Αλλα από την άλλη να έχεις JVC και να μπεις στον κόπο να τον ανάψεις για arrival?Και αυτό χλωμό το κόβω...
Τέσπα, τα 1700$ στην Κίνα, που μεταφράζονται αυτομάτως πάνω από 2000 ευρώ εδώ, και όχι 1300 που διάβασα κάπου και ξεράθηκα στα γέλια, δεν βλέπω πως ακριβώς τα βρίσκεις εντυπωσιακά για έναν απλό DLP προβολέα (υπάρχουν και με 700 ευρώ πλεόν 2κ DLP + 100 για ένα καλό android media player, σύνολο 800) με το γνωστό κόντραστ. Τι ακριβώς είναι το εντυπωσιακό? Το ότι είναι ultra short throw?

Mε 1200 ευρώ τσιμπάς έναν optoma GT5000 + 100 ευρώ ένα android media player του γούστου σου και με τα ρέστα αγοράζεις και 2-3 λάμπες (6500 ώρες έκαστη βγάζει) και κάνεις ακριβώς την ίδια δουλειά και με πιο σοβαρή εταιρία που είναι 10ετίες στον χώρο.

Βέβαια αν όντως δεν έχεις απαιτήσεις από έναν προβολέα όπως λες υπάρχουν πάντα και οι κινέζικοι των 80 ευρώ που και αυτοί παίζουν ταινίες...γιατί να δίνεις χιλιάρικα?