Περί ματ ο λόγος

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

leonis2013

Established Member
8 July 2013
142
Καλησπέρα

Θα ήθελα τις γνώμες σας για το ποιο υλικό νομίζετε ή έχετε ακούσει, είναι καλύτερο για το πλατο. Φελλός ,τσόχα , rubber.
Αφορμή για αυτό ήταν η αντικατάσταση του original rubber mat στο dual CS 505-3, με συνδυασμό cork rubber 1,5mm με αισθητά καλύτερο αποτέλεσμα στα αυτιά μου .
Επίσης πιο είναι το " κατάλληλο" πάχος, για καλύτερη απόσβεση;

Αυτά, ευχαριστώ προκαταβολικά.

Καλό καλοκαίρι

Στάλθηκε από το GT-I9301I μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Macmod

AVClub Addicted Member
24 January 2008
2,539
Αθηνα / Ελλάδα
Δεν είναι κάτι στάνταρ μιάς και εξαρτάται από την αρχιτεκτονική του πικάπ γενικά, (ανάρτηση / χωρίς, πλατό / υποπλατό, βαρύ / ελαφρύ πλατό κλπ),
όσων αφορά το πάχος δε, πρέπει να έχεις υπόψιν ότι η διαφοροποίησή του, προκαλεί αλλαγή στην κάθετη γωνία ανάγνωσης της κεφαλής και αυτό
από μόνο του διαφοροποιεί τον ήχο. Δλδ κοινώς ακόμα και το ίδιο υλικό στο ματ, αλλά με άλλο πάχος, αλλάζει τον ήχο.
 

Tzimisce

Vampire
Staff member
1 February 2007
32,920
127.0.0.1
By default δεν παίζει κάτι ύψους 1-2 χιλιοστών να αποσβέσει κραδασμούς που δεν έχουν αποσβεστεί ήδη από ολόκληρο το πικάπ.
O γενικός (μπακάλικος) κανόνας βέβαια είναι ότι όσο πιο μαλακό το υλικό, τόσο πιο ζεστός θα είναι ο ήχος.
Το ματ θα σου προσφέρει το κάτι παραπάνω, αλλά σίγουρα θα σου αλλάξει τον ήχο αν δεν ξαναρυθμίσεις το VTA του. :p
 

eyebee

AVClub Enthusiast
3 April 2008
858
Vultureland
Συμφωνώ με Macmod ότι εξαρτάται από την αρχιτεκτονική του πικάπ και το υλικό του πλατό κυρίως.

Προσωπική εμπειρία: εγώ είχα ένα Achromat στο Rega Planar3, και έκανε ακουστή διαφορά σε σχέση με το τσόχινο μαμίσιο ματ (είχα ρυθμίσει κατά προσέγγιση το VTA με έναν μεταλλικό δακτύλιο). Όταν το δοκίμασα στο Clearaudio Performance που έχω τώρα, μου φάνηκε εντελώς αδιάφορο, σε αντίθεση με ένα ματ της Pluto Audio από carbon fibre που ακόμα χρησιμοποιώ (μόλις 1 χιλ.). Εκείνο που έκανε τρομερή διαφορά αλλά δεν κράτησα λόγω κόστους (~300 ) ήταν το κορυφαίο της Pluto από γραφίτη (βγάζουν και άλλες εταιρείες), πάχους 3 χιλ. Εκεί δεν πήρα μόνο αύξηση της ανάλυσης και μείωση του θορύβου (; έτσι πάντως ακούγεται) όπως με το μικρό, αλλά και το soundstage σαν να εξερράγη προς όλες τις κατευθύνσεις.
 

leonis2013

Established Member
8 July 2013
142
Δηλαδή άλλο υλικό βάζουμε σε πλατό μάζας και άλλο είναι καλύτερο για ανάρτησης;
Το ρωτάω γιατί τα πικάπ που έχω είναι όλα ανάρτησης.

Στάλθηκε από το GT-I9301I μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

ika

Supreme Member
20 September 2010
4,840
Αθήνα
Σε μένα πάντως, ματ από φελλό-λάστιχο με τρέλανε στον στατικό.
 

leonis2013

Established Member
8 July 2013
142
Έχεις δίκιο. Σε δίσκους με λίγη σκόνη, όταν τον βγάζεις παίρνεις και το ματ μαζί.
Άρα φελλός;

Στάλθηκε από το GT-I9301I μου χρησιμοποιώντας Tapatalk