Sennheiser hd 800 vs grado gs1000i

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,377
Θεσσαλονίκη
Άρχισα να κ@λ@τριβομαι παλι. Καθώς τα ακουστικά έχουν γίνει πλεον απαραίτητα στην καθημερινότητα είδα κατι δημοπρασίες στο γνωστό ιστότοπο που ακόμα είναι σε πολύ χαμηλες τιμες για τα 800αρια.
Τα έχω ακούσει και προσωπικά και μου άρεσαν. Με το mojo να μπορεί να τα σπρώξει σε Νορμάλ εντάσεις αλλα και με εμφανή την αναγκη για μελλοντικό ενισχυτή, έπεσα και πανω στα grado τα οποία ως 32αωμα φαντάζουν αρκετά πιο εύκολα. Κάποιοι μάλιστα λένε οτι μπορεί να μην έχουν το απόλυτα περιγραφικο μπάσο των 800(που φυσικα με το mojo δεν άκουσα) αλλά δεν έχουν και την απόλυτη μονιτοριλα αυτών όντας πιο "μουσικά;!" ενω έχουν και περισσότερη ανοιχτωσια.
Τι λέτε; Θα την παλέψει το mojo;
Αξίζουν τα λεφτά τους ως μτχ;
Επίσης ακούγονται στους γύρω περισσότερο αποτι τα senn hd 800 και τα fidelio x2 ή το ίδιο πράγμα θα είναι όλα ως ανοιχτα;
Απο όγκο αποτι κατάλαβα θα είναι αρκετά γκουμουτσες. Σαν τα fidelio ενω τα senn είναι πιο μαζεμένα. Απο άνεση; Η στεκα των senn δεν μπορω να πω οτι με ξετρελανε παρεμπιπτόντως.
 

ln()

Supreme Member
1 February 2007
5,739
Βόλος
Τα GS έχουν διαφορετικό χαρακτήρα από τα υπόλοιπα Grado.
https://www.head-fi.org/f/threads/grado-rs1i-vs-grado-gs1000i-my-first-impressions.688852/
Μάλλον επειδή είναι περιωτικά, ένας λόγος να είναι και πιο ξεκούραστα από τα υπόλοιπα της εταιρίας. Εμένα μου άρεσαν πολύ, αλλά δεν είχα αρκετά λεφτά κι έμεινα στα RS1...
 

ln()

Supreme Member
1 February 2007
5,739
Βόλος
Ο αντιπρόσωπος είχε πάντα RS και PS για ακρόαση στις εκθέσεις του Ήχου, αλλά δεν θυμάμαι ποτέ τα GS1000. Πάντως θα σου έλεγα να τα ακούσεις πρώτα, γιατί δεν έχουν καμιά σχέση σε ήχο με τα Sennheiser. Αποκλείεται να σου αρέσουν και τα δύο!
Το καλό βέβαια με τα Grado είναι ότι παίζουν και από κινητό τηλέφωνο. Δεν υπάρχουν πολλά ακριβά ακουστικά που να είναι τόσο ευαίσθητα.
 

Manosss

AVClub Addicted Member
7 June 2012
2,251
Πειραιάς
Συμφωνώ απόλυτα με τα της ακρόασης. Και εγώ δεν έχει τύχει να ακούσω αλλά αυτό που ξέρω είναι ότι τα Grado είναι "love or hate relationship" .
Πολύ ιδιαίτερα polarizing ακουστικά.
Και αν δεν σου κάτσουν?
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,313
Θεσσαλονίκη
+1

Υ.Γ 1 - Αν μιλάμε για το mojo που άκουσα σπίτι μου και όχι για αυτό που ακούνε οι ''άλλοι'' λυπάμαι δεν κ(λ)άνει για τα HD800.
Υ.Γ 2 - Τι εννοείς ότι τα grado έχουν ανοιχτωσιά?
Υ.Γ 3 - Αν τα gs 1000i μετράνε περίπου όπως τα 1000 τότε μιλάμε για -10db μπάσο σε σχέση με τα 800 και αν το περίφημο
peak στα 5-6Khz ενοχλεί στα 800 (όχι εμένα) τότε τι να πούμε για το βουνό των gs1000 (http://graphs.headphone.com/graphCompare.php?graphType=0&graphID[]=323&graphID[]=4061&scale=30)
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,377
Θεσσαλονίκη
Το κυριως θέμα μου με τα φιντελια είναι οτι είναι "βαριά" στον ήχο τους. Έχουν ενα uplifting φόρτωμα μεσαίο χαμηλά αλλα δεν έχουν δυναμικά Δημήτρη. Όλο γλυκες και χαδακια.
Πέτρο όντως, το senn θέλει ενισχυτή και αυτό ακούγεται. Αλλά ζει κανεις με το mojo και στήνει ενα lovely cube ή παιρνει ενα schiit σε δεύτερη φαση. Αλλά μετα το γμτ είναι οτι η φορητότητα παει απατη. Γιατί αν έχει μαθει κανεις να ακούει με ενισχυτή με το mojo σκέτο θα φαει ξενερωμα. Εκει είναι που μου γυαλισαν τα grado. Απο την αλλη, ίσως αν το mojo γινόταν hugo... Οντως το peak των grado προβληματιζει.
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,313
Θεσσαλονίκη
Το Hugo/Hugo 2 εξακολουθεί ενισχυτικά να είναι ακατάλληλο για τα HD800.
Για τα Grado δεν ξέρω , δεν έχω ακούσει αλλά πάντως θα αγόραζα με πολύ πολύ προσοχή.
Υπάρχουν πολλά ακουστικά αξιώσεων για το mojo και χρήση σε γραφείο-μπαλκόνι αλλά προφανώς ψάχνεις για flagship πχ focal elear.
Εγώ έχω να σχολιάσω μόνο για τα HD800 η γνώμη μου είναι ότι δεν κάνουν για γραφείο-μπαλκόνι και φορητή χρήση.
Θέλουν δωμάτιο απόλυτη ησυχία και να τους αφιερωθείς τεχνικά και ακουστικά.
Ψάξε κάτι άλλο.
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,377
Θεσσαλονίκη
Ποια ακουστικά εννοείς Πετρο;
Ρίξε κάτι στο τραπέζι.
Από την άλλη σε έχασα στο θέμα της αφοσίωσης. Σιγά μην κάνω και καθαρισμό σε ωρλ για να βάλω τα Senn. Πάντα υπάρχουν βέλτιστες συνθήκες αλλά η διαφορά είναι κάτι που απλά συνηθίζεται-ακουγεται ούτως η αλλως. Δε μιλάμε για εργοτάξιο. Μιλάμε για ήρεμες συνθήκες. Με τη μουσική να δίνει το τέμπο στις όχι λιγες ώρες που η δουλειά είναι τύπου ρουτινα-φασον και σε οικιακές καταστάσεις αργά τη νύχτα.
 

dimmanoukas

AVClub Enthusiast
11 March 2009
900
ΑΘΗΝΑ
Να πεταχτω και γω τωρα (σαν μην πω τι) και να προτεινω μια ακροαση σε καποιο akg της σειρας 7χχ?
Εαν το modjo εχει αυτο το γλυκοηχο χαρακτηρα και μπορεσει να δωσει λιγο ογκο στο ακουσμα των akg (δλδ να το
boostαρει λιγο μεσοχαμηλα), τοτε μπορει με ψιχουλα να βρεις αυτο που ψαχνεις
Στο λεω εκ πειρας, καθως κατοχος και εγω των x2, οταν θελω λιγο πιο κριτικη ακροαση καταληγω στα akg, αλλοτε τα 701 και οταν δεν θελω να ακουγομαι στα 240μκ2
Προσπαθησε να τα ακουσεις και αυτα εαν δεν τα εχεις ηδη
Επισης δεν εχω μεγαλη εμπειρια με καποιο sennheiser 6χχ, αν θα σου ταιριαξει
 

Manosss

AVClub Addicted Member
7 June 2012
2,251
Πειραιάς
Fostex Th900 από μένα. Αν μπορείς να βρεις κάποια αγγελία σε προσιτη τιμή στο "γνωστό ιστοτοπο" τότε μπορούμε να αναλύσουμε τα υπέρ και τα κατά
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,377
Θεσσαλονίκη
Ευχαριστώ dimmanoukas. Τα 650 τα θεώρησα καλά. Μετά άκουσα τα 800 και απλά δεν... τα 701 έχουν ενοχλητική έλλειψη όγκου στα μπάσα. Δε νομίζω πως μπορεί να έρθει αυτό το πράγμα. Σίγουρα όχι με το mojo. Αλλά θα προσπαθήσω να το δοκιμάσω. Μπορώ να το βρω το ακουστικό. Πάντως και τα δύο δεν είναι ιδιαίτερα πιο εύκολα από τα 800.
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,377
Θεσσαλονίκη
Fostex Th900 από μένα. Αν μπορείς να βρεις κάποια αγγελία σε προσιτη τιμή στο "γνωστό ιστοτοπο" τότε μπορούμε να αναλύσουμε τα υπέρ και τα κατά

Από Ευρώπη δυστυχώς δε βλέπω κάτι. Ξεφεύγουμε. Αλλά για πες για χάρη της συζήτησης.
 

dimmanoukas

AVClub Enthusiast
11 March 2009
900
ΑΘΗΝΑ
Τωρα που αναφερθηκαν τα fostex μου ηρθαν στο μυαλο και τα t50rp mk3...αλλα δεν τα εχω ακουσει και πρεπει να ειναι δυσκολα στην οδηγηση

Σε καθε περιπτωση το νημα το παρακολουθω με ιδιαιτερο ενδιαφερον, καθως θεωρητικα (σε ιδανικες συνθηκες χρονου για ακροασεις και χρηματος) βλεπω τον εαυτο μου σε αντιστοιχες αναζητησεις

Μεχρι τωρα και μενα τα sennheiser σειρα 6χχ δεν μου εδωσαν το κατι παραπανω απο τα akg και θελω καποια στιγμη οταν θα ειμαι ωριμος ακουστικα και οικονομικα, οπωσδηποτε να ακουσω καποια fostex και οπωσδηποτε hifiman, stax και τα 800αρια
 

Manosss

AVClub Addicted Member
7 June 2012
2,251
Πειραιάς
Πρόχειρα γιατί γράφω από κινητό και χωρίς να το έχω ακούσει ο ίδιος

Στα υπέρ : Πολύ δυνατό αλλά και ποιοτικό μπάσο με πολύ καλή επέκταση, καλή επέκταση και στα πρίμα, πιο εύκολα στην οδήγηση από άλλες ναυαρχίδες, κλειστού (ή καλύτερα ημίκλειστου τύπου) που μπορεί να σου δώσει ένα μικρό βαθμό απομόνωσης εφόσον σου χρειαστεί σε κάποια στιγμή, καλή λεπτομέρεια, πολύ φαν ήχος με λίγα λόγια αλλά σού δίνει ταυτόχρονα την αίσθηση της ναυαρχίδας για τις ικανότητες του. Και πανέμορφα βέβαια αλλά αυτο είναι και υποκειμενικό

Στα αρνητικά
V Shape με κάπως οπισθοχωρημενες μεσαίες, ίσως σκληράδα ψηλά σε κάποιες στιγμές (δεν ξέρω πως σου φάνηκαν τα 800αρια σε αυτόν τον τομέα), κλειστου τύπου με ότι αυτό συνεπάγεται ηχητικά (αν και λένε ότι το Soundstage του είναι πολύ καλό για κλειστό) και βέβαια το σημαντικοτερο ακριβά.

Άν έχω καταλάβει καλά τα γούστα σου νομίζω ότι αξίζει να το ακούσεις. Αντιπρόσωπος Ελλάδα υπάρχει από ότι ξέρω
 

ln()

Supreme Member
1 February 2007
5,739
Βόλος
Τα Grado δεν είναι κλειστά, ανοιχτά είναι.
DSC_0063.jpg