Welcome to the AVClub.
Page 13 of 13 FirstFirst ... 3910111213
Results 121 to 124 of 124
    AVClub Addicted Member

Απάντηση: Sennheiser hd 800 vs grado gs1000i

Quote Originally Posted by Panoramix View Post
    Θέλει τρύπες στα ακουστικά και μετά και άλλο καλώδιο για unbalanced σύνδεση κλπ... Έχει μια λειτουργία κοινής γείωσης το teac ud 503 που ίσως έχει κάποιο ενδιαφέρον με σχετικό αντάπτορα που θα μπορούσε να λειτουργήσει χωρίς χεριασμα.
    Πάντως το μικρό mojo το απόλαυσα σήμερα.
    Πέρασε όλα τα βασικά τεστ το ακουστικό. Πλην κλασσικής. Αλλά δεν το φοβάμαι. Έχει πλάκα παντως. Εκεί που λες του λείπει όγκος αλλάζεις τραγούδι και όλα γίνονται θεόρατα. Και από spotify μια χαρά... εντάξει καταλαβαίνεις την έλλειψη αρμονικό πλούτου Αλλά δεν ξεμπροστιάζει κάτι άσχημα. Ακόμα και η punk σκηνή στα τέλη του 70 αρχές 80 είναι οκ. Καταλαβαίνεις πιο ξεκάθαρα το κομπρεσαρισμα του loudness war της pop σκηνής κλπ Αλλά όχι προσβλητικά. Με το mojo η σκηνή είναι κάπως κλειστή. Με το teac ανοίγει κάπως. Το μόνο παράπονο. Από την άλλη σε βάθος είναι αμέτρητο. Και θέλει ένα κλικ γκάζι για να ανοίξει και να δώσει και χαμηλό. Και σε neo eighties που είναι κατεξοχήν μπασατα ήταν super...
    Σα βύσματα κάνει το καλωδιο;

Πάντως δε θα πάρω κάτι πριν ακούσω το Valhalla και τον κλώνο του Δημήτρη.
    Το βασικό είναι να δίνει πολύ ακουστική πληροφορία. Αυτό αν λείπει δεν διορθώνεται. Δεν νομίζω να υπάρχει κάτι άλλο με τόση πληροφορία και ποιότητα κατασκευής για τα λεφτά που έδωσες. Να το φέρεις καλύτερα τονικά στις προτιμήσεις σου γίνεται με ταιριαστό ενισχυτή και ψηφιακό EQ πανεύκολα.

Supreme Member

Απάντηση: Re: Απάντηση: Sennheiser hd 800 vs grado gs1000i

Quote Originally Posted by MakisM View Post
    Να γιατί ορισμένες φορές μιλάω για το κάρβουνο του εξωτερικού.

Ελα ντε όμως που είμαι και κατοχος του SRH 840 που δεν έχουν καμία σχέση με την ποιότητα κατασκευής του 1840 ούτε καν στα μεγάφωνα.
    Τα 1840 θέλουν ποιοτικές πηγές και ηχογραφήσεις για να μπορέσεις να τα αναδείξεις και για να είμαι πιο σαφής την Diana Krall την απόλαυσα μέσα από τα 1840 .
    Το ομολογώ αν μου περίσσευαν λεφτά σε αυτήν την δύσκολη εποχή ...Θα ήταν το ακουστικό ανοικτού τύπου που θα αγόραζα.

Κύριε Marney του CHANGSTAR μαλλον με αυτά που γράφεις στη γλώσσα του Διαδικτύου ονομάζεσαι τρολ (troll) ...Και για να μην υπαρχει ίχνος παρεξήγησης πάντα υπαρχει ο δρόμος της ακρόασης.
    Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου, επειδή τα έχω τα Shure SRH-1840 και ξέρω πόσο καλά μπορούν να παίξουν, με τον κατάλληλο ενισχυτή, επειδή εδώ υπάρχει ένα θέμα. Για παράδειγμα για τα συγκεκριμένα ακουστικά η πολύ χαμηλή (<10Ω) αντίσταση εξόδου ενός ενισχυτή ακουστικών δεν είναι πάντα επιθυμητή. Επίσης υπάρχουν σοβαρά θέματα και με τη υψηλή αντίσταση εξόδου (> 30Ω).
    Ο Marney έχει πλάκα. Τα άκουσε τα ακουστικά μόνο για λίγο και μάλιστα με μουσικό πρόγραμμα που δεν γνώριζε. Ωστοσο ο τύπος γράφει και την άποψή του δημοσίως.
    Τα δικά μου ακουστικά τα αγόρασα φέτος από τον αντιπρόσωπο της Shure στην Ελλάδα. Ενδεχεται από το 2012 να έχουν γίνει κάποιες τροποποιήσεις από τον κατασκευαστή.
    Last edited by Internet King; 13-09-2017 at 15:59.

Junior Member

Re: Sennheiser hd 800 vs grado gs1000i

Άσχετα με το τι πιστεύει ο καθένας, τα shure 1840 απ' όποιον και αν έχουν μετρηθεί βγάζουν ασυνήθιστα μεγάλα επίπεδα παραμόρφωσης.

Φερ' ειπείν, αυτός ο Ιάπωνας τους έδωσε 5/5* για τον ήχο, όπως και στα 650/800/701 κλτ., αλλά οι παραμορφώσεις υπάρχουν και εδώ. Τεράστια επίπεδα τρίτης αρμονικής(πράσινη γραμμή στην τρίτη μέτρηση).
    http://www.geocities.jp/ryumatsuba/srh1840.html

*Έχει δώσει βέβαια και 4.5/5 στα HD 595 που δεν ηχούν ιδιαίτερα φυσικά και χάνουν πολύ σε μπάσο.

AVClub Addicted Member

Re: Sennheiser hd 800 vs grado gs1000i

Ενδιαφέρουσες απόψεις και καλές συγκρίσεις , με βρίσκει σύμφωνο στα ακουστικά που έχω ακούσει και εγώ.
    Γενικά βαθμολογεί τον ήχο χωρίς να είναι απόλυτος απλά γράφει ότι το τάδε ακουστικό είναι λίγο καλύτερο εδώ και το δείνα λίγο καλύτερο εκεί.
    Έχει ενδιαφέρον ότι βρίσκει το πιο πιστό στην πηγή είναι το 800 και με αφορμή αυτή την παρατήρηση ήθελα να σχολιάσω και σε όσα γράφτηκαν παραπάνω ότι όντως το 800 έχει κουρδιστεί με την πιο ιδανική μέθοδο. Για τα δικά μου αυτιά (εντάξει και πολλών άλλων!) είναι ότι πιο κοντά στην πραγματικότητα. Βέβαια τα "αλάνια" στην Sennheiser έκαναν ένα "λάθος" όπως έχει ουσιαστικά παραδεχθεί και ο Alex Grell , ξέχασαν ότι το 90% των ηχογραφήσεων εκεί έξω απέχουν πολύ από το να χαρακτηριστούν καλές και για αυτό χρειάζεται διόρθωση στην ιδανική καμπύλη ώστε να μπορούν να ακουστούν ευχάριστα. Και για αυτό δεν είναι τυχαίο ότι στο υπόλοιπο 10% με την σωστή πηγή και ενισχυτή (ποιότητα) το αποτέλεσμα του 800 δύσκολα μπορεί να ξεπεραστεί.

Page 13 of 13 FirstFirst ... 3910111213

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)