Zidoo X8 (4K,HDR,3D,Blu ray Menu,HD Audio)

vadergr

Super Moderator
Staff member
17 August 2007
27,398
Μεταμορφωση
Αυτή τη φορά παρουσιάζουμε το Zidoo X8 , το τριτο στην ιεραρχία media player της γνωστής πλεόν εταιρείας.
Ο βασικός του εξοπλισμός ειναι ταυτόσημος με τα δυο μεγάλα του αδέρφια, οποτε περιμένουμε τις ιδιες (καλές) επιδόσεις και εδω.



1.jpg


Συσκευασία - Προδιαγραφές


Το Zidoo X8 ηρθε σε αρκετά προσεγμένη συσκευασία, αρκετά μικρότερη απο των X10 και Χ9S, προφανώς εξαιτίας των μικροτερων διαστάσεων της κεντρικής μονάδας.
Εκτός αυτής, εντος θα βρειτε ενα καλώδιο HDMI, το τροφοδοτικό, το χειριστήριο και βασικό εγχειρίδιο χρήσης. Μπαταρίες για το χειριστήριο (2x AAA) θα πρέπει να προμηθευτείτε ξεχωριστά.
Ο γνωστός πλέον επεξεργαστής RTD1295 της Realtek μαζι με το υποσύστημα γραφικών Mali T820 αποτελούν τη καρδιά του συστήματος, συνεπικουρούμενα απο 2GB RAM και 8GB ROM.


Απο αποψη συνδεσμολογίας, το Χ8 ειναι εξοπλισμένο με 2x USB 2.0, 1x USB 3.0, 1x HDMI 2.0a out (HDCP 2.2), 1x HDMI in, 1x optical out, 1x SD slot (μέχρι 32GB) και 1x A/V out.


Σε θεματα δικτύωσης τα πάει περίφημα με Gigabit LAN, Dual Band ac (αν και πλέον με μια εξωτερική κεραία) και BT4.0


Συγκριτικά με τα δύο μεγαλύτερα μοντέλα της Zidoo, το Χ8 υπολείπεται ουσιαστικά στην διαθεσιμη εσωτερική μνήμη, στη μονή κεραία, στην ελλειψη θεσης για εσωτερικό δισκο, στο display της πρόσοψης (σε σχεση με το Χ10) και στη ποιότητα κατασκευής.

2.jpg3.jpg
4.jpg
5.jpg


Media Player - Χειριστήριο


Το μικρό Zidoo πλέον δεν ειναι κατασκευασμένο απο β€œSpace Aviation alloy case in smoke-color” κέλυφος οπως τα αδέρφια του, αλλα το επιλεγμένο πλαστικό είναι απολύτως αποδεκτής ποιότητας και δεν θα ενοχλήσει ουτε αισθητικά, ουτε και σε θέματα υπερθέρμανσης κατα τη διάρκεια της χρήσης του.
Σχεδιαστικά ειναι απλό και απέριτο, μαύρο σε χρώμα και ξεχωρίζει (σχετικά) η μη αποσπώμενη κεραία στο πίσω μέρος οπως και η LED οθόνη στο μπροστινό.
Αριστερά υπάρχουν ολες οι USB συνδεσεις, ενω πίσω οι υπόλοιπες βασικές.


Το χειριστήριο ειναι το ιδιο με των X9S και Χ10 , αρκετά καλό κατασκευαστικά και άνετο στη χρήση. Λογω κόστους του Χ8, αυτή τη φορά δεν μπορούμε να παραπονεθούμε επειδή δεν ειναι φωτιζόμενο. Οπως και στα υπόλοιπα Zidoo, ετσι και εδω, πολλά πλήκτρα του ειναι ρυθμιζόμενα απο ξεχωριστή εφαρμογή.

6.png7.png
8.png9.png


Μενού - Ρυθμίσεις


Οπως ήταν αναμενόμενο, το γραφικό περιβάλλον ειναι ολοίδιο με αυτο που εχουμε συνηθίσει απο την εταιρεία. Αρκετά καλαίσθητο με μεγάλα εικονίδια για τα βασικά προγράμματα και επιλογές. Αριστερά δεσπόζει ενα συμπαθητικό widget με την ωρα και τον καιρό, ενω στο κάτω μέρος μπορείτε να προσθέσετε συντομεύσεις απο προγράμματα της αρεσκείας σας.


Το μενού των ρυθμίσεων είναι και αυτό ολόιδιο με τις ίδιες ακριβώς επιλογές. Εχει το κλασσικό λευκό θέμα της Google και ενω δεν θα προβληματιστείτε καθόλου με τις ρυθμίσεις, ενα πιο media player φιλικό περιβάλλον με μεγάλα εικονίδια θα ηταν προτιμότερο.
Μετά τη πρώτη εκκίνηση, θα εμφανιστεί ενα quick settings κουτί για τις πρώτες βασικές ρυθμίσεις (Γλώσσα, video, audio, Lan)


10.jpg12.jpg
13.png14.jpg
15.jpg


Δοκιμές


Το Zidoo X8 αρίστευσε σε όλους τους τομείς, οπως κι ηταν αναμενόμενο εξαιτίας του ιδιου συνδιασμού υλικού και λογισμικού με τα μεγαλύτερα μοντέλα της εταιρείας.


Η Zidoo εχει κάνει αξιέπαινη προσπαθεια πάνω σε έκδοση του KODI και του εξωτερικου video player ειδικά προσρμοσμένη για τα μηχανάκια της. Το Χ8 εχει ακριβως την ιδια μεταχείριση με τα μεγαλύτερα μοντέλα κατι που μονο θετικό είναι.
Λειτουργίες που δεν βρίσκουμε εύκολα οπως αναπαραγωγη μενου στα BLU RAY backup σας, HD Audio/ATMOS pass-through, αυτόματη εναλλαγή frame rate και 3D.iso είναι και εδω παρούσες.

Η εκδοση 17.x του KODI (ZDMC την ονομάζει) ειναι ακόμα σε beta στάδιο αλλα λειτουργεί περίφημα. Απλα φροντίστε να κατεβάσετε την τελευταία έκδοση του απο το site της Zidoo. Το ιδιο ισχύει και για τον εξωτερικό player.
H αναπαραγωγή Full HD και UHD υλικου ηταν απροβλημάτιστη. Για νοσους ενδιαφέρει, η Zidoo εχει μεριμνήσει ετσι ωστε τα UHD στρουμφάκια να εχουν σωστά χρώματα (HDR->SDR conversion).


Θα θέλαμε μονο να υποστηριζει HD/4K Netflix κατι που δεν συμβαίνει εξαιτιας δικαιωμάτων (η SD έκδοση υποστηρίζεται κανονικά).


Οι επιδόσεις της ROM ειναι τυπικά καλές (>110Mb/sec read) ενω και η εγγραφή στη USB3.0 θύρα ειναι ικανοποιητική (>22Mb/sec) αν και δεν ειναι συγκρίσιμη με desktop pc λύσεις.
Στον τομέα του gaming, οι επιδόσεις ειναι επίσης τυπικά καλές και δεν θα εχετε προβλημα με τους πιο πολλούς 3D τίτλους.

Η HDMI IN λειτουργεί αριστα (1080p/stereo) αλλα μη περιμένετε να γράψετε DRM προστατευμένο υλικό.


Συνολικά, οι επιδόσεις του Χ8 ειναι εξαιρετικές σε κάθε επιπεδο και ταυτόσημες με αυτες των μεγαλύτερων μοντέλων της εταιρείας.


16.png


Android


Εγκατεστημένη ειναι η Marshmallow εκδοση του Android και μεσω του Play Store μπορείτε να εγκαταστήσετε οποια επιλογή επιθυμείτε (Ευτυχώς το YouTube τρέχει κανονικά σε HD ανάλυση).
Γενικά η εκδοση του λειτουργικού μπορει να θεωρηθεί αρκετά καθαρή χωρις bloatware.
Η Zidoo ειναι απο τις κορυφαίες εταιρείες σε υποστήριξη και το Χ8 δεν αποτελεί εξαίρεση. Αυτη τη στιγμή κυκλοφορεί η 1.4.6 έκδοση (beta) ενω η τελευταία σταθερη ειναι η 1.2.6. Αποφύγετε την 1.4.4 η οποια εχει μικρό θέμα με τις ταχύτητες στην USB3.0 θύρα (μειωμένες επιδόσεις)



Επίλογος


Αν και το κορυφαίο μοντέλο της εταιρείας ειναι το Zidoo X10, το Χ8 τελικά καταφέρνει να εχει ακριβώς τις ιδιες επιδόσεις σε αναπαραγωγή πολυμέσων και gaming. Η Zidoo ,προς τιμή της, δεν εχει κόψει κανένα βασικό στοιχείο απο το μικρό μοντέλο με αποτέλεσμα να εχουμε και πάλι εξαιρετικές επιδόσεις.


Οι βασικές διαφορές τελικά με τα μεγαλύτερα μοντέλα εχουν να κάνουν με καλύτερη κατασκευή (αλουμίνιο στα μεγαλύτερα), μεγαλύτερη εσωτερική μνήμη, καλύτερη εμβέλεια Wi-Fi (διπλές κεραίες) και καλύτερο display (στο X10). Τα περισσότερα απο αυτα για τους πιο πολλούς σίγουρα αποτελούν αποδεκτές παραχωρήσεις, αν και αληθεια ειναι οτι τα ~5GB ελεύθερου χώρου ειναι σχετικά περιοριστικά για εγκατασταση πολλών παιχνιδιών.


Το Zidoo X8 προσφέρει την καλύτερη δυνατή αναπαραγωγη πολυμέσων στη κατηγορία τιμής του. Αν το μπάτζετ σας δεν ξεπερνάει τα 130 , επίλέξτε το αφοβα.

Το Zidoo X9 μπορείτε να το βρείτε στη Gearbest σε ανταγωνιστική τιμή. Αν η παρουσίαση μας σας βοήθησε στην επιλογή σας, παρακαλώ αγοράστε μέσω του affiliate link που μολις παραθέσαμε.
 
Last edited:

lord

AVClub Enthusiast
18 November 2010
1,219
ξανθη
ωραια παρουσιαση ευχαριστουμε. 2 αποριες, ειναι ιδεα μου η το x8 και το x9s ανεβηκαν λιγακιοι τιμες τους? και τα τηλεκοντρολ ειναι διαφορετικα στο σαιτ, τα αλλαξανε η ειναι εξτρα?
 

vadergr

Super Moderator
Staff member
17 August 2007
27,398
Μεταμορφωση
Του x8 και του x10 είναι ιδια.
Εξαίρεση μια νέα έκδοση του x10 όπου έχει backlit.
Νομίζω ίδιο ήταν και του x9s.
 

kleanthis1

AVClub Enthusiast
27 July 2013
913
Θα ήθελα να αντικαταστήσω το mp wd tv live gen 3 με το zidoo x8 και θα ήθελα απαντήσεις σε μερικά θέματα.
1.παίζει απο εξωτερικό δίσκο αρχεία video 1080p mkv
2.Αναγνωρίζει subs srt
3. dts, dts-hma, dts-hd, ac3 αναπαράγει κανονικά απο τα έργα του εξωτερικού σκληρού δίσκου ?
Και στην τελική αξίζει η αναβάθμιση του ήδη υπάρχον mp απο πλευράς εικόνας στην αναπαραγωγή ταινιών απο σκληρό δίσκο όσο αφορά εικόνα και κίνηση ????
Εννοείτε ότι μπαίνω στο τρυπάκι της αλλαγής και για το kodi :a0210: απλά δεν θέλω συμβιβασμούς στον ήδη υπάρχον τρόπο που έχω μάθει να βλέπω τις ταινιούλες μου !!!
Ευχαριστώ εκ των προτέρων :a0210::a0210:
 

kleanthis1

AVClub Enthusiast
27 July 2013
913
Και κάτι ακόμα να ρωτήσω περί kodi.
Το έχω φορτωμένο στο laptop και λόγω ότι είναι ανάλυσης 1366-768 αυτή εξέρχεται και στην tv με σύνδεση hdmi. Υπάρχει τρόπος να παρακάμψω κάτι απο το laptop έτσι ώστε να βλέπω το αρχείο σε 1080p ??????? στην tv όπως είναι και το format της ταινίας ??
Οσο αφορά τον ήχο στο kodi του pc, ¨ολα τα αρχεία των ταινιών τα βλέπω σε 2 κανάλια, Στο kodi όποιο addons και να έβαλα δεν μπορώ να το δω σε ήχο 5,1 των ταινιών. Αυτή τη στιγμή το έχω με το pulse, καμιά βοήθεια και σε αυτό υπάρχει ??????
Ολα αυτά απλά ενημερωτικά μέχρι να παραγγείλω το zidoo !!!!
 

takistrigonis

Established Member
16 December 2010
208
Σήμερα παρέλαβα zidoo x8 και τώρα τι ρυθμίσεις χρειάζωνται και πιο player για να εχω TrueHD , Atmos, FullHD ή 4Κ, να παίζει τα πάντα ατόφια χωρις υποβιβαζμούς
Μια βοήθεια
 

jimmel

New member
9 May 2011
84
Καλημέρα,

Παρέλαβα χτες το Zidoo X8 και μπορώ να πω ότι από το λίγο που το λειτούργησα έχω μείνει εντυπωσιασμένος. Κατ' αρχάς με το που το λειτούργησα πέρασα το καινούριο firmware (1.4.12 νομίζω) που βρήκα στο site της Zidoo όπως και αναβάθμισα το zdmc στην καινούρια του έκδοση (17.4). Οι πρώτες δοκιμές έγιναν με τον media player της Zidoo και πραγματικά δεν έχω λόγια. Δεν υπήρχε αρχείο που δεν έπαιξε και ήχος που δεν πέρασε στον ενισχυτή μου και όλα αυτά με πραγματικά αψεγάδιαστη κίνηση. Είδε όλους του κοινόχρηστους φακέλους που από το pc μου άμεσα και η περιήγηση σε αυτούς γινόταν απροβλημάτιστα. Το μόνο κακό είναι ότι σαν interface είναι πολύ απλό και δεν σου προσφέρει την ταξινόμηση και την ομορφιά με τα εξώφυλλα που σου δίνει το Kodi. Λίγο που λειτούργησα το app Home Theatre που έχει αυτή την δυνατότητα δεν έμεινα ευχαριστημένος ούτε από το scrapping που σε αρκετά αρχεία ήταν τελείως λάθος, ούτε από τις δυνατότητες ταξινόμησης. Για αυτό λοιπόν ξεκίνησα να σετάρω το Zdmc και εκεί ξεκίνησαν τα προβλήματα.

Να ξαναθυμίσω ότι είχα περάσει την τελευταία του έκδοση (17.4) που βρήκα στο forum της Zidoo. Το πρώτο πρόβλημα είναι ότι δεν έβλεπε κανένα φάκελο από το pc μου σαν smb, κάτι στο οποίο δεν είχα κανένα πρόβλημα με τον media player της Zidoo. Μετά από αρκετό ψάξιμο και τις απαραίτητες ρυθμίσεις στα Win 10 του pc το μόνο που κατάφερα ήταν να μπορώ να δηλώσω αυτούς του φακέλους εντελώς manual και έναν έναν, κάτι το οποίο είναι τρομερά χρονοβόρο. Αφού λοιπόν δήλωσα κάποιους φακέλου και το Zdmc ξεκίνησε το scrapping και την ταξινόμηση, άρχισα να κάνω κάποιες δοκιμές. Στην αρχή για να μπορέσω να παίξω οποιοδήποτε βίντεο έπρεπε να απενεργοποιήσω την επιλογή "Play the video with the external player" που ήταν προεπιλεγμένο στα settings. Μέχρι να το κάνω αυτό δεν ξεκίναγε η αναπαραγωγή κανενός βίντεο και το Zdmc κράσαρε και έκλεινε σαν εφαρμογή. Όταν ξεκίνησα να παίζω βίντεο με το Zdmc αντιμετώπισα 2 προβλήματα, ένα όχι τόσο σοβαρό και το δεύτερο αρκετά σοβαρό κατά τη γνώμη μου. Το πρώτο είναι ότι σε κάποιους ήχους AAC δεν έδινε στον ενισχυτή 5.1 αλλά στέρεο. Το σοβαρό πρόβλημα είναι όμως ότι η αναπαραγωγή είναι αρκετά προβληματική από άποψη κίνησης. Σίγουρα χάνονται frames με συνέπεια να μην υπάρχει αρκετά smooth κίνηση. Έψαξα στις ρυθμίσεις για κάποια επιλογή να κλειδώνει στα 23.976 frames όπως στον media player της Zidoo αλλά δεν βρήκα τίποτα.

Από ότι μπορώ να καταλάβω η νέα αυτή έκδοση του Zdmc είναι αρκετά προβληματική. Ίσως βγει σύντομα κάποιο update με καινούρια έκδοση που να διορθώνει αυτά τα προβλήματα. Ξέρει κάποιος να μου πει κάποια παλιότερη έκδοση του Zdmc να περάσω ώστε να μην έχω προς το παρόν αυτά τα θέματα? Ποια θεωρείται η πιο stable έκδοση του? 17.3, 17.1 ή να γυρίσω πιο πίσω σε κάποια από τις 16.x ? Μήπως να περάσω το κανονικό Kodi για να μην έχω αυτά τα θέματα ή δεν λειτουργεί καλά στα Zidoo? Επίσης, μήπως υπάρχει η δυνατότητα μέσα από το interface του Zdmc να ξεκινάει η αναπαραγωγή αρχείων με τον Media player του Zidoo?

Πάντως παρ'όλα αυτά θεωρώ ότι έχω κάνει πολύ καλή αγορά και η αναπαραγωγή αρχείων από τον Media player της Zidoo με άφησε κάτι παραπάνω από ικανοποιημένο και σίγουρα το προτείνω ανεπιφύλακτα σε όποιον θέλει ένα πολύ καλό media player.
 

leonkoum

Supreme Member
20 December 2008
4,870
v1.4.20 BETA

Model: ZIDOO X8

System:
1, optimize the effect of HDR to SDR
2. Repair on some TV, some HEVC 10bit MKV files shows the problem of gray(Range issue)
3. When the resolution is set automatically, the priority 4K resolution
4, frame rate switch increase can correspond to film switching resolution function

Player:
1, repair some sup subtitles display abnormal problem
2, repair the problem of downloading wrong subtitle language
3. The optimization of the Bluray titles shows
4. Repair the problem that MTS can't repeat all
5. Optimization of frame rate switching mode

Blu-ray navigation:
1, repair the problem of downloading wrong subtitle language

Download:http://ota-cloudfront.zidoo.tv/X8/ota/OTA-ZIDOO_X8-v1.4.20-201712081848.zip
MD5:9be2991ea832e50633ac1f40be0f4511
 

fotis1976

AVClub Enthusiast
6 February 2014
812
Χανιά
Το παρελαβα και εγώ σημερα με 1.4.12 firmwear. Aυτό που μου έκανε εντύπωση είναι ότι το zdmc λάμπει δια της απουσίας του.Παίζει atmos dtsx 1080 αρχεία αλλα τα 4κ τα εμφανίζει με λάθος χρώματα. Θα το ξαναδώ άυριο γιατι το αρχείο ήταν hdr.
 

leonkoum

Supreme Member
20 December 2008
4,870
Θα το βάλεις ‛χειροκίνητα’ εσυ.
Κατέβασε το από εδώ:
http://www.mediafire.com/file/kvnmzg1g87wj8kv/zdmc-17.6_1295.apk

Θα περάσεις το τελευταίο λογισμικο και κάπου στα quick setting στις ρυθμισεις της οθόνης θα βρεις την επιλογή HDR (off) και μας λες εντυπώσεις.
Καλοδουλευτο, έκανες πολύ καλή επιλογη
 

fotis1976

AVClub Enthusiast
6 February 2014
812
Χανιά
ΩΡΑΙΑ δουλιτσα για το σκ, να κανω και τραμπα το μαμα hdmi me to crystal audio να δουμε αν εχει καμια διαφορα.
 

Livas

New member
6 September 2010
95
εχω συνδεμενο στο ρουτερ πανω στο usb 2 σκληρους δισκους με ταινιες/σειρες και τα σχετικα !
το βλεπει σαν smb απο το zidoo....το θεμα ειναι οτι παω να βαλω το κωδικο για να δει το δικτυο και με βγαζει αγνωστο σφαλμα συνεχεια και με εχει γυρσισει τα μυαλα !!
στα καλα καθουμενα το κανει αυτο ...εχω κανει και επαναφορα ρυθμισεων περασα και το τελευταιο firmware 2.0.5 παλι το ιδιο κανει !

καμια ιδεα τι μπορει να φταιει ? γιατι θελω να το σπασω !!!
:)
 

Livas

New member
6 September 2010
95
Την πέρασα πριν λίγο φαίνεται ότι δουλεύει σωστά τώρα.
Αναγνωρίζει τον κωδικό και ολα από το δίκτυο.
Τώρα στο scraped για εξώφυλλα δεν πολύ καλα κατάλαβα και τι παραπάνω κάνει.
Βρίσκει ενα 75% από τις ταινίες τα εξώφυλλα. Μερικά τα βρίσκει λάθος πχ την ταινία ted 2 μου την έβαλε εξώφυλλο σαν blow.
Μερικές δεν τις βρίσκει πρέπει μια μια να κάνω χειροκίνητο σκαν και μετονομασία για να τις βρει.
Στο θέμα σειρών εκεί το κλασικό μπάχαλο. Πολύ καλύτερο από το παλιό αλλα παλι τα κάνει αρκετά μπερδεμενα. Δεν ξέρω αν έχει καμιά ρύθμιση κάτι να αλλάξει.

Σαν το scraped από το med600x3d που κάνει δεν έχω δει πουθενά, τα αποθηκεύει και σαν αρχεία μέσα και τα έχει όλα σωστά!
Εδώ τόσο δύσκολο τους είναι να το φτιάξουν?

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

takistrigonis

Established Member
16 December 2010
208
Το ιδιο εχω κγω με το δικτυο δεν περνει κωδικους και αργει γενικα παιξιματα από δικτυο και από ηχο δεν πάει καλα δεν τον βγαζει ατοφιο, τι να κανω χειροκίνητα τα παραπάνω update? με το kodi η zdmc πάλι δεν βλέπει τους δισκους και γενικα όλα τα κοινόχρηστα, πως θα φτιάξουν? με το παραπάνω λέτε?
Ευχαριστώ
 

takistrigonis

Established Member
16 December 2010
208
εκανα update αλλά τζίφος δεν βρίσκει κοινόχρηστα στο δικτυο, πως γινεται αν γινεται να πάει πισω στο 14.6 update? εχω θεμα πλεον με το δικτυο
 

takistrigonis

Established Member
16 December 2010
208
Μηπως ξερει κανεις πως κανω downgrade σε παλιότερο firmware ενημερωση, δεν μου δουλευει καλα εχω θέματα πολλά, στο αρχικο θελω να πάω