LG UH770v Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

billias70

New member
6 March 2014
49
Καλησπερα σε ολους.
Πριν λιγες ωρες αντικατασταθηκε η lg49uf8407 με την τηλεοραση του τιτλου.
Θα ηθελα καποια βοηθεια αν μπορειτε.
Εβαλα βιντεο 4κ hdr και dolby vision απο youtube,η εικονα υπεροχη..αλλα εικονιδιο πανω δεξια hdr η' dolby vision δεν υπηρξε..
Πρεπει απο καπου να το ενεργοποιησω?
Καθως και σε εργα mkv 4k απο σκληρο με hdr ειχα το ιδιο αποτελεσμα.
Σαν media player εχω το zidoo x9s και παρατηρησα πως και η κινηση εχει θεμα,(σαν να πηγαινη πιο γρηγορα με 'σκαλοπατακια").
Νομιζω καπου υπαρχει καποιος οδηγος ρυθμισης,και για την ποιοτητα της εικονας και για την κινηση για την συγκεκριμενη.
Καθε βοηθεια ευπροσδεκτη παιδια!!
Ευχαριστω.
 
Last edited by a moderator:

billias70

New member
6 March 2014
49
Λοιπον..καταφερα να δω το εικονιδιο του hdr μονο συνδεοντας κατευθειαν τον εξωτερικο σκληρο στην τηλεοραση.
Στο ιδιο αρχειο(4k hdr mkv-inferno) μεσω του zidoo x9s δεν αναβει το hdr.
Το zidoo ειναι συνδεμενο με hdmi 2.0 που παει στον pionner 423 και απο εκει το δευτερο hdmi 2.0 στην lg.
Kαι ακομα παραμενει το προβλημα της κινησης,ενα 'κλικ' πιο γρηγορη απο το φυσιολογικο και καποιες φορες με ειδωλα.
Καμια προταση?
 
Last edited by a moderator:

billias70

New member
6 March 2014
49
Λοιπον..καταφερα να δω το εικονιδιο του hdr μονο συνδεοντας κατευθειαν τον εξωτερικο σκληρο στην τηλεοραση.
Στο ιδιο αρχειο(4k hdr mkv-inferno) μεσω του zidoo x9s δεν αναβει το hdr.
Το zidoo ειναι συνδεμενο με hdmi 2.0 που παει στον pionner 423 και απο εκει το δευτερο hdmi 2.0 στην lg.
Kαι ακομα παραμενει το προβλημα της κινησης,ενα 'κλικ' πιο γρηγορη απο το φυσιολογικο και καποιες φορες με ειδωλα.
Oταν παρακολουθω βιντεο hdr απο το youtube μεσω ιντερνετ θα επρεπε να αναβει η ενδειξη του hdr?
Καμια προταση?
 
Last edited by a moderator:

nikx

Senior Member
12 January 2013
468
Oταν παρακολουθω βιντεο hdr απο το youtube μεσω ιντερνετ θα επρεπε να αναβει η ενδειξη του hdr?
Καμια προταση?
Για το τελευταιο απο οτι εχω δει στην δικια μου Samsung,δεν αναβει η ενδειξη HDR της τηλεορασης αλλα το εικονιδιο HDR στο youtube ,δηλαδη οταν βλεπεις το βιντεο και πατησεις κατι να εμφανιστει ο τιτλος του απο κατω απο τον τιτλο εμφανιζονται ενδειξεις 4K ,HDR κατι που δεν γινεται οταν η συσκευη σου δεν υποστηριζει HDR.
 
Last edited by a moderator:

ΔΗΜΗΤΡΗΣ.Π

AVClub Fanatic
25 October 2006
20,735
ΑΘΗΝΑ
καταρχην δες εαν ειναι ενεργοποιημενο το deepcolor στις εισοδους της τηλεορασης.
δοκιμασε να βαλεις το zidoo κατευθειαν στην τηλεοραση.
 
Last edited by a moderator:

billias70

New member
6 March 2014
49
Re: Lg60uh 770v Αποριες

Θα δοκιμασω σημερα το zidoo κατευθειαν στην τηλεοραση,αν και μετα δεν θα εχω hd-audio.:bigcry:
Το deepcolor ναι,ενεργοποιημενο το εχω.
Οσο για το προβλημα με την κινηση της εικονας,λυθηκε αμεσα με το που απενεργοποιησα το trumotion!!
 

ΔΗΜΗΤΡΗΣ.Π

AVClub Fanatic
25 October 2006
20,735
ΑΘΗΝΑ
Re: Lg60uh 770v Αποριες

εαν το zidoo παιζει σωστα απευθειας,τοτε εχεις θεμα ενισχυτη.
ή δεν περνα το σημα ο ή θελει καποια ρυθμιση.
 
Last edited:

billias70

New member
6 March 2014
49
Re: Lg60uh 770v Αποριες

Θα το δοκιμασω το μεσημερι και θα σου πω.
Αν και βλεπω στα χαρακτηριστικα του pioneer αυτα:'Διέλευση σήματος βίντεο 4K-ΝΑΙ´- 'Eκδοση hdmi 2.0'
Βεβαια βλεπω και αυτο:'4K (MAIN ZONE)Έως 4K60p, 4:2:0, 24-bit'
 

ΔΗΜΗΤΡΗΣ.Π

AVClub Fanatic
25 October 2006
20,735
ΑΘΗΝΑ
Θα το δοκιμασω το μεσημερι και θα σου πω.
Αν και βλεπω στα χαρακτηριστικα του pioneer αυτα:'Διέλευση σήματος βίντεο 4K-ΝΑΙ´- 'Eκδοση hdmi 2.0'
Βεβαια βλεπω και αυτο:'4K (MAIN ZONE)Έως 4K60p, 4:2:0, 24-bit'

ειναι λιγο περιεργα τα πραγματα με το hdr.
τσεκαρε το και βλεπουμε.
 
Last edited by a moderator:

billias70

New member
6 March 2014
49
Λοιπον..το γελοιο της υποθεσης..αλλαξα μεσα σε ενα χρονο και κατι τηλεοραση,γιατι η προηγουμενη 4κ δεν υποστηριζε hdr..τωρα πρεπει μαλλον να αλλαξω και ενισχυτη!!
Μαλλον ο pioneer 424k δεν μπορει να το περασει το hdr λογω αυτου:4K (MAIN ZONE)Έως 4K60p, 4:2:0, 24-bit.
Βεβαια ολα αυτα ειναι δικα μου αυθαιρετα συμπερασματα που εβγαλα διαβαζοντας πως ο αμεσως επομενος 524κ δινει 4:4:4.
Δεν παιρνω ορκο για τιποτα,μπορει να ειναι και καποια ρυθμιση στο zidoo καθως ακομα το ψαχνω.
Επι την ευκαιρια Δημητρη,οντως το zidoo συνδεμενο κατευθειαν στην τηλεοραση δινει hdr κανονικα,αλλα απεκλεισα αυτη την λυση καθως ετσι δεν θα εχω hd-audio.
Στις ρυθμισεις 'λειτουργια εικονας' που δινει ενα 'εφε hdr-χαμηλο/μεσαιο/υψηλο' ξερει κανεις..ειναι χειροκινητος ελεγχος του hdr η' απλα οπως το ονομαζει,ενα ακομα εφε?
Ιδωμεν..συνεχιζω το ψαξιμο..
 

ΔΗΜΗΤΡΗΣ.Π

AVClub Fanatic
25 October 2006
20,735
ΑΘΗΝΑ
Λοιπον..το γελοιο της υποθεσης..αλλαξα μεσα σε ενα χρονο και κατι τηλεοραση,γιατι η προηγουμενη 4κ δεν υποστηριζε hdr..τωρα πρεπει μαλλον να αλλαξω και ενισχυτη!!
Μαλλον ο pioneer 424k δεν μπορει να το περασει το hdr λογω αυτου:4K (MAIN ZONE)Έως 4K60p, 4:2:0, 24-bit.
Βεβαια ολα αυτα ειναι δικα μου αυθαιρετα συμπερασματα που εβγαλα διαβαζοντας πως ο αμεσως επομενος 524κ δινει 4:4:4.
Δεν παιρνω ορκο για τιποτα,μπορει να ειναι και καποια ρυθμιση στο zidoo καθως ακομα το ψαχνω.
Επι την ευκαιρια Δημητρη,οντως το zidoo συνδεμενο κατευθειαν στην τηλεοραση δινει hdr κανονικα,αλλα απεκλεισα αυτη την λυση καθως ετσι δεν θα εχω hd-audio.
Στις ρυθμισεις 'λειτουργια εικονας' που δινει ενα 'εφε hdr-χαμηλο/μεσαιο/υψηλο' ξερει κανεις..ειναι χειροκινητος ελεγχος του hdr η' απλα οπως το ονομαζει,ενα ακομα εφε?
Ιδωμεν..συνεχιζω το ψαξιμο..

δυστηχως ειναι αυτο που σου ειπα.ο ενισχυτης..ψαχτο καλυτερα,αλλα μαλλον δεν..
το μανιουαλ hdr ειναι απλα εφε και οχι πραγματικο hdr.
ή θα περασεις το zidoo κατευθειαν και θα παρεις απο Optical dd&dts ή θα αλλαξεις καποια στιγμη ενισχυτη.