Astra 19.2E απο ανατολικη αττικη;

Earl21

New member
6 January 2015
26
Καλησπερα στο φορουμ... ειχα ξαναθιξει ενα θεμα οσον αφορα τον Astra 19.2E (για τα FTA που εδειχναν NFL) πριν περιπου 8 μηνες... το ερωτημα μου αυτη τη φορα ειναι: με το 60αρι πιατο του ΟΤΕ στην ανατολικη αττικη (συγκεκριμενα μαραθωνα) τον πιανω τον δορυφορο; (βεβαια στις σερρες π εμενα ειχα ρωτησει εναν τεχνικο για τετοια κ μ απαντησε πως χρειαζομαι πιατο 1m) η θελει μεγαλυτερο γ να τον πιασω;
Ευχαριστω :)
 

th3m1s

Senior Member
9 October 2015
338
Αχαρνές (Αθήνα)
Μπορεις να εχεις ληψη με 60αρι πιατο τον συγκεκριμενο δορυφορο. Αν μπορεις αγορασε τουλαχιστον ενα 80αρι για καλυτερα αποτελεσματα.
 

th3m1s

Senior Member
9 October 2015
338
Αχαρνές (Αθήνα)
Με μεγαλυτερο πιατο θα εχεις καλυτερο σημα, περισσοτερα καναλια και θα επηρεαζεται λιγοτερο απο τα καιρικα φαινομενα. Εφοσον εχεις το 60 κανε μια δοκιμη να δεις και μονος σου. Απο ενα 60 πιατο ξεκινησα εγω και εχω στη διαθεση μου τωρα ενα wave frontier (κοιτα την υπογραφη μου). Φυσικα ειναι και το θεμα του κοστους.
 

Serafeim Karakostas

AVClub Fanatic
8 August 2007
10,159
Άρτα
Και με το 60άρι θα κάνεις δουλειά αλλά με ένα 80άρι π.χ. θα είναι μεγαλύτερη η ανοχή στον κακό καιρό. Αν συντονιστεί σωστά το 60άρι, δε θα έχεις πρόβλημα αλλά πάντα συστήνεται λίγο μεγαλύτερη διάμετρος κατόπτρου.
 

Leonidas33

AVClub Addicted Member
30 November 2007
1,735
Καλησπερα στο φορουμ... ειχα ξαναθιξει ενα θεμα οσον αφορα τον Astra 19.2E (για τα FTA που εδειχναν NFL) πριν περιπου 8 μηνες... το ερωτημα μου αυτη τη φορα ειναι: με το 60αρι πιατο του ΟΤΕ στην ανατολικη αττικη (συγκεκριμενα μαραθωνα) τον πιανω τον δορυφορο; (βεβαια στις σερρες π εμενα ειχα ρωτησει εναν τεχνικο για τετοια κ μ απαντησε πως χρειαζομαι πιατο 1m) η θελει μεγαλυτερο γ να τον πιασω;
Ευχαριστω :)

Ανάλογα και πόσα μέτρα καλώδιο θές.Επειδη έχω παράδειγμα απο την περιοχή ,θα έλεγα πάρε ένα 1,20 για άνεση σε όλα για το χειμώνα .