Επιλογη κουτιου για σερβερ

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,570
Αθηνα
Καλημερα!
ψαχνω κουτακι με τα εξης χαρακτηριστικα

- αθορυβο!
- micro atx
- 2 Χ 5.25 εξωτερικες θηκες (τις θελω γιατι εχω ενα hdd cage που μπαινει σε αυτες)
- τουλαχιστον 3 Χ 3.5 θεσεις, αν εχει και παραπανω κανενα προβλημα. Συνολικα (μαζι με τους 3 που θα μπουν στο cage, θελω τουλαχιστον 6), οι οποιες θα ηθελα να ειναι οσο πιο ευκολα προσβασιμες γινεται.
- θα ηθελα να εχει διακοπτακι με fan control
- θα προτιμουσα να μπορει να αγοραστει απο ελλαδα
- θα ηθελα να ειναι μικρο, αλλα δεν τρελλαινομαι κιολας. Καταλαβαινω, αλλωστε οτι οσο πιο μικρο ειναι α. τοσο χειροτερο airflow, β. τοσο πιο δυσκολο στη συναρμολογηση θα ειναι.

ευχαριστω!
 

Ducksong

Supreme Member
11 July 2013
4,984
The Dutch Mountains
Αν θες κάτι compact, τότε θα πρέπει να θυσιάσεις τις 5.25 θέσεις...

Αυτό που έχω εγώ βάλει στο μάτι είναι το Fractal Design Node 804 που μπορεί να δεχθεί μέχρι 10 3,5" HDDs και έχει πολύ καλό airflow για το μέγεθος του.
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,570
Αθηνα
Αν θες κάτι compact, τότε θα πρέπει να θυσιάσεις τις 5.25 θέσεις...

Αυτό που έχω εγώ βάλει στο μάτι είναι το Fractal Design Node 804 που μπορεί να δεχθεί μέχρι 10 3,5" HDDs και έχει πολύ καλό airflow για το μέγεθος του.

το εχω υποψιν μου και οντως φαινεται πολυ καλο, και για να ειμαι ειλικρινης ημουν ετοιμος να το αγορασω. Το κακο ειναι, οτι μετα θυμηθηκα οτι ειχα σκασει κοντα 100αρικο για να αγορασω το cage και θα ειναι κριμα να το βγαλω σε αχρηστια.
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,570
Αθηνα
ασε που το cage ειναι φοβερα ευχρηστο και για να εχεις τετοια ευκολια πρεπει να πας σε πολυ εξειδικευμενα κουτια , π.χ. σε κατι τετοιο.
 

auteur

Banned
12 March 2009
9,072
ασε που το cage ειναι φοβερα ευχρηστο και για να εχεις τετοια ευκολια πρεπει να πας σε πολυ εξειδικευμενα κουτια , π.χ. σε κατι τετοιο.

ωραια αυτα!
αλλα το 8απλο βγαινει 200$ + μεταφορικά + κανα τελωνείο..

κάτι αλλο σε τέτοιο στυλ απο ευρώπη έχουμε;
ψάχνω και έγω κουτί...
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,570
Αθηνα
ωραια αυτα!
αλλα το 8απλο βγαινει 200$ + μεταφορικά + κανα τελωνείο..

κάτι αλλο σε τέτοιο στυλ απο ευρώπη έχουμε;
ψάχνω και έγω κουτί...

Το 'ξερα οτι θα τσιμπησεις :)
δυστυχως δεν εχω βρει τιποτα αλλο αντιστοιχο.
 

auteur

Banned
12 March 2009
9,072
απο που θα αγοράσεις τον αγοραίο ερωτά σου;
σε $ ειναι σε καλή τιμη...
μεχρι πόσους δίσκους συνολικά χωράει (official και με πατέντες);
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,570
Αθηνα
δεν ειμαι σιγουρος οτι θα προχωρησει η σχεση.. ειμαστε στο φλερτ ακομα. 200ευρα απο γερμανικο αμαζον. Το κακο ειναι οτι επειδη ειναι σχετικα καινουριο, και περιορισμενου ενδιαφεροντος (κουτι nas με atx mobo) δεν εχουν κυκλοφορησει βιντεακια στο youtube. Γουρουνι στο σακι δεν παω αγοραζω. Για το "μικρο αδερφακι του" DS380 εχει πολυ πραγμα στο youtube. Επισης, δεν εχω ιδεα πως τα παει με το θεμα θορυβου.

8 hot swappable bays και εχει και 2 Χ 5.25 για οπτικα μεσα (και καλα). Εκει μπορει να μπει ενα cage σαν αυτο που εχω αγορασει, οποτε πας ανετα στους 11 σκληρους.
 

auteur

Banned
12 March 2009
9,072
ωραία πράγματα και νοικοκυρεμένα!
να το πάρεις το κορίτσι και να κυκλοφορήσεις εσύ πρώτος video στο youtube.
αν το πάρεις και βγει πολύ καλό και σχετικά αθόρυβο θα το πάρω και εγω για συμπαράσταση!

προχώρα άφοβα!
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,570
Αθηνα
Θα κανω μια δοκιμη με φυσητηρα να καθαρισω το υπαρχον κουτι και να δω αν θα μειωθει ο θορυβος (μηπως ειχαν μπει βρωμιες μεσα στους ανεμιστηρες). Αν οχι, μαλλον θα προχωρησω με το Fractal Design Define Mini. Εχει λογικη τιμη και καλυπτει τις αναγκες μου. Θα το προτιμουσα λιγο μικροτερο, αλλα δεν μπορουμε να τα εχουμε και ολα δικα μας.

Το 804 αν και πανεμορφο, δεν με βοηθαει και παρα πολυ. Θα αχρηστευτει το cage και επισης, λογω του κυβοειδους σχηματος δεν μου επιτρεπει να το "χωσω" πισω απο το γραφειο.
 

auteur

Banned
12 March 2009
9,072
για δες αυτο


δειχνει φθηνο, το πίσω και το εσωτερικό δεν ειναι βαμμένο, σαν pc δεκαετίας 90..
αλλα ίσως κάνει για αυτο που θέλεις.
αν εβγαζε η fractal design ενα σαν αυτό με hot swap θα ήταν ιδανικό για server.
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,570
Αθηνα
ειναι mini-itx. δεν κανει για εμενα, για αυτο και χαζευα τον "μεγαλο αδελφο" του cs380. Παρηγγειλα το define mini και ησυχασα. Την κυριακη εχουμε στησιμο! :)
 

auteur

Banned
12 March 2009
9,072
καλορίζικο!

να μας ενημερώσεις για το πόσο εύκολο ειναι να μεταφέρεις το unRAID σε άλλο set-up καθως και τα βήματα που απαιτούνται για την μετάβαση (απο το unRAID)

αλλαγή θα κάνεις μόνο στο κουτί ή και στα parts;
μητρικη, cpu κτλ..

μέχρι τώρα ποιο κουτί είχες;
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,570
Αθηνα
Δεν θα γίνει καμία άλλη αλλαγή. Θεωρητικά θα κρατήσω απλά ένα screenshot του unraid ώστε να φαίνεται ποιος είναι ο disk1,2.... Κτλπ. Δεν νομίζω ότι χρειάζεται τίποτα άλλο.

Ένα Corsair είχα αλλα θυμάμαι ποιο γιατί το όλο σύστημα είχε αγοραστεί μεταχειρισμένο. Απλά προσέθεσα αλλά 4γιγα μνήμη, και όλους τους σκληρούς βεβαίως.
 

auteur

Banned
12 March 2009
9,072
εξετάζω 3 ενδεχόμενα

1) παιρνω ένα Sharkoon REX8 Value Edition μαζί με 2 x RaidSonic ICY BOX IB-565SSK (~300 )
Μελλοντικά μπορώ να προσθέσω άλλο ενα για να έχω επεκτασιμότητα μέχρι 15 δίσκους.

5ox8x3O.jpg

E4zWv1K.jpg


δεν γνωρίζω πως θα είναι απο θόρυβο, ένα ειναι σίγουρο... με 15 δίσκους πάνω θα είναι ασήκωτο!

2) ψάχνω να βρώ καποια άλλη οικονομικότερη λυση με sata cages είτε πάνω στο κουτί οπως το CS380 ή ξεχωριστά..

3) κρατάω το Define R3
 

auteur

Banned
12 March 2009
9,072
Παναγία μου!!

άστα Θεία εκει που είναι.. και πες την γνωμη σου.. για το κουτί και τα cages..

1) παιρνω ένα Sharkoon REX8 Value Edition μαζί με 2 x RaidSonic ICY BOX IB-565SSK (~300 )
Μελλοντικά μπορώ να προσθέσω άλλο ενα για να έχω επεκτασιμότητα μέχρι 15 δίσκους.

https://forums.lime-technology.com/...-top-to-bottom/?do=findComment&comment=557789
 
Last edited: