Δυστυχώς την έπαθα :/

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

maxpain

AVClub Enthusiast
10 March 2014
727
Παιδιά καλησπέρα,

Όπως λέει και ο τίτλος δυστυχώς την έπαθα και θέλω να ρωτήσω την γνώμη σας αν μπορείτε να με βοηθήσετε.

Είχα στερεώσει τον ενισχυτή μου και το dac πάνω σε ένα τραπεζάκι λόγω εργασιών που γίνονται στο σπίτι και το καταραμένο έσπασε το πόδι (ένας θεός ξέρει πως) και γύρισα σπίτι και βρήκα τον ενισχυτή στο πάτωμα και το ντακακι μαζί επίσης με τα καλώδια τεντωμένα από τα ηχεία. Το ύψος που έπεσαν ήταν περίπου 50 πόντοι ίσως και πιο κάτω. Εμφανώς ο ενισχυτής δεν φαίνεται να έχει τίποτα..το micro βέβαια στη γωνία το έχει φάει.

Θέλω να ρωτήσω...υπάρχει περίπτωση να έχει γίνει κάποια βλάβη είτε στα rca από το τράβηγμα είτε στο ντακακι είτε στον ενισχυτή και να μειώνει την ποιότητα στον ήχο χωρίς να είναι εμφανές αυτό?

Με το πρώτο άκουσμα όλα είναι καλά αλλά πάντα υπάρχει μια ιδέα στο πίσω μέρος του μυαλού ότι κάτι παίχτηκε με τα μηχανάκια. Παίζει κάτι τέτοιο η τρέλες λέω?
 

maxpain

AVClub Enthusiast
10 March 2014
727
Καλησπέρα και ευχαριστώ πολύ για την απάντηση, Άρα αν Κάτι μηχανικό είχε χαλάσει μέσα στα μηχανάκια δεν θα έπαιζαν καθόλου;
 

cyclist

AVClub Enthusiast
29 December 2010
1,022
Κάνε μερικές δοκιμές αν κουνήσεις δυνατά στα χέρια σου τα μηχανήματα στον αέρα αν έχει ξεκολλήσει κάτι μέσα θα ακούγεται κάποιος ήχος (εννοώ εξαρτήματος που ξεστερεώθηκε ή έσπασε) .

Μετά ενώ παίζουν τα μηχανήματα σε χαμηλή ένταση αρχικά και μετά πιο δυνατά χτύπα με την ανάποδη ενός κατσαβιδιού τα σασί από πάνω και άκου προσεκτικά στα ηχεία για μικροδιακοπές ή αλλοιώσεις στον ήχο.

99.9% δεν θα ακούσεις κάποιο πρόβλημα, αν όμως ακούσεις πήγαινε τα σε service ή άν ξέρεις άνοιξε τα μόνος σου να δεις τι συμβαίνει.
 

maxpain

AVClub Enthusiast
10 March 2014
727
Το να τα κουνήσω να δω αν ακούγεται κάτι από μέσα ήταν το πρώτο που έκανα. Δεν ακουγόταν τίποτα, Ούτε και έχω παρατηρήσει αλλοιώσεις είμαι η διακοπ Ούτε και έχω παρατηρήσει αλλοιώσεις Οι διακοπές στον ηχο.