Ρόζ γραμμή στο κάτω μέρος της οθόνης

mariosk78

New member
10 November 2006
2
Καλησπέρα σε όλους,

Έχω έναν EPSON TW-5500 που έχει παίξει 1000 ώρες τα τελευταία 7 χρόνια. Το τελευταίο χρόνο έχω παρατηρήσει μια ροζ γραμμή στο κάτω μέρος της οθόνης οπότε και υπέθεσα οτι θέλει αλλαγή η λάμπα. Βέβαια ο κατασκευαστής λέει οτι η λάμπα θέλει αλλάγη στις 4000 ώρες. Τέλοσπάντων έκανα σήμερα αλλαγή λάμπας αλλά εξακολουθεί να υπάρχει η ροζ γραμμή (attached). Καμιά ιδέα τι παίζει;IMG_20170705_194919_HDR.jpg
 

tegonik

Supreme Member
22 July 2006
6,022
Athens
Καλησπέρα, το πρόβλημα βρίσκεται στο πρώτο μέρος του οπτικού, βασικά στο array που υπάρχει ακριβώς μετά την λάμπα. Πρέπει να ανοιχτεί ο προβολέας και να ξανακεντραριστεί/ξανατοποθετηθεί στην θέση του το συγκεκριμένο lens array. Δοκίμασε για αρχή να βγάλεις την λάμπα και με το δάχτυλο σου να το πιέσεις όσο μπορείς (με προσοχή) να πάει προς τα κάτω, προς το δάπεδο του προβολέα δηλαδή, στο τέρμα του.

img01.jpg


Aν δεν πετύχει δυστυχώς θέλει άνοιγμα ο προβολέας, σε αυτή την περίπτωση βουρ σε κάποιον καλό τεχνικό, εκτός αν πιάνουν τα χέρια σου και θέλεις να το προσπαθήσεις μόνος σου.
Σε κάθε περίπτωση η ζημιά είναι επισκευάσιμη... -bye-

Υπάρχει και μια πολύ μικρή περίπτωση το πρόβλημα να βρίσκεται σε κάποιον διχρωικό καθρέφτη του οπτικού, άλλα είναι εξαιρετικά σπάνιο...
 

mariosk78

New member
10 November 2006
2
Καλησπέρα, το πρόβλημα βρίσκεται στο πρώτο μέρος του οπτικού, βασικά στο array που υπάρχει ακριβώς μετά την λάμπα. Πρέπει να ανοιχτεί ο προβολέας και να ξανακεντραριστεί/ξανατοποθετηθεί στην θέση του το συγκεκριμένο lens array. Δοκίμασε για αρχή να βγάλεις την λάμπα και με το δάχτυλο σου να το πιέσεις όσο μπορείς (με προσοχή) να πάει προς τα κάτω, προς το δάπεδο του προβολέα δηλαδή, στο τέρμα του.

img01.jpg


Aν δεν πετύχει δυστυχώς θέλει άνοιγμα ο προβολέας, σε αυτή την περίπτωση βουρ σε κάποιον καλό τεχνικό, εκτός αν πιάνουν τα χέρια σου και θέλεις να το προσπαθήσεις μόνος σου.
Σε κάθε περίπτωση η ζημιά είναι επισκευάσιμη... -bye-

Υπάρχει και μια πολύ μικρή περίπτωση το πρόβλημα να βρίσκεται σε κάποιον διχρωικό καθρέφτη του οπτικού, άλλα είναι εξαιρετικά σπάνιο...

Ευχαριστώ πολύ tegonik, δοκίμασα να σπρώξω προς τα κάτω με το δάκτυλό μου αλλά δε φαινόταν να κουνιέται το array. Δοκίμασα να δώ καμιά αλλαγή απο το κούνημα, τίποτα όμως. Άρα πάμε για άνοιγμα....