Νεο ξεκίνημα

Θανάσης11

New member
4 July 2017
3
Καλησπέρα σας. Μετα απο χρόνια καθώς το μηχάνημα που ειχα τα τελευταία 15 χρόνια χάλασε σκέφτομαι να αγοράσω έναν ενισχυτή και τα παρελκόμενα. Ειχα το Hitachi AX-M7 σε ενα χώρο μικρό γυρω στα τριάντα τ.μ. με το οποίο εκανα την δουλειά μου. Ειμαι λάτρης του minidisc, εχω αρκετά δισκάκια οπως και cd.Αν και λάτρης τις μουσικής δεν ειχα την δυνατότητα να ασχοληθώ περισσότερο με άλλα συστήματα λόγω διαφόρων λόγων. Σκέφτομαι λοιπόν να πάρω τον Yamaha A-S201 και τα ηχεία Dali Zensor 3 για αρχή και στην συνέχεια ενα cd player. Σαν συνδυασμός θα έχει σωστό αποτέλεσμα στον χώρο μου; Τα ηχεία ταιριάζουν με αυτόν τον ενισχυτή η να κοιτάξω κατι άλλο. Να πω οτι οι επιλογές αυτές ειναι καθαρά θέμα γούστου και αναζήτησης τις τελευταίες μέρες στο διαδίκτυο.
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,419
Θεσσαλονίκη
Τα ηχεία είναι καλά αλλά δε θα ακούς χαμηλό. Όμως δαπέδου και θα ξεφυγεις σε λεφτά και δεν ξέρω αν εχεις χώρο να στησεις. Πως θα στήσεις περιπου;
Ο ενισχυτής δεν είμαι πολυ σίγουρος. Ουτε ως απόλυτη ποιότητα ουτε ως ματσαρισμα. Έχω την "αίσθηση" οτι οι yamaha απο τους 500 και πανω αρχίζει.
Ρίξε και μια ματια σε κάποιο nad ή κάποιο denon στην περιοχή τιμών που σκέφτεσαι να κινηθεις. Απο πηγή τι θα συνδέσεις πανω;
 

sportteo

AVClub Addicted Member
19 December 2007
2,824
Θεσσαλονίκη
Η σωστή ερώτηση έγινε:Απο πηγή τι θα συνδέσεις πανω;
αν ωστόσο χρησιμοποιήσεις κομπιούτερ ή λάπτοπ που έχει cd-dvd μπορείς να ακούσεις και άυλα flac κ.τ.λ συν και σταθμούς ραδιοφώνου μέσω ίντερνετ οπότε μπορείς να αγοράσεις ενεργά ηχειία και να γλυτώσεις λεφτά από τον ενισχυτή!
Τί ποσό θα διαθέσεις;
 

Θανάσης11

New member
4 July 2017
3
Καλημέρα και ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Βασικά στο θεμα του χωρου να πω οτι ηταν γραφείο εντος σπιτιού και τωρα εχω διαφορα πράγματα. Ουσιαστικά άδειος. Για τον ενισχυτή τωρα θα κοιτάξω και σε άλλες εταιρείες απλά τί διαφορές μπορεί να έχουν σε αυτό το ποσό; θελω κατι φτηνό. Όσο για την πηγή δεν με ενδιαφέρει η μουσική μεσω υπολογιστή άμεσα, σκεφτόμουν να παρω ενα cd player, το Yamaha s-300 για παράδειγμα που εχει και usb και φυσικά ενα minidisc player απο αγγελία με κανα διακοσαρι και τέλος. Δηλαδή να μη φυγω απο το χιλιάρικο για όλα. Δεν θα ειναι καλό το αποτέλεσμα λέτε;
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,411
Θεσσαλονίκη
Το αποτέλεσμα είναι πάντα ανάλογο με το τι δίνεις. Αυτό όμως δεν είναι παράγοντας ανασταλτικός , ο καθένας φτιάχνει με ότι έχει και απολαμβάνει όσο καλύτερα μπορεί αυτό που έχει.
Πέρα από την θεωρία να πω ότι το cd-s300 είναι πολύ καλό για τα λεφτά του είμαι πρώην κάτοχος και το συνιστώ.
Όμως σου προτείνω με ελάχιστα χρήματα παραπάνω να πάρεις το cd n301 το οποίο παίζει όλα τα φορμά και είναι και δικτυακό συνεπώς είσαι καλυμμένος και για το μέλλον. Τέλος όλοι οι ενισχυτές της yamaha είναι τίμιοι για λεφτά τους αλλά προτείνω μίνιμουμ τον 301 και ιδανικά αν μπορείς τον 501.
 

Θανάσης11

New member
4 July 2017
3
Το αποτέλεσμα είναι πάντα ανάλογο με το τι δίνεις. Αυτό όμως δεν είναι παράγοντας ανασταλτικός , ο καθένας φτιάχνει με ότι έχει και απολαμβάνει όσο καλύτερα μπορεί αυτό που έχει.
Πέρα από την θεωρία να πω ότι το cd-s300 είναι πολύ καλό για τα λεφτά του είμαι πρώην κάτοχος και το συνιστώ.
Όμως σου προτείνω με ελάχιστα χρήματα παραπάνω να πάρεις το cd n301 το οποίο παίζει όλα τα φορμά και είναι και δικτυακό συνεπώς είσαι καλυμμένος και για το μέλλον. Τέλος όλοι οι ενισχυτές της yamaha είναι τίμιοι για λεφτά τους αλλά προτείνω μίνιμουμ τον 301 και ιδανικά αν μπορείς τον 501.

Για τον ενισχυτή να σου πω την αλήθεια οτι για αρχή πιστεύω θα με καλύψει, τωρα στην πορεία βλέπουμε. Όσο για το cd player το θεωρώ πιο άβολο το 301 για την περίπτωση μου γιατί απο ότι είδα θέλει σύνδεση Ethernet κατι που δεν διαθέτω, ενω το στικακι το θεωρώ πιο βολικό. Κλείνω λοιπόν προς το cd s-300, μιας και το είχες και το θεωρείς καλό σίγουρα κατι ξέρεις παραπάνω απο μένα. Σ'ευχαριστώ