Edision triton T2

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

georgy

New member
1 June 2017
80
Καβάλα
Παιδια γεια σας. Προσφατα τοποθετησα κατω απο την τηλεοραση εναν Edision Triton T2 διπλα σε ενα δορυφορικο αποκωδικοποιητη και ενα DVD player. Ομως..λογαριαζα χωρις τον ξενοδοχο.. Το χειριστηριο του δορυφορικου δινει εντολες και στον Edision, οτι ναναι φυσικα. Υπαρχει καποιο "κολπο" που μπορω να κανω για να σταματησει αυτο εκτος απο το να απομακρυνω καποιο απο τα δυο? Ευχαριστω.

Υ.Γ. Βαζοντας τον Edision μισο μετρο μακρυτερα διαπιστωσα οτι η εκπομπη του τηλεχειριστηριου του δορυφορικου εχει αρκετα μεγαλη γωνια εκπομπης..:bigcry:
 

georgy

New member
1 June 2017
80
Καβάλα
Re: Edision Triton T2

Παιδια καλημερα. Εχω ενα προβλημα με τον συγκεκριμενο αποκωδικοποιητη που αγορασα προσφατα. Τον εχω συνδεσει μεσω HDMI με την τηλεοραση ενω στη θυρα USB εχω συνδεσει ενα σκληρο δισκο 500Gb (με εξωτερικη τροφοδοσια) οπου εχω γραμμενες ταινιες για τα πιτσιρικια. Ομως, παρουσιαζεται καπου καπου το φαινομενο να παραμορφωνει στιγμιαια η εικονα, οπως γινεται οταν η ληψη του σταθμου δεν ειναι αρκετα καλη. Το φαινομενο παρουσιαζεται μονον στην αναπαραγωγη των ταινιων και οχι στην ληψη των σταθμων. Καμμια ιδεα τι παιζει?
Ευχαριστω
 

kostikos

Supreme Member
14 February 2012
3,960
Re: Edision Triton T2

Καλημερα,
Αν το κανει τελειως τυχαια, δε θα φταιει ο τυπος των αρχειων. Αν δεν το εχεις κανει, δοκιμασε και μια αναβαθμιση λειτουργικου. Διαβαζοντας και το προηγουμενο σου μηνυμα ωστόσο, σκεφτομαι μην υπερθερμαινεται ο δεκτης σου. Δοκιμασε να τον βαλεις καπου μονον του με καλο εξαερισμο και παρατηρησε αν συνεχιζει να το κανει. Διαφορετικά επικοινωνησε με την Edision στην Θεσσαλονικη.
 

georgy

New member
1 June 2017
80
Καβάλα
Re: Edision Triton T2

Χμμ, ναι, μια αναβαθμιση την ειχα στο προγραμμα. Ο τυπος αρχειων ισως να μην φταιει, παρατηρω οτι το κανει σε ολους τους τυπους. Για την υπερθερμανση θα το κυταξω, θα βαλω κοντα ενα μικρο ανεμιστηρακι που εχω, οπως επισης θα προσεξω μηπως στην αρχη της λειτουργιας του δεκτη (οταν δηλ ειναι ακομη κρυος) δεν το κανει.
Σ ευχαριστω
 

bitbybit

New member
23 March 2008
5
Re: Edision Triton T2

Καλησπέρα,
θέλω να συνδέσω αυτόν τον αποκωδικοποιητή σε παλιά τηλεόραση μόνο για ταινίες μέσω USB.
Έχει δυνατότητα μεγαλώματος υποτίτλων; Αν ναί, η αύξηση τους είναι ικανοποιητική;
 

costas-zx

New member
30 November 2007
71
Καλησπερα!

Παρακαλω πολυ θα ηθελα τις γνωσεις σας.
Εχω και εγω εναν T2 με περασμενο την νεα εκδοση του λογισμικου.Τον αγορασα μολις πριν 5 μερες.
Περιμενα καλυτερη εικονα μετα απο εναν Digital World 150 που μαλλον παρεδωσε το πνευμα-μετα απο 7 χρονια.
Αλλα με 20 ευρω τι απαιτησεις μπορω να εχω...
Το προβλημα μου ειναι το εξης:Στο πεδιο ρυθμισεων A/V υπαρχει υπομενου "Ρυθμιση προβολης" με διαφορες επιλογες πχ 720,1080,"απο τοπικη τηλεοραση" κλπ.
Μιας και η τηλεοραση μου ειναι HD ready επιλεγω "απο τοπικη τηλεοραση¨και ολα καλα.Πριν βγεις απο το μενου το μηχανακι κανει ΣΩΣΙΜΟ...
Επισημαινω πως Default η ρυθμιση ειναι 546!!!
Οταν κλεισω την τηλεοραση (οχι τον τ2),η οταν επιλεξω αλλη εισοδο HDMI τοτε ο τ2 πηγαινει παλι σε default 546!
Δηλαδη παλι απο την αρχη ρυθμισεις A/V κλπ κλπ.
Ειναι δυνατον -ετος 2017- και να κανω συνεχως τις ιδιες ρυθμισεις καθε φορα που ανοιγω την τηλεοραση?
Ευχαριστω και καθε ιδεα ευπροσδεκτη.
 

talos_2002

Supreme Member
27 January 2010
5,393
Θεσσαλονίκη
Η επαναφορά στις εργοστασιακές ρυθμίσεις βοηθάει την αποφυγή περίεργων προβλημάτων μετά την αναβάθμιση.
Δες μήπως υπάρχει αναβάθμιση του firmware της τηλεόρασης, αν δεν το έχεις κάνει ήδη.

Αν δεν διορθωθεί, ανάφερέ το στην Edision και (αν θέλεις) πες μας πως σε αντιμετώπισε η εταιρία.
 

costas-zx

New member
30 November 2007
71
Re: Απάντηση: Edision triton T2

Ευχαριστω για την απαντηση.

Αυτο με την αναβαθμιση του firmware της τηλεορασης δεν το ειχα σκεφτει,αλλα επειδη ειναι παλια και δουλευει αψογα δεν με απασχολησε.(Panasonic 42px80 plasma...)
Επικοινωνησα με την εταιρεια στη Θεσνικη,μιλησα με μια Κυρια,δεν ξερω αν καταλαβε τι ακριβως της περιεγραψα και τελικα μου προτεινε να επιστρεψω τον Τ2 εκει απο οπου τον αγορασα.
Επικοινωνησα και εγω με την σειρα μου με το καταστημα αγορας και οι ανθρωποι δεχτηκαν-αυριο-να τον παω πισω και να παρω αλλο μηχανακι.
(Πιστευω πως δεν φταιει το μηχανακι,αλλα ειναι κατασκευαστικη ατελεια.)
Μηπως να αγορασω κατι αλλο?Αλλα δεν ξερω τι.
 

costas-zx

New member
30 November 2007
71
Re: Απάντηση: Edision triton T2

UPDATE
Επισκεφτηκα το μαγαζι απο οπου ειχα αγορασει τον τ2,εκει ενας τεχνικος "κουμπωσε" το μηχανακι σε ενα μονιτορ υπολογιστη.
Οτι ρυθμισεις A/V και να επελεγε το μηχανακι τις κρατουσε κανονικα!
Σκεφτηκαμε μηπως φταει το καλωδιο HDMI που συνδεω τον τ2 με την τηλεοραση και γυρισα σπιτι να δοκιμασω εκ νεου.
Τιποτα!Ολες οι ρυθμισεις ¨σωζονται¨κανονικα εκτος απο εκεινη της αναλυσης της εικονας.
Δεν ξερω τι αλλο να δοκιμασω...
 

Megalos1974

New member
23 June 2018
1
Απάντηση: Re: Απάντηση: Edision triton T2

UPDATE
Επισκεφτηκα το μαγαζι απο οπου ειχα αγορασει τον τ2,εκει ενας τεχνικος "κουμπωσε" το μηχανακι σε ενα μονιτορ υπολογιστη.
Οτι ρυθμισεις A/V και να επελεγε το μηχανακι τις κρατουσε κανονικα!
Σκεφτηκαμε μηπως φταει το καλωδιο HDMI που συνδεω τον τ2 με την τηλεοραση και γυρισα σπιτι να δοκιμασω εκ νεου.
Τιποτα!Ολες οι ρυθμισεις ¨σωζονται¨κανονικα εκτος απο εκεινη της αναλυσης της εικονας.
Δεν ξερω τι αλλο να δοκιμασω...

Φιλε μου μηπως βρηκες τι ηταν τελικα?
Εχω παρει τον ιδιο και μου κανει ακριβως τα ιδια εκανα και update στην τελευταια αλλα τζιφος.
Αν καποιος αλλος εχει βρει καποια λυση ειναι ευπροσδεκτος
ευχαριστώ εκ των προτέρων
 

Billy the Kid

Moderator
Staff member
28 April 2007
14,785
Αθήνα με απόσπαση.
Aκριβώς το ίδιο πρόβλημα έχει ο αδερφός μου με αυτόν το δέκτη.
Κάθε φορά που τον ανοίγει, πρέπει να πάει στις ρυθμίσεις και να επιλέξει 1080...
 

talos_2002

Supreme Member
27 January 2010
5,393
Θεσσαλονίκη
Προτείνω να γράψετε μια αξιολόγηση στο skroutz.gr και να τους στείλετε link από εκεί και από αυτό το θέμα, μήπως και συγκινηθούν.
Αν υπάρχει δυνατότητα αξιολόγησης και στην σελίδα του προϊόντος στα καταστήματα που τους πήρατε, κάντε και συμπεριλάβετε link και από εκεί.
 

bizzie

New member
28 August 2018
3
Edision Triton T2 boot problem

[FONT=&quot]Γεια σασ. Απενεργοποίησα τον αποκωδικοποιητή [/FONT][FONT=&quot]Edision[/FONT][FONT=&quot] [/FONT][FONT=&quot]Triton[/FONT][FONT=&quot] [/FONT][FONT=&quot]T[/FONT][FONT=&quot]2 καθώς χρειάζονταν την βρίζα για να κανό μια άλλη δουλία. Όταν ξανά ενεργοποίσα το αποκωδιικοποιτή , ανάβει μικρό κόκκινο φως στα δεξιά της οθόνης και δεν συμβαίνει τίποτα άλλο. Τίποτα άλλο άλλαξα. Μπορείτε να βοηθήσετε με αυτό το πρόβλημα.[/FONT]
 

babis3g

Senior Member
7 April 2017
586
Re: Edision Triton T2 boot problem

AN επαθε ζημια ο Τ2 δυσκολα να τον συνεφερεις, αυτα τα μικρα συνηθως δεν εχουν ουτε reset ουτε on/off κουμπακι ... κοιτα στην πριζα, ισως και μεσα στις επαφες (με προσοχη) μηπως κατι δεν παταει καλα και δε δινει σωστο ρευμα, ισως η προηγουμενη συσκευη πειραξε τα ελλασματα στην πριζα και τωρα δεν κανει καλη επαφη ο edition... ή κοιτα μηπως το φις πισω του τροφοδοτικου δεν εχει μπει σωστα ... αν εχεις δοκιμασε τον με αλλο τροφοδοτικο και σε αλλη πριζα...
...ισως και οι μπαταριες στο control δεν δινουν αρκετο ρευμα για να ανοιξει?
Επισης για βγαλτον απο την πριζα για 5-10 δευτερα και ξανα βαλτον μηπως κολλησε? κανε το 1-2 φορες ανα διαστηματα σταθερα
 

bizzie

New member
28 August 2018
3
Re: Edision Triton T2 boot problem

Σας ευχαριστώ για τις συμβουλές. Έκανα όλους τους ελέγχους που συμβουλεύατε και δυστυχώς μοu φένετε που το απακωδικοποιητή εχεί σκάση. Έλεγξα και το τροφοδοτικο με το ηλεκτρικό μου μετρητή και η έξοδος ήταν σύμφωνα με τις προδιαγραφές. Φαίνεται ότι θα πρέπει να αντικατασταθεί.