Mecool Kii pro service

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

th3m1s

Senior Member
9 October 2015
338
Αχαρνές (Αθήνα)
Αγορασα απο κινα το mecool kii pro tv box αλλα απο την πρωτη στιγμη παρουσιαζει προβληματα κατα την λειτουργια του. Μου κολλαει συνεχως και σε διαφορες περιπτωσεις δλδ στο tvcenter, dtv αλλα και σε app που εχω κατεβασει απο το
google play ενω αρκετες φορες κολλησε και οταν πλοηγουσα στο μενου του. Εχω δοκιμασει αρκετα πραγματα μηπως και βρω λυση αλλα ματαια. Εχω κανει επαναφορα ρυθμισεων στις αρχικες, εχω βαλει ψυχτρα απο λαπτοπ μηπως και ειναι θεμα θερμοκρασιας χωρις αποτελεσμα, εκανα αναζητηση για update του λογισμικου αλλα δεν υπαρχει νεοτερο. Επισης κανει και επαννεκινησεις. Το περιεργο ειναι οτι οσες ταινιες εχω δει μεσω του mx player δεν ειχα προβλημα τις επαιξε κανονικα.Γνωριζει κανεις αν υπαρχει αντιπροσωπος στην ελλαδα (service) για αυτα τα tv box? Ευχαριστω για τις απαντησεις.
 

xloupas

AVClub Enthusiast
13 March 2009
927
Καλησπέρα επαννεκινησεις συχνα σημαίνει υψηλές θερμοκρασίες απο οτι ξέρω οταν λες οτι έβαλες ψυκτρα απο λαπτοπ που ακριβώς την έβαλες, επίσης αρκετα συχνά μην με περιμένεις να σου κάνει αναβάθμιση μεσω της εφαρμογής (ota)
Custom rom
http://freaktab.com/forum/tv-player...om-mecool-acemax-kiii-pro-scv1-normal-android
Εδω αν ψάξεις λίγο θα βρεις και το στοκ firmware
https://linuxsat-support.com/board/1469-mecool-pro-downloads-tools/
 

th3m1s

Senior Member
9 October 2015
338
Αχαρνές (Αθήνα)
Τοποθετησα το TV box πανω στην ψυχτρα οπως βαζεις και ενα λαπτοπ με αποτελεσμα χαμηλοτερη θερμοκρασια. Χωρις την ψυχτρα εφτανε 80 βαθμους και με την ψυχτρα γυρω στους 55 συμφωνα με το CPU monitor. Στις 2 εβδομαδες που το εχω δεν εχει μεχρι στιγμης update και δεν γνωριζω αν θα εχει και με ποια συχνοτητα.
 

xloupas

AVClub Enthusiast
13 March 2009
927
Αν γνωρίζεις καλύτερα είναι να το ανοίξεις και να αλλάξεις την ψυκτρα στη cpu και επίσης να βάλεις thermal pad στη κάτω πλευρά που είναι μεταλλική στο box σου για να δεις διαφορά, επίσης πρέπει να αλλάξεις εσύ το firmware me to aml usb burning tool μέσω υπολογιστή αν γνωρίζεις την διαδικασία υπάρχουν και βίντεο στο youtube πως γίνεται.
Εσύ έβαλες ένα ανεμιστήρα να φυσά από κάτω δεν κάνει δουλειά.
 

th3m1s

Senior Member
9 October 2015
338
Αχαρνές (Αθήνα)
Συμφωνω μαζι σου, η ψυχτρα ηταν ο πιο ευκολος τροπος για να ψυξω το TV box. Μπορω να κανω οτι ειπες αρκει να καταφερω να το ανοιξω γιατι δεν βλεπω βιδες. Firmware δοκιμασα ενα custom που βρηκα αλλα ειχε την ιδια συμπεριφορα και ξαναπερασα το εργοστασιακο.
 

xloupas

AVClub Enthusiast
13 March 2009
927
Οι βιδες λογικά θα ειναι κατω απο τα πατακια που ειναι αυτοκολητα
 

th3m1s

Senior Member
9 October 2015
338
Αχαρνές (Αθήνα)
Τις βρηκα και το ανοιξα. Εχει μια πολυ μικρη ψυχτρα πανω απο το κεντρικο τσιπ. Θα το αφησω ανοικτο προς το παρον μεχρι να σκεφτω τι θα του κανω. Καμια ιδεα?
 

xloupas

AVClub Enthusiast
13 March 2009
927
Ανάλογα το κενό που υπάρχει ανάμεσα σε επεξεργαστή και το "ταβάνι" του box βάζεις μια καλύτερη ψυκτρα, και από την κάτω πλευρά της πλακέτας ένα thermal pad να εφάπτεται με το σιδερένιο μέρος του box, και αν θέλεις 4 καπάκια απο μπουκάλια αναψυκτικών σε κάθε γωνιά για να έχει σχετικά ύψος και να "αναπνέει".