Youtube Project: Εξοπλισμός

SOPPiLiF

New member
9 July 2017
20
Βόλος
Γεια σας.

Σκέφτομαι να ξεκινήσω ενα προσωπικό project στο youtube, παράγοντας δικό μου περιεχόμενο
με σκοπό κυρίως να κάνω εξάσκηση στο after effects σε συνδυασμό (πολύ) μελλοντικά με το cinema4D.
Επειδή είναι αρχή και φυσικά το budget πολύ χαμηλό, θα "περιοριστώ" σε iPhone 7 για εγγραφή βίντεο
(4K ωστε να έχω την ευελιξία στην επεξεργασία για τελικό αποτέλεσμα 1080p ή 720p)
και σε iPhone 6 για εγγραφή ήχου.

Στο θέμα του βίντεο παρήγγειλα tripod μαγνητικό απο το ebay και για την ώρα θα πειραματιστώ έτσι.

Στο θέμα του ήχου όμως έχω σκαλώσει.
Σκεφτόμουν να πάρω φθηνή ψείρα την οποία να κουμπώσω σε bluetooth transmitor (15$) κι έναν
bluetooth receiver (12$) που θα κούμπονα στο iphone 6 για να καταγράφω ήχο.
Δεν ξέρω εαν θα λειτουργήσει αλλά εχω διαβάσει ένα tutorial online που δήλωνε οτι λειτουργεί.
Εκτός κι αν το iphone 6 μπορεί να συνδεθεί απευθείας με το bluetooth transmitor κ κάνει την εγγραφή απευθείας.

Γνωρίζετε κάποια έξυπνη και οικονομική λύση να προτείνετε;

Τα υπόλοιπα μετά σε post production επίπεδο.

Ευχαριστώ.
 

evanfotis

Moderator
Staff member
26 March 2008
5,475
Έχεις ένα δείγμα απο υπάρχοντα βιντεο στο youtube που μοιάζουν με αυτό που θέλεις να κάνεις;
Για το μικρόφωνο, θα μιλάς στη καμερα απο μακριά, θα κινείσαι και θέλεις ασύρματο, θα είναι voice over, πώς σκέφτεσαι το στησιμό;
Φώτα έχεις;
 

SOPPiLiF

New member
9 July 2017
20
Βόλος
Ακόμα δεν εχω δημιουργήσει περιεχόμενο.
Είμαι σε στάδιο ιδεών κι αξιολόγησης... αλλά υπάρχουν μεγάλες πιθανότητες οι λήψεις να γινονται και σε εξωτερικό περιβάλλον
οπότε γίνονται πιο συνθετα και λιγότερο ελεγχόμενα τα πράγματα.

Εαν εμπιστευτώ το μικρόφωνο του iphone 6, απο απόσταση, φοβάμαι πως θα καταγράφει και τον περιβάλλοντα ήχο πέρα απο την φωνή μου, οπότε θα ειναι λιγάκι δύσκολο, φαντάζομαι, να την διαχωρίσω στο post-production.
Γι αυτό και σκέφτηκα μικρόφωνο ψείρα ή απο τα άλλα τα κατευθυντικά (εαν λέγονται έτσι) που εστιάζουν σε μια περιοχή ωστε στο post-production να γίνει συγχρονισμός video με audio.
Το σκεφτόμουν ως ένα κανάλι για φωνή κι ένα κανάλι για περιβάλλοντα ήχο, χωρίς απαραίτητα να εγγράφονται και τα δυο ταυτόχρονα.

Στο στάδιο αυτό νομίζω πως θα επαναπαυτώ στον φυσικό φωτισμό (σε εξωτερικό χώρο) ή σε ανέξοδες / φθηνές πατέντες για εσωτερικό χώρο.

Σε περίπτωση που υπάρξει ανταπόκριση και revenue (monetize) σίγουρα θα επενδύσω τα χρήματα αυτά σε πιο επαγγελματικές λύσεις αλλα για την ώρα
το να σκέφτομαι κάτι τέτοιο ειναι αστείο.
Η βασική μου προτεραιότητα είναι η εξάσκηση και το ποιοτικό περιεχόμενο.
 

Dark74

Senior Member
25 August 2010
476
Στο παρακάτω βίντεο, μπορείς να δεις μερικούς περιορισμούς που έχει το -ομολογουμένως πολύ καλό- iphone 7 σε σχέση με μια DLSP ή Mirrorless κάμερα , ώστε να τους έχεις κατά νου προκειμένου να τους αντιμετωπίσεις. Μπορείς να κάνεις πολύ καλή δουλειά με το iphone αρκεί να ξέρεις τις δυνατότητες και πως να λύσεις τις αδυναμίες του.

https://www.youtube.com/watch?v=CTHt6kAd13M&spfreload=1
 

SOPPiLiF

New member
9 July 2017
20
Βόλος
Λοιπόν, παρέλαβα τον τρίποδα, αγόρασα και το ανταπτοράκι της apple για το μικροφωνο
αλλα διαπίστωσα πως χρειάζεται να αγοράσω κι άλλο ένα adaptor 3.5mm σε TTY... τα 20ευρώ που ζητά όμως η apple τα θεωρώ πολλά. Υπάρχει κάτι εναλλακτικό και φθηνότερο;