Photo/Image hosts

paulmarinis

Supreme Member
7 September 2007
4,535
Re: Έχετε online gallery;

ναι, το flickr.com
ειναι πολυ ευκολο στη χρηση, και βλεπεις και photoz αλλων μεσα απο διαφορα groups που εχει, και παίρνεις ιδεες.
 

lykman

Supreme Member
29 June 2006
5,798
Aθήνα
Απάντηση: Έχετε online gallery;

Εχω και κάποια σε δικό μου domain, αλλά φυσικά έχω και στο dpgr.gr ...
 

AlexTheodin

Supreme Member
25 December 2007
5,912
Athens, Thessaloniki, Köln
Re: Έχετε online gallery;

Όπως έχω και στην υπογραφή μου, flickr! Όπως λέει και ο paul πέραν της απίστευτης ευκολίας του (ειδίκά αν πληρώσεις και γίνεις pro) είναι μία ολόκληρη κοινώτητα, που μπορείς να βρείς τα πάντα σχετικά με την φωτογραφία.

Και εκτός απο τα εκατομύρια φωτογραφίες που μπορείς να θαυμάσεις, να εμπνευστείς ακόμα και να χλευάσεις, υπάρχουν τα group με τα forum τους, που καλύπτουν κυριολεκτικά κάθε πράγμα που μπορείς να φανταστείς.
Απο τα πιό κλασικά έως πολύ ακραία...
 

nilo

AVClub Addicted Member
5 March 2007
1,482
Athens
Re: Έχετε online gallery;

εγω εχω μια στα zenfolio επι πληρωμη (καπου 40 ευρω το χρονο) και μια απο το me (mac).
 

tromb1

AVClub Addicted Member
26 September 2007
1,371
Re: Έχετε online gallery;

Online gallery έχω μονο με τις φωτογραφιες που εχω ανεβασει στο facebook...

Ολες οι υπολοιπες ειναι αποθηκευμενες σε σκληρους δισκους, dvd, και καποιες επιλεγμενες τις εχω τυπωσει σε φωτογραφειο και τις εχω σε κλασσικο αλμπουμ...:grandpa:
 

Harry_BMW

New member
28 November 2009
34
Ανεβασμα φωτο σε flickr κ στο φορουμ μας

Εβγαλα τις πρωτες μου φωτο παιζωντας λιγο με το προγραμμα που μου εδωσε η canon κ προσπαθησα να τις ανεβασω στο facebook αλλα βγαινουν με τρελο θορυβο κ οταν προσπαθησα να τις ανεβασω σε imagesack η στο flickr μου λεει πως ειναι πολυ μεγαλες για να ανεβουν.Πως το φτιαχνω αυτο?Δηλωνω οτι δεν εχω photoshop.Θα ποσταρα κ καμμια εδω αλλα ψιλοντρεπομαι γιατι πραγματικα ισως τις βρειτε χαλια :(
 

mstr

Supreme Member
23 July 2009
4,350
Re: Ανεβασμα φωτο σε flickr κ στο φορουμ μας

Οταν τις ανεβασεις στο imageshack,εχει μια επιλογη που λεει resize image,εκει πρεπει να πατησεις το κουτακι να επιλεγει,και επελεξε απο τη λιστα καποιο μεγεθος μικροτερο,πχ 800χ600(πριν αρχισεις να την ανεβαζεις το επιλεγεις)

Μετα ξερεις πως να το κανεις?Πατας εδω που γραφεις το ποστ την εικονιτσα που ειναι κιτρινη σα βουναλακι(insert image)και αντιγραφεις τη διευθυνση που θα σου βγαλει στο imageshack οταν τελειωσει το ανεβασμα(την πρωτη διευθυνση απο τις δυο)

αυτο που σου ειπα ειναι για εδω,για facebook δε γνωριζω.
 
Last edited:

send

AVClub Fanatic
19 June 2006
30,947
Θεσσαλονίκη
Re: Ανεβασμα φωτο σε flickr κ στο φορουμ μας

κατέβασε το irfanview, και τα addons του, έχει εξαιρετικό resize και save for web
 

Harry_BMW

New member
28 November 2009
34
Απάντηση: Ανεβασμα φωτο σε flickr κ στο φορουμ μας

Το δοκιμασα αυτο στο imageshack αλλα το μηνυμα που μου βγαζει ειναι "file IMG_0310.JPG is too big" Πριν επιλεξω εικονα εκανα resize κ εβαλα κ τικ στην επιλογη αλλα τπτ.Συγνωμη αν σας πρηζω παιδια.Καθε βοηθεια δεκτη.
 

mstr

Supreme Member
23 July 2009
4,350
Re: Ανεβασμα φωτο σε flickr κ στο φορουμ μας

Εαν εχεις το microsoft office picture manager στο κομπιουτερ σου κανε resize εκει και μετα ξαναπροσπαθησε να δεις.
 

send

AVClub Fanatic
19 June 2006
30,947
Θεσσαλονίκη
Re: Ανεβασμα φωτο σε flickr κ στο φορουμ μας

1) http://www.irfanview.com. Δωρεάν προγραμματάκι, image browser πληρέστατος
2) download + download all plugins as a large exe
3) εγκατάσταση σύμφωνα με τις οδηγίες
4) ανοίγεις τη φωτογραφία, πηγαίνεις image/resize-resample, έχεις τσεκαρισμένο το apply sharpen. Τα photobucket/flickr παίρνουν μέγιστη διάσταση 1024 πλέον.
5) save for web (plugin), με επιλογή compress to size (βάζεις το όριο που θέλεις), και chroma subsampling - low ή none. Για διάσταση 1024 μην βάλεις μέγεθος κάτω από 150kb, θα βγει πολύ συμπιεσμένο.
Αυτά....