Synonlogy DS216j_HELP

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

leonkoum

Supreme Member
20 December 2008
4,872
Παρακαλω μια βοηθεια..
Εχω το synology DS216j με ενα δισκο (RED 4T) & 1 volume σε SHR mode.
Μεχρι και τωρα ολα πανε ρολοι και ειμαι κατευχαριστημενος απο τον συνδιασμο, ομως, ο δισκος εχει αρχισει να γεμιζει 'επικινδυνα' (90%) και πρεπει να δω τι θα κανω..
Σκεφτωμαι να παρω αλλον εναν 4αρι δισκο (RED ή Ironwolf) και να τον βαλω στην δευτερη θεση του NAS.
H ερωτηση ειναι ειναι απλη:
To nas θα τους ενωσει σε εναν δισκο '8ΤΒ' αυτοματα απο μονος του ή θα μου κανει δυο ανεξαρτητους δισκους ή θα μου κανει τον εναν 'καθρεπτη´του αλλου?
Τι μου προτεινετε να κανω (και πως?) δεδομενου οτι η εμπειρια μου σε συστηματα nas ειναι μηδενικη?
Ευχαριστω εκ των προτερων για τον χρονο σας!
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,572
Αθηνα
Παρακαλω μια βοηθεια..
Εχω το synology DS216j με ενα δισκο (RED 4T) & 1 volume σε SHR mode.
Μεχρι και τωρα ολα πανε ρολοι και ειμαι κατευχαριστημενος απο τον συνδιασμο, ομως, ο δισκος εχει αρχισει να γεμιζει 'επικινδυνα' (90%) και πρεπει να δω τι θα κανω..
Σκεφτωμαι να παρω αλλον εναν 4αρι δισκο (RED ή Ironwolf) και να τον βαλω στην δευτερη θεση του NAS.
H ερωτηση ειναι ειναι απλη:
To nas θα τους ενωσει σε εναν δισκο '8ΤΒ' αυτοματα απο μονος του ή θα μου κανει δυο ανεξαρτητους δισκους ή θα μου κανει τον εναν 'καθρεπτη´του αλλου?
Τι μου προτεινετε να κανω (και πως?) δεδομενου οτι η εμπειρια μου σε συστηματα nas ειναι μηδενικη?
Ευχαριστω εκ των προτερων για τον χρονο σας!

οταν βαλεις τον δευτερο σκληρο, θα εχεις δυο επιλογες
α. να μπει στο υπαρχον volume και να "χαθει", αφου θα μπει ως raid1 (disk mirroring) προσφεροντας προστασια αν εχει προβλημα ενας απο τους δυο σκληρους .. εσυ φανταζομαι οτι δεν σε ενδιαφερει η επιλογη α.

β. δημιουργεις δευτερο volume με τον καινουριο σκληρο μεσα. Σε αυτην την περιπτωση εχεις volume1 (4tb), volume2 (4tb) και συνολικο αποθηκευτικο χωρο 8tb. Οταν κανεις create new shared folder θα διαλεγεις σε ποιο volume θα δημιουργηθουν.

Απο τη στιγμη που εχεις ξεκινησει με shr, νομιζω, δεν υπαρχει τροπο να μετακινηθεις προς jbod (ειναι αυτο το στησιμο που βλεπεις εναν σκληρο με το αθροισμα των χωρητικοτητων των επι μερους σκληρων). Ακουγεται καλη ιδεα το jbod, αλλα γενικα δεν το προτιμουμε γιατι αν παθει βλαβη ενας σκληρος, χανονται τα δεδομενα ΟΛΩΝ των σκληρων.

Καλημερα και ελπιζω να βοηθησα!
 

leonkoum

Supreme Member
20 December 2008
4,872
Ναι βοήθησες αρκετά και σε ευχαριστώ..

Στην περίπτωση β. εγώ στο mac και στα δικτυακα (πχ media player-kodi) θα βλέπω δυο σκληρούς (volume1 & volume2) και θα επιλέγω πιο αρχείο θα πάει που και θα παίξει τι ή έναν 'συνολικο';
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,572
Αθηνα
Από SMB θα βλέπεις τους shared folders και θα ξέρεις πχ ότι ο movies 1 αντιστοιχεί στον volume 1
 

SpyrosKoutsogiannis

Established Member
3 December 2012
257
Να ρωτήσω κι εγώ κάτι εγκυκλοπαιδικά: Αν είχα 3 δίσκους Χ 4Τ (σε 416j) με SHR και ασφάλεια ενός δίσκου (κάτι σαν RAID 5), θα μπορούσα να προσθέσω έναν τέταρτο και να αναβαθμιστεί η χωρητικότητα του volume;
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,572
Αθηνα
Ναι, αλλά δεν ξέρω πόσο πολύ θα αυξανόταν. Υπάρχει νομίζω shr calculator που σου λέει ακριβώς πόσο θα μεγάλωνε το array. Googlαρε το