Δεν είμαι σαν όλους τους άλλους! [The Kinks]

grio

Αν. Γενικός Διαχειριστής
Staff member
16 March 2011
4,305
Αθήνα
Δεν θα δεχτώ όλα αυτά που με κάνουν αποφόρι,
Και να προσποιούμαι ότι χαμογελάω, ενώ είμαι συνοφρυωμένος
Και δεν πρόκειται να τα δεχτώ όλα παραιτημένος,
Γιατί μόλις αρχίσω/πάρω φόρα, θα πάω στην πόλη

Επειδή εγώ δεν είμαι σαν όλους τους άλλους,
Δεν είμαι σαν όλους τους άλλους

Και δεν θέλω να κλαίω όπως όλοι οι άλλοι,
Και δεν θέλω να ζήσω τη ζωή μου όπως όλοι οι άλλοι,
Και δεν θα πω ότι αισθάνομαι μια χαρά όπως όλοι οι άλλοι,
Επειδή δεν είμαι σαν όλους τους άλλους,
Δεν είμαι σαν όλους τους άλλους

Αλλά αγάπη μου, ξέρεις ότι σ' αγαπώ αληθινά,
Κάνω οτιδήποτε θέλεις,
Ομολογώ όλες τις αμαρτίες μου όπως το θέλεις,
Υπάρχει ένα πράγμα που θα ήθελα να σου πω,
Δεν είμαι σαν όλους τους άλλους,
Δεν είμαι σαν όλους τους άλλους
...
- I'm Not Like Everybody Else (Ray Davies, 1966)
- I'm Not Like Everybody Else -

Το τραγούδι είναι ένας ασυμβίβαστος ύμνος για την άρνηση συμμόρφωσης, με τους στίχους να παρουσιάζουν αισθήματα απογοήτευσης, συνοδευόμενα από την αντίληψη του αουτσάιντερ ότι είναι διαφορετικός από τους υπόλοιπους, ενώ επιθυμεί να βρει και να επιβεβαιώσει την ατομική του ταυτότητα...

Ο Ρέι Ντέιβις υπήρξε μια ξεχωριστή και ιδιάζουσα προσωπικότητα και από τα μέσα της δεκαετίας του '60, που άρχισε να συνθέτει αποκλειστικά πρωτότυπο υλικό, ήταν μια δημιουργική αποκάλυψη. Οι στίχοι του ανέλυαν έναν νέο κοινωνιολογικό χαρακτήρα. Άρχισε να διερευνά τις προσδοκίες και τις απογοητεύσεις των κοινών ανθρώπων της εργατικής τάξης, με ιδιαίτερη έμφαση στις ψυχολογικές επιπτώσεις του βρετανικού συστήματος τάξεων. Οι συνθέσεις απέκτησαν πλήρως τα διακριτικά του στοιχεία της αφηγηματικής παρατήρησης και του σκωπτικού κοινωνικού σχολιασμού. Ασχολήθηκε με την έλλειψη ελπίδας στο χαμηλότερο άκρο του κοινωνικού φάσματος και έκανε νύξεις στην αβοήθητη αίσθηση της ανασφάλειας και της κενότητας που υπαγόρευαν τις υλιστικές αξίες που υιοθέτησε η αγγλική εργατική τάξη. Στο ίδιο πνεύμα σατίρισε έξυπνα τον καταναλωτισμό και την λατρεία των διασημοτήτων της Carnaby Street και του Swinging London.

Στα τρία κορυφαία και απαραίτητα άλμπουμ του, με τους Kinks, Face to Face, Something Else by The Kinks - θα πούμε γι' αυτά και τους υπαινιγμούς τους, εν καιρώ - και The Kinks Are the Village Green Preservation Society, που θα μας απασχολήσει παρακάτω, διεύρυνε τη θεματολογία του, γράφοντας πολλά χαρούμενα, εκκεντρικά και συχνά ειρωνικά εγκώμια της παραδοσιακής αγγλικής κουλτούρας και διαβίωσης, αναβιώνοντας μουσικά το στυλ του βρετανικού μουσικού θεάτρου, του βαριετέ και του τζαζ τραγουδιού με τον πειραματισμό καινούργιων ήχων με θεατρικά ηχητικά εφέ και μπαρόκ ενορχηστρώσεις.

Ο Ray Davies είναι λοιπόν αντιληπτό ότι δεν εναρμονίστηκε ποτέ με τις τάσεις της εποχής του, και δεν το έκανε απλά και μόνο για αντίδραση ή για να προσελκύσει τη προσοχή, αλλά όπως αναφέρθηκε είχε σοβαρούς λόγους που έθεταν το θέμα στις σωστές ταξικές του διαστάσεις ενώ παράλληλα έψαχνε για αξίες σε πράγματα αναλλοίωτα στο χρόνο. Ναι τελικά είχε δίκιο (τουλάχιστον για κάποιους από μας), το απελπισμένο κυνήγι του επιδερμικού νεωτερισμού με τα πάσης μορφής θύματά του (βλέπε "Dedicated Follower of Fashion") που στερούνται όμως επίγνωσης και υποστηρικτικού υποβάθρου δεν είναι μόνο ατελέσφορο αλλά και τελικώς μάταιο.

Α, και μετά ακολούθησε, Ο Άρθουρ (ή η παρακμή και πτώση της βρετανικής αυτοκρατορίας)...

Dave&Ray1966.jpg
 

grio

Αν. Γενικός Διαχειριστής
Staff member
16 March 2011
4,305
Αθήνα

Σύλλογος προστασίας πρασίνου...​

The Kinks - The Kinks Are The Village Green Preservation Society (Νοέμβριος 1968, Pye Records)

TheVillageGreenPreservationSociety.jpg

Τραγούδια: A1 The Village Green Preservation Society, A2 Do You Remember Walter?, A3 Picture Book, A4 Johnny Thunder, A5 Last Of The Steam-Powered Trains, A6 Big Sky, A7 Sitting By The Riverside, B1 Animal Farm, B2 Village Green, B3 Starstruck, B4 Phenomenal Cat, B5 All Of My Friends Were There, B6 Wicked Annabella, B7 Monica, B8 People Take Pictures Of Each Other
Μουσικοί: Ray Davies (φωνητικά, κιθάρα, πλήκτρα), Dave Davies (κιθάρα, φωνητικά), Pete Quaife (μπάσο), Mick Avory (τύμπανα), Nicky Hopkins (πλήκτρα)
Παραγωγή: Ray Davies

Ηχογραφήθηκε στα Pye Studios, τον Νοέμβριο 1966 έως τον Οκτώβριο 1968

Μάλλον δεν θα περιμένατε τίποτα άλλο από έναν άνθρωπο που ήταν σε θέση να γράψει ένα τραγούδι που ονομάζεται "Where Have All The Good Times Gone?" στην κορύφωση της ποπ ευφορίας το 1965. Αλλά ακόμη και για έναν καλλιτέχνη τόσο πεισματικό, όπως ο Ray Davies, χρειαζόταν θάρρος να διακόψει την ταραχώδη ροή των τέλη της δεκαετίας του '60 με ένα άλμπουμ, τόσο σκόπιμα εκτός χρόνου, όπως το Village Green Conservation Society/Σύλλογος Προστασίας Πρασίνου του Χωριού.

«Υπήρξαν φοιτητικές ταραχές στο Παρίσι, υπήρξε πόλεμος στο Βιετνάμ, ο Δήμαρχος Ντέιλι είχε στρατεύματα στους δρόμους του Σικάγο», σχολιάζει ο Ντέιβις, «και εγώ ήμουν στην Αγγλία, γράφοντας για ατμοκίνητα τρένα και ανθρώπους που φωτογραφίζονταν». Μικρό θαύμα είναι ότι, στο τέλος μιας χρονιάς όπου οι Kinks φάνηκαν σχεδόν εξωπραγματικά εκτός βηματισμού με την ποπ κουλτούρα, το Village Green Conservation Society θα ερχόταν και θα εξαφανιζόταν την ίδια στιγμή, προφανώς χωρίς να αφήσει κανένα ίχνος.

Δεν ανέβηκε στα τσαρτ και στις δύο πλευρές του Ατλαντικού και ίσα που προωθήθηκε. Όχι ότι ο Davies ήταν έκπληκτος: «Ποτέ δεν φανταζόμουν ότι θα μπορούσε να είναι ένας πετυχημένος δίσκος. Αλλά ήθελα να είναι μια δήλωση, ένιωσα ότι ήρθε η ώρα να κοιτάξω εσωτερικά και να θυμηθώ την Αγγλία και τι συνήθιζε να είναι. Το περίεργο πράγμα για μένα ήταν ότι οι άνθρωποι στην Αμερική άρχισαν να παίρνουν το άλμπουμ».

Μέσα σε ένα χρόνο, το Village Green αναγνωρίστηκε ως κλασικό από τους αμερικάνους κριτικούς και μέσα στις δεκαετίες η δυναμική του αναπτύχθηκε στο σημείο να θεωρείται τώρα, από τα καλύτερα έργα των Kinks. Μια πρόωρη προσπάθεια να μεταφραστεί σε παράσταση το μετάλλαξε στο μεγαλεπήβολο Preservation πρότζεκτ στις αρχές της δεκαετίας του '70 και από τότε, το Village Green έχει συνεχίσει να επιπλέει στην επιφάνεια, ακόμη και με την αμφίεση ενός τριπλού αρχειακού σετ (2004, Sanctuary Records).

TheKinks1968.jpg

«Μερικά από τα τραγούδια είναι για παλιομοδίτικα πράγματα», λέει ο Ray. «Αφορά ιδιαίτερα τη λατρεία των πραγμάτων που παραμένουν άθικτα. Κατά περίεργο τρόπο, η πάστα του τι είμαστε - η ραχοκοκαλιά της χώρας - είναι επίσης αυτό για το οποίο ντρεπόμαστε». Ενώ οι σύγχρονοί του ενέδιδαν σε νοητικά ταξίδια και φλογερή πολιτική ρητορική, ο Ray δημιουργούσε εύθραυστες βινιέτες γεμάτες φαντασία, χιούμορ και ευγενική τρυφερότητα για απροσάρμοστους και αναχρονισμούς. «Δεν μπορώ να σκεφτώ για τη ζωή μου πώς έβαλα στο κεφάλι μου, να γράψω αυτά τα τραγούδια», παραδέχεται. «Ήταν μια εντελώς παράξενη διάθεση, ωστόσο είμαι περήφανος για πολλά από αυτά».

Και έτσι πρέπει να είναι. Από τη θερμή ανάκληση της ασημαντότητας του ανθρώπου που ήταν το "Big Sky", στην παράνοια της αίθουσας συναυλιών του "All Of My Friends Were There", ο Davies μεταμόρφωσε βαθιά συναισθήματα σε γευστικές ποπ μπουκιές των '60ς. Πάνω απ' όλα όμως το Village Green Conservation Society είναι ένα άλμπουμ για τη μνήμη - για την αλήθεια ή ίσως για την ψευδαίσθηση ότι τα πράγματα ήταν πάντα καλύτερα στο παρελθόν μέσω των σελίδων του βιβλίου με φωτογραφίες/"Picture Book" ή του ονείρου ενός χαμένου πράσινου χωριού/"Village Green". Το άλμπουμ δημιούργησε έναν κόσμο όπου οι άνθρωποι έβγαζαν ο ένας τον άλλο φωτογραφίες απλά για να αποδείξουν ότι πραγματικά υπήρχαν - μια υπενθύμιση (σοκαριστική για το πολιτικό τοπίο του 1968) ότι τελικά η νοσταλγία και οι φωτογραφίες μπορεί να είναι όλα όσα παραμένουν και όλα όσα έχουν σημασία.

Είτε από ένστικτο είτε από σχεδιασμό, η μουσική που υποστήριζε αυτό το ξεπερασμένο μήνυμα πατούσε στο παρελθόν. Το Village Green Conservation Society είναι ξεχωριστό, μερικές φορές φανταχτερό, πάντα μελωδικό και ποτέ ούτε στο ελάχιστο στην υπηρεσία των καλοκαιριών της αγάπης ή του μίσους. Γυρνώντας την πλάτη τους στην υπερφόρτιση του άσιντ-ροκ ή στη μεγαλοπρέπεια του προγκρέσιβ, οι Kinks έδωσαν στα τραγούδια του Davies χώρο να αναπνεύσουν - και την ελευθερία να γίνουν διαχρονικά, τόσο μακριά από το κύριο ρεύμα που ήταν σίγουρα απίστευτα. Το Village Green... ακούγεται σαν να μπορούσε να γίνει το 1965 ή το 2015 - στην πραγματικότητα, σχεδόν κάθε χρόνο στην ποπ ιστορία, εκτός από το 1968.

(*****, πηγές: εξώφυλλο, wikipedia.org, Peter Doggett)

DaveDaviesRayDaviesPeterQuaifeMickAvory1968.jpg
 

grio

Αν. Γενικός Διαχειριστής
Staff member
16 March 2011
4,305
Αθήνα

Αδιέξοδο!​

Υπάρχει μια ρωγμή στο ταβάνι
Και ο νεροχύτης της κουζίνας στάζει
Χωρίς δουλειά και δεν έχω χρήματα
Ούτε ένα κυριακάτικο κομμάτι ψωμί και μέλι

Γιατί ζούμε;
Διαμέρισμα δύο δωματίων στον δεύτερο όροφο
Δεν μπαίνουν χρήματα
Ο εισπράκτορας για το ενοίκιο χτυπάει, προσπαθώντας να μπει

Είμαστε αυστηρά δεύτερης κατηγορίας
Δεν καταλαβαίνουμε
Γιατί να είμαστε σε αδιέξοδο
(Αδιέξοδο!) Οι άνθρωποι ζουν σε αδιέξοδο
(Αδιέξοδο!) Θα πεθάνω στο αδιέξοδο
Αδιέξοδο (ναι!)
Αδιέξοδο (ναι!)

Ένα κρύο και παγωμένο πρωινό
Σκουπίζω τα μάτια μου και σταματώ να χασμουριέμαι
Και τα πόδια μου έχουν σχεδόν παγώσει
Βράζω το τσάι και βάζω λίγη φρυγανιά

Γιατί ζούμε;
Διαμέρισμα δύο δωματίων στον δεύτερο όροφο
Δεν υπάρχει περίπτωση να μεταναστεύσω
Είμαι καταχρεωμένος και τώρα είναι πολύ αργά

Θέλουμε και οι δύο να δουλέψουμε τόσο σκληρά
Δεν μπορούμε να έχουμε την ευκαιρία
Οι άνθρωποι ζουν σε αδιέξοδο
(Αδιέξοδο!) Οι άνθρωποι πεθαίνουν στο αδιέξοδο
(Αδιέξοδο!) Θα πεθάνω στο αδιέξοδο
Αδιέξοδο (ναι!)
Αδιέξοδο (ναι!)
Οι άνθρωποι ζουν σε αδιέξοδο
(Αδιέξοδο!) Οι άνθρωποι πεθαίνουν στο αδιέξοδο
(Αδιέξοδο!) Θα πεθάνω στο αδιέξοδο
Αδιέξοδο (ναι)
Αδιέξοδο (ναι)

Αδιέξοδο (ναι)
Eντελώς (ναι)
Αδιέξοδο (ναι)
...
Πώς νοιώθεις; (Ναι)
Πώς αισθάνεσαι; (Ναι)
Αδιέξοδο (ναι)
...
Ναι ναι
Ναι ναι

... - Dead End Street (Ray Davies, 1966)

- The Kinks · Dead End Street (Official Video) -

Το Λονδίνο σουίνγκαρε το 1966, το έλεγαν και οι εφημερίδες. Η αγγλική ομάδα ποδοσφαίρου κερδίζει τη Δυτική Γερμανία στον τελικό του Παγκοσμίου Κυπέλλου στο Γουέμπλεϊ. Οι δίσκοι των Stones, Beatles και Who καθόριζαν την εποχή. Ο εργαζόμενος είχε φρέσκια φωνή σε μια νεοεκλεγείσα κυβέρνηση Εργατικών. Ωστόσο, η Βρετανία ήταν ένα έθνος διαχωρισμένο από ταξικούς και οικονομικούς διαχωρισμούς· μια χώρα με έχοντες και μη (κατ)έχοντες. Την τεκμηρίωση της ζωής των εργατικών τάξεων της χώρας έκανε μια μειοψηφία καλλιτεχνών. Το Cathy Come Home του Ken Leach εξέθεσε τη ζοφερή πραγματικότητα αστέγων και φτώχειας. Μεταδιδόμενο τηλεοπτικά τον χειμώνα, η επιρροή του ντοκιμαντέρ θα μπορούσε εύκολα να προέρχεται από το φθινοπωρινό τσαρτ επιτυχιών των Kinks.

Περιγράφοντας το τραγούδι στην αυτοβιογραφία του, Kink, το 1996, ο Dave Davies είπε: «Το "Dead End Street" υπήρξε, για μένα, η επιτομή του τι ήταν οι Kinks. Ένα τραγούδι γεμάτο χαρακτήρα, πάθος, αλλά που περιέχει μια υποκείμενη αίσθηση ελπίδας. Αντανακλώντας μια αγάπη για το παρελθόν αλλά ταυτόχρονα εκφράζοντας μια αποφασιστικότητα και λαχτάρα για αλλαγή. Φωνές αγωνίας που καλούσαν σε έναν άκαρδο κόσμο. Ένας κόσμος όπου τα δεινά του απλού ανθρώπου είχαν μικρή σημασία. Ήταν ενδιαφέρον να σημειωθεί ότι σε περισσότερα από δέκα χρόνια αργότερα, οι Clash έφτιαξαν ένα τραγούδι με το όνομα "London Calling" που φαινόταν να είναι εμπνευσμένο από το "Dead End Street"

Ο Ray Davies είπε για το τραγούδι: «Γράφτηκε πολύ γρήγορα και έγινε για τον χειμώνα. Ήταν το πράγμα αυτό, να ζεις στην Αγγλία και να είχες ένα υπέροχο καλοκαίρι και τώρα το φως είχε σβήσει και η διάθεση απλώς αλλάζει. Η μουσική είχε αυτό το μικρό μπάκμπιτ της τζαζ, αλλά υπήρχαν αυτές οι σκοτεινές πλευρές. Νόμιζα ότι έγραφα ένα παραδοσιακό τζαζ βαμπ για τις δύσκολες στιγμές που έρχονταν. Ο πατέρας μου, είχε ζήσει την οικονομική ύφεση και είχε μιλήσει γι' αυτό, οπότε το τραγούδι είχε εκείνη την αίσθηση των δεκαετιών του '20 και '30 - αυτές οι συγχορδίες με δυνατό ρυθμό, η πορεία του πεπρωμένου που έρχεται να σε αρπάξει. Ήταν ένα πολύ οπτικό σκηνικό για το τραγούδι

Για να προωθήσουν το σινγκλ, οι Kinks έφτιαξαν αυτό που θα ήταν το πρώτο ποπ βίντεο, μόνο αν το είχε δείξει το BBC. «Το απαγόρευσαν. Ισχυρίστηκαν ότι έδειχνε φτωχούς ανθρώπους στο δρόμο. Μεγεθύνουμε αυτές τις φωτογραφίες ζητιάνων της πραγματικής ζωής ως μέρος αυτής της περιπαιχτικής, μικρής ιστορίας βουντβίλ αυτών των τεσσάρων τύπων ντυμένων ως νεκροπομποί που σέρνουν ένα φέρετρο τριγύρω. Ο κοινωνικός ρεαλισμός που δείξαμε ήταν προφανώς προσβλητικός για όποιον έπαιρνε αυτές τις αποφάσεις στο BBC.» Όσο για το πτώμα που πηδάει έξω από το φέρετρο. «Ναι, αλλά όλα έγιναν σε στυλ παντομίμας. Ο καθένας μπορούσε να το δει αυτό, ακόμη και ένα παιδί που παρακολουθούσε το Top Of The Pops

Ο Ντέιβις έχει παίξει πιθανώς το "Dead End Street" ζωντανά περισσότερες φορές μετά την διάλυση των Kinks το 1996 από ότι πριν. «Είναι καλό να παίζεις γιατί έχει γίνει ένα πολύ δυνατό κομμάτι θεάτρου», λέει. «Έχει απήχηση στο κοινό. Το να τους κάνεις να φωνάζουν "αδιέξοδο" δείχνει ότι ξέρουν τι σημαίνει. Ίσως αυτό έκανε πάντα η φολκ μουσική
_____________________________________
Πηγές:
The story behind Dead End Street by The Kinks, Hugh Fielder, Louder Sound/Classic Rock, 2022
Kink: An Autobiography, Dave Davies, Hyperion, 1996

DaviesDQuaifeDaviesRAvory1966.jpg
οι Kinks το 1966 από αριστερά- Dave Davies, Peter Quaife, Ray Davies, Mick Avory (φωτο Tony Gale)​
 

grio

Αν. Γενικός Διαχειριστής
Staff member
16 March 2011
4,305
Αθήνα

Ενώπιος ενωπίω​

The Kinks - Face To Face (Οκτώβριος 1966, Pye Records)

FaceToFace.jpg

Τραγούδια: A1 Party Line (R. & D. Davies), A2 Rosy Won't You Please Come Home, A3 Dandy, A4 Too Much On My Mind, A5 Session Man, A6 Rainy Day In June, A7 House In The Country, B1 Holiday In Waikiki, B2 Most Exclusive Residence For Sale, B3 Fancy, B4 Little Miss Queen Of Darkness, B5 You're Lookin' Fine, B6 Sunny Afternoon, B7 I'll Remember
-- μπόνους κομμάτια στην επανέκδοση του 2004
15 I'm Not Like Everybody Else - 3:29, 16 Dead End Street - 3:23, 17 Big Black Smoke - 2:36, 18 Mister Pleasant - 3:01, 19 This Is Where I Belong - 2:25, 20 Mr. Reporter (προηγουμένως ακυκλοφόρητο κομμάτι EP) - 3:58, 21 Little Women (προηγουμένως ακυκλοφόρητο υποστηρικτικό κομμάτι) - 2:10
-- σινγκλ κυκλοφορίες
τα κομμάτια [B6 / 15] κυκλοφόρησαν για πρώτη φορά σε Pye σινγκλ, στις 3 Ιουνίου 1966
τα κομμάτια [16 / 17] κυκλοφόρησαν για πρώτη φορά σε Pye σινγκλ, στις 18 Νοεμβρίου 1966
τα κομμάτια [18 / 19] κυκλοφόρησαν για πρώτη φορά σε Pye σινγκλ, στις 21 Απριλίου 1967
Μουσικοί: Ray Davies (κύρια και δεύτερα φωνητικά, κιθάρες, μουσική διεύθυνση, διασκευές, εικονογράφηση), Dave Davies (κύρια φωνητικά: A1, B5, δεύτερα φωνητικά, κιθάρες, διασκευές), Pete Quaife (μπάσο), Mick Avory (ντραμς)
-- συμμετέχουν
John Dalton (μπάσο: B4), Rasa Davies (δεύτερα φωνητικά: B6), Nicky Hopkins (πιάνο, τσέμπαλο, μελόντικα: B6)
Παραγωγή / Μηχανικοί: Shel Talmy / Shel Talmy (εγγραφή), Alan MacKenzie, Alan O'Duffy (βοηθός)

Ηχογραφήθηκε τον Οκτώβριο 1965 (B7), στα μέσα Απριλίου έως 21 Ιουνίου 1966, στα Pye Studios, Λονδίνο

FrenchEP.jpg
French EP

Το Face To Face εισήγαγε μια νέα ταυτότητα για τους Kinks. Τα δύο προηγούμενα χρόνια, είχαν δημιουργήσει και ακονίσει έναν σκληρό ροκ ήχο που έχει επηρεάσει από τότε τους νέους μουσικούς – και στη συνέχεια τον εγκατέλειψαν. Στη θέση του, ο συνθέτης Ray Davies σχεδίασε ένα μοναδικό Kinks τοπίο, ένα γλυκόπικρο όραμα ζωής με όλες τις συντριπτικές του απογοητεύσεις και τις άρπαγες στιγμές απόλαυσης. Ο Ντέιβις εποίκισε αυτόν τον κόσμο με ένα καστ τρελαμένων ηθοποιών, που υποκλίνονται στις αναπόφευκτες πιέσεις της αστικής ύπαρξης, αλλά δεν χάνουν ποτέ από τα μάτια τους τις φαντασιώσεις τους για απόδραση.

Σε αυτό το πλαίσιο, το Face To Face θα μπορούσε να έχει πολλαπλές έννοιες. Ήταν το όνομα ενός πρωτοποριακού σόου τηλεοπτικών συνεντεύξεων του BBC, στο οποίο ο John Freeman/Τζον Φρίμαν 'στρίμωχνε' δημόσιες προσωπικότητες για να εκθέσει από κάτω την αδύναμη ανθρωπότητα. Πρότεινε την ειλικρίνεια, την αμεσότητα της ανθρώπινης επικοινωνίας. Και προκάλεσε μια εικόνα μιας κάμερας που αλλάζει την προσοχή της από τον έναν κατεστραμμένο χαρακτήρα στον άλλο, εστιάζοντας ξανά από πρόσωπο σε πρόσωπο.

Το εξώφυλλο του άλμπουμ πρότεινε κάτι πιο ψυχεδελικό, αλλά στον Ray Davies δεν άρεσε το εξώφυλλο του τέταρτου άλμπουμ των Kinks. «Ήθελα το εξώφυλλο να είναι μαύρο και δυνατό όπως ο ήχος του LP», θυμάται ο αρχηγός του συγκροτήματος του βόρειου Λονδίνου, «αντί για όλα αυτά τα φανταχτερά χρώματα

Το Face To Face σηματοδότησε μια αλλαγή προσέγγισης για τον Ray, τον κιθαρίστα αδελφό του, Dave Davies, τον ντράμερ Mick Avory και τον μπασίστα Pete Quaife. Ήταν η πρώτη φορά που ξόδεψαν μήνες σε δίσκο, ηχογραφώντας πάνω από την αρχική εγγραφή των κομματιών κατά τη διάρκεια αρκετών σέσιον. Σήμανε, επίσης το τέλος για τον Αμερικανό παραγωγό Shel Talmy, του οποίου οι γρήγορες και πρόχειρες μέθοδοι δεν ταιριάζαν με τις καθαρότερες ενορχηστρώσεις.

Στον δίσκο υπάρχουν κομμάτια, όπου κυριαρχεί το "απόλυτα" αγγλικό κλισέ, πολλά από τα υπόλοιπα είναι βαθύτερα και πιο σκοτεινά, καθώς άλλα είναι χρονογραφήματα της καθημερινής ζωής, αναδεικνύοντας όμως όλα την ποικιλομορφία τόσο της μουσικής όσο και των στίχων. Το "Party Line" ξεκινά με γνώριμο ροκ εν ρολ στυλ, και ακολουθεί το μήνυμα προς την αδερφή του Ray και του Dave στην Αυστραλία, μέσα από την μητέρα που θρηνεί για την χαμένη κόρη της στο "Rosie Won't You Please Come Home", με τον Ray να τραγουδά ενάντια σε μια απειλητική γραμμή μπάσου στο ρεφρέν. Το "Dandy", μιλά για τον δανδή που ψάχνει για κορίτσια, ακολουθώντας τη σάτιρα του Σουίνγκιν Λονδίνου της πρώιμης επιτυχίας "Dedicated Follower Of Fashion". Στο γεμάτο τσέμπαλο "Too Much On My Mind", ο Ρέι εξερευνά την εύθραυστη ψυχική του κατάσταση και το "Session Man" είναι ο παιάνας του, στον καλεσμένο πιανίστα Nicky Hopkins. Το αργό, κυκλοθυμικό, απειλητικό έπος "Rainy Day In June" είναι πλημμυρισμένο από βροντές και δυσοίωνη μυστηριακή ατμόσφαιρα, ενώ τα "House In The Country" και "Most Exclusive Residence For Sale" ταιριάζουν με την αποδεκτή άποψη του άλμπουμ ως κύκλου τραγουδιών για τη βρετανική κοινωνία. Ο φόρος τιμής στον Chuck Berry του "Holiday In Waikiki" θρηνεί για την εμπορευματοποίηση της Χαβάης, και το "Fancy" είναι ένα βομβώδες κομμάτι εποχής εμπνευσμένο από ινδικά ράγκα. Το ταξίδι συνεχίζεται, στο σκοτεινό και μυστικιστικό "Little Miss Queen Of Darkness", ένα σκίτσο χαρακτήρων με μια ζωηρή, τζαζ αίσθηση, στο "You're Lookin' Fine", ένα ρυθμ εντ μπλουζ κομμάτι γεμάτο με κλισέ εποχής και στο σχετικά πρωτόγονο "I'll Remember You", ένα ευχάριστο τραγούδι με ωραίες αρμονίες και απολαυστική κιθάρα.
 

grio

Αν. Γενικός Διαχειριστής
Staff member
16 March 2011
4,305
Αθήνα

Ηλιόλουστο απόγευμα​

Ο φοροεισπράκτορας μου πήρε όλα τα χρήματα
Και με άφησε στην έπαυλή μου
Να χαζεύω ένα ηλιόλουστο απόγευμα
Και δεν μπορώ να πλεύσω το γιοτ μου
Μου πήρε ό,τι είχα
Το μόνο που έχω είναι αυτό το ηλιόλουστο απόγευμα

Σώσε με, σώσε με, σώσε με από αυτή τη στενότητα
Έχω μια τεράστια χοντρή μαμά που προσπαθεί να με απορροφήσει
Και μου αρέσει να ζω τόσο ευχάριστα
Να ζω αυτή τη ζωή της πολυτέλειας
Χαζεύοντας ένα ηλιόλουστο απόγευμα

Το καλοκαίρι
Το καλοκαίρι
Το καλοκαίρι

Η κοπέλα μου τρέχει με το αυτοκίνητό μου
Και γύρισε στη μαμά και τον μπαμπά της
Λέγοντας ιστορίες μέθης και σκληρότητας
Τώρα κάθομαι εδώ
Σιγοπίνοντας την παγωμένη μπύρα μου
Χαλαρώνοντας ένα ηλιόλουστο απόγευμα

Βοήθησέ με, βοήθησέ με, βοήθησέ με να φύγω
Λοιπόν, δώσε μου δύο καλούς λόγους για τους οποίους πρέπει να μείνω
Γιατί μου αρέσει να ζω τόσο ευχάριστα
Να ζω αυτή τη ζωή της πολυτέλειας
Τεμπελιάζοντας ένα ηλιόλουστο απόγευμα

Το καλοκαίρι
Το καλοκαίρι
Το καλοκαίρι

Σώσε με, σώσε με, σώσε με από αυτό το στρίμωγμα
Έχω μια τεράστια χοντρή μαμά που προσπαθεί να με καταστρέψει
Και μου αρέσει να ζω τόσο ευχάριστα
Να ζω αυτή τη ζωή της πολυτέλειας
Χαζεύοντας ένα ηλιόλουστο απόγευμα

Το καλοκαίρι
Το καλοκαίρι
Το καλοκαίρι
Το καλοκαίρι
Το καλοκαίρι

- Sunny Afternoon (Ray Davies, 1966)

- The Kinks · Sunny Afternoon -
Μια ομιχλώδης σκιά άνοιξε τα φτερά της
Και κάλυψε όλο το έδαφος
Και παρόλο που ο ήλιος ήταν έξω
Η βροχή έπεσε καταρρακτωδώς

Και όλο το φως είχε εξαφανιστεί
Και έσβησε στη σκοτεινιά
Δεν υπήρχε ελπίδα, κανένας λόγος
Μια βροχερή μέρα του Ιουνίου

Ο αετός άνοιξε τα δυνατά του φτερά
Και όρμησε στη λεία του
Και οι τόσο λαμπροί μπλε ουρανοί
Έγιναν ξαφνικά γκρι

Τα αγαπημένα πράγματα χάνονται
Και θάβονται στον τάφο τους
Δεν υπάρχει ελπίδα, δεν υπάρχει λογική
Μια βροχερή μέρα του Ιουνίου

Και όλοι ένιωσαν τη βροχή
Όλοι ένιωσαν τη βροχή
Όλοι ένιωσαν τη βροχή
Όλοι ένιωσαν τη βροχή

Ο δαίμονας άπλωσε το ζαρωμένο χέρι του
Και άρπαξε μια πεταλούδα
Τα ξωτικά και οι νάνοι έσκυψαν από φόβο
Πολύ τρομοκρατημένοι για να κλάψουν

Εκτιμήθηκε ότι ήταν κάλεσμα
Ζουν μέχρι τον χαμό τους
Δεν υπήρχε ελπίδα, καμιά αιτία
Μια βροχερή μέρα του Ιουνίου

Και όλοι ένιωσαν τη βροχή
Όλοι ένιωσαν τη βροχή
Όλοι ένιωσαν τη βροχή
Όλοι ένιωσαν τη βροχή

- Rainy Day in June (Ray Davies, 1966)

RayDavies1966.jpg
ο Ρέι τον Ιούλιο του 1966​

Στο κορυφαίο του βρετανικού τσαρτ "Sunny Afternoon" επιπλέει το βαριεστημένο αίσθημα του κόσμου σε μια όμορφα φθίνουσα μπασογραμμή. Η λεπτομερής απεικόνιση των κατώτερων τάξεων από τον Ray ήταν ένα ηχηρό αντίθετο σημείο στην επόμενη τσαρτ επιτυχία των Kinks, "Dead End Street". Και ενώ εκεί εξιστόρησε το αδιέξοδο μιας οικογένειας που αγωνίζεται δίχως έσοδα και ούτε ένα κομμάτι ψωμί με μέλι, το "Sunny Afternoon" επικεντρώνει την αφήγηση σε έναν προνομιούχο αριστοκράτη. Δύο τραγούδια τοποθετημένα στα άκρα της βρετανικής κοινωνίας, και καθώς το Γουέμπλεϊ γλεντούσε το καλοκαίρι με το ρεφρέν του κομματιού, ο αφηγητής έλεγε μια πικρή ιστορία μέθης και σκληρότητας μέσα από έναν καταρρέοντα πρωταγωνιστή που καταστράφηκε από την τεράστια χοντρή μαμά. Εξισορροπώντας την έντονη πραγματικότητα με τη μουσική ελαφρότητα, το τραγούδι αντανακλούσε την υποτίμηση της λίρας στη Βρετανία, τη φορολόγηση των υψηλών εισοδημάτων και τοποθέτησε την εστίασή του σε μια κυβέρνηση που σε απομυζά πλήρως. Ο Ρέι υιοθετεί μια γλυκιά, νωχελική μελωδία που ταιριάζει απόλυτα στους στίχους και σίγουρα μεταμορφώνει το τραγούδι σε έναν υπέροχο ύμνο με την ζωτική του δύναμη να βρίσκεται στην μουσική της παμπ, με μια αίσθηση μιούζικ χολ. Ο δημιουργός θυμάται ότι έγραψε το τρίτο του νούμερο ένα, «Δεν είχα γράψει για πολύ καιρό. Ήμουν αρκετά άρρωστος. Ζούσα σε ένα πολύ διακοσμημένο σπίτι της δεκαετίας του '60. Είχε πορτοκαλί τοίχους και πράσινα έπιπλα. Αγόρασα ένα μικρό λευκό όρθιο πιάνο από δεύτερο χέρι. Η κόρη μου ενός έτους σέρνονταν στο πάτωμα και έγραψα το εναρκτήριο ριφ. Η χρωματικές του ... κλίμακες γραφής (ήταν) σχεδόν στο πιάνο. Το θυμάμαι έντονα. Φορούσα ακόμη και πουλόβερ με λαιμό πόλο

Το Face To Face δεν ήταν μεγάλη επιτυχία —No. 139 στο αμερικανικό τσαρτ, Νο. 13 στο Ηνωμένο Βασίλειο— αλλά προανήγγειλε την έναρξη της κλασικής περιόδου των Kinks. Τα φλογερά αστέρια των τσαρτ ήταν πλέον μια πολύπλευρη μπάντα παραγωγής άλμπουμ.

Ο δίσκος έπαιξε επαναληπτικά όλο το καλοκαίρι και συνεχίζει να παίζει, γιατί παρά τα εκατοντάδες ακούσματά του, η συγκυρία των γεγονότων, προσωπικών αλλά και κοινωνικών, έδωσε νέα διάσταση στις ακροάσεις μου. Νοσταλγικός, ευαίσθητος, προφητικός, επίκαιρος, σαγηνευτικός και πάνω από όλα αγαπημένος για την ουσία του, την κυριολεκτική και την υπαινικτική. Συνάμα και ανακλαστικός σε κάθε ερέθισμα, διαφοροποιεί την κάθε προσωπική, ακουστική μου εμπειρία. Οι μεταφράσεις των στίχων, δίνουν το στίγμα της θεματικής του Ρέι και πείθουν για τη διαχρονική αξία τους. Οι Kinks βρήκαν το δικό τους ώριμο στυλ με το Face To Face, ένα από τα σπουδαία άλμπουμ της δεκαετίας του '60.

(*****, πηγές: εξώφυλλο, σημειώσεις επανέκδοσης, wikipedia.org, kindakinks.net, Manish Agarwal, Daniel Rachel, Peter Doggett)

RDaviesAvoryDDaviesQuaife.jpg
 

grio

Αν. Γενικός Διαχειριστής
Staff member
16 March 2011
4,305
Αθήνα
- Face to Face [Playlist] -

DDaviesAvoryRDaviesQuaife1966.jpg
οι Kinks, 1966 - Dave Davies, Mick Avory, Ray Davies και Pete Quaife ποζάροντας δίπλα σ' ένα Sunbeam Alpine (φωτο Chris Walter)​
 
  • Like
Reactions: protrudi

grio

Αν. Γενικός Διαχειριστής
Staff member
16 March 2011
4,305
Αθήνα
Καλό φθινόπωρο...

ΥΓ. κουίζ για σινεφίλ: σε ποια ευρωπαϊκή ταινία των '70ς ακούγεται το "Rainy Day in June";
 

Δημοκηδής

Μέλος Σωματείου
23 June 2006
9,970
View attachment 220414
οι KinksDave Davies, Pete Quaife, Mick Avory, Ray Davies– από τον Dezo Hoffmann, 1966​
Το dead end street δικαιούται να χαρακτηρίζεται σαν κομμάτι που σημάδεψε μια ολόκληρη εποχή ... και είναι νομίζω η πλέον ενδεικτική περίπτωση για να έρθει κανείς σε επαφή με τον γλυκόπικρο χαρακτήρα της μουσικής των Κινκς .
 
  • Love
Reactions: superfly and grio

superfly

Moderator
Staff member
21 November 2008
15,732
πετρουπολη
God Save Ray....


A misty shadow spread its wings
And covered all the ground
And even though the sun was out
The rain came pouring down
And all the light had disappeared
And faded in the gloomT
here was no hope, no reasoning
This rainy day in June
The eagle spread its mighty wings
And pounced upon its prayA
nd all the skies, so brilliant blue
Turned suddenly to grey
The cherished things are perishing
And buried in their tomb
There is no hope, no reasoning
This rainy day in June
And everybody felt the rain
Everybody felt the rain
Everybody felt the rain
Everybody felt the rain
The demon stretched its crinkled hand
And snatched a butterfly
The elves and gnomes were hunched in fear
Too terrified to cry
The reckoning was beckoning
They're living to their doom
There was no hope, no reasoning
This rainy day in June
And everybody felt the rain
Everybody felt the rain
Everybody felt the rain
Everybody felt the rain

Kαλό φθινόπωρο και καλή σεζόν Γρηγόρη...
 
Last edited:

grio

Αν. Γενικός Διαχειριστής
Staff member
16 March 2011
4,305
Αθήνα
Πάνο, σ' ευχαριστώ. Προφανώς το "Rainy Day in June" το προσπέρασες...
Βασικά, από σένα περίμενα απάντηση στο κουίζ, αλλά φυσικά δεν πέρασε η διορία! :)
 

superfly

Moderator
Staff member
21 November 2008
15,732
πετρουπολη
Πάνο, σ' ευχαριστώ. Προφανώς το "Rainy Day in June" το προσπέρασες...
Βασικά, από σένα περίμενα απάντηση στο κουίζ, αλλά φυσικά δεν πέρασε η διορία!
Αμάν δεν το πρόσεξα καθόλου αδερφέ...είμαι γιωτάς!
Όσον αφορά την ταινία δεν μου έρχεται κάποια στο μυαλό , άσε που μπορεί να μην την έχω δεί κιόλας....
 

grio

Αν. Γενικός Διαχειριστής
Staff member
16 March 2011
4,305
Αθήνα
Ο πραγματικός γιωτάς δεν ...ξέρει ότι είναι... οπότε εσύ καμία σχέση!
Για την ταινία θα περιμένω και τον έτερο Πάνο και τον Στέλιο, και εάν δεν απαντηθεί θα το μαρτυρήσω....
 
  • Like
Reactions: superfly

grio

Αν. Γενικός Διαχειριστής
Staff member
16 March 2011
4,305
Αθήνα
Για την ταινία θα περιμένω και τον έτερο Πάνο και τον Στέλιο, και εάν δεν απαντηθεί θα το μαρτυρήσω....
- Rainy Day In June (απόσπασμα από το Summer In The City) -
H πρώτη μεγάλου μήκους ταινία του σκηνοθέτη Wim Wenders,
που κυκλοφόρησε το 1970 και πρωταγωνιστεί ο Hanns Zischler
 
  • Like
Reactions: opsim and superfly