Επιλογή εξοπλισμού Video επεξεργασίας (macOS vs Windows, Final cut pro vs Premiere)

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

vadergr

Super Moderator
Staff member
17 August 2007
27,411
Μεταμορφωση
Καλησπέρα.

Απο Σεπτέβρη θα ασχοληθώ με video editing. Επειδη το κομμάτι αυτο δεν το κατέχω καθόλου, θα ήθελα τα φώτα σας σε πολλά και διάφορα.

Το τελικό αποτέλεσμα θα ειναι μονταζ/κολάζ 3-5 διαφορετικών βιντεο αρχείων, ενω στο φινάλε θα απαιτείται και voice over.
Επειδη δεν θελω να ξοδέψω πάρα πολλά στην αρχή, βιντεο θα τραβάω 1080p@50 με μια panasonic βιντοκάμερα. 4Κ αδιάφορο αρχικα.

Το βασικότερο μου μέλημα (ετσι πιστευω τουλάχιστον) θα ειναι η επιλογή πλατφόρμας εργασίας. Επειδη θα δουλεύω και στο σπιτι και στο γραφείο, θέλω να αγοράσω ενα NUC/ Mac Mini για αυτό το σκοπο ετσι ωστε να το κουβαλαω μαζι μου.
Με βάση τα οικονομικά μου δεδομένα, εχω τις ακόλουθες επιλογές :
  1. Intel NUC - i5-7260U /8GB RAM / 128 η 256gb SSD (καινούργιο)
  2. Mac Μini 2014 i5 1.4gHz / 4GB RAM / 500GB 5400rpm (καινούργιο)
  3. Mac Mini 2011/2012 / 8GB RAM / 128 η 256GB SSD (μεταχειρισμένο)
Η επιλογή του hardware εχει να κάνει πιο πολύ με το αν θα δουλεψω σε premiere η final cut pro. Δεν εχω δουλέψει ποτέ κανένα απο τα δύο, και θα ηθελα να επιλέξω αυτο που ειναι πιο ευκολο για beginners οπως εγω.

Εκτος απο το θεμα της πλατφόρμας, θα ηθελα το προγραμμα να υποστηρίζει offline εργασία (μπορεί πχ να θελω να δουλέψω ενα project σε χωρο χωρις internet και να το σώζω τοπικά). Δεν θυμαμαι αν διαβασα οτι ενα απο τα δύο απαιτεί διαρκώς συνδεση σε internet.
Απο εκει και πέρα ζητώ τα φώτα σας για την επιλογη ενός απο τα παραπάνω (ποιο hardware με τι λογισμικο). Αυτο που διάβασα αλλα δεν περίμενα ειναι πως ο i5 1.4 του Mac Mini 2014 ειναι σχεδον ταυτόσημος σε επιδόσεις με το i5 2.5ghz των 2011/2012 μοντέλων. Συνεπως η αποφαση μεταξυ των 2 Mac Mini εχει να κανει πιο πολύ με τον περιορισμό των 4GB RAM στο νέο μοντέλο (το οποιο εχει και ac WiFi αντι για draft N) και του να εχω το κεφάλι μου ησυχο με την εγγυηση.
Δεν ξερω πχ σε επιπεδο αποδοσης, τι διαφορα θα εχει σε fps επεξεργασίας μεταξύ του NUC (8GB RAM)+Premier vs Μac Mini 2014(4GB RAM)+Final cut. Για αυτα τα σατανικα μυστήρια σας θέλω :p

Για επιπροσθετο video capture, μια Elgato HD60s κάνει?

Για το voice over, τι εξοπλισμό επιλέγω? Low budget please.

Τέλος, επειδη θα χρειαστώ και ενα σετ για φωτισμό, που θα βρω στην Ελλαδα κιτ για softbox φωτισμό ? Οχι κατι hardcore, για φωτισμό αντικειμένων σε γραφείο.

Ευχαριστω προκαταβολικά.
 

vadergr

Super Moderator
Staff member
17 August 2007
27,411
Μεταμορφωση
Re: Απάντηση: Επιλογή εξοπλισμού Video επεξεργασίας (macOS vs Windows, Final cut pro

nuc & mac mini για μοντάζ; ταλαιπωρία σκέτη ακούγεται...

Εχω τη δυνατοτητα να μεταφερω ευκολα οταν τελειωσω το project στον Xeon 8c/16t / 32GB Ram του σπιτιου μου απο το premier του nuc/mini?Απο final cut προφανως οχι...
 

Manosss

AVClub Addicted Member
7 June 2012
2,251
Πειραιάς
Χρηστό εμείς μιλήσαμε τα γράφω και δω με links σε περίπτωση που ενδιαφέρεται και κάποιος άλλος αλλά και να γίνει συζήτηση.

Σχετικά με το πρόγραμμα που θα χρησιμοποιήσεις εγώ προτείνω το Premiere απλά και μόνο γιατί είναι με διαφορά το πιο δημοφιλές με αποτέλεσμα να είναι και το πιο εύκολο να μάθεις αφού θα βρεις άπειρα tutorials.
Αντίστοιχα άπειρες και οι δυνατότητες του.

Εάν όμως πρόκειται για απλά project προτείνω το filmora το οποίο είναι πολύ έυκολο στη χρήση και αυτοματοποιημένο με πολλά "drag n drop" καλούδια(transitions/titles/overlays/effects) που μπορούν να κάνουν το βίντεο σου να φαίνεται άκρως επαγγελματικό. Για να τα έκανες αυτά μόνος σου στο premiere θα σου έπαιρνε ώρες. Υπάρχει δωρεάν trial να το δοκιμάσεις όσο θες. Συν ότι το κόστος δεν έχει καμία σχέση με το premiere. 60$ δολλάρια για lifetime αγορά το filmora (και παίζουν κατά καιρούς προσφορές-εγώ το πήρα 30 κάτι) ενώ 25$ το μήνα(!) το premiere...

Διαφορετικά προγράματα βέβαια. Αυτά που μπορεί να κάνει το filmora είναι πολύ συγκεκριμένα ενώ το premiere είναι επαγγελματικό εργαλείο.

Για μικρόφωνο για voice over Βlue Snowball και Samson Meteor γύρω στα 55-60 ευρώ , Βlue Yeti γύρω στα 100 (μήν βλέπεις την τιμή τώρα-παίζει συχνά γύρω στις 80-90 λίρες).
Hχογράφηση με το δωρεάν και πολύ καλό Audacity.

Για φωτα ένα πακετάκι softbox της neewer (2 Softboxes , 2 light stands και τσάντα μεταφοράς) γύρω στα 50-60 ευρώ.
Ή αυτό

Eναλλακτικά υπάρχουν και τα led panels π.χ Yonguo YN300Air με πλεονέκτημα το πολύ μικρότερο μέγεθος, το ότι μπορείς να ρυθμίσεις την ένταση του φωτός, μπορείς να τα δουλέψεις με μπαταρίες (άρα είναι πλήρως φορητά) και το ότι πολλά από αυτά ειναι bipolar δηλαδής μπορούν να αποδώσουν και daylight λευκό και tungsten ή ακόμα και να τα ανακατέψεις (π.χ όταν θες να δώσεις ένα πιο θερμό/ζεστό οπτικά αποτέλεσμα)
To μόνο αρνητικό είναι με τις extra μπαταρίες/τα light stands που θα χρειαστεί να αγοράσεις ανεβαίνεις σε κόστος.
Για led panels δες εδώ
https://www.youtube.com/watch?v=AcBb-MInwBc


Eπίσης δες παράδειγματα για φωτισμό σε product videography με softbox
https://www.youtube.com/watch?v=gmL6aJ8GXG0


Kαι με mini led panel
https://www.youtube.com/watch?v=5k5vmAGP7vY


Aυτά από μένα καλή αρχή!
 

pasiner1

Senior Member
17 July 2011
559
καλημέρα! Συμφωνώ και εγώ για το premiere, για φώτα τα softbox πιάνουν πολύ χώρο, θέλουν προσοχή οι λάμπες και καίνε αρκετό ρεύμα, οπότε η καλύτερη επιλογή είναι τα leds, για να μην ανέβει πολύ το κόστος για μπαταρίες μπορείς να πάρεις και αυτό . Επίσης υπάρχουν σετάκια οικονομικά που έχουν και τις βάσεις.

Για μικρόφωνο έχεις pm.
 

evanfotis

Moderator
Staff member
26 March 2008
5,440
Aν δεν πρόκειταί για εντελώς επαγγελματικό project που θέλει συνεχεις μετακινήσεις το σετ και σε άλλους χώρους, ή για video με CRI 90+ τα φώτα οικονομίας ccfl E27 προσφέρουν πολύ περισσότερη απόδοση σε lumens με καλύτερες τιμές απο τα led, με εξαίρεση τελευταία κάτι προβολάκια led για εξωτερικούς χώρους slim 50w-200w που βγάζουν σχετικά καλή φωτεινότητα, αλλά δέν έρχονται με έτοιμο diffuser μπροστά, ευκόλο βέβαια να φτιαχτεί αλλά όχι τοσο πρακτικό ή έτοιμο όπως η παραπάνω λύση neewer 60x60 cm Softbox with E27 η αντίσοιχα με μεγαλύτερα soft, που βάζει κανείς μια η περισσότερες 150w ccfl με απόδοση 7000 lumens...
 

Dark74

Senior Member
25 August 2010
476
Σχετικά με τον υπολογιστή, ΔΥΣΤΥΧΩΣ, η κατάσταση είναι της υπομονής ειδικά στα PC. Να σου δώσω ένα παράδειγμα για να έχεις μια εικόνα μην απογοητευτείς. Αρχείο 4Κ 30-40 sec, απαιτεί περισσότερο απο 1 λεπτό (συχνά και 2+ λεπτά αναλόγως επεξεργασίας, εφφε κλπ) για να γίνει export με μια σχετικά μέτρια χρωματική διόρθωση με 1-2 εφφε σε μηχάνημα με Core i7 6 πυρήνων, 32GB Ram, 250 SSD, Geforce 960 GTX 4GB. Αυτα για τον υπολογιστή. Δυστυχώς η επεξεργασία βίντεο είναι μάλλον ότι πιο βαρύ υπάρχει για έναν υπολογιστή.

Καλύτερα Mac αν τον θες μόνο γιαυτή τη δουλειά.

Για τα υπόλοιπα θα συμφωνήσω αν και δεν ειμαι αυτού του στυλ. Ψάχνω όσο το δυνατόν τα μικρότερα σε όγκο εργαλεία, αυτά που μπορείς να τα μεταφέρεις σε μια τζάντα ΟΛΑ μαζί, χωρίς να χρειάζεται να σε ακολουθεί και ένα φορτηγό.
Για φωτισμό λοιπόν στην αρχή χρησιμοποίησα τα : Yongnuo YN 160 και 300, led, μικρά, τα κουβαλάς διακρτικά οπουδήποτε και δεν εχω κανένα παράπονο.
Τέλος για το πρόγραμμα επεξεργασίας, το Premiere είναι εγγύηση χωρίς αμφιβολία. Ακόμα και οι παλαιότερες εκδόσεις του πριν γινει με μηνιαία πληρωμή. Οι Mac users δουλεύουν με το FinalCut αρκετα.
 

evanfotis

Moderator
Staff member
26 March 2008
5,440
Απάντηση: Re: Επιλογή εξοπλισμού Video επεξεργασίας (macOS vs Windows, Final cut pro

Σχετικά με τον υπολογιστή, ΔΥΣΤΥΧΩΣ, η κατάσταση είναι της υπομονής ειδικά στα PC. Να σου δώσω ένα παράδειγμα για να έχεις μια εικόνα μην απογοητευτείς. Αρχείο 4Κ 30-40 sec, απαιτεί περισσότερο απο 1 λεπτό (συχνά και 2+ λεπτά αναλόγως επεξεργασίας, εφφε κλπ) για να γίνει export με μια σχετικά μέτρια χρωματική διόρθωση με 1-2 εφφε σε μηχάνημα με Core i7 6 πυρήνων, 32GB Ram, 250 SSD, Geforce 960 GTX 4GB. Αυτα για τον υπολογιστή. Δυστυχώς η επεξεργασία βίντεο είναι μάλλον ότι πιο βαρύ υπάρχει για έναν υπολογιστή.

Καλύτερα Mac αν τον θες μόνο γιαυτή τη δουλειά.
....προφανός και δέν είναι θέμα λειτουργικού αυτό. Έχει να κάνει κυριώς με τον επεξεργαστή και το φορμάτ του αρχείου που του δίνεις.
Για αυτό λέγαμε σε άλλο νήμα οτι καλύτερα δουλέυουμε με cineform / prores η uncompressed έναντι h.264. Λιγοτερο de-re compress
και οτι άν θέλουμε μεγιστη απόδοση κάνουμε transcoding ώστε η πηγή, το poject/ sequence & export να έχουν ίδια κωδικοποίηση, intraframe All-I, αντι GOP...
 

vadergr

Super Moderator
Staff member
17 August 2007
27,411
Μεταμορφωση
Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

Παω προς Mac Mini i5/8gb ram/256gb SSD/ATI6630m.
Πιο πολύ επειδή με τρώει ο πωπος μου να δω ποσο αντεχω το OSX (πριν 2 χρονια που δοκιμασα τελευταια φορά εβγαλα σπυρια παλι αλλα τωρα εχω τη δικαιολογια οτι θα το δουλευω αποκλειστικά για video :p) και οχι επειδη εχω κατασταλαξει με ποιο προγραμμα θα δουλεύω.

Το θεμα του χώρου ειναι σημαντικό γιατι πιο πολύ θα μου εκανε μια τετοια λύση σε πρώτη φάση. Θα ηθελα κατι πιο μεγάλο βεβαια (~60-70cm και οχι 40) αλλα δεν βρίσκω εύκολα. Προφανως και δεν με νοιαζει να εχει τα led (η οποια πηγη φωτισμου) μεσα στο lightbox (ετσι δεν λέγονται?) αλλα οτι προβολακι εξωτερικο αγόραζα, δεν θα ηθελα να ειναι γομάρι (με stand κλπ).
Ιδανικα να τα εστηνα ολα σε ενα γραφειο τραπεζι θα ηταν τελεια για μενα (το lightbox και δυο μαζεμένους προβολείς αριστερά και δεξια).

Αν εχετε προτάσεις, ελεύθερα.
 

Dark74

Senior Member
25 August 2010
476
Ναι, πολύ σωστά evanfotis, και αυτό που λες και το συζητήσαμε και σε άλλο νήμα είναι ΠΟΛΥ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ να το γνωρίζει κανείς (ούτε εγώ το ήξερα). Σε κάθε περίπτωση όμως δεν θα πρέπει να περάσει το native αρχείο (mp4 φαντάζομαι) στο premiere ώστε να το κάνει cineform/proress (μιας και μιλάμε για αυτο το φορμα) ? δηλαδή έτσι κι αλλιώς δεν θα έχει ένα πρώτο χρόνο αναμονής για την πρώτη μετατροπή πριν ξεκινήσει την επεξεργασία ? Οσο για το Mac εγω είμαι PC user, ομως σε γνωστό μου που έχει MAC παρόμοιων χαρακτηριστικών με το δικό μου PC η διαφορά είναι αισθητή. Ισως βέβαια εγώ να μην κάνω κάτι σωστά (παίζει κι αυτό ως πιθανότητα). Αλλα και στο ιντερνετ νομίζω ότι στα τεστ τα Mac είναι -αν μη τι άλλο- πιο σταθερά -αν όχι πιο αποδοτικά- στην επεξεργασία βίντεο.
 
22 June 2006
34,697
NEO HRAKLEIO
h διαφορα μεταξυ premiere kai fcpx ειναι μεγαλη... στα ιδια αρχεια (h.264) ειναι 2-3 φορες πιο γρηγορο το Fcpx στο export (σε παρομοια μηχανηματα).
 

pasiner1

Senior Member
17 July 2011
559
Εκτός από τους χρόνους export μετράει πιστεύω και ποιο έχει πιο ικανοποιητικό χειρισμό/εργαλεία για τον ίδιο τον χρήστη.
 

takisot

Μέλος Δ.Σ.
Staff member
17 June 2006
27,751
Παλλήνη
Θεωρώ ότι ο Χρηστος ως αρχάριος και χωρίς πολλές απαιτήσεις, μπορεί να κάνει μια χαρα τη δουλεια του και με το iMovie του OSX που είναι δωρεάν και πολύ απλό στη χρήση.
 
Εγώ πάντως με το iMovie δεν κατάφερα να κάνω τίποτα. Με το Premiere Pro μέσα σε μια βδομαδούλα (καθαρός χρόνος χρήσης αθροιστικά κάνα 2ωρο) ήξερα να κάνω ό,τι χρειάζομαι (που ήταν πολύ περισσότερα απ'οσα θα μπορούσα να κάνω στο iMovie, ακόμη κι αν καταλάβαινα τη λογική του).
 

evanfotis

Moderator
Staff member
26 March 2008
5,440
@Dark74, το αρχικό transcoding, δεν χρειάζεται να το ανοίξεις στον editor εκτός και αν πιά έχει τόσο υλικο για "πεταμα" μεσα στα ίδια reels/shots και πάλι όμως τα ρίχνεις στον AME και τα βγάζει. Επίσης μπορείς και μέσα απο Premiere να ξεκινήσεις το project και τα θέτεις ώς proxy files, ψάξε λίγο να δέις πως γίνεται, είναι ώστε να μπορεί να μοντάρει κανείς εύκολα με proxies σε αδύναμο μηχάνημα ή λαπτοπ και μετα να περάσεις στο μέγάλο ή στο τελικό render βάζεις τα κανονικά αρχεία.

Vadergr, απο ότι κατάλαβα θα βιντεοσκοπείς αντικείμενα μικρά, product photo/video, εξού και τα σχετικά λίνκς που έβαλε ο Μανος. Υπάρχουν και μεγαλύτερα light tents:
https://www.amazon.de/amzdeal-80x80...coding=UTF8&psc=1&refRID=4X63EFNAEHVHBQ5XSPD2

https://www.amazon.de/32inch-Shooti...s+(Red+Dark+Blue+Black+White)+for+Photography
και φυσικά γεμάτο είναι το ebay
https://www.ebay.com/sch/Cameras-Ph...=R40&LH_ItemCondition=3&_nkw=light+tent+large
Έχει και εδώ αλλά όχι σε ανταγωνιστικές τιμές νομίζω
http://www.fotomarket.gr/walimex-light-tent-cube-75x75x75.html
 

vadergr

Super Moderator
Staff member
17 August 2007
27,411
Μεταμορφωση
Re: Απάντηση: Επιλογή εξοπλισμού Video επεξεργασίας (macOS vs Windows, Final cut pro

@Dark74, το αρχικό transcoding, δεν χρειάζεται να το ανοίξεις στον editor εκτός και αν πιά έχει τόσο υλικο για "πεταμα" μεσα στα ίδια reels/shots και πάλι όμως τα ρίχνεις στον AME και τα βγάζει. Επίσης μπορείς και μέσα απο Premiere να ξεκινήσεις το project και τα θέτεις ώς proxy files, ψάξε λίγο να δέις πως γίνεται, είναι ώστε να μπορεί να μοντάρει κανείς εύκολα με proxies σε αδύναμο μηχάνημα ή λαπτοπ και μετα να περάσεις στο μέγάλο ή στο τελικό render βάζεις τα κανονικά αρχεία.

Vadergr, απο ότι κατάλαβα θα βιντεοσκοπείς αντικείμενα μικρά, product photo/video, εξού και τα σχετικά λίνκς που έβαλε ο Μανος. Υπάρχουν και μεγαλύτερα light tents:
https://www.amazon.de/amzdeal-80x80...coding=UTF8&psc=1&refRID=4X63EFNAEHVHBQ5XSPD2

https://www.amazon.de/32inch-Shooti...s+(Red+Dark+Blue+Black+White)+for+Photography
και φυσικά γεμάτο είναι το ebay
https://www.ebay.com/sch/Cameras-Ph...=R40&LH_ItemCondition=3&_nkw=light+tent+large
Έχει και εδώ αλλά όχι σε ανταγωνιστικές τιμές νομίζω
http://www.fotomarket.gr/walimex-light-tent-cube-75x75x75.html


Καλά καταλαβες!

Τέλειο το πρώτο λινκ σου αλλα κανενα amazon δεν το στέλνει Ελλαδα.
Λεω να παω προς αυτο που εχει και τα LED μέσα.
 

spcav

AVClub Fanatic
18 August 2006
16,549
Εγώ πάντως με το iMovie δεν κατάφερα να κάνω τίποτα. Με το Premiere Pro μέσα σε μια βδομαδούλα (καθαρός χρόνος χρήσης αθροιστικά κάνα 2ωρο) ήξερα να κάνω ό,τι χρειάζομαι (που ήταν πολύ περισσότερα απ'οσα θα μπορούσα να κάνω στο iMovie, ακόμη κι αν καταλάβαινα τη λογική του).

Same here

2-3 φορές που το πάλεψα λίγο, δε την έπιασα με τπτ τη λογική του και δεν μπόρεσα να κάνω απλούστατα πράγματα

Κάτι σαν το iTunes (όταν πρέπει να κανεις κάτι απλό και αυτό, με τη δίκη του λογική, κάνει κάτι άλλο) ένα πράγμα...
 

vadergr

Super Moderator
Staff member
17 August 2007
27,411
Μεταμορφωση
Same here

2-3 φορές που το πάλεψα λίγο, δε την έπιασα με τπτ τη λογική του και δεν μπόρεσα να κάνω απλούστατα πράγματα

Κάτι σαν το iTunes (όταν πρέπει να κανεις κάτι απλό και αυτό, με τη δίκη του λογική, κάνει κάτι άλλο) ένα πράγμα...

Ασε, οσο κουκλι ειναι το Mac Mini και το λειτουργικο (αισθητικα), τοσο με εχει πονοκεφαλιάσει. Δεν βλεπει δικτυακα shares (windows) με τίποτα. Καπου διαβασα οτι θελέι να δηλώσεις ξεχωριστα κάθε ενα (server, με ip). User friendly κατα τα αλλα. Το θεμα ειναι να γινεται smooth transition απο καποιον που θελει να αλλαξει OS και οχι να του βγαινει η πίστη.
 
Last edited: