Τηλεόραση για υπνοδωμάτιο

Isolexion

New member
21 June 2017
8
Καλησπέρα σας, θέλω να αγοράσω μια τηλεόραση για το σπίτι στο οποίο μόλις μετακόμισα. Την θέλω για την κρεβατοκάμαρα και η χρήση της θα είναι για κανάλια digea, κανα ταινιάκι που και που και συνήθως θα παίζει βιντεάκια-ntokimanter-tutorials απο youtube για να με παίρει ο ύπνος το βράδυ
icon10.png
oπότε πρέπει οπωσδήποτε να είναι smart. Η απόσταση είναι γύρω στα 2.20μ. και βάζω ταβάνι τα 330-350ευρω.

Κάτι άλλο που θα ήθελα να ρωτήσω είναι αν οι smart tv παίζουν βιντέκια που είναι embedded μέσα σε html ή παίζουν μόνο απο youtube? Τέλος αν έχετε να προτείνετε κάποιο κανάλι για κ´ρυψιμο καλωδίων τύπου vogels.
Ευχαριστώ, Αλέξης
 

sat_guy

AVClub Addicted Member
27 September 2014
1,625
Ρίξε μια ματιά στις νέες LG με webos 3.5 όπως αυτή: http://www.skroutz.gr/s/11746432/LG-32LJ590U.html
αφου δινεις τοσο μεγαλη σημασια στο σμαρτ κοματι θα σου ελεγα να πας σε ενα μαγαζι που μπορεις να τις τεσταρεις. καποιες λενε σμαρτ αλλα δεν εχουν web browser.
 

Ducksong

Supreme Member
11 July 2013
4,985
The Dutch Mountains
Καλώς ήρθες! Με την αύξηση της ανάλυσης οι 32" είναι μικρές για οτιδήποτε εκτός της περιστασιακής θέασης. Τα τελευταία χρόνια βλέπαμε συχνά τα χαρακτηριστικά μιας σειράς τηλεοράσεων να άλλαζαν στην 32" εκδοχή της - o τύπος του πανελ, τα Hz, κλπ.

Το κυριότερο χαρακτηριστικό που πρέπει να κοιτάς είναι το panel να είναι VA. Αυτό θα εξασφαλίσει ότι μόλις σβήσεις τα φώτα θα εξακολουθείς να βλέπεις το μαύρο χρώμα στην οθόνη και ότι δεν θα γεμίσει λευκά σύνεφα.

Η Samsung UE40J5200 που έχει το e-shop ίσως είναι μια πολύ καλή επιλογή. Λόγω του panel lottery που εφαρμόζει η Samsung και του ότι η τηλεόραση είναι παραεισαγωγής δεν μπορούμε να ξέρουμε τι panel φοράει αν δεν την δούμε ανοικτή.
Το eshop κάνει δικιά του εισαγωγή τηλεοράσεων και αναλαμβάνει και το service.

Η μόνη "σίγουρη" εναλλακτική είναι η Sony KDL-40WD650 που είναι όπως η Samsung, ελάχιστα πιο πάνω απο το budget σου, αλλά θα σου προσφέρει ένα καλό VA panel και ένα smart περιβάλλον βασισμένο στο android.
 

xavito

Moderator
Staff member
29 October 2008
8,982

Ducksong

Supreme Member
11 July 2013
4,985
The Dutch Mountains
Είχα ξεχάσει ότι έχει πιο απλή smart πλατφόρμα :bang:

Είναι πραγματικά είδος προς εξαφάνιση οι καλές FHD τηλεοράσεις στις μικρές ίντσες...
 

pathfinder

AVClub Addicted Member
28 October 2007
1,510
Πικέρμι
Για κρεβατοκάμαρα εγώ κοιτάω και αυτή : LG 32LH530V δεν ειναι smart, αλλά ειναι value for money. Αργότερα σκέφτομαι να το συνδυάσω με κάποιο Media player για να βλέπω κανα netflix. Από πανελ λέει οτι ειναι IPS δεν ξέρω τι ρόλο παίζει έναντι του VA Και εαν αξίζει τα παραπάνω λεφτά το VA panel σε αυτές τις Inches.
 

Isolexion

New member
21 June 2017
8
Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας. Όσο το ψάχνω βλέπω ότι η samsung του e-shop παραμένει φοβερή επιλογή στα λεφτά της. Επίσης είδα στο παρακάτω site χωρίς να ξέρω αν είναι έγκυρο φυσικά ότι το panel της είναι και VA. Και σε αυτό το site πάντως εκεί που λέει pixels ένα VA panel έχει στην φωτογραφία.
Τώρα όσον αφορά το motion blur στα κινούμενα αντικείμενα αυτό κανείς δεν μπορεί να το ξέρει απο την στιγμή που η κάθε εταιρεία μετρά με δικές της μονάδες μέτρησης.
 

xavito

Moderator
Staff member
29 October 2008
8,982
Τώρα όσον αφορά το motion blur στα κινούμενα αντικείμενα αυτό κανείς δεν μπορεί να το ξέρει απο την στιγμή που η κάθε εταιρεία μετρά με δικές της μονάδες μέτρησης.

Samsung UE32J5200AW test...http://www.tvforum.ro/samsung-32j5200-review-pret-40j5200-48j5200-58j5200-t229.html

Αλίμονο αν στηριζόμασταν στα ονομαστικά χαρακτηριστικά των εταιριών.

Για το motion blur μπορείς να το διαπιστώσεις από τις ρυθμίσεις στο μενού της εικόνας,από το service menu και φυσικά από ένα τεστ με κίνηση . Επίσης στο site που αναφέρεις λέει πιο κάτω για τα Hz του panel και αν έχει Motion Interpolation.


LCD & LED-LCD TV : 200 Hz, MCI, CMR, XR, PMR ...κ.λ.π.
 
Last edited:

sokos

AVClub Addicted Member
19 January 2007
2,316
Εγώ με χαμηλό budget πήγα τις είδα ολες και τσίμπησα μια Sony 32αρα HD.

http://www.skroutz.gr/s/8601985/Sony-KDL-32RD430.html

Αν δεις τα χρώματα της, οι άλλες φαινονταί θαμπές διπλα τις ακόμη και η FullHD της Samsung.
Υπερευχαριστημένος..