Βιέννη

anochampions

Supreme Member
6 December 2009
3,641
Ευχαριστώ πολύ παιδιά για τα σχόλια σας στην ανάρτηση σε άλλο thread για τη Βιέννη.
Ανοίγω λοιπόν ξεχωριστό θέμα και επισυνάπτω την προηγούμενη μου φωτογραφία.
Γενικές εντυπώσεις από την πόλη: Η Βιέννη είναι μία πραγματικά πανέμορφη πόλη με υπέροχα κτήρια! Εκπέμπει μία αριστοκρατική αύρα!
Είναι πεντακάθαρη (κάτι που το παρατηρείς αμέσως) και συγυρισμένη.
Κινείται σε σχετικά χαλαρούς ρυθμούς, κάτι που με παραξένεψε! Την πρώτη μέρα μάλιστα που πήγα (Κυριακή) θύμιζε έρημη πολιτεία!
Άνθρωποι ήρεμοι, χαμογελαστοί (κάτι άλλο που με ξένισε σχετικά) με σωστή συμπεριφορά! Χαρακτηριστικό ότι στις 4 μέρες που έμεινα εκεί δεν άκουσα ούτε μία κόρνα στον δρόμο (εκτός από μία μικρή αψιμαχία η οποία έληξε άμεσα με παρέμβαση άλλων και επίπληξη και προς τους 2 εμπλεκόμενους). Η διασταύρωση δρόμων από διάβαση, χαρακτηριστική της συμπεριφοράς τους. Μόνο που πλησίαζες στη διάβαση τα αυτοκίνητα σταματούσαν!
Περίμενα περισσότερο τουρισμό σε μια τέτοια πόλη (κάτι που δε με χάλασε καθόλου όμως).
Σίγουρα μια πόλη που αξίζει να την επισκεφτεί κάποιος!

SchΓΆnbrunn Palace by Iosif Michael, on Flickr

Ένα από τα μέρη που πρέπει σίγουρα κάποιος να δει είναι τα ανάκτορα του Σενμπρούν και τους κήπους του! Εδώ συναντήσαμε και τους περισσότερους τουρίστες.
Παραθέτω πληροφορίες από το taxidologio.gr
Το παλάτι Σενμπρούν και οι πανέμορφοι κήποι του, είναι από τα πιο διάσημα πολιτιστικά αξιοθέατα της χώρας από το 1960. Στο παρελθόν ήταν η καλοκαιρινή κατοικία της βασιλικής οικογένειας. Η κατασκευή του σημερινού παλατιού ξεκίνησε το 1696 κατά την εποχή του Αυτοκράτορα Λεοπόλδου του πρώτου, όμως λίγα μέρη του παλατιού έμειναν ανέγγιχτα κατά των επόμενο αιώνα.
Το παλάτι έγινε δώρο στην Μαρία Θερέσα, από τον πατέρα της. Μετά την στέψη της, η βασίλισσα πλέον, αποφάσισε να μετατρέψει το ανάκτορο σε θερινό θέρετρο και άλλαξε την αρχιτεκτονική του σε ποιο μοντέρνο ύφος, ενώ έφτιαξε και τους κήπους. Κατά την διάρκεια του 19ου αιώνα, ο Αυτοκράτορας Franz Josef I, που πέρασε το μεγαλύτερο μέρος της ζωής του στο παλάτι, αναδιαμόρφωσε το παλάτι στην σημερινή του μορφή.
Οι Γαλλικού στιλ κήποι είναι το ιδανικό μέρος για φωτογραφίες και περιέχει μεταξύ άλλων και έναν λαβύρινθο, το Tiergarten που είναι ο παλιότερος εν ενεργεία ζωολογικός κήπος του κόσμου (1752), έναν βοτανικό κήπο και 32 αγάλματα που αντιπροσωπεύουν θεότητες και αρετές.
 

cacau

Moderator
Staff member
7 June 2008
20,323
Αθήνα
Ωραίο ξεκίνημα, συνέχισε και θα σκαλίσω κι εγώ τα ντουλάπια μου - συγνώμη, τους σκληρούς μου - να βρω τίποτα...
 

anochampions

Supreme Member
6 December 2009
3,641
Ευχαριστώ Δημήτρη και Παναγιώτη.
Η πόλη όπως φαίνεται από τον ένα από τους πύργους του Καθεδρικού Ναού Αγίου Στεφάνου.
Η ανάβαση στον πύργο ήταν σχετικά δύσκολη. 343 στενά και απότομα σκαλιά και αντιμέτωπος με μια ομάδα τουριστών που κατέβαιναν όσο εγώ ανέβαινα.
Η θέα όμως σε αποζημιώνει. Αρχικά το τζάμι ήταν κλειστό και δεν μπορούσα να βγάλω καλή φωτογραφία λόγω των αντανακλάσεων. Ρώτησα τον υπάλληλο και μου είπε πως δεν μπορούσε να το ανοίξει επειδή φυσούσε πάρα πολύ.
Συνέχισα ανεπιτυχώς τις προσπάθειες και στο τέλος του ζήτησα να μου το ανοίξει για να βγάλω έστω και μία φωτογραφία.
Ευτυχώς δέχτηκε και βλέπετε το αποτέλεσμα.
Είχε όμως δίκαιο. Στα ελάχιστα δευτερόλεπτα που το παράθυρο έμεινε ανοιχτό ο αέρας πήρε όλα τα χαρτιά που είχε στο γραφείο και έριξε και αρκετά από τα μικρά αναμνηστικά που πωλούνταν.


Vienna
by Iosif Michael, on Flickr
 

ampalaeos

AVClub Enthusiast
15 January 2008
1,134
Αθήνα
Υπεροχη η 1η φωτο!
Στον πυργο που λες για τις σκαλες, εγω περσι ειχα ανεβει με το ανσασερ λολ.
 

anochampions

Supreme Member
6 December 2009
3,641
Φίλε ampalaeos, σε ευχαριστώ. Μάλλον όμως μιλάς για τον άλλο πύργο (eagle tower - north tower) στον οποίο όντως ανεβαίνεις με ανελκυστήρα.
Η φωτογραφία μου είναι από τον άλλον πύργο (Steffl – South Tower) στον οποίο ανεβαίνεις από τα σκαλιά.
Δες εδώ http://www.stephanskirche.at/index.jsp?menuekeyvalue=27&langid=2
Φίλε supersonic, πολύ ωραίο το οδοιπορικό σου. 11 χρόνια μετά και οι εντυπώσεις μου είναι παρόμοιες και εξίσου θετικές! Ιδίως συγκρίνοντας την πόλη και τον κόσμο της με τις αντίστοιχες νοοτροπίες που επικρατούν σε Ελλάδα-Κύπρο.
 

panos_adgr

Supreme Member
24 October 2007
4,573
Πειραιάς
Καλησπέρα Ιωσήφ!

Εξαίρετο νήμα αφιερωμένο σε μια υπέροχη πόλη!
Είχα την τύχη να μείνω δύο φορές στην Βιέννη για επαγγελματικούς λόγους στο παρελθόν και την έχω περπατήσει αρκετά. Είχα μείνει στην 20ή περιοχή δίπλα στον Δούναβη και εποχή Χειμώνα και τις δύο φορές.

Υπέροχη πόλη, υπέροχα μέρη να επισκεφτείς, από άκρη σε άκρη. Έχω παρακολουθήσει αρκετές φορές Κυριακάτικη λειτουργία στον ναό του Αγίου Στεφάνου και δεν μπορούσα κάθε φορά να συγκρατήσω την συγκίνησή μου από τις φωνές της παιδικής χορωδίας και τις μελωδίες του 'μικρού' εκκλησιαστικού οργάνου στο βάθος δεξιά του του ναού.

Πολύ ωραίες αναμνήσεις από ένα υπέροχο μέρος! Αναμένω με πολύ ενδιαφέρον εικόνες σου από τις όμορφες γωνιές της πόλης.
 

anochampions

Supreme Member
6 December 2009
3,641
Ευχαριστώ πολύ, φίλε Πάνο!
Χαίρομαι που οι εντυπώσεις από την πόλη είναι όμορφες για όλους όσους την επισκέφθηκαν.
Σίγουρα αυτό κάτι λέει για την πόλη!
Όσον αφορά στην εκκλησία του Αγίου Στεφάνου, σίγουρα είναι ένα εντυπωσιακό κτίσμα που προσφέρει και φανταστική θέα.
Το μόνο που με χαλά σε τέτοιους ναούς είναι ο συνδυασμός θρησκείας και τουριστικού αξιοθέατος που επιχειρείται.
 

ampalaeos

AVClub Enthusiast
15 January 2008
1,134
Αθήνα
Φίλε ampalaeos, σε ευχαριστώ. Μάλλον όμως μιλάς για τον άλλο πύργο (eagle tower - north tower) στον οποίο όντως ανεβαίνεις με ανελκυστήρα.
Η φωτογραφία μου είναι από τον άλλον πύργο (Steffl – South Tower) στον οποίο ανεβαίνεις από τα σκαλιά.
Δες εδώ http://www.stephanskirche.at/index.jsp?menuekeyvalue=27&langid=2

Οντως εχεις δικιο, ειδα τις δικες μου φωτογραφιες και εχω την σκεπη απο αριστερα.. επισης εσενα ειναι και καποια κλικ πιο πισω.. Οποτε ξεκαθαρα ανεβηκα στον λαθος πυργο χαχαχα
Ο "δικος σου" εχει και καλυτερη θεα!
 

ilias

Supreme Member
18 June 2006
9,135
Bratislava
Σε οσες σχετικες λιστες θυμαμαι, η Βιεννη βγαινει παντα στην πρωτη τριαδα απο τις καλυτερες πολεις για να ζει κανεις...
 

anochampions

Supreme Member
6 December 2009
3,641
Όχι άδικα φίλε Ηλία, με βάση τουλάχιστον όσα είδα τις λίγες μέρες που την επισκέφτηκα!
Άλλη μία από τον πύργο του Αγίου Στεφάνου, κοιτάζοντας όμως προς άλλη κατεύθυνση.


Vienna top
by Iosif Michael, on Flickr

Πληροφορίες από taxidologio.gr
Ο Καθεδρικός του Αγίου Στεφάνου είναι η κεντρική εκκλησία και έδρα του αρχιεπισκόπου της Βιέννης. Χτίστηκε το 1160 πάνω στα ερείπια δυο προηγουμένων εκκλησιών καθώς η Βιέννη γινόταν σημαντικό κέντρο του Γερμανικού πολιτισμού στην ανατολική Ευρώπη και χρειάζονταν μια επιβλητική εκκλησία για να καλύψει της θρησκευτικές ανάγκες της πόλης.
Ο τεράστιος νότιος πύργος που κατασκευάστηκε μεταξύ 1368 με 1433, φτάνει τα 136.7 μέτρα και αποτελεί ένα χαρακτηριστικό κομμάτι του ορίζοντα της Βιέννης. Ένα όμως από τα πιο αναγνωρίσιμα σύμβολα της πόλης, που αποτελεί και την 'δόξα' του καθεδρικού, είναι η πλουσιοπάροχα χρωματισμένη στέγη του, που αποτελείται συνολικά από 230.000 βερνικωμένα κεραμίδια. Επάνω από τη χορωδία στη νότια πλευρά του κτηρίου, τα κεραμίδια διαμορφώνουν ένα μωσαϊκό του δικέφαλου αετού, συμβόλου της αυτοκρατορίας της δυναστείας των Habsburg. Στην βόρεια πλευρά απεικονίζονται τα σύμβολα της πόλης της Βιέννης και της δημοκρατίας της Αυστρίας. Η στέγη είναι τόσο απότομη που καθαρίζεται αρκετά μόνο από τη βροχή και καλύπτεται σπάνια από χιόνι.
 

Skywriter55

AVClub Enthusiast
11 January 2015
952
Η αριστοκρατική Βιέννη έχει πάρει την πρωτιά από τη Ζυρίχη στην ποιότητα ζωής επάξια .Πόλη με μεγάλη κουλτούρα,πόλη της τέχνης και της κλασικής μουσικής ,με πολλά μουσεία και παλάτια που οφείλει κάθε επισκέπτης και τέλος με τρομερή αρχιτεκτονική . Από που να ξεκινήσει κανείς και τι να πρωτοπρολάβει να δει;


Αναμένουμε τις υπόλοιπες φωτογραφίες (προσωπικά αυτές έξω από το Belvedere ,αν και εφόσον πήγες )και εντυπώσεις
 

anochampions

Supreme Member
6 December 2009
3,641
Ευχαριστώ! Η πόλη με ενθουσίασε και οφείλω να πω ότι με εξέπληξε θετικά. Δεν την περίμενα τόσο όμορφη.
Δυστυχώς φίλε Skywriter δεν πήγα στο Belvedere, αν και το είχα στο πρόγραμμα.
Ιδιαίτερη εντύπωση μου έκανε η τάξη που επικρατεί παντού στην πόλη!
Επίσης το ότι δεν είδα ούτε ένα άστεγο ή κάποιον να ζητιανεύει. Δεν ξέρω αν υπάρχουν, αλλά εγώ και η παρέα μου δεν είδαμε ούτε έναν.
Υπολογίζω πως τα ποσοστά εγκληματικότητας στην πόλη είναι πολύ χαμηλά.
Η φωτογραφία που ακολουθεί είναι από τον Danube tower αργά το βράδυ (γύρω στις 11 αν θυμάμαι καλά).
Για να φτάσουμε στον πύργο διασχίσαμε ένα πάρκο και παρά το προχωρημένο της ώρας συναντήσαμε πολλά παιδιά και οικογένειες να παίζουν και πραγματικά δεν αισθανθήκαμε καθόλου περίεργα.
Φυσικά, να πω ότι οι πινακίδες που σε καθοδηγούν στα διάφορα αξιοθέατα δεν είναι και οι πιο κατατοπιστικές, αν και εφόσον υπάρχουν.
Στον πύργο ανεβήκαμε με ανελκυστήρα σε ύψος 150 m και με ταχύτητα 6.2 m/s.
Θα προτιμούσα όμως να τον επισκεπτόμουν πιο νωρίς. Νομίζω πως θα ήταν καλύτερη η θέα!


View from Danube Tower
by Iosif Michael, on Flickr
 

Skywriter55

AVClub Enthusiast
11 January 2015
952
Από που να ξεκινήσει κανείς στη Βιέννη...

-Από το αριστουργηματικό φιλί του Κλιμτ στο εκπληκτικό μουσείο Belvedere ;
-Από το μουσείο φυσικής ιστορίας που είναι από τα καλύτερα στο κόσμο ή το ακριβώς απέναντι kunsthistorisches με τους κλασικούς ρεαλιστές ζωγράφους ;
-Από τα μουσεία Leopold και Mumok στο Museumsquartier ;

...και όλα τα παραπάνω αφού πρώτα δει μια παράσταση στην όπερα της Βιέννης ,επισκεφτεί την Εκκλησία του Αγίου Στεφάνου,τα παλάτια του Hoffburg και Schonsbrunn ,πιεί καφέ στο ιστορικό Central ,δοκιμάσει γλυκά στο παλαιότερο ζαχαροπλαστείο Delem,αλλά και στο ξενοδοχείο Sacher τη φημισμένη Sacher torter,πιει τα περίφημα κοκτέιλ του Skybar υπό τους ήχους σαξόφωνου με θέα πιάτο την πόλη και φάει σνίτσελ στο παλαιότερο εστιατόριο της Βιέννης ,το Fugmiller.Ειδικά ,όσοι είναι οπαδοί της φωτογραφίας ,πρέπει να επισκεφτούν και το μουσείο Albertina ,όχι μόνο για τους πίνακες του Πικάσσο,Νταλί,Μοντιλιάνι,Μονέ ,Μαλεβιτς,Σανγκαλ και λοιπούς σύγχονους ζωγράφους ,αλλά για την έκθεση φωτογραφίας που φιλοξενεί στο ισόγειο ,η οποία μαζί με την έκθεση στο μουσείο Ρέϊνα της Μαδρίτης είναι το κερασάκι στην τούρτα σε ένα φωτογραφικό ταξίδι.Η Βιέννη δυστυχώς δεν 'βγαίνει' (ούτε μου βγήκε) σε μία επίσκεψη και αξίζει και την άνοιξη εκτός από τα Χριστούγεννα.
 

anochampions

Supreme Member
6 December 2009
3,641
Θα συμφωνήσω απόλυτα πως η Βιέννη 'δεν βγαίνει' σε μία επίσκεψη!
Πάντα υπάρχει κάτι άλλο που θες ακόμη να κάνεις.
Εγώ την επισκέφτηκα ξανά πριν 20 χρόνια τα Χριστούγεννα! Δεν την είδα καλά όμως. Θυμάμαι μόνο την υπέροχη χριστουγεννιάτικη ατμόσφαιρα που επικρατούσε παντού και το έντονο κρύο!
Η Βιέννη όμως, εκτός από όσα ανάφερε ο φίλος πιο πάνω, έχει και μοντέρνα κτήρια με πολύ ενδιαφέρουσα αρχιτεκτονική!


Citygate Tower
by Iosif Michael, on Flickr
 

panos_adgr

Supreme Member
24 October 2007
4,573
Πειραιάς
Ιωσήφ συγχαρητήρια!

Μου αρέσει πάρα πολύ η φωτογραφική σου ματιά γενικά αλλά και τα χρώματα όπως τα διαχειρίζεσαι.

Μπράβο!