ποσο εύκολα μπορείτε να ξεχωρίσετε ένα wav από ένα mp3?

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,335
αυτές τις μέρες τρέχει στο www.noiz.gr ένα τεστάκι.

περιλαμβάνει απόσπασμα από ενα αρχείο μουσικής σε 4 δειγματοληψίες.
Αρχικά την ασυμπίεστη wav, μια mp3 σε 320, μια επίσης mp3 σε 320 vbr και μια mp3 128.

Μια και έρχεται καύσωνας, ίσως κάποιοι από εσάς θα θέλατε να δοκιμάσετε την τύχη σας.

Προκαταβολικά σας λέω ότι είναι πολύ δύσκολο και ειλικρινά δεν είμαι καθόλου σίγουρος.
Όλα πάνω κάτω μου φάνηκαν σχεδόν ίδια και ζορίστηκα να εκφέρω γνώμη.

θεωρητικά θα ανακοινωθούν τα αποτελέσματα σε λίγες μέρες....

http://www.noiz.gr/index.php?topic=212414.0


ελπίζω η διαχείρηση να μην έχει αντίρρηση για το λινκ.... :worshippy:
 

kostas

Senior Member
2 July 2006
538
Πολύ μ αρέσουν αυτά τα τεστ και ακόμα περισσότερο τα αποτελέσματά τους.... :smash:
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,335
το ενδιαφέρον στην όλη ιστορία και ποτέ δεν είχα θέμα να το κρύψω είναι ότι τα mp3 στα 320 αλλά και πιό κάτω είναι σκληρός αντίπαλος.
Στο δικό μου καθημερινό σύστημα δεν μπορούσα να διακρίνω τίποτα.
Ιδίως με ηχεία.
Με ακουστικά ζορίστηκα πολύ και επιστρατεύοντας ό,τι καλύτερο είχα.

αλλά και τότε, απλώς εικασίες έκανα.
Κοινώς θα ζούσα ευχαρίστως με οποιοδήποτε από τα 4.
 

Αντώνης-Κ

AVClub Addicted Member
22 June 2007
2,016
κατεβάστε λοιπόν τα αρχεία από το κάτωθι link:
https://app.box.com/s/4cb2orot53ystfg1pprvpizbzvrqg035

Αφού λοιπόν κατεβάσαμε και τα αρχεία τι διαπιστώσαμε? Και αφού διαπιστώσαμε ότι δεν υπάρχουν σοβαρές η ιδιαίτερα ακουστές διαφορές τα ηχεία του pc τι συμπέρασμα βγάζουμε? Ότι δεν υπάρχουν διαφορές μεταξύ mp3 και ασυμπίεστου Wave? Μήπως δεν είναι πραγματικά ηχολήπτης ο κύριος?
Μήπως είναι κούφος και προσπαθεί να μας αποδείξει του λόγου το αληθές? Μην είναι τελείως άσχετος με το αντικείμενο? Αυτή την απάντηση δεν την ξέρω ..

Ξέρω όμως γιατί και τα 4 ακούγονται πάνω κάτω τα ίδια.. Και άμα πονηρευτείτε και το ψάξετε λίγο είμαι σίγουρος θα το βρείτε. :grinning-smiley-043
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,335
κατεβάστε λοιπόν τα αρχεία από το κάτωθι link:
https://app.box.com/s/4cb2orot53ystfg1pprvpizbzvrqg035

Αφού λοιπόν κατεβάσαμε και τα αρχεία τι διαπιστώσαμε? Και αφού διαπιστώσαμε ότι δεν υπάρχουν σοβαρές η ιδιαίτερα ακουστές διαφορές τα ηχεία του pc τι συμπέρασμα βγάζουμε? Ότι δεν υπάρχουν διαφορές μεταξύ mp3 και ασυμπίεστου Wave? Μήπως δεν είναι πραγματικά ηχολήπτης ο κύριος?
Μήπως είναι κούφος και προσπαθεί να μας αποδείξει του λόγου το αληθές? Μην είναι τελείως άσχετος με το αντικείμενο? Αυτή την απάντηση δεν την ξέρω ..

Ξέρω όμως γιατί και τα 4 ακούγονται πάνω κάτω τα ίδια.. Και άμα πονηρευτείτε και το ψάξετε λίγο είμαι σίγουρος θα το βρείτε. :grinning-smiley-043

δεν υπάρχει τίποτα το πονηρό και παρακαλώ πολύ να μην γίνονται υπαινιγμοί.
Ο op είναι ηχολήπτης και σοβαρό άτομο.
wav είναι ένα το ορίτζιναλ.
από το wav προέκυψαν τα mp3 και ξαναέγιναν στο τέλος wav.

και παρακαλώ πολύ μη με φέρνετε σε δύσκολη θέση με υπαινιγμούς και χαρακτηρισμούς.
Όποιος δεν θέλει δεν το κάνει το τεστ και δεν σχολιάζει.
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,335
επίσης....
δείτε το τεστ σαν μια προσπάθεια ...αυτογνωσίας σε ένα "ευρύτερο πεδίο" συνεργασίας των δυό sites.

Δεν είναι καθόλου σωστό να κρίνετε πρόσωπα που δεν γνωρίζετε.

Προσωπικά το θεώρησα μια καλή ευκαιρία να δοκιμάσουμε τα αυτιά μας.

Δεν θα ήθελα να με κάνετε να μετανοιώσω για την κοινοποίηση ή να ζητήσω να κλειδωθεί.
 

Αντώνης-Κ

AVClub Addicted Member
22 June 2007
2,016
δεν υπάρχει τίποτα το πονηρό και παρακαλώ πολύ να μην γίνονται υπαινιγμοί.
Ο op είναι ηχολήπτης και σοβαρό άτομο.
wav είναι ένα το ορίτζιναλ.
από το wav προέκυψαν τα mp3 και ξαναέγιναν στο τέλος wav.

και παρακαλώ πολύ μη με φέρνετε σε δύσκολη θέση με υπαινιγμούς και χαρακτηρισμούς.
Όποιος δεν θέλει δεν το κάνει το τεστ και δεν σχολιάζει.


Εγώ συμφωνώ μαζί σου δεν υπάρχουν σχεδόν καθόλου διαφορές. Αν δεν υπάρχει πονηρία υπάρχει κάτι άλλο και τι να είναι έχω άποψη δεν την εκφέρω τώρα..
Δεν θέλω να σε φέρω σε δύσκολη θέση εσένα άλλα αν ήταν τώρα εδω ο ίδιος θα το έκανα.

Και θα τον ρωτούσα και κάτι άλλο, αν πράγματι δεν ακούει διαφορές της συμπίεσης του Wave σε mp3 σε οποιαδήποτε δειγματοληψία.
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,335
δεν υπάρχει τίποτα από αυτά που λες. Και μόνο που το αναφέρεις με φέρνεις σε δύσκολη θέση.

Και κακώς αναφέρεσαι σε κάποιον τρίτο.

Το θέμα είναι τι διαφορές μπορείς να ακούσεις εσύ, εγώ...
 

Αντώνης-Κ

AVClub Addicted Member
22 June 2007
2,016
Φίλε θα με κάνεις να παρουσιάσω τα στοιχειά που παρουσιάζουν του λόγου το αληθές από τώρα και δεν θέλω, άστο λίγο σε αγονία και παράταση και θα επανέλθω.
 

ecodrifter

Supreme Member
27 January 2009
3,012
απο ένα συστηματάκι που εχω στο γραφειο (και σε συνθηκες καθολου ευνοικές για ακροαση) βρίσκω ότι ένα απο τα τέσσερα υπερέχει των άλλων
για τα άλλα τρια δεν είμαι καθολου σιγουρος
 

Αντώνης-Κ

AVClub Addicted Member
22 June 2007
2,016
< εγώ μόλις έστειλα με πμ στον Νίκο τις μαντεψιές μου (γιατί για μαντεψιές πρόκειται) για να μην σας επηρεάσω....(σωστά ή λάθος).

αγγούρι το τεστ....>

Βρήκα και αυτό το σχόλιο δίπλα άλλα δεν είναι τελείως ξεκάθαρο το τι εννοεί. :chinese:
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,335
ναι τι να σου πω....
λαγό βρήκες.... :twoguns:



δικό μου είναι αυτό, και αρχικά σκέφτηκα ότι ίσως να στέλναμε ο καθένας τι βρήκε με πμ ώστε να μην επηρεάζεται κανείς από τον άλλο.
Τελικά αποδείχτηκε ότι κανενός τα συμπεράσματα δεν ταιριάζουν οπότε τα κοινοποίησα.

Αν δεν σου αρέσει το τεστ, άσε να ασχοληθεί κανας άλλος.
 

Αντώνης-Κ

AVClub Addicted Member
22 June 2007
2,016
Λοιπόν, για όσους δέχονται την αντίθετη άποψη να σας πω αυτό, ότι και τα 4 κομμάτια είναι σε Wave άλλα ο Ρυθμός μετάδοσης δεδομένων διαφέρει, 2 είναι με 128 kb/s ένα με 131 kb/s και ένα με 132 kb/s χάλια ποιότητα δηλαδή. .

Και να σας θυμίσω ότι ένα κανονικό ασυμπίεστο Wave αρχείο θα έπρεπε να είχε Ρυθμό μετάδοσης δεδομένων 1 411,2 kb/s

Αν ακόμα υπάρχουν αμφιβολίες μπορώ να σας παρουσιάσω τα σεντόνια του MediaInfo

https://mediaarea.net/en/MediaInfo
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,335
στο αρχικό νήμα λέει ξεκάθαρα τι είναι και στο μεταφράζω

ένα ασυμπίεστο.
το ασυμπίεστο γυρισμένο σε mp3 320 και μετά σωσμένο ξανά σε wav
το ασυμπίεστο γυρισμένο σε mp3 320 vbr και μετά σωσμένο ξανά σε wav
το ασυμπίεστο γυρισμένο σε mp3 128 και μετά σωσμένο ξανά σε wav.


αυτό είναι take it or leave it.
Το ανεβάσανε αλλού θεώρησα καλό να το δείτε και εσείς.
Ούτε ασχολήθηκα να δω τι είναι τα αρχεία, ούτε σκέφτηκα ότι κάποιος θέλει να μας ξεγελάσει.
Ο op είναι σοβαρός άνθρωπος και όχι πονηρούλης όπως κάποιοι άλλοι.

Εσύ αντί να προσπαθήσεις να δεις αν μπορείς να τα ξεχωρίσεις, τρέχεις προγραμματάκια αναλύοντας τα αρχεία να μας την πείς κι από πάνω.
Μπράβο.
Τέλεια.
 

sokmav

AVClub Fanatic
5 February 2012
14,227
Εγώ τα έβαλα να τα ακούσουμε παρεούλα με το REW.
Οκ,δεν το έκανα τελείως σχολαστικά,όμως οι συνθήκες ίδιες και για τα τέσσερα.

Με την σειρά λοιπόν,στις φώτο
01.jpg
.
02.jpg
.
03.jpg
,
04.jpg


Είναι και η μουσική τέτοια,χωρίς άκρα,κλπ,πολύ-πολύ δύσκολο πάντως...

(εννοείται πως σε αυτό που φαίνεται φαίνεται όχι μόνο η μουσική αλλά και οι όποιες ιδιαιτερότητες του συστήματος-χώρου-στησίματος του μετρητικού,κλπ,οπότε είναι απλώς για μια ιδέα,όχι τίποτα να βασιστεί κανείς. )
 

cyclist

AVClub Enthusiast
29 December 2010
1,022
Eίμαι off topic γιατί δεν θα κάνω την δοκιμή, αλλά στα δικά μου B&W 684 S2 η διαφορά flac με mp3 320kbs είναι καταλυτική υπέρ των flac.
 

sokmav

AVClub Fanatic
5 February 2012
14,227
Καλύτερο πάντως μου ακούγεται το 4ο.
Εγώ αυτό θα διάλεγα ως το ασυμπίεστο.
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,335
τι ακριβώς μας δείχνεις Σωκράτη?


πάντως εγώ που τα ακούω πχ μέσα από το touch το bitrate για όλα είναι 1411