Επιλογή πηγής με cd-mp3 και usb player για σύνδεση σε έτοιμο στεροεφωνικό

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

grepms

Senior Member
2 January 2010
354
Καλησπέρα σας. Εδώ και 17 χρόνια έχω το στερεοφωνικό Sony lbt-xb60 το οποίο δεν υποστηρίζει αναπαραγωγή mp3 και φυσικά δεν έχει usb θύρα. Έχει θύρες rca in και out και σκέφτομαι να πάρω μία πηγή με cd-mp3 player και θύρα usb για στικάκι. Τι προτείνετε για το συγκεκριμένο μηχάνημα; Αν βοηθάνε σε κάτι, όταν το πήρα είχε 180.000 δραχμές και είναι 2 x 120 watt rms.

Είναι το παρακάτω με την διαφορά ότι το δικό μου έχει και pickup(σε ξεχωριστό κομμάτι) από πάνω:

http://fotky.bazarobot.cz/55029/01.jpg
 

ika

Supreme Member
20 September 2010
4,840
Αθήνα

Προσοχή έχει μόνο ψηφιακή έξοδο το DENON.


http://technosound.gr/index.php?dispatch=products.view&product_id=1701

Αλλά δεν ξέρω αν αξίζει δαπάνη για αγορά CDp με τόσα χρήματα για το 17 χρόνων σύστημα.
Πάντως αν ήταν να δώσω χρήματα για πηγή για τα mp3 & USB θα πήγαινα σε κάτι τέτοιο http://www.skroutz.gr/s/5606925/Pioneer-N-P01.html
 
Last edited:

grepms

Senior Member
2 January 2010
354
Re: Απάντηση: Επιλογή πηγής με cd-mp3 και usb player για σύνδεση σε έτοιμο στεροεφωνι

Αλλά δεν ξέρω αν αξίζει δαπάνη για αγορά CDp με τόσα χρήματα για το 17 χρόνων σύστημα.
Πάντως αν ήταν να δώσω χρήματα για πηγή για τα mp3 & USB θα πήγαινα σε κάτι τέτοιο http://www.skroutz.gr/s/5606925/Pioneer-N-P01.html

Το ότι είναι 17 ετών δεν πιστεύω ότι παίζει κάποιο ρόλο στην ποιότητα του ήχου μιας και δεν είναι κινητό τηλέφωνο ή υπολογιστής που αλλάζουν συνέχεια. Απλά θέλω να έχω μια θύρα usb για στικάκι και γιατί όχι να συνδιάζεται με ένα cd-mp3 player.
 

grepms

Senior Member
2 January 2010
354
Το cd στην πραγματικότητα δεν μου είναι απαραίτητο. Κάποια μόνιμη λύση για θύρα usb;
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,313
Θεσσαλονίκη
Έχει line in το στερεοφωνικό;
Αν ναι η καλύτερη και πιο φθηνή λύση είναι MP3 player με line out.
Δοκιμασμένα και οικονομικά πχ Fiio X1ii ή xduoo x3.
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,377
Θεσσαλονίκη
Έχει line in το στερεοφωνικό;
Αν ναι η καλύτερη και πιο φθηνή λύση είναι MP3 player με line out.
Δοκιμασμένα και οικονομικά πχ Fiio X1ii ή xduoo x3.

Σωστόστ.
Απλά παίρνει καρτούλες micro sd και όχι καθαρό usb άρα θα χρειαστείς και μια κάρτα με αντάπτορα usb για να τη φορτώνεις από το πισί.
Θα σου μείνει και ένα mp3 player για κάθε "νόμιμο" χρήση.
 

grepms

Senior Member
2 January 2010
354
Line in έχει σε rca(κόκκινο-άσπρο) οπότε με το κατάλληλο καλώδιο συνδέεται και με αυτό τον τρόπο συνδέω ένα φορητό mini disk player που έχω.
Όμως με mp3 player δεν θα χάσει σε ποιότητα ήχου σε σχέση με κάποια ανεξάρτητη πηγή cd-player/usb player ή είναι το ίδιο πράγμα;
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,377
Θεσσαλονίκη
Αυτά που σου πρότεινε ο Πέτρος είναι ιδανικά για την περίπτωση νομίζω. Και παίζουν και flac και υψηλής ανάλυσης.
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,313
Θεσσαλονίκη
Line in έχει σε rca(κόκκινο-άσπρο) οπότε με το κατάλληλο καλώδιο συνδέεται και με αυτό τον τρόπο συνδέω ένα φορητό mini disk player που έχω.
Όμως με mp3 player δεν θα χάσει σε ποιότητα ήχου σε σχέση με κάποια ανεξάρτητη πηγή cd-player/usb player ή είναι το ίδιο πράγμα;

Εξαρτάται για τι Cd player και τι mp3 player μιλάμε.
Πόσα διαθέτεις για την αγορά?
 

grepms

Senior Member
2 January 2010
354
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας. Η αλήθεια είναι ότι δεν θέλω να διαθέσω πολλά χρήματα μιας και δεν το χρησιμοποιώ σχεδόν ποτέ.

Τώρα σκέφτηκα και κάτι άλλο, έχω το παρακάτω mini στερεοφωνικό που έχει usb και bluetooth και η υποδοχή των ηχείων του είναι rca. Μπορώ να μην συνδέσω τα δικά του ηχεία και στις υποδοχές τους να βάλω καλώδιο και να το συνδέσω με το Sony;

http://www.plaisio.gr/thleoraseis/perifereiaka-tv/hi-fi/Turbo-X-Mini-HI-FI-MHF-300-EM-3312F.htm
 

mdvq

Μέλος Σωματείου
20 June 2006
9,387
Πειραιας
Αν το rca output δεν είναι καμία μυστήρια πατεντα της turbox και δίνει σήμα line και όχι για ηχεία (που πολύ φοβάμαι ότι μάλλον έτσι είναι) τότε αγοραζεις ένα τζαμπε καλώδιο rca to rca το συνδεεις στο Sony και ανοίγεις πολύ πολύ προσεκτικά την ένταση.

Αν ακούσεις καθαρό ήχο. ....καθάρισες!!

Εξασφάλισε μόνο ότι τα rca βγάζουν σήμα line και όχι ηχείων.
 

grepms

Senior Member
2 January 2010
354
Καλώδια rca σε rca έχω όσα θες..το θέμα είναι πως θα εξασφαλίσω με ποιο τρόπο λειτουργούν οι έξοδοι. Επίσης, με το subwoofer που είναι ενσωματωμένο στο κύριο σώμα του hi-fi τι γίνεται;
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,377
Θεσσαλονίκη
Δε θα βγάλεις άκρη με αυτό. Άστο. Μην ασχολείσαι. Πάρε απλά ένα player σαν αυτά που πρότεινε ο Sonorus ή και κάτι πιο φτηνό από ebay για να μπορείς να παίζεις τη μουσική σουαν δε θέλεις να δώσεις τόσα.
 

mdvq

Μέλος Σωματείου
20 June 2006
9,387
Πειραιας
Χοντρικα σου λεω οτι αν τα ηχειακια ειναι ενεργα (εχουν δηλ.δικους τους ενισχητες μεσα τους) τοτε πρεπει να παιρνουν line.
Aν ειναι παθητικα τοτε χρησιμοποιουν το rca αντι να εχουν εισοδεξοδους ηχειων ,οπως σχεδον ολες οι συσκευες.
 

mdvq

Μέλος Σωματείου
20 June 2006
9,387
Πειραιας
Βεβαια η καλυτερη λυση ειναι να παρεις αυτα που σου λενε τα παιδια παραπανω,αλλα φανταζομαι οτι θελεις συσκευη με usb εισοδο ωστε να καρφωνεις το στικακι πανω και να παιζει με τις ωρες!!
 

grepms

Senior Member
2 January 2010
354
Το μόνο που με ενοχλεί με τα φορητά mp3 player είναι ότι χρειάζονται φόρτισμα κάτι το οποίο δεν βολεύει και τόσο για μόνιμη χρήση στο hi-fi. Παρόλα αυτά δεν τα απορρίπτω, κοιτάζοντας τα όμως μου δημιουργήθηκε μια απορία..τι διαφορά έχει το line out με την υποδοχή των ακουστικών; γιατί βλέπω ότι το ένα mp3 player έχει και τις δύο θύρες ενώ το άλλο έχει μόνο την μία.
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,313
Θεσσαλονίκη
Αποφεύγεις ένα περιττό στάδιο ενίσχυσης αυτό των ακουστικών. Το line out δίνει κατευθείαν σήμα από το buffer άρα στο τέλος δεν έχεις διενίσχυση.