Devialet 200

lakiss51

Supreme Member
8 December 2006
4,622
Το ξερω... το ξερω... Θα "ξεσηκωσω" μυδρους και "χλευασμους" (ΔΙΚΑΙΩΣ), ισως κανα δυο απο δω μεσα θα θελησουν να με ...χειροτονησουν, αλλα μετα απο πειραματισμο 3 μηνων, αποφασισα οτι ο ηχος του ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟΥ DEV 200 δεν "παει" με τα αυτια μου. Κυριως βεβαια με τα ηχεια μου (sonus faber venere 3.0) που μπορει να τα "δινει και να καταλαβαινουν" μα τα ωριμα ωτα μου δεν υπακουουν - θελουν αλλον ηχο.
Ο ενισχυτης αγορασθηκε τον Μαρτιο φετος , ανοιχτος απο τον Ορφεα, αρα ΟΧΙ καινουργιος (για να αποφευχθουν παρεξηγησεις που ΔΕΝ θελω), ωστοσο η 5ετης εγγυηση ενεργοποιηθηκε εκ μερους μου διαδικτυακα και ισχυει βεβαιως εως το 2022 (τελος μνημονιων). Η οπτικη κατασταση ειναι αψογη, πλην ενος μικρου σημαδιου στο καπακι των συνδεσεων, στο οποιο κατα την αγορα ειδον και ...αδιαφορησον δεδομενου οτι δεν επηρεαζει την λειτουργικοτητα.
Ο ενισχυτης περιλαμβανει τα ΠΑΝΤΑ ενος συγχρονου μηχανηματος (phono, dac 24/192+dsd, συνδεση με usb, wifi, ethernet - τη συνιστω οποτε ουτε usb jitter ουτε τιποτα σχετικο), προδιαγραφες που αλλα μηχανηματα δεν ονειρευονται καν (δειτε τον s/n για να καταλαβετε -απολυτη ησυχια ακομη και με ...spotify/tidal, οντως!).
Φυσικα συνεχιζετε να απορειτε, τι επαθε ο ...παππους και αλλαζει παλι μηχανημα! Επαθε... γιατι:
α) με τα ηχεια μου δεν πολυταιριαζει (γνωμη μου, ισως καποιος ΑΛΛΟΣ που τα ακουσε προχθες να διαφωνει), πως το λενε, δεν μου "καθησε" ο συνδυασμος. Ακομη και με τη ρυθμιση SAM εντος δεν...ΓΟΥΣΤΑ ειναι αυτα ετσι;
β) βρε σεις, μου λειπουν τα ...μηχανακια! Αδειασε η "ντουλαπα"! Ουτε phono, ουτε dac , μετρημενα πραγματα - μα ΟΛΑ στον Dev; Θελω πισω τα "παιγνιδια" μου;)
Δεν θα βαλω links κλπ, γκουγκλαρετε και οι ...διθυραμβοι μπροστα σας;)
Μην ξεχασω: το ταιρι σας θα τον λατρεψει - βεβαια μπορει να τον περασει για ..δισκο σερβιρισματος, μα οντως ειναι οτι πρεπει για γκρινιαρες (ακομη και δικη μου δεχθηκε να τον βαλω ΕΠΙ του μπουφε -το φανταζεσθε;- και να μικρυνω ετσι το μηκος καλωδιων ηχειων;)).
Περισσοτερα για νας πεισω δεν εχει!
Προτασεις ανταλλαγων δεκτες (ΦΥΣΙΚΑ), με ολοκληρωμενους, προ/τελικους κλπ. Επαναλαμβανω: ο Dev παιζει ΑΡΙΣΤΑ, ελεγξτε (ή ρωτηστε με) αν τα ηχεια σας εχουν ρυθμισθει ΕΙΔΙΚΑ για αυτον (SAM το λενε), και προχωρηστε ΑΦΟΒΑ. Οπως παντα ο παππουΛακης ειναι εγγυηση - κι ας λενε μερικοι μερικοι;).
Τιμη ε; οσο λεει εδω http://www.orpheusaudio.gr/node/2139
Ελατε, πλακα κανω...4000 - να το αφησω μαστορα;

Για ανταλλαγες βεβαια ειναι "αλλη" κουβεντα (λογικο ε; ). Οπως και για "μετρητοις"...

Αν ο ενισχυτης αγορασθει σε συνδυασμο με τα S.F. venere 3.0 που δινω σε αλλη αγγελια, θα υπαρξει μια καποια αλλη τιμη. Τονιζω οτι τα σχολια περι συνεργειας ενισχυτη και ηχειων αφορουν τον δικο μου χωρο και τα δικα μου ...αυτια βεβαιως. Σε διαφορα φορουμς αντιθετως, συνισταται η χρησιμοποιηση των ηχειων με τον συγκεκριμενο ενισχυτη.
 
Last edited by a moderator:

lakiss51

Supreme Member
8 December 2006
4,622
Επικαιροποιηση τιμης (λογω μιας ευκαιριας)...
...3600

παρακατω δεν...
 
Last edited by a moderator: