Προτασεις για προβολεα μεχρι 600 ευρω?

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

athensniceboy

New member
21 June 2017
32
Μετα απο ενα φτηνο προβολεα που πηρα περυσι και χαρηκαμε μερικες ταινιες στο μπαλκονι προσανατολιζομαι σε αγορα ακριβοτερου με full hd αναλυση.Εδω να πω οτι ειμαι μεταξυ του
[h=1]Optoma HD141X και του[/h][h=1]Epson EH-TW5300[/h]απλα να τονισω οτι πηγαινα για optoma αλλα με τρομαζει το rainbow effect. Αλλες προτασεις με καλη ποιοτητα εικονας σε αυτα τα χρηματα?ευχαριστω σε οσους δωσουν τα φωτα τους με προτασεις...
 

athensniceboy

New member
21 June 2017
32
thanks Dimitri αλλα δε θα επαιρνα απο εξωτερικο ποσο μαλλον που ειναι και refurbished...
 

athensniceboy

New member
21 June 2017
32
Re: Απάντηση: Προτασεις για προβολεα μεχρι 600 ευρω?

εχω δει κριτικες κατοχων που τους ενοχλουσε και επστρεψαν/πουλησαν προβολεις μονο γι αυτο το λογο...ακομα και απο βιντεακια στο youtube το χω δει και με ενοχλησε ναι...εσυ τ προτεινεις να το ρισκαρω για dlp δηλαδη?thanks
 

stempi

Established Member
13 May 2010
244
Απάντηση: Re: Απάντηση: Προτασεις για προβολεα μεχρι 600 ευρω?

Εγω θα σου ελεγα να μην παρεις τιποτα πριν το δεις.Υπαρχουν μαγαζια που κανουν παρουσιασεις.Για το r.e. απο τα βιντεακια δεν μπορεις να βγαλεις συμπερασμα.Ο προηγουμενος προβολεας που ειχες τι τεχνολογιας ηταν?
 

sakampa

New member
15 March 2016
42
σαν κάτοχος benq 1070 εδω και ενα χρόνο ,-και αρκετά ψείρας θα έλεγα- το εχω δει απο ελάχιστα εως καθόλου.
Το παρατήρησα μερικές φορές περνώντας τα μάτια μου γρήγορα απο την οθόνη σε συγκεκριμένες σκηνές μετρημένες στο ενα χέρι, και αυτο μονο επειδή ήμουν ψιλιασμενος.
σε κανονική ροή ταινίας ποτε.
Βέβαια μιλάω για τον εαυτό μου, κάποιος άλλος μπορεί να έχει αντίθετη άποψη.
 

athensniceboy

New member
21 June 2017
32
Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Προτασεις για προβολεα μεχρι 600 ευρω?

Εγω θα σου ελεγα να μην παρεις τιποτα πριν το δεις.Υπαρχουν μαγαζια που κανουν παρουσιασεις.Για το r.e. απο τα βιντεακια δεν μπορεις να βγαλεις συμπερασμα.Ο προηγουμενος προβολεας που ειχες τι τεχνολογιας ηταν?

δεν ηταν τιποτα τρελο ο unic uc46 ηταν...
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
σαν κάτοχος benq 1070 εδω και ενα χρόνο ,-και αρκετά ψείρας θα έλεγα- το εχω δει απο ελάχιστα εως καθόλου.
Το παρατήρησα μερικές φορές περνώντας τα μάτια μου γρήγορα απο την οθόνη σε συγκεκριμένες σκηνές μετρημένες στο ενα χέρι, και αυτο μονο επειδή ήμουν ψιλιασμενος.
σε κανονική ροή ταινίας ποτε.
Βέβαια μιλάω για τον εαυτό μου, κάποιος άλλος μπορεί να έχει αντίθετη άποψη.

Εχουμε μιλήσει άπειρες φορές γι αυτό το θέμα, άλλοι το βλέπουν κι άλλοι τυχεροί όπως εγώ κι η γυναίκα μου όχι εδώ και 14 χρόνια με δύο dlp μηχανάκια, οπότε δεν είναι θέμα αντίθετης άποψης, είναι καθαρά θέμα ευαισθησίας στο συγκεκριμένο φαινόμενο, οπότε συστήνω όχι μόνο τον φίλο αλλά και τον κάθε ένα πριν βγάλουν βιαστικά συμπεράσματα για το θέμα rainbow, να πάνε πρώτα σ ένα κατάστημα ή σε κάποιον γνωστό που έχει dlp και να δουν αν έχουν πρόβλημα ή όχι με το συγκεκριμένο θέμα. Προσωπικά θέτω τον δικό μου στην διάθεση όποιου φίλου ενδιαφέρεται ευχαρίστως να τον βοηθήσω.
 

athensniceboy

New member
21 June 2017
32
μα ακομα και μενα να μη με πειραζει αν πειραζει καποιον απ την οικογενεια μου δε θα ναι λανθασμενη αγορα?δε θα βλεπω μονος ταινιες με την οικογενεια μου θα τις βλεπω...μαλλον παω για τον epson...εκτος αν εχετε αλλες προτασεις 3lcd σε αυτο το budget....
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Το συγκεκριμένο φαινόμενο έχει σχεδόν εξαλειφθεί, η τεχνολογία πλέον δεν είναι όπως πριν 20 χρόνια, προσωπικά σπίτι μου έχουν δει ταινίες πάνω από 100 άτομα οικογενειακού και μη περιβάλλοντος και ποτέ κάποιος δεν ανέφερε κάτι, κυριολεκτικά κανείς μας δεν ξέρει τι είναι αυτό το rainbow effect, έχεις φοβηθεί υπερβολικά για κάτι που πιστεύω ούτε εσύ έχεις δει ή καταλάβει οπότε πως βγάζεις συμπεράσματα αφού δεν έχεις προσωπική εμπειρία;
 

thankin

Supreme Member
17 April 2009
5,923
thessaloniki
Το συγκεκριμένο φαινόμενο έχει σχεδόν εξαλειφθεί, η τεχνολογία πλέον δεν είναι όπως πριν 20 χρόνια, προσωπικά σπίτι μου έχουν δει ταινίες πάνω από 100 άτομα οικογενειακού και μη περιβάλλοντος και ποτέ κάποιος δεν ανέφερε κάτι, κυριολεκτικά κανείς μας δεν ξέρει τι είναι αυτό το rainbow effect, έχεις φοβηθεί υπερβολικά για κάτι που πιστεύω ούτε εσύ έχεις δει ή καταλάβει οπότε πως βγάζεις συμπεράσματα αφού δεν έχεις προσωπική εμπειρία;

Sorry για το σχολιο αλλα εχουν περασει απο το σπιτι σου πανω απο εκατό ατομα και έχουν δει ταινιες?! ειναι δυνατον? Υπαρχει ανθρωπος που εχει πανω απο 100 ανθρωπους κύκλο για να βλεπει ταινιες? Μου ακούγεται τερμα υπερβολικό.
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Sorry για το σχολιο αλλα εχουν περασει απο το σπιτι σου πανω απο εκατό ατομα και έχουν δει ταινιες?! ειναι δυνατον? Υπαρχει ανθρωπος που εχει πανω απο 100 ανθρωπους κύκλο για να βλεπει ταινιες? Μου ακούγεται τερμα υπερβολικό.

Μόνο σ ένα πάρτυ των παιδιών παρακολούθησαν στριμωγμένα 40 άτομα στον benq 7800, κάνε τον πολλαπλασιασμό μιας και κάθε χρόνο αλλάζουν οι παρέες τους όπως κι οι δικές μας, έχω φιλοξενήσει αρκετά ζευγάρια κι έχουμε δει ταινία και γενικώς εγώ όταν προσκαλώ στο σπίτι κόσμο βάζουμε ταινία και βλέπουμε, φαντάσου να αλλάζουν οι παρέες κάθε χρόνο κι έχω προτζέκτορα απ το 2003, μήπως έχουν ξεπεράσει και τους 100; Δεν είναι απαραίτητα να είναι μόνιμος κύκλος, ακόμα κι απ τη δουλιά μου συνάδελφοι έχουν δει ταινία σπίτι μου, γονείς, πεθερικά ξάδερφοι, φίλοι, απλοί γνωστοί, εντάξει δεν τους έχω μετρήσει, υπολογίζω, αν είπα υπερβολικά συγγνώμη, να τους κάνουμε 50 σε βολεύει ή κι αυτό σου ακούγεται υπερβολικό;

Υ.Γ. Ετοιμάζω λίστα προσεχώς, που θα πάει θα τους θυμηθώ όλους όσους έχουν περάσει...
 

thankin

Supreme Member
17 April 2009
5,923
thessaloniki
Τι να πω... Ετσι οπως τα περιγράφεις και οι 100 λιγοι είναι! Εμενα στον πολλαπλασιασμό μου βγήκαν 500! Απλα αν το δειγμα για το re ειναι τα παιδικά παρτυ με το γνωστο μπάχαλο που υπαρχει παντα δεν είναι και αξιόπιστο δειγμα.
Παντως χαράς τα κουράγια σας! 40 ατομα για παιδικό παρτυ στο σπιτι?! Εχω παραβεθει σε σπιτι μεχρι με 10-12 παιδάκια σε παιδικό παρτυ και ο πανζουρλισμος ηταν το κατι αλλο...
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Ηταν στο προηγουμενο σπιτι που ηταν μεγαλο, 120 τ.μ., τωρα που μεγαλωσαν τα παιδια και το σπιτι ειναι 78 τ.μ. φερνουν 4-5 φιλους τους και παιζουν ps3 στον προτζεκτορα. Παντως ενταξει το παρακανες κι εσυ με τους 500, καναμε πριν λιγο με τη συζυγο εναν προχειρο υπολογισμο ποσοι ενηλικοι εχουν δει ταινια στο χωρο μου, μετρησαμε ανετα 70 οποτε το 100 δεν ειναι κι υπερβολικο, μιλαμε για βαθος 14 χρονων, δεν ειναι και λιγο ετσι;

Στάλθηκε από το SM-A500FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

tegonik

Supreme Member
22 July 2006
6,022
Athens
Τα μισά τουλάχιστον σχολεία-φροντιστήρια-πανεπιστήμια-αίθουσες συνεδριάσεων διαθέτουν DLP προβολείς. Αυτό από μόνο του αποτελεί δείγμα του τι σημαίνει rainbow. Πλέον ΔΕΝ αποτελεί παράγοντα απόκτησης ή όχι DLP προβολέα, πλην ελάχιστων εξαιρέσεων (ενάς στους χίλιους?ίσως λέω και πολλούς...)