θερμοκρασια avr

rider

Supreme Member
5 December 2006
8,069
Ποσο συχνο φαινομενο ειναι να επηρεαζεται η αποδοση ενος avr απο την θερμοκρασια ? Οταν λεω αποδοση εννοω να πεφτει η ενταση του ηχου , η να κανει διακοπες στον ηχο, η ακομα και να αναβοσβηνει ο avr.

Eχει βαλει κανεις, ειτε εσωτερικα, ειτε εξωτερικα καποιο συστημα ψυξης (ανεμιστηρες πχ) με αισθητη βελτιωση/επιλυση των προβληματων ?
 

baspav

AVClub Addicted Member
21 January 2010
1,800
Τον δικό μου τον έχω μέσα σε κατασκευή από γυψοσανίδα. Εχει 5 εκατοστά κενό από πάνω και γύρω στα 7-8 δεξιά κ αριστερά. Τον έχω όσο πιο έξω γίνεται. Το καλοκαίρι ειδικά είναι ζεστό το κενό από πάνω και η πάνω γυψοσανίδα αλλά δεν έχει παρουσιάσει ποτέ θέμα. Και καλοκαίρι που είχα ένα 3ωρο μουσική δυνατά και σε ταινίες βραδύ.
Σκέφτομαι ένα ανεμιστήρακι με διακόπτη ή να ανοίγει μονός του όταν φτάσει μία Α θερμοκρασία έτσι ώστε να σπρώχνει τον ζεστό αέρα έξω. Το καλό είναι ότι έχει βάθος το ράφι και μοιράζεται η ζέστη.
Ο αδελφός μου τον είχε μέσα σε σύνθεση (η γυναίκα του δηλαδή) και στο κρεβάτι όταν έβαλαν δυνατά μουσική μετά από λίνο έκλεισε όπως ήταν λογικό. Από τότε τον έβγαλε έξω.
 
Ποσο συχνο φαινομενο ειναι να επηρεαζεται η αποδοση ενος avr απο την θερμοκρασια ? Οταν λεω αποδοση εννοω να πεφτει η ενταση του ηχου , η να κανει διακοπες στον ηχο, η ακομα και να αναβοσβηνει ο avr.

Eχει βαλει κανεις, ειτε εσωτερικα, ειτε εξωτερικα καποιο συστημα ψυξης (ανεμιστηρες πχ) με αισθητη βελτιωση/επιλυση των προβληματων ?

Πολλοί AVR έχουν ενσωματωμένα συστήματα ψύξης με ανεμιστήρες, αλλά εάν ο AVR είναι τοποθετημένος σωστά (με αέρα γύρω του) αυτά δεν λειτουργούν επειδή δεν ανεβαίνουν τόσο οι θερμοκρασίες. Έτσι ήταν ένας Yamaha που είχα παλιά, αλλά και ένας Onkyo.

Η δικιά μου εμπειρία λέει ότι αν υπερθερμανθεί ο AVR απλά θα κλείσει, δεν θα αλλάξει η ένταση του ήχου ή θα κάνει διακοπές.

Μπορείς να μάθεις ακριβώς πως συμπεριφέρεται ο δικός σου AVR διαβάζοντας το manual του.