Laptop για χρήση HTPC

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Καλημέρα σας,

Σιγα σιγά με την έλευση του Η265 θέλω να αναβαθμήσω τον mediaplayer μου o οποίος είναι ένας PLEX player σε SAMSUNG UE H6200 smartTV (2014) τετραπυρινη. Η σύνδεση με τον PLEX server γίνεται μέσω Gigabit LAN. Και με direct play (αφου το NAS που φιλοξενεί τον σερβερ δεν έχει την δύναμη να κάνει recode)
όλα τα βιντεο τα παίζει άψογα εκτός απο τα Η265 που κολλάει.
Σκέφτηκα να πάρω ένα android boxακι αλλά μετά σκεφτηκα το λαπτοπ μου και λεώ ας δοκιμάσω . Το λαπτοπ μου είναι αυτό https://www.msi.com/Laptop/GE72-6QC-Apache.html#hero-overview
Το θέμα που έχω είναι με τον ήχο. Ο ήχος φευγεί απο την οπτική της τηλεόρασης και πάει στην οπτική είσοδο του ενησχυτή.
Τόσο καιρό με την λύση που σας περιέγραψα δεν είχα κανένα θέμα.
Όταν έβαλα όμως το HDMI στο λαπτοπ , ο ήχος που περνούσε απο το λαπτοπ---HDMI--->TV---optical--->ενισχυτής ήταν στέρεο. Υπάρχει κάποια ρύθμιση στα windows να μεταφέρει το HDMI του τον ήχο χωρίς μετατροπή;

Γενικά είναι σωστός ο συλλογισμός μου ; ή δεν θα βρώ άκρη, να πάω σε android box? Το λαπτοπ μου έχει δυνατότητα HW H265? ή τζαμπα ασχολούμαι;
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,571
Αθηνα
Καλημέρα σας,

Σιγα σιγά με την έλευση του Η265 θέλω να αναβαθμήσω τον mediaplayer μου o οποίος είναι ένας PLEX player σε SAMSUNG UE H6200 smartTV (2014) τετραπυρινη. Η σύνδεση με τον PLEX server γίνεται μέσω Gigabit LAN. Και με direct play (αφου το NAS που φιλοξενεί τον σερβερ δεν έχει την δύναμη να κάνει recode)
όλα τα βιντεο τα παίζει άψογα εκτός απο τα Η265 που κολλάει.
Σκέφτηκα να πάρω ένα android boxακι αλλά μετά σκεφτηκα το λαπτοπ μου και λεώ ας δοκιμάσω . Το λαπτοπ μου είναι αυτό https://www.msi.com/Laptop/GE72-6QC-Apache.html#hero-overview
Το θέμα που έχω είναι με τον ήχο. Ο ήχος φευγεί απο την οπτική της τηλεόρασης και πάει στην οπτική είσοδο του ενησχυτή.
Τόσο καιρό με την λύση που σας περιέγραψα δεν είχα κανένα θέμα.
Όταν έβαλα όμως το HDMI στο λαπτοπ , ο ήχος που περνούσε απο το λαπτοπ---HDMI--->TV---optical--->ενισχυτής ήταν στέρεο. Υπάρχει κάποια ρύθμιση στα windows να μεταφέρει το HDMI του τον ήχο χωρίς μετατροπή;

Γενικά είναι σωστός ο συλλογισμός μου ; ή δεν θα βρώ άκρη, να πάω σε android box? Το λαπτοπ μου έχει δυνατότητα HW H265? ή τζαμπα ασχολούμαι;

Γενικα η σωστη συνδεσμολογια ειναι αυτη:
laptop---hdmi-->ενισχυτης---hdmi--->tv
ετσι θα εχεις κανονικα surround ηχο.

θεωρητικα με το laptop ως plex player δεν θα εχεις προβλημα, θα μπορει να κανει direct play τα h265. Δεν ξερω αν υποστηριζει hw acceleration αλλα ειναι τοσο δυνατο το cpu, που ακομα και software να γινεται δεν θα υπαρχει προβλημα. Απο εκει και περα, αν δεν σου αρεσει η ιδεα να εχεις το λαπτοπ κουμπωμενο πανω στην τηλεοραση, τοτε σκεφτεσαι τη λυση που ανεφερες, δηλαδη ενα media player που υποστηριζει direct play h265. Εχω την εντυπωση, οτι η πιο οικονομικη τετοια λυση ειναι το xiaomi mi box. Για να εισαι σιγουρος, δες το νημα του και ρωτα στο νημα "media players".
 
Γενικα η σωστη συνδεσμολογια ειναι αυτη:
laptop---hdmi-->ενισχυτης---hdmi--->tv
ετσι θα εχεις κανονικα surround ηχο.

θεωρητικα με το laptop ως plex player δεν θα εχεις προβλημα, θα μπορει να κανει direct play τα h265. Δεν ξερω αν υποστηριζει hw acceleration αλλα ειναι τοσο δυνατο το cpu, που ακομα και software να γινεται δεν θα υπαρχει προβλημα. Απο εκει και περα, αν δεν σου αρεσει η ιδεα να εχεις το λαπτοπ κουμπωμενο πανω στην τηλεοραση, τοτε σκεφτεσαι τη λυση που ανεφερες, δηλαδη ενα media player που υποστηριζει direct play h265. Εχω την εντυπωση, οτι η πιο οικονομικη τετοια λυση ειναι το xiaomi mi box. Για να εισαι σιγουρος, δες το νημα του και ρωτα στο νημα "media players".

Έχεις δίκιο! πως δεν το σκέφτηκα;
Αν μπορώ να δοκιμάσω και να παίξει το λαπτοπ δεν έχω πρόβλημα να κλείσω το καπάκι και να παίζει σε μια γωνία όταν θέλω να δω ταίνια. έχει και ασύρματο ποντίκι οπότε μια χαρά. Γιατί να παίρνω το XIAOMI αν μπορώ να κάνω την δουλειά απο το laptop. Όσο για το PLEX, ok, θα μπορούσα να βάλω και KODI στο λαπτοπ και να παίζει με KODI τις ταινίες απο το NAS. Και μάλιστα για 10-30GB ταινια πιστεύω μπορεί και με WiFi AC 5Ghz να παίζει απροβλημάτιστα , το λαπτοπ και η TV είναι δίπλα στο router , και αν δεν παίζει καλα με WiFi βάζω και καλόδιο , σιγά . Το θέμα είναι αν θα μπορεί να παίζει με καλή ποιότητα το laptop τα Video... Χωρίς κολλήματα με καλά frames κτλ. αυτά με ανησυχούν...
 

baspav

AVClub Addicted Member
21 January 2010
1,799
Skylake είναι η CPU οπότε υποστηρίζει hardware H.265/HEVC.
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,571
Αθηνα
αν δεν μπορει να παιξει ο i7 να παμε ομαδικα να πηδηχτουμε απο το μπαλκονι :)
 
Κάπου διαβαζα για κάρτες γραφικών σε HTPC και κάπου έλεγαν ότι και η 960 ζορίζεται .... για αυτό ρωτάω

Στο FORUM μας διάβασα εδω http://avclub.gr/forum/showthread.php/154874-Αγορά-Laptop-για-madvr
Για ένα παιδί που με παρόμοιο λάπτοπ με το δικό μου του ελεγαν ότι θα ζορίζεται στα full

MADVR τι ειναι?
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,571
Αθηνα
ειναι φιλτρα που μπαινουν προσθετα κατα το playback τη βιντεο. Επιβαρυνουν τον υπολογιστη και για αυτο χρειαζεται μεγαλη υπολογιστικη δυναμη. Για περισσοτερα στο θεμα (που δεν γνωριζω ιδιαιτερα διοτι ποτε δεν με ενδιεφερε να ασχοληθω) υπαρχει συγκεκριμενο νημα που το συζητουν.
 
Μαλιστα , κι εγώ νόμιζα ότι είχε να κάνει με την ποιοτητα, αν είναι φίλτρα δεν τα θέλω. Εγώ θέλω όσο το δυνατόν πιο pure υλικό να μπορεί να παίζει και με πολλα frame...
Άρα το λαπτοπ μου θα τα παίζει . Ωραία λοιπόν , με´νει τότε μόνο να τσεκάρω την συνδεσμολογία που μου πρότεινες αρχικά με το HDMI για τον ήχο... Θα σας ενημερώσω για το αποτέλεσμα.
Για να έχω πιο ταιριαστά frames σχετικά με την πηγή και τηλεόραση , τι πρέπει να προσέχω?
 

host505

AVClub Addicted Member
12 September 2011
1,518
Δεν ξέρω για την 960m, αλλά η κανονική GTX 960 υποστηρίζει h.265 h/a, φαντάζομαι το ίδιο θα ισχύει και για την mobile έκδοση.
Όσο για τον madvr, είναι video renderer, προσφέρει καλύτερο chroma conversion και διάφορα άλλα, είναι ολόκληρο κεφάλαιο. Αλλά κοστίζει σε πόρους, ανάλογα και το επίπεδο του profile που θα επιλέξεις.
Imo για υλικό 1:1 σε σχέση με την ανάλυση του προβολικού δεν είναι σίγουρος αν αξίζει να ασχοληθείς.
Πάντως αν το κάνεις θέλει λίγο διάβασμα γενικά για την τεχνολογία απεικόνισης στους υπολογιστές, αλλιώς μπορεί να καταλήξεις με εντελώς λάθος εικόνα. Είναι πολλές οι επιλογές του και οι παράμετροι του εκάστοτε συστήματος, δεν υπάρχει one-fits-all ρύθμιση.
 
Ευχαριστώ για τις πληροφορίες.
Δεν ήξερα, και διαβάζοντας σχόλια στο λινκ εκείνο νόμιζα ότι το λαπτοπ μου δε φτάνει για το Η265. Αλλά μιλούσαν για το madvr .
Λοιπόν το έβαλα και το σύνδεσα όπως μου πρότεινες με το HDMI στον ενισχυτή και όλα καλά. Παιδεύτηκα λίγο με το passthrough του ήχου αλλά βρήκα την άκρη.
Η εφαρμογή PLEX διαπίστωσα ότι θέλει χρήματα στα Windows, και είπα να δοκιμάσω το KODI που το δούλευα παλιότερα. Τελικά θα παίζω έτσι με το λάπτοπ .

Πως ξέρω αν το KODI χρησιμοποιεί HW και όχι SW για το playback των ταινίων;
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,571
Αθηνα
Ευχαριστώ για τις πληροφορίες.
Δεν ήξερα, και διαβάζοντας σχόλια στο λινκ εκείνο νόμιζα ότι το λαπτοπ μου δε φτάνει για το Η265. Αλλά μιλούσαν για το madvr .
Λοιπόν το έβαλα και το σύνδεσα όπως μου πρότεινες με το HDMI στον ενισχυτή και όλα καλά. Παιδεύτηκα λίγο με το passthrough του ήχου αλλά βρήκα την άκρη.
Η εφαρμογή PLEX διαπίστωσα ότι θέλει χρήματα στα Windows, και είπα να δοκιμάσω το KODI που το δούλευα παλιότερα. Τελικά θα παίζω έτσι με το λάπτοπ .

νομιζω θελει χρηματα αυτη που ειναι στο app store.
δες εδω και δες και το OpenPHT (open plex home theatre) εδω (κατεβαινεις λιγο και βλεπεις εκει που λεει downloads μεσα στο post). Αυτα τα δυο ειναι σιγουρα δωρεαν.
 
νομιζω θελει χρηματα αυτη που ειναι στο app store.
δες εδω και δες και το OpenPHT (open plex home theatre) εδω (κατεβαινεις λιγο και βλεπεις εκει που λεει downloads μεσα στο post). Αυτα τα δυο ειναι σιγουρα δωρεαν.

Σωπα ρε συ! δεν το ήξερα ότι έχει και δωρεάν PLEX.
Στο πρώτο link που δίνεις το direct download μου δίνεις το PlexMediaPlayer-1.3.4 ενώ στο φορουμ του PLEX δίνουν την OpenPHT 1.8.0 . το θέμα είναι ότι στην 1.3.4 είναι 64bit ενώ στην 1.8.0 32bit.... παράξενο! εκτός αν δεν βλέπω την 64bit .
ΕΔΩ ( https://github.com/RasPlex/OpenPHT/releases/tag/v1.8.0.148-573b6d73 ) έχει την καινούρια έκδοση για όλες τις πλατφόρμες, αλλά για windows έχει μονο την 32αρα. μονο την OpenPHT-1.8.0.148-573b6d73-windows-x86.exe
έχει για windows . Κάτι άλλες με παράξενες ονομασίες τι είναι ; (intel EGL , Odroid_c2,wetek, κτλ)
Τι λες τελικά να μείνω στο PLEX μια που έχω συνηθίσει και στην TV με PLEX; ή το KODI θα δώσει καλύτερη ποιότητα ; ή είναι ίδια σε ποιότητα;

Φοβάμαι λίγο τα frames της κάθε ταινίας, πως ξέρω σε πόσα frames είναι η εκάστοτε ταινία ; και τι πρέπει να κάνω γενικά αφου μάθω τα frames για να παίζει βουτυράτα μια ταινία. Ξέρω ότι ξέφυγα βέβαια απο το θέμα , αλλά τωρα άρχισα να ψάχνομαι στο PC/laptop με αναπαραγωγή στην TV και έχω μεσάνυχτα σε όλα τα θέματα.
 
Last edited:

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,571
Αθηνα
να ειμαι ειλικρινης δεν ξερω τις λεπτομεριες, διοτι εχω παρα πολυ καιρο να χρησιμοποιησω plex client για windows.