Μπέρδεμα!

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Nikos_A

New member
16 March 2015
52
Αθήνα
Καλησπέρα σας κύριοι!
Αν δεν κάνω λάθος είναι η πρώτη μου φορά που ανοίγω θέμα!
Λοιπόν... κατ' αρχάς έχω καλές γνώσεις ηλεκτρονικών (στο παρελθόν προ 10ετίας είχα κατασκευάσει δικά μου ηχεία, δικάναλους ενισχυτές κτλ)
Τώρα ήρθε η ώρα να βάλω ήχο στο νέο σπίτι που ενοικίασα :)
Ο χώρος είναι ενιαίος περίπου 50τμ.
Η πηγή της μουσικής θα είναι κυρίως cd και κατ' επέκταση από το youtube.
Τα ακούσματά μου είναι ροκ, Χαϊνηδες, Θανάσης Παπακωνσταντίνου, Queen κτλ.

Λόγω τις χαμηλής ποιότητας των πηγών εισόδου αντιλαμβάνομαι πως δεν αξίζει να επενδύσω σε κάτι Hi-end ίσως ούτε και medium :p , δυστυχώς όμως αυτή είναι η καθημερινότητα.....

Τι θα προτείνατε λοιπόν ;
 

sportteo

AVClub Addicted Member
19 December 2007
2,812
Θεσσαλονίκη
Καλύτερα να μας γράψεις τί ποσό σκέφτεσαι να δαπανήσεις , άλλωστε οι επιλογές είναι αρκετές φαντάζομαι.
 

petronik

Μέλος Σωματείου
18 June 2006
18,470
Θεσσαλονικη
Επίσης αν υπάρχει κάτι από αυτά που κατασκεύασες που σκέφτεσαι να χρησιμοποιήσεις ,τουλάχιστον στην αρχή
 

ika

Supreme Member
20 September 2010
4,840
Αθήνα
Όπως λέει έχει γνώσεις ο Nikos_A, άρα θα ξέρει πάνω κάτω τι χρειάζεται. Φαντάζομαι ότι ψάχνει κάτι μαζεμένο, οπότε άμα δεν ακούει τσίτα, γιατί όχι.
 

Nikos_A

New member
16 March 2015
52
Αθήνα
Κατ αρχάς να σας ευχαριστήσω για τις απαντήσεις σας...
Είδα μία μία τις προτάσεις σας και αν μη τι άλλο ήταν ενδιαφέρουσες!
Δεν θα ήθελα να χρησιμοποιήσω κάποια δικιά μου κατασκευή γιατί δεν μου περισσεύει κάποια γι αυτόν τον χώρο :)
Αν έχετε κάποια κατασκευή κατά νου, θα ηταν καλή ιδέα να μου την πείτε να την κοιτάξω μήπως και την φτιάξω.

Αλλά ας κάνουμε το θέμα λίγο πιο... περίπλοκο!
Τι άποψη έχετε για το Logitech Speaker System Z906 (ή τέλος πάντων κάτι ανάλογο);
https://www.logitech.com/el-gr/product/speaker-system-z906

Από πλευράς μουσικής και όχι τόσο για ταινίες.
 

leo1964

AVClub Fanatic
12 May 2010
10,381
Νησί των Φαιάκων
Απάντηση: Re: Μπέρδεμα!

Κατ αρχάς να σας ευχαριστήσω για τις απαντήσεις σας...
Είδα μία μία τις προτάσεις σας και αν μη τι άλλο ήταν ενδιαφέρουσες!
Δεν θα ήθελα να χρησιμοποιήσω κάποια δικιά μου κατασκευή γιατί δεν μου περισσεύει κάποια γι αυτόν τον χώρο :)
Αν έχετε κάποια κατασκευή κατά νου, θα ηταν καλή ιδέα να μου την πείτε να την κοιτάξω μήπως και την φτιάξω.

Αλλά ας κάνουμε το θέμα λίγο πιο... περίπλοκο!
Τι άποψη έχετε για το Logitech Speaker System Z906 (ή τέλος πάντων κάτι ανάλογο);
https://www.logitech.com/el-gr/product/speaker-system-z906

Από πλευράς μουσικής και όχι τόσο για ταινίες.

Επειδή τα θέλεις για μουσική,για πέταμα,όπως σωστά ελέχθη
 

mdvq

Μέλος Σωματείου
20 June 2006
9,388
Πειραιας

dimmanoukas

AVClub Enthusiast
11 March 2009
900
ΑΘΗΝΑ
Εαν ικανοποιηθουν καποιες ελαχιστες συνθηκες ορθης τοποθετησης...τοτε δεν εχετε να χασετε κατι αλλα τουναντιον...να κερδισετε παρα πολλα
Τα 50 τ.μ. ειναι παρα πολλα και η φιλοσοφια των συγκεκριμενων ενεργων, tannoy, ειναι (ή αποδιδουν καλυτερα) σε near field ακροασεις
Οποτε εαν η θεση ακροασης ειναι σε σχετικα κοντινη αποσταση απο τα ηχεια τοτε ναι θα παιξουν καλυτερα απο ενα σετ ενισχυτη ηχειων στο ιδιο ποσο
Επισης με τα ενεργα γλιτωνει καποιος και καποιο ποσο απο τα λιγοτερα καλωδια (πχ interconnect και ρευματος) αλλα το κυριοτερο εξασφαλιζει την ορθη και επαρκη ενισχυση του ηχειου
Οποτε ναι στα ενεργα εφοσον ικανοποιουνται τα ανωτερω και γιατι οχι...να γινει και μια ακροαση για να διαπιστωθει του λογου το αληθες
 

Nikos_A

New member
16 March 2015
52
Αθήνα
@dimmanoukas
Όντως 50 τμ για δύο ενεργά ηχεία είναι πολλά... αλλά μια τετράδα από αυτά τοποθετημένα χιαστή (μιας που ο χώρος είναι σχεδόν τετράγωνος) νομίζω... δεν θα είναι καθόλου άσχημα!
Τι άλλα έχετε να προτείνετε σε ανεξάρτητα ενεργά ηχεία σε κόστος ας πούμε κοντά στα 150 το ένα;
 

sokmav

AVClub Fanatic
5 February 2012
14,227
Τετράδα δεν έχει νόημα,αυτό όμως που επιβάλλεται για 50 μ² είναι ένα ή καλύτερα δύο sub σωστά τοποθετημένα.
Μόνο έτσι θα 'γεμίζει' ο χώρος και θα είναι ευχάριστη η ακρόαση.
 

nickvas19

AVClub Addicted Member
11 August 2011
2,008
Kατα την ταπεινη μου γνωμη μου οχι yamaha....και για 50 τ.μ. δεν θελει ενα 8αρι μπασο;τουλαχιστον;
 

sokmav

AVClub Fanatic
5 February 2012
14,227
Απάντηση: Re: Μπέρδεμα!

sub, όπως; έχουμε κάποια πρόταση;

Συγκεκριμένα όχι,συνήθως όμως τα ενεργά ηχεία έχουν το δικό τους ταίρι οπότε και δεν θα ταλαιπωρηθείς παρά μόνο για το σωστό στήσιμο και ρύθμιση.