Σύγχρονο μεν, εύηχο δε

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

tio4711

AVClub Addicted Member
24 October 2007
2,112
Σας χαιρετὠ όλους και θα ήθελα την γνώμη σας στην αναζήτηση Dac. Εδώ και καιρό χρησιμοποιώ το Ayon Skylla και δηλώνω ενθουσιασμένος με την μουσική που παράγει από τις ψηφιακές του εισόδους. Δεν είναι όμως, με την σύγχρονη έννοια, επίκαιρο, δηλαδή δεν έχει καλή USB δεν υποστηρίζει DSD κλπ.

Αν ήθελα να το αντικαταστήσω με κάτι πιο σύγχρονο αλλά να μην χάσω την ηχητική του ταυτότητα, λαμπάτο γαρ, τι θα προτείνατε να ακούσω;

Καλά μπάνια σε όλους εύχομαι
 

FragoulisNaval

Supreme Member
4 November 2009
7,820
Δίπλα στον Pseiras.....
Για την USB πάρε το 3R. Για την μη υποστήριξη DSD, σιγά τα ωά. Ούτε το δικό μου το υποστηρίζει και ζω ΆΝΕΤΑ με αυτό.

Στην θέση σου δεν θα έκανα καμία κίνηση.

PS: θα ήθελα να περασω να ακούσω το καινούργιο setup. Πότε μπορείς;

Στάλθηκε από το ALE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

tio4711

AVClub Addicted Member
24 October 2007
2,112
Για την USB πάρε το 3R. Για την μη υποστήριξη DSD, σιγά τα ωά. Ούτε το δικό μου το υποστηρίζει και ζω ΆΝΕΤΑ με αυτό.

Στην θέση σου δεν θα έκανα καμία κίνηση.

PS: θα ήθελα να περασω να ακούσω το καινούργιο setup. Πότε μπορείς;

Στάλθηκε από το ALE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Φραγκ anytime in..August! Είμαι σε διακοπές ..:)
 

FragoulisNaval

Supreme Member
4 November 2009
7,820
Δίπλα στον Pseiras.....
Φραγκ anytime in..August! Είμαι σε διακοπές ..:)
Τέλεια. Θα μιλήσουμε μιλήσουμε.

Ζήτα για δοκιμή το 3R και μετά σκέψου για αλλαγή dac.

Αν.εξαιρέσεις σύγχρονες ηχογραφήσεις κλασικής απο τις βόρειες δισκογραφικές, όλα τα υπόλοιπα DSD είναι remasters και η μετατροπή σε 24/176.4 δεν εχει.να.ζηλέψει τίποτα απο το DSD. Κάνε και αυτή τη δοκιμή και ξανασκεψου την DSD αναπαραγωγή.

Αν δε σε έχω πείσει, τοτε κοίτα το T+A dac 8.

Στάλθηκε από το ALE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

tio4711

AVClub Addicted Member
24 October 2007
2,112
Η USB του Ayon δεν ειναι η καλυτερη υλοποίηση που υπάρχει αλλιώς θα την ειχα χρησιμοποιήσει. Το Τ+Α ειναι σίγουρα μια υποψηφιότητα

Sent from my SM-G935F using Tapatalk
 

FragoulisNaval

Supreme Member
4 November 2009
7,820
Δίπλα στον Pseiras.....
Κάνε τη δοκιμή με το 3R και ισως την γλυτώσεις με 200 . Αν εξακολουθεί να μην σου αρέσει, τότε πάω πάσο.

Στάλθηκε από το ALE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,377
Θεσσαλονίκη
Η αλήθεια είναι πως σε αυτή την κατηγορία θέλει πολλή σκέψη η αλλαγή. Και ακρόαση. Απο δυναμικά πως είναι το dac; Σε καλύπτει απο τις αλλες εισόδους; Βασικά πως το ακούς τώρα; Γιατί ενα ayon που είχα ακούσει σε ξένο όμως συστημα ηταν μηχανηματαρα αλλα έχω επιφύλαξη για τα δυναμικά του.
 

tio4711

AVClub Addicted Member
24 October 2007
2,112
Είμαι πολύ ικανοποιημένος από τον ήχο και τα δυναμικά του Ayon συνδέοντας το μεσω coaxial. Απλα ελεγα να δοκιμάσω κάτι πιο καινούργιο και ..οχι sabre!

Sent from my SM-G935F using Tapatalk
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,313
Θεσσαλονίκη
Μέθοδος υλοποίησης είτε με διακριτές κατασκευές με αντιστάσεις είτε με IC που είναι r2r. Κατασκευαστές ενδεικτικά σε budget είναι όλα τα multibit μοντέλα της schiit με κορυφαίο το yggdrasil , η δανέζικη soecris και μετά αρχίζει η άνοδος σε τιμές με υλοποιήσεις από την bricasti , msb , metrum acoustics , aqua hifi κλπ.
Εγώ μπορώ να σχολιάσω για το schiit gungnir multibit το οποίο και έχω.
 

tio4711

AVClub Addicted Member
24 October 2007
2,112
Μέθοδος υλοποίησης είτε με διακριτές κατασκευές με αντιστάσεις είτε με IC που είναι r2r. Κατασκευαστές ενδεικτικά σε budget είναι όλα τα multibit μοντέλα της schiit με κορυφαίο το yggdrasil , η δανέζικη soecris και μετά αρχίζει η άνοδος σε τιμές με υλοποιήσεις από την bricasti , msb , metrum acoustics , aqua hifi κλπ.
Εγώ μπορώ να σχολιάσω για το schiit gungnir multibit το οποίο και έχω.

Ενδιαφέρον, για πες μας λοιπόν για το schiit τις εμπειρίες σου και ειδικά αν το εχεις συγκρίνει με αλλα DACs..
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,313
Θεσσαλονίκη
Αρχικά να πω ότι συμφωνώ με τον Frag , καλό είναι να κάνεις μια δοκιμή της usb εισόδου του dac που έχεις με κάποιο καθαριστικό
όπως το 3R το οποίο μάλιστα νομίζω ότι προσφέρεται και για δοκιμή στο σπίτι.
Από εκεί και πέρα τις on-air συγκρίσεις συσκευών ήχου τις αποφεύγω αφενός διότι είναι υποκειμενικές και αφετέρου διότι
δημιουργούν στείρες αντιπαραθέσεις που δεν οδηγούν πουθενά.
Εν τάχει λοιπόν να πω ότι το κύριο χαρακτηριστικό του Schiit Gungnir multibit είναι η ειλικρινής προσέγγιση της πραγματικότητας ,
ο ήχος ρέει αβίαστα και με βάση τα δικά μου κριτήρια στερείται κάθε ίχνους ψηφιακού αποτυπώματος με τελικό αποτέλεσμα
ότι πιο φυσικό έχω ακούσει μέχρι τώρα από ψηφιακό οπτικό δίσκο.
Τα υπόλοιπα όπως σκηνή , ανάλυση , λεπτομέρεια , δυναμικά και όλα τα συναφή δεν το συζητάω είναι κορυφαία.
Δεν έχω ακούσει Delta-Sigma υλοποίηση μέχρι τα 2K που να προσφέρει την φυσικότητα του multibit/R2R σχεδιασμού και είμαι
σίγουρος ότι αυτό ισχύει για όλους τους σοβαρούς κατασκευαστές R2R και όχι μόνο για την Schiit και για όλες τις κατηγορίες τιμών.
Ενδεικτικά στα 20 περίπου χρόνια που ακούω μουσική (και όχι μηχανήματα) έχουν περάσει από τα χέρια/αυτιά μου
σχεδόν όλα τα κορυφαία cd players των Kenwood , Sony , Denon , Yamaha , Teac , Marantz , Pioneer και τα τελευταία χρόνια και αρκετών DAC.
Όπως πάντα όλα αυτά είναι υποκειμενικά όμως γνώμη μου είναι πως όποιος ψάχνει για αναβάθμιση πηγής πρέπει οπωσδήποτε να ακούσει
και κάποια R2R υλοποίηση στη κατηγορία τιμής που τον ενδιαφέρει πριν αποφασίσει.
 

tio4711

AVClub Addicted Member
24 October 2007
2,112
Σεβαστή άποψη. Το θέμα είναι που βρίσκεις στην Ελλάδα τέτοια υλοποιηςη ν ακούσεις;
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,313
Θεσσαλονίκη
Τα schiit μπορείς να τα πάρεις από τους αντιπροσώπους στην Ευρώπη , τα πληρώνεις και έχεις δικαίωμα επιστροφής εντός 14 ημερών. Κάποιες άλλες πιο high end εταιρείες ίσως να έχει στην Αθήνα δεν ξέρω. Το yggdrasil πάντως έχει σταθεί επάξια σε συγκρίσεις με ανταγωνιστές 3x αξίας.
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,313
Θεσσαλονίκη
Ξέχασα να σου πω ότι το gungnir multibit ταιριάζει άνετα με αυτό που ζητάς είναι εύηχο! (αναλογικό στάδιο με jfet.)
 

sokmav

AVClub Fanatic
5 February 2012
14,227
Δεν αμφιβάλω καθόλου για τα του ήχου του Gungnir,δεν το έχω ακούσει άλλωστε.
Αν όμως στις απαιτήσεις περιλαμβάνεται και DSD αναπαραγωγή πρέπει να το αποκλείσουμε (εκτός και υπάρχουν εξελίξεις που δεν ξέρω οπότε πάσο ) .