Τι τρέχει ....

Stellios papa

AVClub Fanatic
17 June 2006
10,838
Ελλαδα
.
Εχουμε ξεφυγει

Βοηθεια λιγο νερο !

φαπα κατα γυναικας στις εξερδες του σταδιου συγκλονιζει η συνενευξη της κοπελας που τραβιξε το τραγικο βιντεο
Η Σκιαθος υποδεχεται με τιμες ηρωα το παιδι που επαιζε παζλ στο survivor
o Πακις υποδεχεται στο προεδρικο μεγαρο τον Σακη Ρουβα για να του ευχηθει βιον ανθοσπατρον
ο δημος γαλατσιου διοργανωνει φιεστα στο δημοσιο παρκο 2 ημερων για τους τελικους ενος ελληνοτουρκικου παιγχνιδιου
ο Νικος καρανικας θελει να γινει υουργος πολιτισμου εκανε δριμυτατη κριτικη στον Σαββοπουλο
ο Φιλης φωναζει λευτερια στη Ηριαννα
ο Πετροπουλος μας τρολαρει ΟΙ εμποροι με σταματανε και μ ευχαριστουν που θα πληρωσουν νεες εισφορες !!
το ιερο καστανο σε μεγαλο προσκυνημα
αποκαλυπτηρια και τρισαγιο στο μοναδικης τεχνης μνημειο που στηνεται στο προαυλειο του ραδιομεγαρου για το μαυρο της ΕΡΤ

μετα αντε να δεις πρωιναδικα !

ξεχασα κατι ?
 
Last edited:

Haagenti

AVClub Fanatic
18 November 2006
16,559
Ministry Of Silly Walks
Re: Τι Τρεχει ?...

.
Εχουμε ξεφυγει

Βοηθεια λιγο νερο !

φαπα κατα γυναικας στις εξερδες του σταδιου συγκλονιζει η συνενευξη της κοπελας που τραβιξε το τραγικο βιντεο
Η Σκιαθος υποδεχεται με τιμες ηρωα το παιδι που επαιζε παζλ στο survivor
o Πακις υποδεχεται στο προεδρικο μεγαρο τον Σακη Ρουβα για να του ευχηθει βιον ανθοσπατρον
ο δημος γαλατσιου διοργανωνει φιεστα στο δημοσιο παρκο 2 ημερων για τους τελικους ενος ελληνοτουρκικου παιγχνιδιου
ο Νικος καρανικας θελει να γινει υουργος πολιτισμου εκανε δριμυτατη κριτικη στον Σαββοπουλο
ο Φιλης φωναζει λευτερια στη Ηριαννα
ο Πετροπουλος μας τρολαρει ΟΙ εμποροι με σταματανε και μ ευχαριστουν που θα πληρωσουν νεες εισφορες !!
το ιερο καστανο σε μεγαλο προσκυνημα
αποκαλυπτηρια και τρισαγιο στο μοναδικης τεχνης μνημειο που στηνεται στο προαυλειο του ραδιομεγαρου για το μαυρο της ΕΡΤ

μετα αντε να δεις πρωιναδικα !

ξεχασα κατι ?

Όλα αυτά συμβαίνουν γι αυτούς που τα αναζητούν..Κάποιοι άλλοι σε κάποιο παράλληλο σύμπαν ''αντιγράφουν'' δημιουργοντας σωστά θεμέλια για το μέλλον τους..Το μέλλον το δικό τους και κατ' επέκταση,του περίγυρού τους.
Αν κάποιος πάθει γάγγραινα στο πόδι και θέλει να ζήσει,θα πρέπει να το κόψει..Είναι μονόδρομος.
Κοψτους... Βγαλτους από την ζωή σου..Είναι η γάγγραινα αυτοπροσώπως.

Λοιπόν..Ο Νικήτας είναι ένας ''εκκολαπτόμενος'' ντράμερ που αποφάσισε να διασκευάσει το Dante's Inferno ,ένα κομμάτι που βρίσκεται στον επερχόμενο δίσκο των Septic Flesh.
Not Bad,που θα 'λεγε και η θεία μου από το χωριό..Το παλικάρι δεν το ξέρω..Βλέπω όμως το παλεύει πολύ καλά και είναι κάτι που με ενθουσιάζει..Τσέκαρέ το..Μπορεί τα γεμίσματα με την δίκαση να σου φανούν πιο ενδιαφέροντα από αυτά που μας περιέγραψες . :)
Ξέρω ξέρω..Είσαι της σχολής των Beatles..Ε και εγώ ''είμαι της σχολής κακών τεχνών και πάω γυρεύοντας'', όπως έλεγαν κάποτε οι Terror X Crew..
Τα σέβη μου.

...Διακρίνονται περισσότερο καθαρά η ηθική και η πολιτική αλληγορία. Είναι π.χ. ευρύτερα αποδεκτό πως ο Δάντης κάνει σαφή αναφορά στην πολιτική κατάσταση της Ιταλίας, που είναι γεμάτη από τη διαφθορά και αλληλοσπαραγμούς (αμαρτίες), εκφράζοντας μία αντιφλωρεντινή πολεμική...

https://el.wikipedia.org/wiki/%CE%98%CE%B5%CE%AF%CE%B1_%CE%9A%CF%89%CE%BC%CF%89%CE%B4%CE%AF%CE%B1

 

BIOS

AVClub Fanatic
19 June 2006
15,781
Απάντηση: ΤΙ Τρεχει ....

Πολύ κακή η ηχογράφιση όμως. Ούτε ένα κύμβαλο δεν ακούστηκε.
 

Haagenti

AVClub Fanatic
18 November 2006
16,559
Ministry Of Silly Walks
Re: Απάντηση: ΤΙ Τρεχει ....

Πολύ κακή η ηχογράφιση όμως. Ούτε ένα κύμβαλο δεν ακούστηκε.

Και η μπότα ήταν κάπως..Προφανώς τα μέσα ηχογράφησης δεν ήταν και τα καλύτερα δυνατά.
Με ακουστικά ακούγεται καλύτερα πάντως.
 

Stellios papa

AVClub Fanatic
17 June 2006
10,838
Ελλαδα
Απάντηση: Re: Τι Τρεχει ?...

Έτσι εξηγείται. Καλά να πάθεις που βλέπεις πρωινάδικα. Κόψτα να βρεις την υγειά σου.

αν το παρουμε ετσι η υγεια μου κινδυνευει ποιο πολυ απο τους σοβαρους πχ Χατζηνικολαου
 

Haagenti

AVClub Fanatic
18 November 2006
16,559
Ministry Of Silly Walks
Re: ΤΙ Τρεχει ....

Λακκούβες παντού..
Μπαίνω ο καψερός να δω την νούμερο ένα ''τάση'' στο γιουτουμπ και μου βγάζει μια διαφήμιση του Jumbo..Λες λέω να ναι δικε μου καμια τραγουδιαρα με καψουροειδες μοτο..Αλλα οχι..Που τέτοια τύχη..Κάτι άλλο παίζει..Μάλλον άλλαξαν διαφημιστικό γραφείο..Cultιλα τέλος..Μονο πρόοδος..Το απαιτούν οι εποχές βλέπεις..
Ύστερα κοίταξα τα σχόλια από κάτω..Ο γνωστός διχασμός των ευνουχισμενων.
Αρπάζει ο καθένας από ένα ταμπελακι και το κουνάει δεξιά-αριστερά με μανία,ξεχνώντας έτσι άλλα,βασικά πράγματα σαν αυτά που θυμήθηκα στην πορεία..
Σαν εκείνο το δελτίου τύπου των εργαζομένων της εταιρίας,που έβγαλαν πριν αρκετούς μήνες,έχοντας τα μυαλά τους και το σώμα τους στην κυριολεξία πάνω στα κεραμίδια.

http://www.tilegrafima.gr/nea/vakakis-jumbo-2017katangelia-sok-apo-ergazomenous-to-penthos-den-ebodise-apolyseis/

Κατά τα άλλα Δημοκρατια της χαράς..Οι υπάλληλοι πάντως είναι εξαφανισμενοι στα 18 δεύτερα που κρατάει το διαφημιστικό..Σαν τα παιδιά των φαναριών στην Ολυμπιάδα..
Μονο κάτι καλοστεκουμενοι πελατες βολοδερνουν που στάζουν από χαρά και προοδευτικοτητα. :)

Τελικά τι παίζει; Δεν θα μάθουμε ποτέ;
 

PETRAN

AVClub Fanatic
20 June 2006
11,063
in orbit
Απάντηση: ΤΙ Τρεχει ....

Απο την στιγμή που σταμάτησα να παρακολουθώ είδήσεις, νέα και γενικότερα έβγαλα την τηλεόραση απο την ζωή μου, έχω διώξει ένα μεγάλο βάρος απο πάνω μου.
Σαφέστατα, η καθημερινότητα των περισσοτέρων μας μπορεί να είναι μαύρη.
Ε, δεν χρειάζεται να βλέπουμε ούτε την κατάντια αυτών που μας προβάλουν στο γυαλί, ούτε φυσικά να μαυρίζει περισσότερο η ζωή μας με τα αίσχη που μεταδίδουν τα δελτία.
Ούτε πάκιδες, ούτε φίληδες, ούτε ρουβάδες ούτε κουβάδες. ΤΙ - ΠΟ - ΤΑ .

Αν πρέπει να ανοίξετε τηλεόραση, βάλτε να δείτε ταινιούλες, αθλητικά και ντοκυμαντέρ ή ότι αγαπά ο καθένας τέλος πάντων που όμως δεν έχει καμία σχέση με τα ανωτέρω αίσχη.
Και φυσικά ακούστε μουσική. Πολλή μουσική. Άλλωστε, music soothes even the savage beast....
Η καθημερινότητα πιθανότατα να παραμείνει μαύρη, όμως θα ξέρεις οτι κάνεις -για αρχή- ότι καλύτερο μπορείς για τον εαυτό σου.
Μια φορά θα περάσουμε απο αυτόν τον μαχαλά, τουλάχιστον να αξίζει.. :a0210:
 

panos_adgr

Supreme Member
24 October 2007
4,573
Πειραιάς
Re: ΤΙ Τρεχει ....

Απεχθάνομαι την τηλεόραση και την υποκουλτούρα της. Ελάχιστες είναι οι εξαιρέσεις με καλά προγράμματα που προβάλλονται πια σπάνια.

Το άσχημο είναι πως 'εμείς' πολλές φορές είμαστε οι γραφικοί της κοινωνίας...
 

kostas k

AVClub Addicted Member
19 June 2006
1,952
Μελίσσια
Re: ΤΙ Τρεχει ....

Και εγω και η σύζηγος την βγάλαμε τελειος από την ζωή μας με την γεννηση της μικρής

τότε καταλάβαβα πόσο ασήμαντοι και αηδιαστικοί είναι όλοι τους

μπραβο πετράν που το έθιξες
 
Re: Απάντηση: ΤΙ Τρεχει ....

Απο την στιγμή που σταμάτησα να παρακολουθώ είδήσεις, νέα και γενικότερα έβγαλα την τηλεόραση απο την ζωή μου, έχω διώξει ένα μεγάλο βάρος απο πάνω μου.
Σαφέστατα, η καθημερινότητα των περισσοτέρων μας μπορεί να είναι μαύρη.
Ε, δεν χρειάζεται να βλέπουμε ούτε την κατάντια αυτών που μας προβάλουν στο γυαλί, ούτε φυσικά να μαυρίζει περισσότερο η ζωή μας με τα αίσχη που μεταδίδουν τα δελτία.
Ούτε πάκιδες, ούτε φίληδες, ούτε ρουβάδες ούτε κουβάδες. ΤΙ - ΠΟ - ΤΑ .

Αν πρέπει να ανοίξετε τηλεόραση, βάλτε να δείτε ταινιούλες, αθλητικά και ντοκυμαντέρ ή ότι αγαπά ο καθένας τέλος πάντων που όμως δεν έχει καμία σχέση με τα ανωτέρω αίσχη.
Και φυσικά ακούστε μουσική. Πολλή μουσική. Άλλωστε, music soothes even the savage beast....
Η καθημερινότητα πιθανότατα να παραμείνει μαύρη, όμως θα ξέρεις οτι κάνεις -για αρχή- ότι καλύτερο μπορείς για τον εαυτό σου.
Μια φορά θα περάσουμε απο αυτόν τον μαχαλά, τουλάχιστον να αξίζει.. :a0210:

+1000 Δημήτρη!
 

spageo

Supreme Member
7 May 2007
3,472
Καρέας
Re: ΤΙ Τρεχει ....

Αναμφισβήτητα αυτά, που μεταδίδονται από τις λεγόμενες "ειδήσεις" δεν αποτελούν την πραγματικότητα, αλλά μιά στρέβλωσή της μιά περιληπτική εικόνα της, σύμφωνα με τα επιδιωκόμενα από τον "άνκορμαν" ή το μέσο το ίδιο. Αλλά η απομόνωση μας από αυτού του είδους την "πληροφόρηση" μήπως εμπεριέχει κάποιου είδους στρουθοκαμηλισμό; Νομίζω ότι όλοι μας έχουμε την ικανότητα να κρίνουμε, να φιλτράρουμε αυτά που βλέπουμε κι' ακούμε χωρίς να χρειάζεται η πλήρης απομόνωσή μας. Ή όχι;
 
Re: Απάντηση: ΤΙ Τρεχει ....

Απο την στιγμή που σταμάτησα να παρακολουθώ είδήσεις, νέα και γενικότερα έβγαλα την τηλεόραση απο την ζωή μου, έχω διώξει ένα μεγάλο βάρος απο πάνω μου.
Σαφέστατα, η καθημερινότητα των περισσοτέρων μας μπορεί να είναι μαύρη.
Ε, δεν χρειάζεται να βλέπουμε ούτε την κατάντια αυτών που μας προβάλουν στο γυαλί, ούτε φυσικά να μαυρίζει περισσότερο η ζωή μας με τα αίσχη που μεταδίδουν τα δελτία.
Ούτε πάκιδες, ούτε φίληδες, ούτε ρουβάδες ούτε κουβάδες. ΤΙ - ΠΟ - ΤΑ .

Αν πρέπει να ανοίξετε τηλεόραση, βάλτε να δείτε ταινιούλες, αθλητικά και ντοκυμαντέρ ή ότι αγαπά ο καθένας τέλος πάντων που όμως δεν έχει καμία σχέση με τα ανωτέρω αίσχη.
Και φυσικά ακούστε μουσική. Πολλή μουσική. Άλλωστε, music soothes even the savage beast....
Η καθημερινότητα πιθανότατα να παραμείνει μαύρη, όμως θα ξέρεις οτι κάνεις -για αρχή- ότι καλύτερο μπορείς για τον εαυτό σου.
Μια φορά θα περάσουμε απο αυτόν τον μαχαλά, τουλάχιστον να αξίζει.. :a0210:

+1

Μια παρατήρηση μόνο: Η τηλεόραση, μαζί με την προπαγάνδα και την εξαναγκασμένη οπτική που προφανώς σου σερβίρει, έχει και το μοναδικό προσόν ότι μέσα σε όλα αυτά περιέχει μαζί και την είδηση αυτούσια. Έχω κάνει 2-3 φορές ήδη την ίδια κουβέντα με συμπολίτες μας που έχουν παροπλίσει τις τηλεοράσεις και ενημερώνονται μόνο από blogs (άλλη πληγή αυτή, μεγάλη κουβέντα), και πολλές φορές δεν πιστεύουν πράγματα τα οποία έχουν συμβεί, δηλώσεις που έχουν καταγραφεί κανονικότατα. Θεωρούν ότι είναι μυθοπλασία των παπαγάλων του συστήματος (sic).

Πχ... είναι άλλο να ακούς ότι υπάρχουν κάποιοι γραφικοί στη Βουλή και άλλο να βλέπεις live να μιλάει ο Πολάκης, η Τασία, ο Άδωνις, ο Κλασιδιάρης, κλπ κλπ κλπ. Βλέποντάς τους ξέρεις ότι αυτά συνέβησαν, όσο κι αν δε θες να έχουν συμβεί. Όχι, δεν είναι γέννημα της προπαγάνδας κανενός παπαγάλου, είναι πραγματικές δηλώσεις. Θυμηθείτε για παράδειγμα τη μέρα που μπήκαν τα αυγά στη Βουλή, πως σοκαρίστηκαν ξαφνικά όλοι όταν είδαν τον Φύρερ να κάνει δηλώσεις και να ζητάει προσοχές απ'τους δημοσιογράφους. Διότι απλά μέχρι τότε, υπήρχαν πολλοί που έλεγαν "έλα μωρέ τώρα, υπερβάλουν γιατί θα φάνε ψήφους από τους δεξιούς" κλπ κλπ κλπ. Ακριβώς επειδή δεν είχαν "ζήσει" την "εμπειρία". Τώρα ξέρουν.

'Ενα -φυσικά τελείως αυθαίρετο και προσωπικό- στατιστικό που έχω σχηματίσει απ'το περιβάλλον μου, είναι πως όλοι (χωρίς πλάκα) οι φίλοι μου που υποστηρίζουν ακόμη και σήμερα τον Συριζα έχουν το κοινό χαρακτηριστικό ότι δεν έχουν τηλεόραση (τουλάχιστον έτσι δηλώνουν), και ενημερώνονται από συγκεκριμένες "αντισυστημικές" πηγές.
 
Re: ΤΙ Τρεχει ....

Αναμφισβήτητα αυτά, που μεταδίδονται από τις λεγόμενες "ειδήσεις" δεν αποτελούν την πραγματικότητα, αλλά μιά στρέβλωσή της μιά περιληπτική εικόνα της, σύμφωνα με τα επιδιωκόμενα από τον "άνκορμαν" ή το μέσο το ίδιο. Αλλά η απομόνωση μας από αυτού του είδους την "πληροφόρηση" μήπως εμπεριέχει κάποιου είδους στρουθοκαμηλισμό; Νομίζω ότι όλοι μας έχουμε την ικανότητα να κρίνουμε, να φιλτράρουμε αυτά που βλέπουμε κι' ακούμε χωρίς να χρειάζεται η πλήρης απομόνωσή μας. Ή όχι;

Ακριβώς αυτό.
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,590
Αθηνα
Re: ΤΙ Τρεχει ....

Το ξερω οτι δεν ειναι το ιδανικο, αλλα απο το 2012 και μετα δεν ασχολουμαι με οτιδηποτε συμβαινει σε ακτινα >2 χλμ απο το σπιτι μου ή τη δουλεια μου. Με κουρασε απιστευτα η φιλολογια "θα βγουμε απο το ευρω/θα παμε στη δραχμη/θα ερθει ο τσιπρας" κτλπ κτλπ και δεν υπαρχει περιπτωση να ξανα αφιερωσω χρονο και ενεργεια παρακολουθωντας χαζα και ανουσια πραγματα. Καθε μερα διαβαζω το rss feed του google news greece, χαζευω protothema.gr για να δω τα θεματα τις επικαιροτητας απο μια πιο...."τηλεοπτικη" μερια και τελος. Στη δουλεια μου συναναστρεφομαι με πελατες οποτε τα υπολοιπα ολα τα ακουω (δυστυχως) απο αυτους. Εχει επισης παρα πολυ ενδιαφερον οταν μου λενε πραγματα για τα οποια εχω ηδη ενημερωθει. Εκει πραγματικα καταλαβαινω τι σημαινει "χαλασμενο τηλεφωνο". Αλλα ειναι τα γεγονοτα, αλλα λεει η τηλεοραση, αλλο τελικα καταλαβαινει το κοινο.
Παλαιοτερα ασχολιομουν πιο πολυ και με διεθνη θεματα και καναμα μακροσυρτες συζητησεις με εναν γερμανο φιλο. Πλεον δεν το αντεχω αυτο και το συζητησαμε το καλοκαιρι που πηγαμε μαζι με τις οικογενειες μας διακοπες. Με εχει καταβαλει η καθημερινοτητα. Τρεχω σαν τον Βεγγο ολη μερα, ειμαι που ειμαι αγχωμενος απο την καθημερινοτητα μου, το θεωρω τελειως παρανοϊκο να επιλεγω να ανοιξω ενα κουτι για να με αγχωσει και αλλο! Αυτη τη φορα μιλουσαμε με τον γερμανο για android vs ios και τα πλεονεκτηματα του yamaha musicast :D

Τηλεοραση ανοιγει μονο στο Nickelodeon ή για hdmi input.
 

kostas k

AVClub Addicted Member
19 June 2006
1,952
Μελίσσια
spageo και Maestro

Kαμία απομώνηση. Σε 5 λεπτά μέσω google news greece έχεις ενημερωθεί για ότι έχει σημασία. Απλά δεν είσαι υποχρεωμένος να βλέπεις τους γελοίους πολιτικούς και τα τσουτσέκια των εκδοτών.
Και ναι το παραδέχουμε, όταν ένα πρωί με ρώτησαν "Μάριος και Ντάνος;" αισθάνθηκα περίφανος που δεν ηξερα ποιοι στον π...σο είναι.
 

kostikos

Supreme Member
14 February 2012
3,960
Θα μου επιτρεψεις να διαφωνησω. Τόσο απο την πηγή (οχι πως ειναι κακό το g news) όσο και απο ευρος. Η ολοκληρωτική αγνοια για κατι, διαφέρει απο την επιλεκτική αδιαφορία. Αφενως επειδη δε γνωριζουμε που και πότε θα ακουσουμε κατι χρησιμο, αφετέρου επειδή υπαρχουν αλληλεπιδρασεις, τα αποτελεσματα των οποιων δε μπορουμε να κατανοησουμε αν δεν γνωρίζουμε ολη την προιστορία. Πχ διαβάζω σημερα πως υπηρχε ενταση σε καποια ψηφιση στο Η.Β. Καποιος που ακολουθει αθλητικά θα ειχε δει πως ο βουλευτής ήταν παραλληλα και διαιτητης σε ευρωπαικό ποδοσφαιρικό αγωνα. Διαφορετικά, θα μπορουσαμε να υποθέσουμε πως καποιο-α προσωπα ειχαν προσωπικη διαφωνια με το υπο-ψηφιση σχεδιο.
 

PETRAN

AVClub Fanatic
20 June 2006
11,063
in orbit
Προσωπικά μιλώντας δεν υπάρχει περίπτωση πλέον ούτε μια στο δις, για να πάρω το 5% max των σοβαρών ειδήσεων, να κάτσω και να φάω το υπόλοιπο 95% απο τα σκουπίδια και τα κατευθυνόμενα "γεγονότα" που μας σερβίρουν.

Όχι άλλο κάρβουνο που έλεγε κι ο Κούρκουλος.

υ.γ εκτός των άλλων, τι το έχουμε το avclub? δεν νομίζω να υπάρχει κάτι που αφορά την καθημερινότητα και όχι μόνο, που δεν το μαθαίνουμε απο εδώ.
 

kostas k

AVClub Addicted Member
19 June 2006
1,952
Μελίσσια
Αυτο ακριβώς :

να περιμένω να δω καμια είδηση και να πρέπει να δω:
κοκορομαχίες στην βουλή
τι είπε κάποιος αξιοματούχος της ΕΕ (χωρίς να αναφέρουν ποτε πιοον)
τι σχέδια σχεδιάζει η κυβέρνηση
κάποιον ταλαιπωρο που του ήρθε κλείσει να πληρώσει για μια παράβαση που έκανε στην πρηγούμενη ζωή του
το νέο βιβίο με τον Φασολάκι
πόσο χαμός γινετε στην μυκονο
ποιος κερδισε χθες στην μονομαχία
μέχρι και με στο δελτίο καιρού ρε π...τη μου, φωτογραφίες από ηλιοβασιλέμεματα δείχνει

αει στο διαολο