openelec hd audio passthrough

wolfgr

AVClub Enthusiast
18 September 2011
709
το htpc μου ειναι μια QC5000M-ITX/PH με 8giga ram και ssd.O kodi στα windows λειτουργει σχετικα καλα και αλαζει framerate αλλα και το hd audio passthrough δουλευει αψογα .Μιας και πλεον δεν το λειτουργω καθολου ως pc παρα μονο για το kodi ειπα να δοκιμασω να βγαλω τα win10 και να περασω openelc.Εντυπωσιαστηκα,ο kodi δουλευει αψογα και πολυ πιο ανετα στο openelec αλλα υπαρχει ενα bug.Οταν ειναι ενεργοποιημενο το adjust display refresh rate τοτε στα hd audio βιντεο δεν κανει passthrough στον ενισχυτη και δεν εχω καθολου ηχο.Εχει καποιος αλλος αυτο το bug?
 

host505

AVClub Addicted Member
12 September 2011
1,518
Μάλλον το sync playback to display θες να πεις, και δεν είναι bug, είναι by design, καθώς για να κάνει sync audio/video στο εκάστοτε επιθυμητό refresh rate του προβολικού ίσως χρειαστεί να κάνει resampling τον ήχο, κάτι μη συμβατό με passthrough.
Αν το απενεργοποιήσεις έχεις προβλήματα (skipped frames, audio sync...)?
 

wolfgr

AVClub Enthusiast
18 September 2011
709
οχι εννοω το adjust display refresh rate ,που αλλαζει τα 60hz και τα κανει 24 ή οτι αλλο ειναι το βιντεο...το sync playback to display το εχω απενεργοποιημενο.
 

host505

AVClub Addicted Member
12 September 2011
1,518
Περίεργο. Για δοκίμασε να αυξήσεις λίγο το system settings/display/delay after change of refresh rate.
 

host505

AVClub Addicted Member
12 September 2011
1,518
Άσχετο αλλά γιατί προτιμησες open και όχι libreelec?
Εδώ και κάνα χρόνο οι περισσότεροι devs του openelec (μεταξύ των οποίων και πολλοί kodi devs) το παράτησαν και έφτιαξαν το libreelec, το οποίο έχει πλέον πολύ μεγαλύτερη υποστήριξη.
Βασικά το oe είναι πλέον σχεδόν one man show (ο οποίος one man είναι και ο δημιουργός του όμως).
 

wolfgr

AVClub Enthusiast
18 September 2011
709
εδωσα και πολυ και λιγο delay αλλα δεν αλλαξε κατι,το libre δεν το γνωριζα θα το κανω εγκατασταση σε ενα στικ να το δοκιμασω αν και νομιζω το προβλημα μου ειναι οι amd hd audio drivers...