Αίτηση για VDSL?

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

pankostas

AVClub Enthusiast
16 January 2014
1,048
Μια ερώτηση. Σήμερα έκανα αίτηση για vdsl και μου έδωσαν τιμή καταλόγου , με τέλη 37+ . Αναγκαστικά μου έδωσαν το πακέτο με απεριόριστα αστικά και κινητά 30' , το οποίο δεν ηθελα. Έτσι κάνουν όταν από adsl πηγαίνεις σε vdsl? + συμβόλαιο 24μηνο ξανά!
Και συνήθως ποτε ενεργοποιείται το vdsl , από καμπίνα? Αυτή μου είπε μέσα σε 10 εργάσιμες.
 
22 June 2006
34,697
NEO HRAKLEIO
Έκανα σήμερα και εγώ στη Vodafone...31 αλλά έχω οικογενειακό πακέτο με 2 κινητα, σταθερό κλπ

Και μένα μέχρι 10 εργάσιμες μου είπαν.


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
 

spcav

AVClub Fanatic
18 August 2006
16,549
Έκανα σήμερα και εγώ στη Vodafone...31 αλλά έχω οικογενειακό πακέτο με 2 κινητα, σταθερό κλπ

Και μένα μέχρι 10 εργάσιμες μου είπαν.


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Ήρθε επιτέλους και στα μέρη σας;
 
22 June 2006
34,697
NEO HRAKLEIO
Έτσι ελπίζω... Στην αρχή μου είπαν ότι δεν έχει έρθει, επεμενα γιατί το έβλεπα στο online σύστημα τους, και μετά από καμία 10αρια τηλέφωνα, μου είπαν ότι η αίτηση προχωράει!
Αντε να δούμε....


Sent from my iPad using Tapatalk Pro
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,571
Αθηνα
φοβεροι πωλητες!

- "θελω να αγορασω την υπηρεσια σας"
- "οχι δεν σας την δινουμε... ξουτ"
- "μα σας παρακαλω πολυ..."
- "αν πας στην σπηλια στην ακρη του βουνου και μου φερεις ενα κομματι απο την ουρα του δρακου, τοτε θα ξερουμε οτι εισαι αξιος!"


:)
 

pankostas

AVClub Enthusiast
16 January 2014
1,048
Σε εμένα ΟΤΕ , έκανα αίτηση Σάββατο 15/7 και Δευτέρα 17/7 μεσημέρι ήμουν ενεργοποιημενος. Πολύ γρήγορα μπορώ να πω! Και εκείνη την ημέρα έριχνε "καρεκλες".
 
22 June 2006
34,697
NEO HRAKLEIO
Απ ότι φαίνεται, ο ΟΤΕ έχει κάνει αλματα στην εξυπηρέτηση.
Η Vodafone από την άλλη...2 λαλούν και 3 χορεύουν.




Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,571
Αθηνα
Σε εμένα ΟΤΕ , έκανα αίτηση Σάββατο 15/7 και Δευτέρα 17/7 μεσημέρι ήμουν ενεργοποιημενος. Πολύ γρήγορα μπορώ να πω! Και εκείνη την ημέρα έριχνε "καρεκλες".
Ήσουν ήδη ΟΤΕ ADSL ή ήρθες από άλλο πάροχο;
 

Ducksong

Supreme Member
11 July 2013
4,984
The Dutch Mountains
Απάντηση: Re: Αίτηση για VDSL?

φοβεροι πωλητες!

- "θελω να αγορασω την υπηρεσια σας"
- "οχι δεν σας την δινουμε... ξουτ"
- "μα σας παρακαλω πολυ..."
- "αν πας στην σπηλια στην ακρη του βουνου και μου φερεις ενα κομματι απο την ουρα του δρακου, τοτε θα ξερουμε οτι εισαι αξιος!"


:)

Εγώ θα τους χαιρετήσω γιατί μου έκαναν το εξής αισχρό:

Πριν 8 μήνες έληξε το συμβόλαιο μου και με πήραν για ανανέωση.
Τους λέω θα φύγω και θα παω οτε γιατί θα βάλει vdsl απο το kv στην περιοχή μου. Μου λέει μια ευγενέστατη κυρία: και εμείς θα το προσφέρουμε και φθηνότερα, ανανεώστε τώρα την 24αρα και 300λ προς όλους στα 19 και όταν ενεργοποιηθεί η υπηρεσία vdsl θα κάνετε upgrade σε 50ρα με τιμη 27.

Δεχθηκα λοιπόν και ανανέωσα.
Πριν 10 μέρες με πήραν και μου προσέφεραν vdsl που είναι πλέον διαθέσιμο στα 32.9 με ένα πακέτο που περιλαμβάνει πολλά λεπτά ομιλίας.

Αρνήθηκα την προσφορά και πήρα τηλ για να ζητήσω αυτό που είχα συμφωνήσει τότε αλλά το αρνήθηκαν και κατέθεσα παράπονο για να με πάρει κάποιος αρμόδιος.

Με πήρε λοιπόν μια "κυρία" και μου είπε ότι δεν το προσφέρουν και ότι αν θέλω να πάρω το ένα και μοναδικό πλέον πακέτο που διαθέτει η vodafone σε vdsl.

Ο μόνος λόγος που δεν έχω κάνει ήδη αίτηση σε άλλο πάροχο είναι ότι ο μεν οτε είναι ακριβός ( 29 για 30ρα + λιγότερα λ ομιλίας) η δε wind δεν διαθέτει ακόμα την υπηρεσία και δεν ξέρουν αν και πότε..

Περιμένω λοιπόν να γυρίσω απο διακοπές και να κάνω την κίνηση μου με ότι υπάρχει διαθέσιμο.
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,571
Αθηνα
ηρθε η ωρα για το απολωλος προβατο να επιστρεψει στο μαντρι του ΟΤΕ. Εκανα αιτηση για vdsl 50/5 και εντυπωσιαστηκα οταν η κοπελα μου ειπε οτι βλεπει οτι υπαρχει διαθεσιμοτητα σε καμπινα. Το παραδοξο ειναι οτι το ΑΚ ειναι πιο κοντα απο την κοντινοτερη καμπινα, αλλα και τα δυο ειναι το πολυ 600μ, οποτε ελπιζω να μπορω να συγχρονιζω ψηλα. Το συμβολαιο μου στη wind τελειωνε σημερα, οποτε τωρα περιμενω να δω ποσες μερες θα παρει η ολη διαδικασια. Δυστυχως η κοπελα που μιλησαμε δεν ηξερε να μου πει σε ποια καμπινα θα με συνδεσουν, ωστε να ελεγξω αν και ποτε θα παρει vectoring.
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,571
Αθηνα
γνωριζει κανεις (χοντρικα) τι να περιμενω απο ταχυτητα συγχρονισμου, αναλογα με την αποσταση απο την καμπινα;
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,571
Αθηνα
επισης μου εκανε εντυπωση οτι δεν εχουν voip τηλεφωνια. Ειχα διαβασει adslgr, ειχα βρει τι πρεπει να κανω απο συνδεσμολογια και... τζιφος :) Μενουμε στα παλια κλασσικα... τσαμπα το διαβασμα.. σαν να διαβαζεις για διαγωνισμα και να σου λενε τελευταια στιγμη "ακυρο" :)
 

Kosh

Μέλος Σωματείου
7 September 2006
90,492
Εκεί ψηλά.....
γνωριζει κανεις (χοντρικα) τι να περιμενω απο ταχυτητα συγχρονισμου, αναλογα με την αποσταση απο την καμπινα;


voip ολα θα γινουν απο το 18 και μετα.


Ταχυτητα 45 σιγουρα DL και 3,5-4,5 UL.
 

anderm

Γενικός Διαχειριστής
Staff member
1 August 2009
10,265
Αθήνα...
Στα 600 μέτρα ανάλογα με το crosstalk και τη ποιότητα του χαλκού κάτι μεταξύ 45-50 Mbps σε Interleaved path. Όταν ενεργοποιηθεί το vectoring θα συγρχονίζει στα 50Mbps χωρίς πρόβλημα.
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,571
Αθηνα
Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες.ειμαι λίγο μαζεμένος μέχρι να δω που θα συνδεθώ. Αν υποθέσουμε απόσταση 600-700μ, θα μπορώ να γευτώ vectoring? Υπάρχουν δηλαδή οι ίδιοι περιορισμοί στην απόσταση ή πρέπει να είμαστε ακόμα πιο κοντά στην καμπίνα;
 

anderm

Γενικός Διαχειριστής
Staff member
1 August 2009
10,265
Αθήνα...
To upload ποσο θα παει δηλαδη με το vectoring ?

Eχουμε καταντησει επαιτες για λιγο upload....

10Mbps το Upload στα πακέτα που θα βγούν. 100/10 βασικά.
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,571
Αθηνα
10Mbps το Upload στα πακέτα που θα βγούν. 100/10 βασικά.

Μας πεθανες πρωινιατικα!!!
Ουτε στους χειροτερους εφιαλτες μας δεν το περιμεναμε αυτο; Εχει φιξαριστει οντως τοσο; Ακουγαμε οτι τα δοκιμαστικα γινοταν με 100/50 και πιστευαμε οτι, στην ξεφτιλα, θα εβγαιναν τα εμπορικα με 20-30.... 10;;; :behead:

Σχετικα με την πιο πανω ερωτηση μου... οι περιορισμοι αποστασης (πελατης - καμπινα) σε vectoring ειναι οι ιδιοι με vdsl ή πιο "σφιχτοι";