Αγορά DAP.

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

mdvq

Μέλος Σωματείου
20 June 2006
9,387
Πειραιας
Καλησπέρα και από αυτή την ζέστη γωνιά του φόρουμ μας.
Εάν υπάρχει και άλλο, ανάλογο, θρεντ παρακαλώ διαγραψτε το ,αλλα όσο και αν έψαξα δεν βρήκα κάτι.
Ενδιαφέρομαι να αγοράσω ένα dap (εμείς οι γέροντες:bigcry: στην εποχή μας τα λέγαμε mp3 player) που να εχει αρκετό αποθηκευτικο χώρο,καλό ηχο,ράδιο (όχι αναγκαιο),να το αγοράσω από Ελλάδα απαραίτητα και να κοστίζει γύρω στα 150 ευρω (+-10%).
Έχω ήδη ένα sansa clip sport το οποίο θα αφήσω μόνιμα στο εξοχικο.

Δεν σας λέω ποια θα είναι η κύρια χρήση του γιατί δεν συναδει με το σοβαρό προφίλ που μέχρι τώρα με έχετε συνηθίσει, και θα απορειται πως ένας τόσο σοβαρός τύπος σαν εμένα μπορεί να είναι τόσο Καραγκιόζης...... όσο τελικά ειμαι ,αν σας το πω :flipout:
Οπότε ξεπερνώντας εντελώς και αυτόν τον σκοπελο. .......είμαι όλος :ears: για τις προτάσεις σας.
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,334
αν μας πεις τι το θες, να βοηθήσουμε βρε αδερφέ...
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,313
Θεσσαλονίκη
Το ραδιόφωνο και σύνδεση wi-fi είναι απαραίτητα ή όχι?
Τι ακουστικά θα χρησιμοποιηθούν?
Τα σύγχρονα dap με ήχο της προκοπής συνήθως στερούνται των FM!
 

mdvq

Μέλος Σωματείου
20 June 2006
9,387
Πειραιας
Ρε φιλαράκια, εντρεπομαι:eek:
Θα χάσω κάθε ίχνος σοβαρότητας που μου έχει απομείνει αλλααν επιμενετε και αυτό θα βοηθήσει. ........ε τοτενες να το μολογησω! !
 

mdvq

Μέλος Σωματείου
20 June 2006
9,387
Πειραιας
Μισή ντροπή δική μου ....μισή ντροπή αντε και αυτή δική μου
Έχω λοιπόν το παρακάτω εργαλείο


d58be184.jpg

Το οποίο :
α)είναι μεταφερόμενο
β)είναι δυνατό και καλοηχο
γ)παίρνει και μπαταρίες (πολλές ομως:bigcry: )
δ)έχει εισοδο line
ε)έχει χαλάσει λόγω αχρησιας το κασετοφωνο και εντός ολίγου παίρνει σειρά και το Cd.
Επείδη δεν θέλω να το πεταξω ,σκέφτομαι ότι με ένα dap θα το αναστήσω,δεν θα χρειάζεται να κουβαλαω cdια και όταν το βάζω στο πατάρι θα μου μείνει και το dap .
Εύλογα και δικαια θα μου πείτε. ....και γιατί δεν ξαναπαιρνεις το sansa ρε μεγάλε να τελειώνεις και συ και μεις με τους νταλκα δες σου??

Στον ιδιο τονο θα σας απαντήσω και γω .....έτσι γιατί με σιαξατε τωρα με αυτα που είμαι σίγουρος ότι λέτε πίσω από τη πλάτη μου
Γιατί το sansa τοχω, γιατί το sansa ΔΕΝ παίρνει flac και πρέπει φτου και απο τη αρχή μετατροπές , και τέλος γιατί είμαι βλαμενός με αυτό το ρημαδιασμενο το χόμπι.

Εε τώρα που τα μολογησα όλα. ......βοηθάτε αδερφια:grinning-smiley-043
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,313
Θεσσαλονίκη
Και εγώ θα σου πρότεινα το Fiio X1ii , έχει line out και πολύ καλό ήχο.
Από Ελλάδα που προτιμάς από την Fiio.gr με δύο χρόνια εγγύηση και service ή αντικατάσταση.
 

mdvq

Μέλος Σωματείου
20 June 2006
9,387
Πειραιας
Και γω κάπου εκεί κλείνω, απλά σκέφτομαι μπας και είναι υπερβολή το x1 και συμβιβασστω με το m3 που έχει και, περίπου, τα μισά χρήματα.
Να σας ρωτήσω και κάτι άλλο?
Υπάρχει dap που έχει και WiFi μπάς και μπορέσω νά αξιοποίησω το chromecast που έχω?

@υπέρΜητσ
Το μαγαζί δεν διαθέτει τίποτα από εσπεριδοειδη! !
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,334
Και γω κάπου εκεί κλείνω, απλά σκέφτομαι μπας και είναι υπερβολή το x1 και συμβιβασστω με το m3 που έχει και, περίπου, τα μισά χρήματα.
Να σας ρωτήσω και κάτι άλλο?
Υπάρχει dap που έχει και WiFi μπάς και μπορέσω νά αξιοποίησω το chromecast που έχω?

@υπέρΜητσ
Το μαγαζί δεν διαθέτει τίποτα από εσπεριδοειδη! !

υπάρχουν αλλά είναι τσιμπημένα.
ερωτήσεις
1. γιατί δεν χρησιμοποιείς το κινητο σου?
(ή ένα παλιό κινητό της κόρης σου πχ (είμαι σίγουρος έχει πάνω από 2 στο ράφι)
2. γιατί δεν ψάχνεις ένα ipod 5ης γενιάς μτχ να του βάλεις rockbox.
(δες επίσης ποιά players παίζουν rockbox)
 

mdvq

Μέλος Σωματείου
20 June 2006
9,387
Πειραιας
1)Δεν έχω smart phone!! .....και να αποκτήσω το θέλω για να τηλεφωνω και μόνο. ....χουι! !
2)Όχι άλλα καινούργια λειτουργικά. ..δεν αντέχω φίλε. ..μεγάλωσα (άσε που το θέλω καινουργιο)

Το x1 νομίζω oτι παίρνει ROCKBOX ,το m3 αμφιβάλω.
 

PETRAN

AVClub Fanatic
20 June 2006
11,063
in orbit
Μιχάλη, δεν μπορώ να σε βοηθήσω σ´ αυτό που ζητας, αλλά είσαι θεούλης ρε φίλε.
 

mdvq

Μέλος Σωματείου
20 June 2006
9,387
Πειραιας
Απελπισμενος είμαι φίλε με το ίδιο μου τον εαυτό.
Μακάριοι οι πτωχοί των πνευματι......δεν ταλαιπωρουν και δεν ταλαιπωρουνται!
Κοίτα τώρα τι έβαλα στο άρρωστο μυαλό μου ...και θέλω και βοήθεια.

Πήρα ένα chromacast 45 ευρώ και έχω δώσει μέχρι στιγμής γύρω στο 80αρι (τσε βαλε) για καλώδια και βύσματα!

Αλλά είπαμε. ... η τσιπούρα,η φιγούρα, η μαστουρα και η καψουρα πλερωνονται φιλαράκια καλά:flipout:
Και αυτό το ρημαδοχομπυ είναι μεγάλη καψουρα.
 

mdvq

Μέλος Σωματείου
20 June 2006
9,387
Πειραιας
Καλα δεν θα τα βαψουμε μαυρα κιολας ,αγαπητε Sonorus!
Mηπως και να επαιρνε ,ηξερα εγω να το βαλω.
Μπηκα χθες στο site της roccbox και...τρομοκρατηθηκα:bigcry:
Δεν ειναι για μενα αυτα τα κολπα τα δυσκολα!

Να σε πω, μιας και με βοηθας με τις γνωσεις σου.
Θα xασω πολλα ,λες, αν τελικα προτιμησω το m3 αντi του x1???
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,313
Θεσσαλονίκη
Το M3 το είχα και αυτό. Για τα λεφτά του έχει πάρα πολύ καλό ήχο , όμως έχει πολύ κακό UI και δεν έχει line out. Νομίζω ότι για την χρήση που θέλεις η έλλειψη line out λογικά δεν θα γίνει αντιληπτή ηχητικά. Αν μπορείς να ζήσεις με το κακό UI , είναι ευκαιρία! Αν ψάξεις λίγο θα βρεις σε κάποιο νήμα το έχω παρουσιάσει αναλυτικά.
Συγκριτικά με το sansa ηχητικά είναι καλύτερο και πιο δυνατό όσο αφορά την ενίσχυση. Δεν έχει ραδιόφωνο.
 

mdvq

Μέλος Σωματείου
20 June 2006
9,387
Πειραιας
Δηλ. ωρε παληκαρια, εκτος απο τα Fiio δεν υπαρχει τιποτα αλλο αξιολογο στην Ελληνικη αγορα σε αυτη την τιμη????