Αγορα νεου ενισχυτη

giannisdel

New member
15 December 2011
11
Γεια σας, μια και σημερα κάηκε ο δευτερος ενισχυτης pioneer που ειχα, ψαχνω να αγορασω καινουριο 5.1. Τα ηχεια μου ειναι αυτα http://www.bostonacoustics.com/US/P...ustics_US)&Pid=SoundWareXS51(BostonAcoustics) Το μπατζετ δεν θελω να ξεπερασει κατα πολυ τα 300 , δεν εχω ιδιαιτερες απαιτησεις. Προς το παρον ειδα τον yamaha RX-V381. Μπορει καποιος να με βοηθησει στην επιλογη;
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Αυτό που λες "κάηκε ο δεύτερος ενισχυτής που είχα" μήπως θα πρέπει να το κοιτάξεις; Εννοώ μήπως έχουν πάθει κάποια ζημιά τα ηχεία και κάψεις και τον καινούριο; Μήπως παίζεις σε μεγάλες εντάσεις με ηχεία που δεν είναι για πολλά πολλά;
 

nikosr6

Senior Member
26 November 2010
398
Αυτό που λες "κάηκε ο δεύτερος ενισχυτής που είχα" μήπως θα πρέπει να το κοιτάξεις; Εννοώ μήπως έχουν πάθει κάποια ζημιά τα ηχεία και κάψεις και τον καινούριο; Μήπως παίζεις σε μεγάλες εντάσεις με ηχεία που δεν είναι για πολλά πολλά;

Καλημεραααα....
καπου εκει θα πηγαινα και εγω γιαυτο ρωτησα τι ενισχυτης ηταν.....
 

giannisdel

New member
15 December 2011
11
2 pioneer..ο πρωτος πρεπει να ηταν ο vsx 323 και ο τελευταιος ηταν ο vsx 424. Μετα τον πρωτο θεωρησα οτι μπορει να ηταν λογω της τασης και των διακοπων της ΔΕΗ, οποτε τον δευτερο τον εβαλα σε καλο ups πανω, αν και τωρα τελευταια εκλεινε ενω δεν θα επρεπε σε καποιες διακοπες. Σε ιδιαιτερα υψηλη ενταση δεν ακουγα, οχι. Δεν ξερω παιδια, αν γνωριζει καποιος κατι παραπανω ας βοηθησει. Μηπως να αγορασω και αλλα ηχεια; Εχω αυτα που παρεθεσα στο λινκ πανω. Προς το παρον παρηγγειλα τον yamaha RX-V581 ( δεν ξαναπαιρνω pioneer) λογω 4k και hdr στα 400 . Σε γενικες γραμμες δεν γνωριζω πολλα, οποτε αν εχει οποιοσδηποτε κατι να προτεινει καλοδεχουμενο.
 

nikosr6

Senior Member
26 November 2010
398
Οταν λες καηκαν τι ακριβος εννοεις?τον ανοιγεις κλεινει καπακι?δουλευει λιγακι και μετα?
 

giannisdel

New member
15 December 2011
11
Απάντηση: Re: Αγορα νεου ενισχυτη

Οταν λες καηκαν τι ακριβος εννοεις?τον ανοιγεις κλεινει καπακι?δουλευει λιγακι και μετα?
Ναι, δεν αναβει καν. Αναβοσβηνει το led του hdmi και δεν κανει τιποτα αλλο, οτι και να πατησω. Ετσι εκανε και ο προηγουμενος, το πηγα service και δεν φτιαχνοταν (δεν αξιζε για την ακριβεια). Τωρα εψαξα λιγο στο ιντερνετ, προσπαθησα να κανω reset, παει να αναψει για ενα δευτερολεπτο και μετα ξανα τα ιδια. Επειδη ταλαιπωρηθηκα με τα service την προηγουμενη φορα, τωρα δεν μπηκα καν στην διαδικασια.
 

nikosr6

Senior Member
26 November 2010
398
Παντως για να στο κανουν καπακι 2 ενυσχ κατι παιζει.τσεκαρε καλωδια και ηχεια πριν κανεις οτι αλλο ...
Στην θεση σου θα εριχνα μια ματια ebay για κανα τελικο σταδιο μηπως και μπορεσεις να σωσεις καποιον απο τους δυο....Λεω τωρα....
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Συμφωνώ κι εγώ με τον nikosr6, κοίταξε λίγο την αλυσίδα σου, καλώδια, πρίζες ακόμα και τα φις, κάτι δεν πάει καλά, κρίμα είναι να πετάς λεφτά τσάμπα.