Ανασφάλιστα οχήματα;

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

ΒΛΑΣΙΔΗΣ

AVClub Fanatic
19 June 2006
19,341
Θεσσαλονίκη
Ανοίγω θέμα επειδή παραμένει κλειστό το θέμα με τα πρόστιμα για τα ανασφάλιστα οχήματα. Αν ξανανοίξει καλό είναι να τοποθετηθεί εκεί και το παρόν θέμα.

Εκτινάχθηκε σε ένα μήνα ο αριθμός των ασφαλισμένων αυτοκινήτων σύμφωνα με τα επίσημα στοιχεία.

Τα 6,2 εκατ. φτάνουν πλέον τα ασφαλισμένα οχήματα -έναντι 5,6 εκατ. που ήταν στα τέλη του 2016- με βάση τα στοιχεία από τις ασφαλιστικές εταιρείες καθώς η απειλή επιβολής προστίμου φαίνεται ότι «σωφρόνισε» τουλάχιστον 445.000 ιδιοκτήτες ανασφάλιστων οχημάτων που έσπευσαν να τα ασφαλίσουν.

Πηγές του ΥΠΟΙΚ αναφέρουν ότι παρά τη λήξη της προθεσμίας, η νέα διασταύρωση των οχημάτων που είναι ασφαλισμένα με αυτά που φέρουν πινακίδες και κυκλοφορούν, δεν θα γίνει πριν επικαιροποιηθεί η λίστα του υπουργείου Οικονομικών, προκειμένου αυτή τη φορά να μην υπάρξουν λάθη.

Να σημειωθεί επίσης πως, σύμφωνα με δημοσίευμα της «Καθημερινής», από τα στοιχεία των ασφαλιστικών προκύπτει ότι η πλειονότητα των ανασφάλιστων ήταν μοτοσικλέτες.
http://www.newsauto.gr/offers/o-fovos-prostimou-miose-kata-445-00-ta-anasfalista-ich/

Επομένως μπορεί να έγινε το απίστευτο μπαχαλο με τα οχήματα που έχουν αποσυρθεί κλπ. αλλά πλέον κάτι λιγότερο από μισό εκ. αυτοκίνητα και κυρίως μηχανές έχουν πλέον ασφαλιστήριο συμβόλαιο. Not bad at all!
 

spageo

Supreme Member
7 May 2007
3,472
Καρέας
Το βέβαιο είναι ότι όταν επαναληφθεί ο "έλεγχος" πάλι θα βρεθούν ανασφάλιστοι όσων τα συμβόλαια λήγουν την ημέρα (τα λίγα δευτερόλεπτα στην ουσία) του ελέγχου!
 

tegonik

Supreme Member
22 July 2006
6,022
Athens
Σίγουρα δεν θα είναι 445.000 κάτοχοι αυτοκινήτων και μηχανών δηλαδή το 8% του συνόλου.

Δηλαδή από τα 1.200.000 πρόστιμα που έστειλαν, τα πραγματικά ανασφάλιστα οχήματα ήταν τα 445.000, μάλιστα...
 

petronik

Μέλος Σωματείου
18 June 2006
18,469
Θεσσαλονικη
Η δική μου οπτική είναι ότι θα κυκλοφορούν ασφαλισμένα τα 445.000 οχήματα .
Ε δε το λές και λίγο
 

ΒΛΑΣΙΔΗΣ

AVClub Fanatic
19 June 2006
19,341
Θεσσαλονίκη
Σήμερα κυκλοφορούν 6,2 εκ. οχήματα ασφαλισμένα. Μέχρι το red alert τα ασφαλισμένα ήταν 5,6 εκ. Το σύνολο των ειδοποιητηρίων ήταν 1,2 εκ. και θα υπήρχε και επόμενη πολύ μικρότερη παρτίδα. Οι ασφαλιστικές εταιρείες και το Υπ. Συγκοινωνιών υπολογίζουν ότι ακόμη και τώρα κυκλοφορούν περίπου 600.000 αυτοκίνητα ανασφάλιστα κυρίως στην επαρχία.

Υπενθυμίζω ότι θα υπάρξει και αντίστοιχος γύρος για έλεγχο ΚΤΕΟ. Εκεί θα κλάψουν μανούλες...

Πάντως για εμάς τους νομοταγείς η πιθανότητα να μπλέξουμε με ανασφάλιστο όχημα έχει μειωθεί σημαντικά....
 

alfaalfa

AVClub Enthusiast
27 June 2006
1,279
Δεν ξέρω αν έχει ξαναγραφεί , σε αυτό τον ιστότοπο υπάρχει έλεγχος για το αν το όχημα είναι ασφαλισμένο.

Απλά χρειάζεται και το ΑΦΜ . (Δεν καταλαβαίνω το λόγο βέβαια ...)

https://www.hic.gr/hic/Check_ins.aspx
 

send

AVClub Fanatic
19 June 2006
30,947
Θεσσαλονίκη
Απάντηση: Re: Ανασφάλιστα οχήματα;

Υπενθυμίζω ότι θα υπάρξει και αντίστοιχος γύρος για έλεγχο ΚΤΕΟ. Εκεί θα κλάψουν μανούλες...


Στην περίπτωση της έλλειψης ΚΤΕΟ υπάρχει μια μικρή διαφορά, καθώς η σχετική διάταξη (άρθρο 86 ΚΟΚ) ορίζει ότι "ο κάτοχος οχήματος...." και όχι ο κύριος. Άρα τουλάχιστον η διατύπωση θέτει εκτός όσους έχουν "πωλήσει" το όχημά τους με εξουσιοδότηση και δεν έχει περαιωθεί η διαδικασία, αλλά και δεν το έχουν πλέον στην κατοχή τους.
 

ΒΛΑΣΙΔΗΣ

AVClub Fanatic
19 June 2006
19,341
Θεσσαλονίκη
Re: Απάντηση: Re: Ανασφάλιστα οχήματα;

Στην περίπτωση της έλλειψης ΚΤΕΟ υπάρχει μια μικρή διαφορά, καθώς η σχετική διάταξη (άρθρο 86 ΚΟΚ) ορίζει ότι "ο κάτοχος οχήματος...." και όχι ο κύριος. Άρα τουλάχιστον η διατύπωση θέτει εκτός όσους έχουν "πωλήσει" το όχημά τους με εξουσιοδότηση και δεν έχει περαιωθεί η διαδικασία, αλλά και δεν το έχουν πλέον στην κατοχή τους.

Πολύ σωστά.

Αλλά εγώ θεωρώ ότι στο ΚΤΕΟ θα γίνει η μεγάλη σφαγή για το επίπεδο συντήρησης των αυτοκινήτων και των μηχανών που έχουν να περάσουν έξω από συνεργείο πάνω από 4 χρόνια.
 

PETRAN

AVClub Fanatic
20 June 2006
11,063
in orbit
Έχετε ιδέα για το αν οι έλεγχοι έχουν γίνει αυστηρότεροι στα ιδιωτικά κτεο σε σχέση με παλιότερα που υπήρχαν μόνο κρατικά?
Γιατί έχω την εντύπωση οτι έχουν αρχίσει να κάνουν τα στραβά μάτια σε διάφορα έτσι ώστε να μην "δυσαρεστήσουν" τον πελάτη που έχει θέμα στο αυτοκίνητο του και τελικά τον χάσουν..
Πρόσφατα μάλιστα άκουσα την ατάκα, αν έχεις λάστιχα περνάς..
 

songless_bird

AVClub Fanatic
8 May 2013
11,100
Νότια Μακεδονία
Έχετε ιδέα για το αν οι έλεγχοι έχουν γίνει αυστηρότεροι στα ιδιωτικά κτεο σε σχέση με παλιότερα που υπήρχαν μόνο κρατικά?
Γιατί έχω την εντύπωση οτι έχουν αρχίσει να κάνουν τα στραβά μάτια σε διάφορα έτσι ώστε να μην "δυσαρεστήσουν" τον πελάτη που έχει θέμα στο αυτοκίνητο του και τελικά τον χάσουν..
Πρόσφατα μάλιστα άκουσα την ατάκα, αν έχεις λάστιχα περνάς..
Εγω περασα απο ιδιωτικο ΚΤΕΟ πριν 1 χρονο. Μου λεει περνας, αλλα να το κοιταξεις. Στο πορισμα ελεγε οτι εχω στραβα δισκοφρενα και θελω ευθυγραμμιση. Ρε παιδια να λεω οι δισκοπλακες ειναι 1 χρονου. Ποτε προλαβαν να στραβωσουν; Αν δεν ειναι ποιοτικες χαλανε μου λενε.
Παω την επομενη για σερβις. Πληρωνω 50 εργατικα για να ψαχνουν δισκοπλακες, ακρομπαρα , ψαλιδια και τελικα ηθελαν εξαέρωση τα φρενα γιατι εδειχναν μια μικρη διαφορα στο φρεναρισμα τα δεξια απο τα αριστερα μπροστα...

Δεν ειναι τοσο οτι με "περασανε" και καλα με προβλημα ,αλλα οτι δεν βρηκαν που ηταν το προβλημα. Να μην εχει τιποτα το αμαξι και να μου βγαζουν ζημια.
 

send

AVClub Fanatic
19 June 2006
30,947
Θεσσαλονίκη
Πρόσφατα μάλιστα άκουσα την ατάκα, αν έχεις λάστιχα περνάς..

Την προηγούμενη φορά, μαζί με εμένα ήταν ένας μπάρμπας που του είπαν "ξέρετε, τα λάστιχά σας είναι 'κάπως' παλιά, 12ετίας, βάλτε το στο πρόγραμμα να τα αλλάξετε εάν θέλετε να το κυκλοφορείτε". Ήταν 2015 και είχε πάει αυτοκίνητο με λάστιχα του 2003.
 

qwerty1gr

Moderator
Staff member
23 February 2007
3,747
Γηραιά Αλβιώνα
Εμενα παλαιοτερα (οταν ειχα το Citroen X3) πηγαν να με κοψουν γιατι ειχα παλια "αμορτισερ". Οταν του ζητησα να μου δειξει τι εννοει, μου εδειξε μια σουστα που ειχε το αυτοκινητο γυρω απο το υδραυλικο συστημα αναρτησης. Οποτε οταν του ειπα 'Ναι, αυτο ειναι απο τη μανα του το 1979' ο τυπος ασπρισε, αλλα η πλακα τελειωσε οταν του εξηγησα πως αυτο το Citroen δεν εχει αμορτισερ!

Τελικα διακαιολογηθηκε πως δεν ειχε ξαναδει υδραυλικη αναρτηση στη ζωη του και (φυσικα) περασε το ΚΤΕΟ κανονικα. Βεβαια ηταν περιπτωση αυτοκινητου αφου περαν της υδροπνευματικης αναρτησης, ειχε δισκοφρενα μπρος-πισω, μονοακτινο τιμονι απο μαλακο υλικο οπως και το ταμπλο, χειροφρενο στην κονσολα, ρεζερβα στο καπο της μηχανης...

(ΥΓ Ο Φιλιππος (το αυτοκινητο ειναι ο Φιλιππας) ηταν σε αψογη κατασταση μεχρι τη μερα που το απεσυρα σε αντιπροσωπεια της Citroen που το ηθελε για βιτρινα διπλ απο ενα τελειο 2CV)
 

NEKTARIOOOS

New member
30 July 2013
58
και προβλημ να εχει πχ σε αμορτισερ φρενα σε περναει , αλλα στο γραφει στις παρατηρησεις . πχ ειμεις στην Αιγινα βαση μιας αποφασης εξερουμαστε απο το κτεο μεχρι τελος του χρονου , και αυτο εχει γεινει πολες φορες συζητηση απο διαφορους να το περασω να μην το περασω και τους εξηγω περαστετο 1τον για να ειστε νομιμοι και 2ον οταν θα αρχισουν οι ελενχοι να μην φατε κανενα προστιμο. Σε συζητηση που ειχα με καποιν μου ειπε τα πραγματα καποια στηγμη θα σφυξουν αν μια δυο τρεις εχεις προβλημα στο αμαξι και το περνας κτεο και σου λεει πχ εληπες πεδηση καπια στηγμη περιμενε και το προστιμο μεσω ΑΔΑΕ λευτα θελουν τα παιδια τι να κανουμε .Και η ιστορια για τα ανασφαλιστα ιχ ξεκινησε γιατι το κρατος χανει εσοδα αυτααααααααα.
 

petronik

Μέλος Σωματείου
18 June 2006
18,469
Θεσσαλονικη
Απάντηση: Re: Ανασφάλιστα οχήματα;

και προβλημ να εχει πχ σε αμορτισερ φρενα σε περναει , αλλα στο γραφει στις παρατηρησεις . πχ ειμεις στην Αιγινα βαση μιας αποφασης εξερουμαστε απο το κτεο μεχρι τελος του χρονου , και αυτο εχει γεινει πολες φορες συζητηση απο διαφορους να το περασω να μην το περασω και τους εξηγω περαστετο 1τον για να ειστε νομιμοι και 2ον οταν θα αρχισουν οι ελενχοι να μην φατε κανενα προστιμο. Σε συζητηση που ειχα με καποιν μου ειπε τα πραγματα καποια στηγμη θα σφυξουν αν μια δυο τρεις εχεις προβλημα στο αμαξι και το περνας κτεο και σου λεει πχ εληπες πεδηση καπια στηγμη περιμενε και το προστιμο μεσω ΑΔΑΕ λευτα θελουν τα παιδια τι να κανουμε .Και η ιστορια για τα ανασφαλιστα ιχ ξεκινησε γιατι το κρατος χανει εσοδα αυτααααααααα.

Γιατί εξαιρείται η Αιγινα ;
Δηλαδή τα οχήματα σας δεν επιτρέπεται να κυκλοφορήσουν στην υπόλοιπη Ελλάδα ή απλά είναι εξ αντικειμένου ασφαλή λόγω του νησιού ;
Η ιστορία με τα ανασφάλιστα έπρεπε να είχε ξεκινήσει εδώ και πολλά πολλά χρόνια και να μην κυκλοφορούσαν τόσες χιλιάδες ανασφάλιστα
 

ln()

Supreme Member
1 February 2007
5,738
Βόλος
Στα νησιά δεν περνούσαν από ΚΤΕΟ παλιά, γιατί δεν υπήρχε ΚΤΕΟ στο νησί. Ξέρεις τι κοστίζει το ακτοπλοϊκό (άσε την Αϊγινα και σκέψου τις Μικρές Κυκλάδες).

Πάντως στο ΚΤΕΟ που πάω εγώ, ήταν ένας που του κόψαν το αυτοκίνητο γιατί βρήκαν:
φθαρμένα λάστιχα - χαλασμένα αμορτισέρ - στραβωμένο ακρόμπαρο
και φώναζε ότι έπρεπε να το περάσουν γιατί πληρώνει!