Καθυστέρηση ήχου και εικόνας

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

nikoslagos

New member
14 March 2012
19
Γεια σας! Έχω ένα προβληματάκι εικόνα με ήχο. Εχω εναν Media player όπου έχω συνδέσει την τηλεόραση με hdmi, και πάλι απο τον media player έχω συνδέσει (ταυτόχρονα) και σε εξωτερικό ενισχυτή μόνο τον ήχο. Φτιάχνω ένα βίντεο απο τον υπολογιστή και όταν ακούω τον ήχο απο την τηλεόραση είναι οκ. Όταν βάζω τον ενισχυτή υπάρχει καθυστέρηση ήχου με εικόνα. Έχω κάνει συνδυασμούς ρυθμίσεων στον media player αλλά τίποτα. Που μπορεί να οφείλεται αυτό? Σας ευχαριστώ για τον χρόνο σας...
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,377
Θεσσαλονίκη
Το media player δεν έχει δυνατότητα ρύθμισης του χρονισμού αυτου;
Όταν λες "φτιαχω ενα video" τι έννοεις;
 

kostis22

AVClub Enthusiast
23 August 2007
751
Aυτό συμβαίνει μόνο στα βιντεάκια που φτιάχνεις ή και σε έτοιμες ταινίες;. Ποιο media player εχεις; Τον ήχο πως τον στέλνεις στον ενισχυτή(αναλογικά, οπτική, HDMI);

Το "πρόβλημα" μάλλον στην τηλεόραση σου θα είναι καθώς το σήμα απο το HDΜΙ υπόκειται σε κάποια επεξεργασία με αποτέλεσμα οι εικόνα να καθυστερεί λίγο σε σε σχέση με τον ήχο. Δοκίμασε να συνδέσεις τον ήχο απο την έξοδο της TV σου στον ενισχυτή μήπως βελτιωθεί λίγο η κατάσταση.
 

nikoslagos

New member
14 March 2012
19
Απάντηση: Re: Καθυστέρηση ήχου και εικόνας

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις, θα δοκιμάσω και αυτή την εκδοχή...
 

Werewolf

Supreme Member
15 January 2010
7,214
Καποιοι ενισχυτες AV εχουν στις ρυθμισεις τους καποια ρυθμιση audio delay, μπορεις να κοιταξεις και εκει.
 

nikoslagos

New member
14 March 2012
19
Τελικά δεν έγινε σχεδόν τίποτα! Λοιπόν τα γράφω πιο αναλυτικά: Φτιάχνω ένα βίντεο με το Premiere cc 2015 με διαφορετικά βίντεο και ήχους μέσα. Ο media player είναι Turbox (δεν έχω πρόβλημα). Το βίντεο παίζει σωστά στο pc, παίζει σωστά στην TV αλλά κάνω τις ενώσεις όπως ανέφερα και πιο πάνω, δημιουργεί καθυστέρηση. Ενωσα την έξοδο ήχου απο την TV στον ενισχυτή με οπτική ίνα και παίζει μια χαρά όπως μου είπε και ο kostis22. Το πρόβλημα είναι όμως ότι δεν μου δίνει 5.1 ήχο όταν θα βάλω μια ταινία. Το ίδιο πρόβλημα γίνεται και σε άλλη TV με την διαφορά ότι εκεί δεν έχω media player αλλά ένα bluray που παίρνει και usb, και το έχω ενωμένο με τον ίδιο τρόπο σε άλλον ενισχυτή. Με τις έτοιμες ταινίες δεν υπάρχει όμως κανένα πρόβλημα για να απαντήσω και στην ερώτηση του kostis22.
Audio delay δεν βρήκα στον ενισχυτή Werewolf . Ο ενισχυτής είναι ο YAMAHA RX-V640 rds. Ευχαριστώ και πάλι για το ενδιαφέρον σας...
 

nikoslagos

New member
14 March 2012
19
Λύθηκε το "πρόβλημα" με την ένωση οπτικής ίνας απο την Tv στον ενισχυτή, και απο τον media player στην tv με το hdmi. Απλά έψαξα κάποιες ρυθμίσεις στην έξοδο της οπτικής ίνας απο την Tv. Σας ευχαριστώ όλους με βοηθήσατε!!