Αποκωδικοποιητής Nova συνέχεια αναμμένος;

mitsarasss

New member
31 May 2012
51
Καλησπέρα, για πρώτη φορά στη ζωή μου πήρα nova (ας είναι καλά η προσφορά της forthnet).
Ο αποκωδικοποιητής αργεί στο να ανάψει και πολλές φορές θέλει 2 φορές πάτημα το κουμπί. Την μια ανάβει και σβήνει και μετά τον ξαναπατάω και ανάβει κανονικά.


Αν τον έχω συνέχεια αναμμένο θα έχω πρόβλημα; Από ρεύμα λογικά θα καίει πολύ λίγο...αλλά παίζει να χαλάσει;
 

bykrie

Πρόεδρος Δ.Σ.
Staff member
Δεν υπάρχει πρόβλημα αν είναι αναμμένος συνέχεια.
Εμένα δουλεύει έτσι χρόνια, χωρίς πρόβλημα, κλείνει μόνο όταν λείπουμε σε διακοπές.

Πήγαινε στις περιβαλλοντικές ρυθμίσεις και ρύθμισε σε:

Χρόνος απενεργοποίησης "ποτέ"
Τύπος απενεργοποίησης "αναμονή"

και θα είσαι οκ
 

mitsarasss

New member
31 May 2012
51
Re: Απάντηση: Αποκωδικοποιητής Nova συνέχεια αναμμένος;

Δεν υπάρχει πρόβλημα αν είναι αναμμένος συνέχεια.
Εμένα δουλεύει έτσι χρόνια, χωρίς πρόβλημα, κλείνει μόνο όταν λείπουμε σε διακοπές.

Πήγαινε στις περιβαλλοντικές ρυθμίσεις και ρύθμισε σε:

Χρόνος απενεργοποίησης "ποτέ"
Τύπος απενεργοποίησης "αναμονή"

και θα είσαι οκ

Σε ευχαριστώ. Αυτό θα κάνω.
 

ln()

Supreme Member
1 February 2007
5,754
Βόλος
Δεν υπάρχει πρόβλημα αν είναι αναμμένος συνέχεια.
Εμένα δουλεύει έτσι χρόνια, χωρίς πρόβλημα, κλείνει μόνο όταν λείπουμε σε διακοπές.
Γυρνά λοιπόν κι εγώ από διακοπές.
Τον βάζω ξανά στην πρίζα και περιμένω. Βγάζει μήνυμα ότι το κανάλι είναι κωδικοποιημένο. Καλά λέω, πάω στο "Βουλή", βλέπω ότι παίζει και περιμένω. Αφού περιμένω και δεν γίνεται τίποτα, βγάζω και βάζω την κάρτα. Η κάρτα λέει δεν αναγνωρίζεται. Κάνω reset και ξαναπεριμένω, Μου βγάζει ότι δεν έχω πληρώσει συνδρομή PVR! Βγάζω το στικάκια από το USB. Το σβήνω και το ανοίγω. Λέει δεν υπάρχουν κανάλια. Κάνω νέα σάρωση. Μου βρίσκει τα κανάλια και ενώ βγάζει τον οδηγό, η εικόνα των καναλιών είναι μαύρη, χωρίς μήνυμα λάθους. Ξανά reset και μου βγάζει "Θέαση προσωρινά αδύνατη". Περιμένω δυο ώρες, τίποτα. Πέφτω για ύπνο και όταν ξυπνάω δουλεύουν κανονικά.
Έχασα τον "Τελευταίο Βερμέερ" που με ενδιέφερε τόσο!