Intel Nuc Kit Nuc6cayh Celeron J3455 Mini Pc

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

th3m1s

Senior Member
9 October 2015
338
Αχαρνές (Αθήνα)
Σκεφτομαι την αγορα του εν λογω μινι PC για χρηση κυριως ως htpc αλλα και για αλλες δουλειες. Θα μπουν windows και το kodi. Οι ταινιες θα παιζονται σε full HD TV και για τον ηχο θα συνδεθει σε ηχεια Logitech z-5500. Δεν με ενδιαφερει το 3d και 4κ. Ποια ειναι η γνωμη σας αξιζει τον κοπο και το χρημα η να προτιμησω ενα android TV box? Ευχαριστω για τις απαντησεις.
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,571
Αθηνα
Re: INTEL NUC KIT NUC6CAYH CELERON J3455 MINI PC

Στο σκρουτζ το βλεπω στα 150ευρω. Προφανως θα πρεπει να υπολογισεις σκληρο και μνημες για να βγει η συνολικη τιμη. Απο οτι βλεπω hevc 10bit decoding υποστηριζεται. Εδω διαβαζω οτι δεν υποστηριζει dts-hd passthrough. Εσυ ομως σκοπευεις να συνδεσεις πανω του τα Ζ5500 που δεν υποστηριζουν hd audio ετσι και αλλιως, οποτε δεν εχεις προβλημα. Το αλλο πραγμα που θα πρεπει να σκεφτεις ειναι τι ειναι "οι αλλες δουλειες" που σκοπευεις να το χρησιμοποιεις. Αν ειναι κατι απλο, π.χ. web browsing νομιζω δεν θα υπαρχει προβλημα.

Κοπος θεωρω οτι δεν υπαρχει, αφου απλα τα windows θα εγκαταστησεις και οτι media player θελεις.
Γενικα παντως, αν θελει κανεις pcακι στο σαλονι, τα nuc ειναι εξαιρετικη λυση (διαλεγει ο καθενας ποιο μοντελο αναλογα με τις αναγκες του). Αν ενδιαφερεται μονο για το media player κομματι, τοτε υπαρχουν αλλες καλυτερες ή/και φτηνοτερες λυσεις.
Απο κοντα εχω δει μονο nuc i3 σε χρηση, οποτε δεν μπορω να σου πω πως θα συμπεριφερεται το celeron αυτο.
 

nikosr6

Senior Member
26 November 2010
398
Re: INTEL NUC KIT NUC6CAYH CELERON J3455 MINI PC

Καλημερα...
Στο android box δεν θες σκληρο για να δοθλεψει..ουτε ραμ..ουτε τιποτα..Μπαμ και καθαρισες.
Αν και αυτο το μαραφετακι ωραιο φαινεται γμτ.......
 

th3m1s

Senior Member
9 October 2015
338
Αχαρνές (Αθήνα)
Re: INTEL NUC KIT NUC6CAYH CELERON J3455 MINI PC

Συμφωνω μαζι σας. Το κοστος θα ανεβει αρκετα για την προσθηκη σκληρου και μνημης. Οι αλλες δουλειες αφορουν σερφαρισμα στο ιντερνετ η οτι αλλο θα μπορουσε να κανει ενα μινι pc και οχι για παιχνιδια. Εχω αλλο η/υ για ποιο βαριες εργασιες. Απλα η απορια μου ειναι αν μπορει (celeron) να σταθει ως ενα αξιοπρεπες htpc με το Kofi και το vlc, αλλιως να κοιταξω σε ενα φθηνοτερο android TV box για αυτα που θελω.
 

newlynx

AVClub Enthusiast
28 August 2006
1,195
Επίσης στο κόστος πρέπει να υπολογίσεις και τον χειρισμό του είτε με τηλεχειριστήριο είτε με πληκτρολόγιο και ποντίκι.
Μετά από 9 χρόνια με htpc πήγα σε android box. Δεν θα βγάλει 9 χρόνια αλλά προτιμώ να το αλλάζω λόγω κόστους ανά 3 χρόνια (ενδεικτικό, μπορεί να βγάλει και παραπάνω) παρά να παιδεύομαι με pc. Λόγω ηλικίας και υποχρεώσεων δεν έχω πια χρόνο να ρυθμίζω τα πάντα.
 

th3m1s

Senior Member
9 October 2015
338
Αχαρνές (Αθήνα)
Πληκτρολογιο και ποντικι εχω ηδη. Περισσοτερο με απασχολει η αποδοση και η τιμη του mini PC. Ενας φιλος πηρε ενα mecool kiii pro το οποιο φαινεται αρκετα ενδιαφερον.
 

baspav

AVClub Addicted Member
21 January 2010
1,799
Μακριά από φθηνιάρικα android box. Εκτός και αν πρόκειται για κανένα zidoo που λένε καλά λόγια.
Σερφάρισμα θα κανείς άνετα με το NUC (εδώ κάνεις στο tablet με Intel Atom) και 1080p μία χαρά. HD audio δεν θα έχεις. Η εμπειρία σερφαρίσματος με ποντίκι κ πληκτρολόγιο δεν συγκρίνεται με κανένα android και airmouse.
 

th3m1s

Senior Member
9 October 2015
338
Αχαρνές (Αθήνα)
Αν παω σε android ειμαι μεταξυ των zidoo x9s και mecool kiii pro. Εχω δει το Kiii pro σε φιλο μου και μου αρεσει, δεν εχω δει καπου ενα nuc για να εχω καλυτερη αποψη. Για τον ηχο θα το συνδεσω μεσω της οπτικης εξοδου στα z-5500 και οτι παρω, δεν εχω αλλες απαιτησεις.