Ακουστικα για ταινιες;

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Witcher1st

Established Member
23 February 2010
242
Δεν βρηκα καποια κατηγορια για ακουστικα, οποτε το βαζω εδω.

Αυτο το διαστημα εχω τα Fatal1ty της Creative, που για την τιμη τους εκαναν πολυ καλα την δουλεια τους εδω και χρονια. Δεν ειμαι και κανενας τρελος φαν με τον ηχο, απο την αποψη οτι δε μπορω να διακρινω τις διαφορες.. Ισως επειδη δεν εχω δοκιμασει καποιο καλο ακουστικο μεχρι στιγμης.

Θα ηθελα ενα καλο ζευγαρι ακουστικα κυριως για να βλεπω ταινιες στην τηλεοραση, την οποια συνδεω με τον υπολογιστη μεσω HDMI. Αλλα εχω μερικες ερωτησεις.



1) Wired or Wireless; Πανω-κατω η ποιοτητα ειναι η ιδια; Αν και νομιζω οτι το high impedance ( αξιζει στις ταινιες ή μονο στη μουσικη ) δεν ειναι διαθεσιμα στα ασυρματα ακουστικα.



2) 2, 2.1, 5.1 ή 7.1; Οι ταινιες που βλεπω ειναι bluray και εχουν τις περισσοτερες φορες DTS ηχο. Να προτιμησω ενα καλο ζευγαρι stereo; Εξαλλου το να ακους surround απο τα ακουστικα δε νομιζω οτι ειναι και ο,τι καλυτερο. Αυτο δειχνουν και τα κορυφαια ακουστικα σε ολα τα reviews που 99 στα 100 ειναι stereo.



3) Να εχω συνδεδεμενα τα ακουστικα στην τηλεοραση ή στον υπολογιστη; Υπαρχει διαφορα στην ποιοτητα ηχου; Οταν τα εχω συνδεδεμενα στην τηλεοραση παιρνω ηχο απο την καρτα ηχου της τηλεορασης; Ποσο καλη μπορει να ειναι η ποιοτητα; Η ιδια ερωτηση ισχυει και για μελλοντικη αγορα ηχειων 5.1. Δλδ αν ειναι καλυτερα να τα εχω συνδεδεμενα στην τηλεοραση ή στον υπολογιστη, εκτος αν δεν εχει σημασια.



4) Γινεται να συνδεσω 2 ακουστικα στην τηλεοραση/υπολογιστη και να ακουμε δυο ατομα ταυτοχρονα;



5) Δεν καταλαβαινω γιατι υπαρχουν τοσα amps. Υποτιθεται δινεις ενα σεβαστο ποσο για τα ακουστικα. Πχ αυτο κοστιζει κοντα στα 300 ευρω. Και εχει και αλλα που ξεπερνανε τα 1000 ευρω. Ειναι κατι σαν ανεξαρτητη καρτα ηχου ή καμια σχεση; Επισης υπαρχουν και τα standalone DACs, τα οποια και αυτα ειναι ακριβα.. Ολα αυτα δεν υποτιθεται οτι τα εχει και μια καρτα ηχου; Ακομα και η ενσωματωμενη της μητρικης; Δλδ θα εχω το ιδιο αποτελεσμα αν παρω μια καλη καρτα ηχου, οπως η soundblaster Z;



Γενικα ειμαι αρκετα μπερδεμενος και δε γνωριζω πολλα πραγματα σχετικα με τον ηχο. Το ποσο που διαθετω ειναι στα 100 ευρω, αν υπαρχει κατι καλο με λιγα παραπανω θα τα διαθεσω.

Τελος επειδη ξερω οτι για τις ταινιες τα home cinema ειναι καλα, αλλα ακριβα, σκεφτομαι να αγορασω ενα φθηνο συστημα 5.1 προς το παρων. Σιγουρα θα κανει καλυτερη δουλεια απο το ηχειο της τηλεορασης. Λεω για τα Creative Inspire T6300. Ποια ειναι η αποψη σας;

Υπαρχει home cinema μονο με τα ηχεια; Δε θα χρειαστω τον media player, καθως τις ταινιες θα τις παιζω απο τον υπολογιστη. Με WMP Classic + MadVR Codecs.
 

Manosss

AVClub Addicted Member
7 June 2012
2,251
Πειραιάς
Καλησπέρα Λάζαρε,

Για χρήση για τηλεόραση και ταινίες υπάρχουν νήματα εδώ και εδώ.

1) Το κύριο θέμα με τα wired vs wireless είναι ότι για να έχεις μια Χ ηχητική απόδοση πρέπει να ξοδέψεις τα διπλά λεφτά σe wireless ακουστικό από αυτά που θα έδινες σε απλό wired... Η τεχνολογία πληρώνεται. Από εκεί και πέρα ναι υπάρχουν και τα θεματάκια της τεχνολογίας των ασύρματων ακουστικών (π.χ πιθανές διακοπές/παρεμβολές στο σήμα, όχι απόλυτη πιστότητα σε σχέση με την απόδοση του ίδιου ακουστικού σε wired λειτουργεία,ανάγκη για συνεχείς φορτίσεις και θέματα με την μπαταρία κτλπ) αλλά τελευταία έχουν βελτιωθεί πολλά και είναι σε ικανοποιητικά (όχι τέλεια) επίπεδα τα πράγματα. Από την άλλη τα wireless έχουν την μεγάλη ευκόλια του αποχωρισμού από τα καλώδια (ειδικά για χρήση σε τηλεόραση που θέλεις να είσαι αραχτός) αλλά και το ότι έχουν ενσωματωμένο ενισχυτή/dac οπότε δεν είναι απαραίτητο να τα αγοράσεις extra.

2) Stereo τελεία. Τα πολυκάναλα ακουστικά είναι απάτη. Το έχουμε αναλύσει πολλές φορές. Καλά stereoφωνικά ακουστικά μπορούν να αποδώσουν surround αίσθηση που τα μαρκετινίστικα 7,1 ούτε την ονειρέυονται.

3)Οταν τα έχεις συνδεδεμένα στην τηλεόραση παίρνεις ήχο από την τηλεόραση. Το μόνο που κάνει ο υπολογιστής σου είναι μέσω της hdmi σύνδεσης να λειτουργεί σαν transport δηλαδή να μεταφέρει το ψηφιακό σήμα στην τηλεόραση. Η μετατροπή του από ψηφιακό σε αναλογικό γίνεται στην τηλεόραση. Θεωρητικά (ανάλογα τα μοντέλα) θα ήταν καλύτερα να συνδέσεις με το pc αντί της τηλεόρασης καθώς ειδικά οι νεότερες μητρικές των υπολιστών έχουν τσιπάκια με συμπαθητική απόδοση και κατά πάσα πιθανότητα ανώτερη από εκείνα μιας τηλεόρασης. Ολα αυτά δεν ισχύουν για τα ασύρματα ακουστικά καθώς έχουν δικά τους τσιπάκια ενσωματωμένα.

4)Οχι δεν γίνεται. Για να γίνει αυτό θα χρειαζόταν ή τηλεόραση σου ή υπολογιστής σου να είχαν δύο εξόδους ακουστικών αντί για μία. Μπορεί να γίνει αν είχες δύο εξωτερικούς standalone ενισχυτές ακουστικών ή έναν που να έχει δύο εξόδους.

5)Dac και amp έχουν τα πάντα. Εχει μέσα το κινητό σου, έχει το mp3 player σου έχει η τηλεόραση σου. Απλά αυτά υπάρχουν για να υπάρχουν. Δεν προσφέρουν την καλύτερη δυνατή ποιότητα για αυτό υπάρχουν τα standalone dacs και amps που είπες που είναι μεμονωμένα μηχανήματα που είναι φτιαγμένα να κάνουν καλά ένα συγκεκριμένο πράγμα και μόνο. DAC θα πει Digιtal to Analogue Converter. Είναι o μετατροπέας δηλαδή που μετατρέπει το ψηφιακό σήμα σε αναλογικό. Αυτό που μετατρέπει τα 0 και τα 1 του υπολογιστή σου σε ήχο για να το πούμε απλά.
Αφού έχεις λοιπόν το σήμα για να το παίξουν τα ακουστικά σου θέλουν οδήγηση/σπρώξιμο/ρεύμα. Αυτή είναι η δουλειά του Headphone Amp του ενισχυτή ακουστικών στα ελληνικά.
Ναι λοιπόν όλα αυτά τα έχει και η μητρική σου και μια Soundblaster και το κινητό σου κτλπ. Αλλά το αποτέλεσμα που παράγουν είναι από λίγο έως πολύ κατώτερο.

Γύρω στα 100 ευρώ υπάρχουν κάποιες επιλογές για ασύρματα αλλά υπάρχουν πολύ περισσότερες για ενσύρματα ακουστικά . Προσωπικά, εφόσον το pc είναι κοντά στη θέση που θα κάθεσαι θα πρότεινα ενσύρματα από πλευράς ποιότητας ήχου. Αλλά βέβαια από την άλλη τα ασύρματα έχουν πλεονέκτημα στη χρηστικότητα τους λόγω της έλλειψης καλωδίου.
Εσύ θα θα αποφασίσεις λοιπόν τι από τα δύο είναι πιο σημαντικό για σένα (wired vs wireless) και από εκεί και πέρα εμείς μπορούμε να σου προτείνουμε διάφορα.

Για θέματα home cinema θα χρειαστεί να ρωτήσεις εδώ χονδρικά όμως ναι θα κάνουν καλύτερη δουλειά από την τηλεόραση αλλά δεν έχουν καμία σχέση με πραγματική εμπειρία home cinema. (Πρώην κάτοχος των Logitech Z-2300 που πήρα μικρός για να γκρεμίσω το σπίτι και να σπάσω τα νεύρα των γονιών μου)
 

Witcher1st

Established Member
23 February 2010
242
Γρηγορη απαντηση και αναλυτικοτατη θα ελεγα! Με βοηθησες σε αρκετα θεματα που ειχα μαυρη νυχτα!

2) Stereo τελεία. Τα πολυκάναλα ακουστικά είναι απάτη. Το έχουμε αναλύσει πολλές φορές. Καλά stereoφωνικά ακουστικά μπορούν να αποδώσουν surround αίσθηση που τα μαρκετινίστικα 7,1 ούτε την ονειρέυονται.
Να φανταστω οταν λες στερεο εννοεις τα απλα 2.0 ;


Προσωπικά, εφόσον το pc είναι κοντά στη θέση που θα κάθεσαι θα πρότεινα ενσύρματα από πλευράς ποιότητας ήχου.
Ο υπολογιστης ειναι στα 5 μετρα απο τον καναπε. Σιγουρα δεν υπαρχουν ακουστικα με τοσο μακρια καλωδια. Μπορει να γινει ομως επεκταση του καλωδιου με καποιον ανταπτορα ή δεν προτεινεται καθως θα μειωθει η ποιοτητα του ηχου;


3)Οταν τα έχεις συνδεδεμένα στην τηλεόραση παίρνεις ήχο από την τηλεόραση.
Εδω ημουν τελειως αδιαβαστος.. Νομιζα οτι επειδη μπορω να αλλαζω την ποιοτητα της εικονας μεσω των codecs,shaders,φιλτρων κτλ, και καθως το hdmi μεταφερει εικονα+ηχο, τοτε θα ειχα και τον ηχο απο τον υπολογιστη.. Εκανα λαθος. Οποτε το καλυτερο θα ειναι να τα συνδεσω στον υπολογιστη και συγκεκριμενα στην θυρα της μελλοντικης καρτας ηχου που θα αγορασω.

Κατι επιπλεον. Μπαινω και διαβασω για κριτικες για ακουστικα. Ολα χωριζονται σε δυο κατηγοριες. Music και Gaming. Δεν υπαρχουν ακουστικα καθαρα για ταινιες.

Καποια αποψη για τα Audio Technica M50x Black; Ξεπερνανε το budget, αλλα πιστευω αξιζουν τα λεφτα που ζητανε. Δεν ξερω αν ειναι υπερβολη βεβαια το ποσο που θα δωσω για να βλεπω 10 ταινιες το μηνα μονος μου. Γιατι τις περισσοτερες τις βλεπω μαζι με την γυναικα με τα ηχεια. Απλα γενικα οι ταινιες που εχω ειναι bluray με καλη ποιοτητα ηχου. Τωρα δε ξερω κατα ποσο τα ακουστικα μπορουν να την διαχειριστουν.

Παντως σε ενσυρματα μαλλον θα καταληξω. Οποτε αν υπαρχουν καποιες καλες επιλογες, θα μπορουσατε να μου τις πειτε;
 
Last edited:

Manosss

AVClub Addicted Member
7 June 2012
2,251
Πειραιάς
2.0 ναι.
5 μέτρα είναι πολλά για καλώδιο η αλήθεια είναι (χωροταξικά) αλλά με ένα extension θα κάνεις την δουλειά σου.

Oτι είναι καλό για Gaming είναι καλό και για ταινίες καθώς χρειάζονται παρόμοια χαρακτηριστικά (καλή μουσική σκηνή, δυνατά μπάσα, άνετα για πολυωρη χρήση). Οπότε κοιτάς προς τα εκεί.

Τα Audio Technica είναι δημοφιλής και μάλλον ασφαλής επιλογή. Επίσης φίλος πρόσφατα είχε αντίστοιχες αναζητήσεις και είχε βρει και ένα αντάπτορα για τα audio technica για Bluetooth χρήση. Οπότε κουτσά στραβά να είχε και ασύρματη χρήση άμα την χρειαζόταν.

Επιπλέον επιλογές θα πρότεινα και τα Beyerdynamic Dt770 pro στην έκδοση 32 ohm ή 80 ohm (για να μην χρειαστείς stand-alone ενισχυτή ακουστικών) που είναι πάρα πολύ καλά για ταινίες. Είναι και αυτά γύρω στα 150 ευρώ.

Αυτά τα δύο είναι ακουστικά κλειστού τύπου. Υπάρχουν και ανοιχτού τύπου.
Από ανοικτού τύπου θα πρότεινα τα Philips Fidelio X2 τα οποία μπορείς να βρεις είτε 169 ευρώ στο Amazon είτε φθηνότερα στις αγγελίες του φόρουμ.

Για το τι είναι τα ακουστικά ανοικτού και κλειστού τύπου και ποιες οι διαφορές τους μπορείς να δεις εδώ

http://avclub.gr/forum/showthread.p...στικά)?p=1057624541&viewfull=1#post1057624541

Αυτά εκ πρώτης σκέψης. Θα μου έρθει και κάποια άλλη επιλογή
 

vadergr

Super Moderator
Staff member
17 August 2007
27,411
Μεταμορφωση
Τσεκαρε τα σονυ που ειναι 7.1 και περνάνε hd ήχο ....
Λίγο ακριβά αλλα αξίζουν τα λεφτα τους
Ειναι και ασύρματα

Πολυ καλα αλλα εχουν 400+ νομιζω.

Στα 200ε υπαρχουν και τα v-moda m100 ...
 

Witcher1st

Established Member
23 February 2010
242
Γιατι ολες οι εκδοσεις ειναι στην ιδια τιμη;

http://www.skroutz.gr/c/1860/over-e...ost-popular&keyphrase=BeyerDynamic+DT+770+Pro

32,80 και 250 ohm..


Μαλλον ακουστικα ανοιχτου τυπου θα χρειαστω, απο αυτα που διαβαζω.

Απ'οτι καταλαβαινω ακουστικα με πολλα ohm χρειαζονται και εναν ενισχυτη για να αξιοποιηθουν πληρως, σωστα; Ειναι το ιδιο με μια καλη καρτα ηχου ή καμμια σχεση;

Δε θελω να ανεβω τοσο πολυ σε τιμη.. Εδω και με τα ακουστικα των 20 ευρω ειμαι μια χαρα. Απλα ειπα να παρω κατι καλυτερο για να ακουω περισσοτερες λεπτομερειες στις ταινιες.

Με το extension σιγουρα δε θα μειωθει η ποιοτητα του ηχου;
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,313
Θεσσαλονίκη
Το μόνο που διαφέρει είναι η ωμική αντίσταση , να προτιμήσεις τα 32ohm.
Αυτά τα ακουστικά είναι κλειστού τύπου.
Μέχρι 3-4μ δεν έχεις πρόβλημα.
 

panoso

Senior Member
18 April 2011
521
Επειδή έχω και τα Beyerdynamic Dt770 pro στην έκδοση 32 Ohm αλλά και τα Fidelio X2, θα προτείνω τα Fidelio για ταινίες. Έχουν μεγαλύτερη ηχητική σκηνή, δε ζητάνε απολύτως τίποτα για ενίσχυση και θα τα δώσουν όλα είτε σε pc είτε σε τηλεόραση κινητό ή tablet.
 

n.k.9

Established Member
7 May 2010
232
ΠΑΤΡΑ
Καλησπέρα.
Λόγω του ότι το θέμα παραμένει ανοικτό, σκέφτηκα να ζητήσω τη συμβουλή σας.
Επειδή άρχισα να βλέπω ζεστά το ενδεχόμενο παρακολούθησης ταινιών με ακουστικά (ώστε να μην έχουμε γκρίνιες κατά τις μεταμεσονύκτιες προβολές) λέω να αγοράσω ένα ζευγάρι.
Επειδή, όμως, δεν ξέρω αν θα με βολέψουν, καθώς γενικά δεν τα χρησιμοποιώ και με τον φόβο να πάνε χαμένα, θα κάνω μια δοκιμή δίχως να δαπανήσω αρκετά χρήματα.
Οπότε με το αστείο budget των 50 max (μην γελάτε...) ψάχνω κάτι απλά αξιοπρεπές. Επισημαίνω ότι είμαι απόλυτα συνειδητοποιημένος και ως εκ τούτου δεν έχω απαιτήσεις.
Επίσης, θα εκτιμούσα αν γενικότερα μου έδινε κάποιος κάποιες συγκεκριμένες προδιαγραφές που θα πρέπει να ψάχνω για την χρήση που προανέφερα.
Γνώμες;
 

Manosss

AVClub Addicted Member
7 June 2012
2,251
Πειραιάς
Re: Απάντηση: Ακουστικα για ταινιες;

Να ρωτήσω πρώτα από όλα . Στο δωμάτιο θα υπάρχει και άλλο άτομο που θα θέλει να κοιμηθεί πχ? Το ρωτάω για να δούμε αν πρέπει να πάμε αποκλειστικά σε ακουστικά κλειστού τύπου (που διατηρούν τις διαρροές θορύβου στο μίνιμουμ) ή αν μπορούμε να πάμε και σε ακουστικά ανοικτού τύπου (όπου οι διαρροές είναι πιο έντονες και ακουστες στον διπλανό σου αλλά έχουν το πλεονέκτημα της ευρύτερης και πιο ρεαλιστικής μουσικής σκηνής πράγμα θετικό για ταινίες)
 

n.k.9

Established Member
7 May 2010
232
ΠΑΤΡΑ
Καταρχήν σε ευχαριστώ για την άμεση απάντηση.
Για το σαλόνι τα θέλω, όπου και θα είμαι μόνος μου. Βασικά, μία από τις ζώνες θέασης ταινιών είναι μετά τις 11 το βράδυ κι έτσι αναγκάζομαι να έχω αρκετά χαμηλά τον ήχο.
Επίσης, προβληματίζομαι σχετικά με το αν θα υπάρχει ποιοτική υποβάθμιση του ήχου, καθώς θα πρέπει να βάλω προέκταση στο καλώδιο (καναπές-τηλεόραση=3.8 μέτρα σε ευθεία γραμμή)...
 

Sotiris

Supreme Member
18 June 2006
3,962
Το ίδιο ακριβώς ψάξιμο έκανα κι εγω πριν 2 χρονια.
Ειχα ακριβώς το ίδιο "πρόβλημα" με σένα λόγω των μικρών παιδιών.

Με προέκταση παίζω κι εγώ στα 3.5 μέτρα οπότε δεν έχεις πρόβλημα.
Αλλωστε ταινίες θα βλέπεις, δεν θα ακούς τίποτα καλές εγγραφές σε μουσική.
Αν υπάρξει κάποια υποβάθμιση, δεν θα είναι ακουστή.

-Θες οπωσδήποτε over ear για περισσότερη άνεση.
Δυστυχώς είναι πολύ δύσκολο να πετύχεις την άνεση γιατί ότι ακουστικά και να δοκιμάσεις, αποκλείεται να έχεις άποψη περί άνεσης, αν δεν τα έχεις 20 με 30 λεπτά συνέχεια στο κεφάλι σου.
Φυσικά δεν υπάρχουν και επιλογές για δυνατότητα δοκιμής.
Μόνο στο mediamarkt κατάφερα να βρω.
Όταν τα φορέσεις δεν πρέπει να σε ενοχλούν καθόλου, γιατί 2 ώρες θέαση είναι αυτές.
Αν σε ενοχλούν έστω και λίγο, πίστεψε με, στην 1 ώρα θα σου είναι ανυπόφορα.

-Να είναι 50mm driver για περισσότερο μπάσο
Ταινία χωρίς μπάσο δεν γίνεται.
Αν διαβάσεις κριτικές σε ότι αποφασίσεις να πάρεις και το αναφέρουν με υπερβολικό στο μπάσο, μην διστάσεις να το επιλέξεις.
Η ταινία θέλει το μπάσο της.
Επίσης στα 50mm θα εχεις και μεγαλύτερη στερεοφωνικη εικόνα.
 

Sotiris

Supreme Member
18 June 2006
3,962
Εγώ ξεκίνησα με αυτά εδώ τα οποία τα έχουν προτείνει και τα μέλη του forum
https://www.skroutz.gr/s/5610245/Superlux-HD-681-Evo.html#

Δεν έχουν μεγάλη ευαισθησία, αλλά εφόσον θα τα συνδέσεις σε ενισχυτή, δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα.
Στην αρχή με έσφιγγαν πολύ και δεν μπορούσα με τίποτα να τα βάλω για πάνω από 10 λεπτά.
Στράβωσα όμως λίγο τις βέργες και τα έφερα σε επιθυμητο σημείο.
Μέσα στην συσκευασία έχει και velour pads που κάνουν ακόμα καλύτερη την άνεση στο αυτί, αλλά όχι για τους καλοκαιρινούς μήνες, γιατί ζεσταίνουν αρκετά
 

n.k.9

Established Member
7 May 2010
232
ΠΑΤΡΑ
Καλημέρα και ευχαριστώ για την βοήθεια.
Γενικές απορίες:
1) Η ευαισθησία μετριέται σε ohm; Έχει διαφορά το να συνδεθούν απευθείας στην τηλεόραση με το να συνδεθούν στον ενισχυτή;
2) Πώς διακρίνω τα ανοιχτού τύπου, που σύμφωνα με τον Manosss είναι ιδανικότερα για την χρήση που θα κάνω;
3) Όταν λες 50mm driver τί εννοείς; Την διάμετρο του ακουστικού; Το δίνουν οι εταιρείες ως χαρακτηριστικό;
 

Sotiris

Supreme Member
18 June 2006
3,962
Στα γρηγορα επειδη φευγω
1) Η ευαισθησια μετριεται σε db. Στον ενισχυτή δεν σε ενδιαφερει και τοσο επειδη εχει αποθεμα ρεύματος. Στην tv θα παίζει πιο σιγα.
2) Το αναφερουν στα χαρακτηριστικα.
3) Ναι
 

Manosss

AVClub Addicted Member
7 June 2012
2,251
Πειραιάς
Θύμισε μου έχεις κάποιον ενισχυτή ακουστικών?
Για να δεις πόσο απαιτητικό σε ενίσχυση είναι ένα ακουστικό θα κοιτάς αντίσταση (impedance) που μετριέται σε ohm και ευαισθησία (sensitivity) .
Τα βασικά χαρακτηριστικά που χρειάζεται ενα καλό ακουστικό για ταινίες είναι 3: 1) Καλή μουσική σκηνή για να σε βάλει μέσα στην ταινία και να προσομοιωσει (στο επίπεδο του δυνατού...) την surround αίσθηση 2)Καλά και ικανοποιητικά σε ένταση μπάσα για να σου δώσει την κινηματογραφικη εμπειρία και 3) Άνεση. Να είναι άνετα γιατί θα τα φοράς για μιάμιση ώρα συνεχόμενα τουλάχιστον...

Τα ανοικτού τύπου υπερτερούν στο κομμάτι της μουσικής σκηνής αλλά αυτό είναι το ένα κομμάτι από τα 3 προαναφερθέντα. Εμείς πρέπει να σου βρούμε κάτι που να έχει κάποιο συνδυασμό/συμβιβασμό των τριών. Οπότε μην αποκλείσεις τα κλειστά ακουστικά (που συνήθως έχουν και πιο δυνατά/γεμάτα μπάσα κιόλας) απλά σε ρώτησα για το θέμα του θορύβου για να ξέρουμε αν υπάρχει και αυτή η επιλογή ή θα έπρεπε να κοιτάμε αποκλειστικά κλειστά. Πάντως ναι βάση προσωπικής εμπειρίας προτιμώ τα ανοικτού τύπου για αυτή τη χρήση για τον λόγο που προανέφερα.

Στα χαρακτηριστικά του ακουστικού αναγράφεται αν είναι κλειστού ή ανοικτού τύπου. Ρίξε μια ματιά και εδώ http://avclub.gr/forum/showthread.p...α-μας-γίνουν-προτάσεις-(Οδηγός-για-ακουστικά) μέχρι να βρούμε εμείς τι επιλογές υπάρχουν στο μπάτζετ που έχουμε.
 

n.k.9

Established Member
7 May 2010
232
ΠΑΤΡΑ
Απάντηση: Re: Ακουστικα για ταινιες;

Δεν διαθέτω ενισχυτή ακουστικών και ούτε έχω σκοπό να πάρω.
Ο ενισχυτής στον οποίον προαναφέρθηκα είναι ένας κλασσικός a/v για τα 5.1 ηχεία.